Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, giorgos147 είπε

Μάλιστα. Άρα κακή εγκατάσταση.

Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι έστειλα την ίδια φωτογραφία και μου είπε, πάλι, άστο μισή ώρα εκτός. Βασικά, συγκεκριμένα, μου είπε ότι έγινε υπερθέρμανση του μοτέρ από υπερλειτουργια, έσβησε λόγω της "αυτοπροστασίας" και να το βγάλω από την πρίζα για μισή ώρα. Τέλος πάντων.

Στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή, μπορώ να βρω τι ποσότητα λαδιού χρειάζεται για το μοντέλο μου; Ή είναι στάνταρ/φαίνεται; Με τι ονομασία θα το δω; Oil-something; Αν και συ, με μια δεύτερη ανάγνωση, φαίνεται να αναφέρεσαι στην ποσότητα του φρέον.

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Σωστά, ψυκτικό υγρό (φρέον) έχει χάσει. Μαζί με αυτό κυκλοφορεί και λάδι μέσα στο κύκλωμα, το ψυκτικό υγρό συμβάλλει και στην ψύξη του συμπιεστή  οπότε το βγάζεις από την πρίζα μέχρι να φτιαχτεί, ήδη τράβηξε πολλά...
 

21 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Εντωμεταξύ δεν ανέφερε τίποτα για κενό στην αρχή και όταν ρώτησα προσπάθησε να μου το ρίξει πανω μου σε φάση νταξει αν θες απαραίτητα κενό θα έρθω πιο μετά να το στήσω, 21 Αυγούστου γιατί σήμερα έβρεχε (ναι σήμερα βρήκε) και έλεγε δεν γίνεται να χρησιμοποιήσει αντλία κενού λόγω καιρικών συνθηκών αλλά δεν είναι απαραίτητο έλεγε και ότι αυτά περί κενού είναι χαζομάρες σε τόσο μικρού μήκους σωληνώσεις. Γενικά έκανα εγώ μλκια που δεν του είπα έλα 21 τότε, αλλά είπα ας τον πιστέψουμε ποιος ο λόγος να λέει όλα αυτά τα ψέματα... Οπότε έπεσα στην παγίδα ότι το χρειαζόμουν άμεσα έτοιμο λόγω ζέστης. 

Καινούριους σωλήνες και τέτοια πως θα τα απαιτήσω? Θέλω να πώ δεν είναι υπερβολή? Επίσης τι πιθανότητες έχω να βγάλω άκρη και να μην μου στείλουν τον ίδιο και να με λέει αφού δέχθηκες τώρα τα αλλάζεις κλπ και να έχω θέμα να μην τα κάνει πάλι σωστά?

 

Μόλις τώρα, pogchamp είπε

Ok, θα το προχωρήσω. Σωλήνες βλέπω η juro pro λέει ελάχιστα 2 μέτρα, τόσο έβαλε οπότε εδώ νομίζω είναι κομπλέ.

Όπως είπε και ο @liakjim ζήτα άλλο συνεργείο... Μέχρι και στην συννεφιά το έριξε χαχα

Αν θες βάζεις φώτο το εσωτερικό και το εξωτερικό μήπως βρούμε και άλλα θέματα που θα βοηθήσουν στην ενημέρωση που θα κάνεις στο πολυκατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Σωστά, ψυκτικό υγρό (φρέον) έχει χάσει. Μαζί με αυτό κυκλοφορεί και λάδι μέσα στο κύκλωμα, το ψυκτικό υγρό συμβάλλει και στην ψύξη του συμπιεστή  οπότε το βγάζεις από την πρίζα μέχρι να φτιαχτεί, ήδη τράβηξε πολλά...
 

 

 @liakjim

Γεπ γεπ. Εννοούσα αν μπορώ να δω κάπου πόση ποσότητα λαδιού απαιτείται να έχει το μηχάνημα.

Ελπίζω ότι θα λήξει αύριο το θέμα, χωρίς έξτρα προβλήματα.

Και πάλι, θενκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία.

