Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ειναι υπνωδωματιο ο χωρος να σου πω την αληθεια δεν εχω τρεξει το script υπολογισμου των απωλειων αλλα εχω και ενα 9ρι perfera διπλα σε αυτο (2 στο δωματιο) , απλα οπως ειπα μηπως επαιζε "car tuning scenario" επισημως απο την Daikin .Ειμαι "ανησυχο πνευμα" χα χα...

Σιγά μην ασχοληθεί η Daikin, επίσημα...ΠΟΤΕ! Μόνο ανεπίσημα, κάποιος τεχνικός με custom μόντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Lofarek said:

εχω και ενα 9ρι perfera διπλα σε αυτο (2 στο δωματιο)

ασε τις χακεριες και πες μας τι διαφορα στην καταναλωση και γενικα στην συμπεριφορα εχει το Perfera με το Ururu...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και το Σάββατο θα γίνει η εγκατάσταση. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε δωρεάν εγκατάσταση. 

Θα μπουν οι ανάλογες φωτογραφίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Σήμερα παρέλαβα και το Σάββατο θα γίνει η εγκατάσταση. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε δωρεάν εγκατάσταση. 

Θα μπουν οι ανάλογες φωτογραφίες. 

Θύμισε μας τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

ασε τις χακεριες και πες μας τι διαφορα στην καταναλωση και γενικα στην συμπεριφορα εχει το Perfera με το Ururu...

Λοιπον ψυξη που το εχω πιο φρεσκο 

α) Perfera ξεκιναει σχετικα χαμηλα και ψιλοανεβαινει προιοντος το χρονου οταν λεω ψιλοανεβαινει εχει για την ιδια εξωτερικη θερμοκρασια ενα 10% αυξηση σε 1 - 1,5 ωρα και σταθεροποιειται εκει πχ για 29 ζητουμενη με 35 εψωτερικη (και ανεμιστηρα οροφης) φτανει στα ξεκινα απο 180 και τερματιζει στα 210-230 W. Οταν πολυ νωρις το πρωι εχει πεσει η εξωτερικη θερμοκρασια (27 C)  με την ιδια ζητουμενη πεφτει στα 150w και πιο κατω αρκετες φορες μεχρι 90W και αυτο λογω του οτι ο εξωτερικος ανεμιστηρας κοβει 50% της καταναλωσης (απο 40W στα 23 W) Χαμηλοτερη που εχω δει σε ψυξη για το perfera 75-80W σε πολυ ευνοικες ομως συνθηκες και για λιγο (συνηθως στην εκκινηση).

b) Ururu Τελειως διαφορετικη χαρτογραφιση . Ξεκιναει παντα με Peak απο εκκινηση η επανεκκινηση (το βλεπετε και σε στο διαγραμμα του μετρητη tapo110 που ειχα στειλει (850W  ψυξη και 1650 W θυμαμαι οτι εχω παρατηρησει στην θερμανση) Μετα πεφτει . Με ζητουμενη 28 C εσωτερικη στον Καυσωνα με 40 C  εξωτερικη εφτανε να δουλευει στα 220 - 230W !!! To θεωρω 40% πιο οικονομικο απο το Perfera (Που ειναι πολυ καλο)  Αν η θερμοκρασια ειναι 33 C εξωτερικη με ζητουμενη 28 μπορει να φτασει ανετα και τα 100W. H χαμηλοτερη που εχω δει ειναι 63W ψυξη (δηλαδη αν αφαιρεσεις πχ 10W εσωτερικο 23 W εξωτερικο ανεμιστηρα και κατι ηλεκτρονικα ο συμπιεστης του πρεπει να δουλευει κοντα στα 30W. Inverter ψυγειακι... Με βαση τις max δυνατοτητες του ==> 2640w στο 18ρι στην θερμανση (μιλαμε για τον ιδιο συμπιεστη) το ευρος λειτουργιας του ειναι outstanding..

3) Αλλα (υπαρχει και το αλλά) και για τα 2 perfera & ururu οταν η ψυξη πεσει πολυ ,δηλαδη γινει πολυ υποτονικη (κατω απο 110 W) αρχιζει το στοιχειο και παραγει μια δυσαρεστη οσμη ανακυκλωνοντας τον αερα και το περιβαλλον του δωματιου πραγμα που εξαφανιζεται σταδιακα οταν  η καταναλωση και στα δυο ανεβει πανω απο 150W

Αυτα και επλιζω να σας "φωτισα" Για θερμανση απο χειμωνα που θα εχω πιο "φρεσκα" data

ΥΓ και τα δυο κλιματιστικα εξυπηρτετουν το ιδιο ακριβως δωματιο και ετσι η συγκριση τους ειναι face to face

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λοιπον ψυξη που το εχω πιο φρεσκο 

α) Perfera ξεκιναει σχετικα χαμηλα και ψιλοανεβαινει προιοντος το χρονου οταν λεω ψιλοανεβαινει εχει για την ιδια εξωτερικη θερμοκρασια ενα 10% αυξηση σε 1 - 1,5 ωρα και σταθεροποιειται εκει πχ για 29 ζητουμενη με 35 εψωτερικη (και ανεμιστηρα οροφης) φτανει στα ξεκινα απο 180 και τερματιζει στα 210-230 W. Οταν πολυ νωρις το πρωι εχει πεσει η εξωτερικη θερμοκρασια (27 C)  με την ιδια ζητουμενη πεφτει στα 150w και πιο κατω αρκετες φορες μεχρι 90W και αυτο λογω του οτι ο εξωτερικος ανεμιστηρας κοβει 50% της καταναλωσης (απο 40W στα 23 W) Χαμηλοτερη που εχω δει σε ψυξη για το perfera 75-80W σε πολυ ευνοικες ομως συνθηκες και για λιγο (συνηθως στην εκκινηση).

