Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://m.facebook.com/groups/1370401129714009/permalink/6610298202390916/

Καλά τα sharp ( έτσι νομίζω ότι διαβάζω). Κάνουν τρελή...υγρανση...

( Λογικά η αποχέτευση είχε ριχτεί μέσα στη σωλήνα από τα μπούνια στα μπαλκόνια και βροχή από ταράτσα, βούλωσε στον κάτω όροφο και τα πέταξε από το κλιματιστικό ).

Έχω δει αντίστοιχο περιστατικό πριν μερικά χρόνια σε φαρμακείο. Άρχισε να βρέχει και έβγαζε νερό από το κλιματιστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου εγκατέστησαν κλιματιστικό 9αρι (σωλήνα ~2m) δίχως αντλία κενού. Ο ψυκτικός επέμενε ότι δεν χρειάζεται δημιουργία κενού όταν η σωλήνα είναι τόσο μικρή. Γενικά πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο μη-δημιουργίας κενού? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos147 είπε

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας.

Μίλησα με τον τεχνικό. Δε μου απάντησε συγκεκριμένα. Μου είπε να το δοκιμάσω να το βάλω ξανά μπροστά, αφού το βγάλω για κανένα μισάωρο από τη πρίζα και να του πω αν λειτούργησε.

Δουλεύουν και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, αλλά από κρύο, τίποτα. Απλά αέρας ανεμιστήρα.

Βλέπω τώρα στην εξωτερική μονάδα, από κάτω, υγρασία. Προφανώς κάτι θα πήγε στραβά.

Edit: επειδή τον ρώτησα, μου λέει το συγκεκριμένο έχει τα specs για να μπει με πρίζα και όχι απευθείας πάνω στις γραμμές. 

IMG_20230810_171145491.jpg

Είναι λάδι, έχει γίνει κακή σύνδεση στα ρακόρ. Πες του να φτιάξει τις ενώσεις να γίνει κενό και πλήρωση με ζυγαριά ακριβώς τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής. (Ξέρει τι πρέπει να κάνει απλά στα λέω εσένα για να έχεις το νου σου και να τα ζητήσεις γιατί υπάρχουν και άλλοι τρόποι)
 

Μόλις τώρα, pogchamp είπε

Μου εγκατέστησαν κλιματιστικό 9αρι (σωλήνα ~2m) δίχως αντλία κενού. Ο ψυκτικός επέμενε ότι δεν χρειάζεται δημιουργία κενού όταν η σωλήνα είναι τόσο μικρή. Γενικά πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο μη-δημιουργίας κενού? 

Υπάρχει έμπειρη απάντηση από "ψυκτικό" :

keno.png.e7b69f26f7222db2512180ed3a492fd6.png

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Είναι λάδι, έχει γίνει κακή σύνδεση στα ρακόρ. Πες του να φτιάξει τις ενώσεις να γίνει κενό και πλήρωση με ζυγαριά ακριβώς τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής. (Ξέρει τι πρέπει να κάνει απλά στα λέω εσένα για να έχεις το νου σου και να τα ζητήσεις γιατί υπάρχουν και άλλοι τρόποι)
 

Υπάρχει έμπειρη απάντηση από "ψυκτικό" :

keno.png.e7b69f26f7222db2512180ed3a492fd6.png

 

Τώρα αυτό που μου έστειλες δεν ξερω αν μου το εστειλες για να το παρω σοβαρά ή είναι κάποιο meme :D

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pogchamp είπε

Τώρα αυτό που μου έστειλες δεν ξερω αν μου το εστειλες για να το παρω σοβαρά ή είναι κάποιο meme :D

Για να κλάψεις, βρίσεις, φωνάξεις, αποδεχτείς την ήττα κτλ Ανάλογα την ιδιοσυγκρασία σου.

23 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Μου εγκατέστησαν κλιματιστικό 9αρι (σωλήνα ~2m) δίχως αντλία κενού. Ο ψυκτικός επέμενε ότι δεν χρειάζεται δημιουργία κενού όταν η σωλήνα είναι τόσο μικρή. Γενικά πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο μη-δημιουργίας κενού? 

Ποιος στο εγκατέστησε και από που έχει γίνει η αγορά; Από αλυσίδα. Αν ναι, είναι εύκολο να το φτιάξουμε. Σου σφράγισε κάποιο χαρτί ; Ποιο είναι το μοντέλο που μπήκε;

Και το κυριότερο. Ενώ τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, μέχρι και sticky post πάνω ψηλά υπάρχει, γιατί τους αφήνετε να σας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα σας; Κρίμα δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για να κλάψεις, βρίσεις, φωνάξεις, αποδεχτείς την ήττα κτλ Ανάλογα την ιδιοσυγκρασία σου.