Γενικά όντως τίθεται τόσο μεγάλο θέμα αν δεν δημιουργηθεί κενό? Είναι 100% ότι θα πάει κάτι λάθος?

Έστειλα μόλις στο public τι παίχτηκε, να δω τι θα μου πουν, και αν αρχίσουν τις βλακείες θα στείλω στον συνήγορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φόρμα επικοινωνίας 'Ζητείστε εγκατάσταση' της Daikin

https://www.daikin.gr/el_gr/zitiste-egkatastasi.html

Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτη τη φορμα επικοινωνιας; Μου την προτειναν απο την daikin, οταν τους ειπα οτι εστειλα emails (μηνας και βαλε...) σε επισημους εξουσιοδοτημενους αντιπροσωπους (φαντασου!), και δεν μου απαντησε κανεις ποτε!!!.... μου προτειναν αυτη τη φορμα επικοινωνιας απο το site τους, και θα επικοινωνησει μαζι μου εξειδικευμενος συνεργατης τους, μου ειπαν απο την daikin.

Το εχει δοκιμασει κανεις στο παρελθον;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Γενικά όντως τίθεται τόσο μεγάλο θέμα αν δεν δημιουργηθεί κενό? Είναι 100% ότι θα πάει κάτι λάθος?

Έστειλα μόλις στο public τι παίχτηκε, να δω τι θα μου πουν, και αν αρχίσουν τις βλακείες θα στείλω στον συνήγορο. 

Αυτός θα έκανε εκδίωξη. Καταρχάς απαγορεύεται για περιβαλλοντολογικούς λόγους, μετά χάνεται ποσότητα φρέον που ο κατασκευαστής το έχει προζυγίσει, έχει αμφίβολα αποτελέσματα μιας και ποτέ δεν είμαστε σίγουροι ότι έφυγε όλος ο ατμοσφαιρικός αέρας και δεν περιγράφεται σαν μέθοδος σε κανένα εγχειρίδιο.

Κοινώς είναι λίγο στο κουτουρού.

Μάλλον έφυγε λίγο φρέον αλλά δεν ξέρω πόσο και δεν ξέρω αν αυτό που έμεινε φτάνει.

Μάλλον έφυγε ο αέρας, αλλά ίσως και να έμεινε τελικά.

Δεν κάνουμε δουλειά με τα μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, mindreader said:

Το εχει δοκιμασει κανεις στο παρελθον;

Δεν χανεις κατι κ κυριως αν περασουν δυο-τρεις μερες, παρε τηλ στην Daikin ... για τα δεοντα!

Αλλωστε, απο οσους εχουν φαει ηττα εδω μεσα και κλαινε απο διαφορους ριχτες, σχεδον ολοι υποθετω ουτε ενα google review στον υπαιτιο δεν κανουν , μπας και σωθει κανας αλλος...

Τι ακριβως θελεις να κανεις? αν το εγραψες ηδη, θυμισε μας

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simos1974 είπε

Δεν ειμαι ειδικος αλλα σιγουρα εχουν διαφορετικο  συμπιεστη ενα a/c με 9 και ενα αλλο με 12η 18 χιλ btu. Oποτε και να ηθελαν στη Daikin δεν θα μπορουσαν μεσω αλλαγης software να μετατρεεψουν ενα 9αρι σε 18αρι ας πουμε , ακομα και αν ολα τα αλλα parts εναι ακριβως τα ιδια .

Πριν από κάποια ώρα μίλαγα με ειδικό μηχανολόγο σε ζητήματα ψυξης σε μεγάλη αντιπροσωπεία που αντιπροσωπεύει και Daikin. Πήγα με δική μου πρωτοβουλία για το θεμα αλλαγης χαρτογραφισης του κλιματιστικου Μου το επιβεβαίωσε 100% ότι τα ururu sarara είναι όλα ίδια σε hardware αυτό που αλλάζει είναι η πλακέτα προγραμματισμού. Το ίδιο συμβαίνει  σε κάποιες άλλες σειρές της Daikin για 9 και 12 και για 18 και 24. Μιλάμε για πολύ ενημερωμένο μηχανικο καθώς η συζήτηση έγινε γύρω από τα νέα ψυκτικά υγρά που αναμένεται να ερθουν μετα το R32  Το R290 (ισοβουτανιο ?) ειναι στην γωνια και για τα οικιακα κλιματιστικα μετά από τα ψυγεία , τους υπερκαταψυκτες και τον ρόλο του διοξειδίου του άνθρακα ως ψυκτικού γι αυτούς  και πως αποφευγεται το φαινόμενο  του παγοφραγμου κατα την εκτονωση (ξηρος παγος) και αλλα θερμοδυναμικα ζητήματα κλπ. Πραγματικά υπάρχουν στον τόπο μας ακόμη αξιόλογοι άνθρωποι με πολύ βαθιά γνώση και αγάπη για τον τομέα που ασχολούνται. 

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω την αίσθηση ότι έχασε το φρεον. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έρθει να το αποκαταστήσει.

 

Όντως εξαιρετικό το εύρος του ururu αν και εικάζω ότι το 18αρι δεν θα κατεβαίνει τόσο χαμηλά.

Στα χαμηλά watts μάλλον σου ανεβαίνει η σχετική υγρασία για αυτό η μυρωδιά. Πρέπει να τα γυρίσεις σε αφυγρανση. Το σύστημα του ururu δεν βοηθάει;

Δεν την έχω βάλει καθώς δεν έχει πολύ εκεί που είμαι 50% συνήθως Θα το κάνω όμως τώρα που το είπες γιατί αυτό το "ρημάδι" μόνο καφέ δεν κάνει 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

έλεγε δεν γίνεται να χρησιμοποιήσει αντλία κενού λόγω καιρικών συνθηκών

Τώρα το συνειδητοποίησε ο εγκέφαλός μου. Να ΄μαστε καλά, έχουμε φτάσει στο part3, με χιλιάδες χιλιάδων ποστς, αλλά νομίζω ότι παίρνει όσκαρ της πιο φθηνής δικαιολογίας ever. Δλδ τι; Έχει συννεφιά και η αντλία του έχει μελαγχολήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

ΤΟ κλιματιστικό στο κρύο, πάει να πάρει μπρος η εξωτερική μονάδα και σταματάει. Έχει ως αποτέλεσμα να βγαίνει απλά αέρας ανεμιστήρα, ζεστός δηλαδή. Ήρθε ένας, το "είδε" μου λέει πέτα το. Εν τω μεταξύ, με το που το κλείνεις, συνεχίζει να δουλεύει βγάζοντας ένα μήνυμα CO (λειτουργία συντήρησης κάτι τέτοιο είναι που το έψαξα λίγο). Κανα 2 ψυκτικούς που ρώτησα ακόμη, μου είπαν απευθείας ότι είναι πλακέτα εξωτερικής μονάδας. €550. Πολλά λεφτά.. Ένας φίλος που δούλευε βοηθός ψυικτικού  παλιά, ήρθε μου την έβγαλε και την πήγα σε έναν ηλεκτρονικό. Μου είπε ότι δε μπορεί να τη φτιάξει γιατί είναι inverter, θέλει προγραμματισμό το τσιπάκι και κάτι ακαταλαβίστικα. 

Το κλιματιστικό είναι αυτό

LG C24AWR. 24άρι inverter

https://www.lg.com/gr/klimatistika/lg-C24AWR-inverter-ac

Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα αυτό:

https://www.episkevh-plaketas.gr/επισκευή-πλακέτας-κλιματιστικού

Έχετε κάποια άλλη πρόταση, συμβουλή κτλ;

Ευχαριστώ

 