Ποιος στο εγκατέστησε και από που έχει γίνει η αγορά; Από αλυσίδα. Αν ναι, είναι εύκολο να το φτιάξουμε. Σου σφράγισε κάποιο χαρτί ; Ποιο είναι το μοντέλο που μπήκε;

Και το κυριότερο. Ενώ τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, μέχρι και sticky post πάνω ψηλά υπάρχει, γιατί τους αφήνετε να σας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα σας; Κρίμα δεν είναι;

Public, juro-pro eco ii refresh. Έκοψε μια απόδειξη ότι το πέρασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lofarek είπε

Η Κυρια μοναδα που "τραβαει" την περισσοτερη ισχυ ειναι ο συμπιεστης που ειναι ο ιδιος παντου . Οποτε πυκνωτες (εκκιννησης , διορθωσης συνημιτονου & αυτεπαγωγικα πηνια οπως λετε πρεπει να ακολουθουν την ιδια νορμα "φυσιολογικά" και στα 9 , 12 ,18 αν και ποτε κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος. Καπου αλλου ισως να ειναι η διαφορα και σιγουρα στο operating software...Ευχαριστώ

Just for the record. Mολις τους ειπα τι ηθελα ηταν σαν να τους επεσε ο ουρανος στο κεφαλι. Ισως κανεις πελατης δεν τους το ειχε πει ποτε αυτο..  χα χα

 

Δεν το ξερω αλλα σιγουρα στα R32 Ururu (FTXZ Series) η εξωτερικη μοναδα με τον ιδιο συμπιεστη εχει το ιδιο ακριβως βαρος  ... οποτε λογικα..... Επισης ο εξωτερικος ανεμιστηρας ειναι ο ιδιος αλλα δουλευει σε διαφορετικες στροφες (οχι μεγαλη διαφορα) στο 9ρι, 12ρι,18ρι

Δεν το ρισκαρω Liak, δεν το εχω το μηχανημα για ...σφαξιμο...να το δωσω στον καθε μαστρομητσο να κανει πειραματα...  (κοστιζει ενα σκασμο χρηματα)  Αν η "Μαμα" δεν μπορει - θελει καθεσαι απλα στα αυγα σου ...

Δεν ειμαι ειδικος αλλα σιγουρα εχουν διαφορετικο  συμπιεστη ενα a/c με 9 και ενα αλλο με 12η 18 χιλ btu. Oποτε και να ηθελαν στη Daikin δεν θα μπορουσαν μεσω αλλαγης software να μετατρεεψουν ενα 9αρι σε 18αρι ας πουμε , ακομα και αν ολα τα αλλα parts εναι ακριβως τα ιδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Public, juro-pro eco ii refresh. Έκοψε μια απόδειξη ότι το πέρασε. 

Μέσω του public σκιστους. Πες με έγγραφο τρόπο ότι δεν έγινε η προβλεπόμενη διαδικασία. Απαίτησε να γίνει από την αρχή η εγκατάσταση. Σωλήνες καινούργιοι 3μ όχι με κόλληση προέκτασης, απόρριψη το παλιό φρεον στην ειδική φιάλη, επαναπληρωση με ζυγαριά, καλό κενό και τέλος.

23 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Δεν ειμαι ειδικος αλλα σιγουρα εχουν διαφορετικο  συμπιεστη ενα a/c με 9 και ενα αλλο με 12η 18 χιλ btu. Oποτε και να ηθελαν στη Daikin δεν θα μπορουσαν μεσω αλλαγης software να μετατρεεψουν ενα 9αρι σε 18αρι ας πουμε , ακομα και αν ολα τα αλλα parts εναι ακριβως τα ιδια .

Αν δεις στο service manual, στο part 8 , είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα.  Λογικά θα αλλάζει μόνο ο προγραμματισμός.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Είναι λάδι, έχει γίνει κακή σύνδεση στα ρακόρ. Πες του να φτιάξει τις ενώσεις να γίνει κενό και πλήρωση με ζυγαριά ακριβώς τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής. (Ξέρει τι πρέπει να κάνει απλά στα λέω εσένα για να έχεις το νου σου και να τα ζητήσεις γιατί υπάρχουν και άλλοι τρόποι)

Μάλιστα. Άρα κακή εγκατάσταση.

Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι έστειλα την ίδια φωτογραφία και μου είπε, πάλι, άστο μισή ώρα εκτός. Βασικά, συγκεκριμένα, μου είπε ότι έγινε υπερθέρμανση του μοτέρ από υπερλειτουργια, έσβησε λόγω της "αυτοπροστασίας" και να το βγάλω από την πρίζα για μισή ώρα. Τέλος πάντων.

Στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή, μπορώ να βρω τι ποσότητα λαδιού χρειάζεται για το μοντέλο μου; Ή είναι στάνταρ/φαίνεται; Με τι ονομασία θα το δω; Oil-something; Αν και συ, με μια δεύτερη ανάγνωση, φαίνεται να αναφέρεσαι στην ποσότητα του φρέον.

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από giorgos147
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

Αν δεις στο service manual, στο part 8 , είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα.  Λογικά θα αλλάζει μόνο ο προγραμματισμός.