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AIL4fc8ZO8Njd499dYoYWCWtp7DAiwiFRFn_YHVGit0pDyfozbtAyXlsHB-WljSFPaMyG-O1a9uUBjEOOA5rnRnX71DDAST30ZtpzqIkADqw7dyVRTjqSw5GOeANDTv--dF6EFRlDKjoG0suNjP9TlS4kPYsiBI6byuTBcZ8nL2fwhtbNUB8dD5d0cv6xUktvcNWB8Gdr6Dx7ONLWbCXhNhrOAYUmX_b8Nn2g6a0lCmCE-Ryetbq4L5QxH2QkcOa_2MHJwh8VP66IKmGASW6FqSd2Fi1vAwsLt07qHiZ20-RPjHep0GWTH7cLuOyfV6JAJSkz2KaJtCH_ldomq1Nt4OC6zexg4Y9BP1SJcQv_rCdxu7Ezt--_gF5NwE-MoGFyTo4AhHIk_kwbB5oWX9t6cHlVeeCHZkynyFQxaa8pnEOJNT2vgdPKZpKkEkhnMe0aQeRSl-A2Rvhkxz97u5fEB7NMf012xIVNQIgrEcZRVXpZLkzDJedulFMkQToiE78jt2n46o7AgdoHiSy3YD8wUvo_xRhI2nB-sDwBaXFjEEaNlMp9UAkxbObyF7Cid76N8qMKrARMHFpUPcT1PoVE9466RBV66xICadep52HC9m_i80sS7Jf9-s-vUHIpkeO0SlkJ97DBOV2N0xVs6_18TmhlDU5WP57aIm3FFM_R48vgh7nXWIKXyoNqo13HPQcPLgoNiqXDSUdhcmn5IjvGpx28BTsCHmpKrhAbSKOxltzu4-UnZRXmnAgpqHrpzbWVkf2KRDpR3COtAYHAWjZX6GbyxhK2BE8AJ6GRbEG44E9lbm6uXV1FmrrWFgGDKxr-9vbC5vrCFltxZIomKd42ULXGWBjJcCBO5lEnvgT5kTMlX7PbeR7dsf-ShVrfj_67rz8cG6y-zAQKWWbQo-A_wKiqjekioI=w1719-h774-s-no?authuser=0

Επεξ/σία από AfterForever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 8:18 ΜΜ, johnnyman είπε

Υπάρχει κάποιος που να πήρε από κωτσο μέσα στον Ιούλιο με δωρεάν εγκατάσταση και να του το πέρασαν?

Ναι εγώ!!!!! Παραγγελία τέλος Ιουλίου, παραλαβή 03/08, σήμερα η εγκατάσταση με αντλιά κενού και τα σχετικά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Lofarek said:
4 hours ago, liakjim said:

Στα χαμηλά watts μάλλον σου ανεβαίνει η σχετική υγρασία για αυτό η μυρωδιά. Πρέπει να τα γυρίσεις σε αφυγρανση. Το σύστημα του ururu δεν βοηθάει;

Δεν την έχω βάλει καθώς δεν έχει πολύ εκεί που είμαι 50% συνήθως Θα το κάνω όμως τώρα που το είπες γιατί αυτό το "ρημάδι" μόνο καφέ δεν κάνει 

Για του λογου το αληθες, σε χωρες με πολυ υγρασια, οπως Νοτιοανατολικη Ασια, η Daikin βλεπω εχει νεες τεχνολογιες, οπως ενα υποκαταστατο Ururu που φερνει φρεσκο αερα απο εξω και ενα μοντελο που εχει αυξημενη αφυγρανση ακομη και οταν φτασει στην ζητουμενη και πεσουν τα watts...

108202385944.jpg.adc44bceda315a5cb683c18f49628b8d.jpg108202390048.jpg.7c4e363638bebbc046da229f0aee2ac7.jpg1082023101025.jpg.87486ce8c3a69bfa40ad788ce40ad498.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Specs said:

Για του λογου το αληθες, σε χωρες με πολυ υγρασια, οπως Νοτιοανατολικη Ασια, η Daikin βλεπω εχει νεες τεχνολογιες, οπως ενα υποκαταστατο Ururu που φερνει φρεσκο αερα απο εξω και ενα μοντελο που εχει αυξημενη αφυγρανση ακομη και οταν φτασει στην ζητουμενη και πεσουν τα watts...

 

Όπως πάει το κλίμα στην Αθήνα, με ζεστούς + υγρούς χειμώνες και καυτά + υγρά καλοκαίρια, θα χρειαστούμε κι εμείς τέτοια. Έχουν αρχίσει να πιάνουν μούχλα σπίτια διαμπερή με βορεινή πρόσοψη, που μέχρι το 2017-2018 είχαν υγρασίες του τύπου 28-35% και τώρα το 50άρι είναι ψωμοτύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Για του λογου το αληθες, σε χωρες με πολυ υγρασια, οπως Νοτιοανατολικη Ασια, η Daikin βλεπω εχει νεες τεχνολογιες, οπως ενα υποκαταστατο Ururu που φερνει φρεσκο αερα απο εξω και ενα μοντελο που εχει αυξημενη αφυγρανση ακομη και οταν φτασει στην ζητουμενη και πεσουν τα watts...

108202385944.jpg.adc44bceda315a5cb683c18f49628b8d.jpg108202390048.jpg.7c4e363638bebbc046da229f0aee2ac7.jpg1082023101025.jpg.87486ce8c3a69bfa40ad788ce40ad498.jpg

Στην περίπτωση του sarara έχει ψύξη και αφυγρανση ταυτόχρονα με τρεις σκάλες αφυγρανσης low med hi και με η χωρίς χρήση εξωτερικού αέρα με 2 ταχύτητες εισόδου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Lofarek said:

Στην περίπτωση του sarara έχει ψύξη και αφυγρανση ταυτόχρονα με τρεις σκάλες αφυγρανσης low med hi και με η χωρίς χρήση εξωτερικού αέρα με 2 ταχύτητες εισόδου 

Δυστυχως, οσο θα κατασκευαζεται μονο στην Ιαπωνια αυτη η σειρα της Daikin, θα παραμενει εξωπραγματικη η τιμη της , οχι τοσο λογο του κοστους κατασκευης (ετσι κι αλλιως θα ειναι μιας και βγαινει σε μικρη σχετικα παραγωγη) , αλλα λογω των δασμων απο εκει που ερχεται, στην Ευρωπη. Βαλε και το υψηλο ποσοστο κερδους των εδω λιανεμπορων (σε συγκριση με αλλες χωρες) και ιδου πως διαμορφωνονται οι τιμες με εικονικες διαφορες που δεν αντανακλωνται στην πραγματικη τιμη αφετηριας απο το εκαστοτε εργοστασιο.

Aλλωστε, με τις στρεβλωσεις και τα κολπα που προεκυψαν απο την επιδοτηση κλιματιστικων, σε λιγο τα υπολοιπα της σειρας θα εχουν τιμη πωλησης Ururu Sarara ...

Υποθετω του χρονου που γιορταζει 100 χρονια η Daikin, θα βγαλει καινουργια ναυαρχιδα!

25 minutes ago, AfterForever said:

Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα αυτό:

https://www.episkevh-plaketas.gr/επισκευή-πλακέτας-κλιματιστικού

Έχετε κάποια άλλη πρόταση, συμβουλή κτλ;

Παλιοτερα, ενας φιλος με προβλημα σε πλυντηριο πιατων Miele, εξυπηρετηθηκε σωστα με κανα 70ρι ευρω.

Ενας αλλος, το αντιθετο και δεν δουλεψε το πλυντηριο του, πιατων κα ιαυτο Miele.

Eδω δες κριτικες αν θες και κρινε μονος σου https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&sxsrf=AB5stBiUMWTAtwc51IUnlwrDdYvWwJ5V3g:1691695015662&q=NextStep.labs+-+Επισκευή+ηλεκτρονικών+πλακετών+-&ludocid=7395972227567614702&lsig=AB86z5VbFdWPrKNcU8zOGAGY0E7S&sa=X&ved=2ahUKEwi98ueD59KAAxXuQvEDHcRJAuIQoAJ6BAgVEBE&biw=1920&bih=871&dpr=1#lrd=0x14a1bdb61311a1ab:0x66a3c58e30d27aee,1,,,,

Ποσα χρηματα σου ζητανε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...