Και ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που έχουν τόσο μικρή διαφορά τιμής το 9ρι με το 12ρι ururu. Ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μέσω του public σκιστους. Πες με έγγραφο τρόπο ότι δεν έγινε η προβλεπόμενη διαδικασία. Απαίτησε να γίνει από την αρχή η εγκατάσταση. Σωλήνες καινούργιοι όχι με κόλληση προέκτασης, απόρριψη το παλιό φρεον στην ειδική φιάλη, επαναπληρωση με ζυγαριά, καλό κενό και τέλος.

Εντωμεταξύ δεν ανέφερε τίποτα για κενό στην αρχή και όταν ρώτησα προσπάθησε να μου το ρίξει πανω μου σε φάση νταξει αν θες απαραίτητα κενό θα έρθω πιο μετά να το στήσω, 21 Αυγούστου γιατί σήμερα έβρεχε (ναι σήμερα βρήκε) και έλεγε δεν γίνεται να χρησιμοποιήσει αντλία κενού λόγω καιρικών συνθηκών αλλά δεν είναι απαραίτητο έλεγε και ότι αυτά περί κενού είναι χαζομάρες σε τόσο μικρού μήκους σωληνώσεις. Γενικά έκανα εγώ μλκια που δεν του είπα έλα 21 τότε, αλλά είπα ας τον πιστέψουμε ποιος ο λόγος να λέει όλα αυτά τα ψέματα... Οπότε έπεσα στην παγίδα ότι το χρειαζόμουν άμεσα έτοιμο λόγω ζέστης. 

Καινούριους σωλήνες και τέτοια πως θα τα απαιτήσω? Θέλω να πώ δεν είναι υπερβολή? Επίσης τι πιθανότητες έχω να βγάλω άκρη και να μην μου στείλουν τον ίδιο και να με λέει αφού δέχθηκες τώρα τα αλλάζεις κλπ και να έχω θέμα να μην τα κάνει πάλι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Εντωμεταξύ δεν ανέφερε τίποτα για κενό στην αρχή και όταν ρώτησα προσπάθησε να μου το ρίξει πανω μου σε φάση νταξει αν θες απαραίτητα κενό θα έρθω πιο μετά να το στήσω, 21 Αυγούστου γιατί σήμερα έβρεχε (ναι σήμερα βρήκε) και έλεγε δεν γίνεται να χρησιμοποιήσει αντλία κενού λόγω καιρικών συνθηκών αλλά δεν είναι απαραίτητο έλεγε και ότι αυτά περί κενού είναι χαζομάρες σε τόσο μικρού μήκους σωληνώσεις. Γενικά έκανα εγώ μλκια που δεν του είπα έλα 21 τότε, αλλά είπα ας τον πιστέψουμε ποιος ο λόγος να λέει όλα αυτά τα ψέματα... Οπότε έπεσα στην παγίδα ότι το χρειαζόμουν άμεσα έτοιμο λόγω ζέστης. 

Καινούριους σωλήνες και τέτοια πως θα τα απαιτήσω? Θέλω να πώ δεν είναι υπερβολή? Επίσης τι πιθανότητες έχω να βγάλω άκρη και να μην μου στείλουν τον ίδιο και να με λέει αφού δέχθηκες τώρα τα αλλάζεις κλπ και να έχω θέμα να μην τα κάνει πάλι σωστά?

Ρίξε μια ανάγνωση στο sticky. Θέλεις 3μ σωληνώσεις και πάνω, άρα νέες σωλήνες γιατί τον έχουμε ικανό να σου κάνει κόλληση, απόρριψη το φρεον γιατί πλέον έχει μολυνθεί από την υγρασία του ατμοσφαιρικού αέρα, πλήρωση με καινούργιο φρεον. Επίσης ζήτα να μην έρθει ο ίδιος.

Όλα αυτά εγγράφως, με κάθε νόμιμο δικαίωμα κτλ. Αν χρειαστεί και καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή.

Δεν θα το άφηνα έτσι προσωπικά. Δικιά σου η απόφαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ανάγνωση στο sticky. Θέλεις 3μ σωληνώσεις και πάνω, άρα νέες σωλήνες γιατί τον έχουμε ικανό να σου κάνει κόλληση, απόρριψη το φρεον γιατί πλέον έχει μολυνθεί από την υγρασία του ατμοσφαιρικού αέρα, πλήρωση με καινούργιο φρεον. Επίσης ζήτα να μην έρθει ο ίδιος.

Όλα αυτά εγγράφως, με κάθε νόμιμο δικαίωμα κτλ. Αν χρειαστεί και καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή.

Δεν θα το άφηνα έτσι προσωπικά. Δικιά σου η απόφαση.

Ok, θα το προχωρήσω. Σωλήνες βλέπω η juro pro λέει ελάχιστα 2 μέτρα, τόσο έβαλε οπότε εδώ νομίζω είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Ok, θα το προχωρήσω. Σωλήνες βλέπω η juro pro λέει ελάχιστα 2 μέτρα, τόσο έβαλε οπότε εδώ νομίζω είναι κομπλέ.

Μας το δείχνεις λίγο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...