b) Ururu Τελειως διαφορετικη χαρτογραφιση . Ξεκιναει παντα με Peak απο εκκινηση η επανεκκινηση (το βλεπετε και σε στο διαγραμμα του μετρητη tapo110 που ειχα στειλει (850W  ψυξη και 1650 W θυμαμαι οτι εχω παρατηρησει στην θερμανση) Μετα πεφτει . Με ζητουμενη 28 C εσωτερικη στον Καυσωνα με 40 C  εξωτερικη εφτανε να δουλευει στα 220 - 230W !!! To θεωρω 40% πιο οικονομικο απο το Perfera (Που ειναι πολυ καλο)  Αν η θερμοκρασια ειναι 33 C εξωτερικη με ζητουμενη 28 μπορει να φτασει ανετα και τα 100W. H χαμηλοτερη που εχω δει ειναι 63W ψυξη (δηλαδη αν αφαιρεσεις πχ 10W εσωτερικο 23 W εξωτερικο ανεμιστηρα και κατι ηλεκτρονικα ο συμπιεστης του πρεπει να δουλευει κοντα στα 30W. Inverter ψυγειακι... Με βαση τις max δυνατοτητες του ==> 2640w στο 18ρι στην θερμανση (μιλαμε για τον ιδιο συμπιεστη) το ευρος λειτουργιας του ειναι outstanding..

3) Αλλα (υπαρχει και το αλλά) και για τα 2 perfera & ururu οταν η ψυξη πεσει πολυ ,δηλαδη γινει πολυ υποτονικη (κατω απο 110 W) αρχιζει το στοιχειο και παραγει μια δυσαρεστη οσμη ανακυκλωνοντας τον αερα και το περιβαλλον του δωματιου πραγμα που εξαφανιζεται σταδιακα οταν  η καταναλωση και στα δυο ανεβει πανω απο 150W

Αυτα και επλιζω να σας "φωτισα" Για θερμανση απο χειμωνα που θα εχω πιο "φρεσκα" data

ΥΓ και τα δυο κλιματιστικα εξυπηρτετουν το ιδιο ακριβως δωματιο και ετσι η συγκριση τους ειναι face to face

 

 

Συγννώμη, έχεις ένα perfera και ένα ururu στο ίδιο δωμάτιο; Τι διαστροφή είναι αυτή; Αγαπώ τρελά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγννώμη, έχεις ένα perfera και ένα ururu στο ίδιο δωμάτιο; Τι διαστροφή είναι αυτή; Αγαπώ τρελά!

Αυτο δεν ειναι δωματιο . Ειναι παραρτημα της Eurovent εν Ελλαδι (Οπως λεγανε παλια οι πολιτικοι αυτο δεν ειναι συγκεντρωση ειναι λαοθαλασσα) ... Ο μαστορας οταν του ειπα τι θα κανω ηταν πολυ ψυχραιμος . Εκανε την εγκατασταση επαγγελματικα και εμεινε μονο σε αυτο .Δεν καλεσε το τρελλαδικο να με μαζεψουν

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτο δεν ειναι δωματιο . Ειναι παραρτημα της Eurovent εν Ελλαδι (Οπως λεγανε παλια οι πολιτικοι αυτο δεν ειναι συγκεντρωση ειναι λαοθαλασσα) ... Ο μαστορας οταν του ειπα τι θα κανω ηταν πολυ ψυχραιμος . Εκανε την εγκατασταση επαγγελματικα και εμεινε μονο σε αυτο .Δεν καλεσε το τρελλαδικο να με μαζεψουν

Με homeassistant και αισθητήρες θερμοκρασίας, μετατρέπεσαι σε πραγματικό eurovent δωμάτιο. Απέχεις λίγα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψυκτικος που μου εκανε την εγκατασταση μου εβαλε σφραγιδα στην αποδειξη αγορας και εγραψε ημερομηνια εγκαταστασης, μου ειπε οτι θα μου στειλει χαρτι στο email που του εδωσα δεν μου εχει στειλει κατι.

Λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση της Mitsubishi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, leonkoum είπε

Πιθανόν να ξέμεινε από λάδι λίπανσης..

Οταν το άλλαξε θέση και έκανε ανάκτηση (πιστεύω) λάδι συμπλήρωσε;

Μην το λειτουργείς μέχρι να το δει καποιος.

 

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Μόνο 145 για μεταφορά και όχι 145 μόνο για μεταφορά. Πάμε παρακάτω.

Ανάλογα την προχειρότητα της εγκατάστασης (αν θες βάλε φώτο το εσωτερικό/εξωτερικό) πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.

-Τσακισμένη σωλήνα
-Διαρροή ψυκτικού υγρού
-Ηλεκτρονικό πρόβλημα από κακή συνδεσμολογία - χαλαρές επαφές.

Νομίζω δεν το έχω ξανά πει αλλά όταν κάνουμε απεγκετάσταση και εγκατάσταση κλιματιστικού καλό είναι να αλλάζουν και οι σωληνώσεις γιατί οι παλιές έχουν σκληρύνει ή μπορεί να τσακίσουν πίσω από τις μονώσεις κατά την απεγκατάσταση/μεταφορά. Εξάλλου οι τιμές που λένε οι ψυκτικοί είναι σαν έχουν μπει καινούριες σωλήνες..

Toshiba 1 χρόνο μετά την "μεταφορά" του, έτρεμε όλος ο τοίχος και πολύ μειωμένη απόδοση.

Screenshot_1717.png.15eb9b216715eb2c7c196b8025351d34.png

Screenshot_1718.png.77794f0b3eb8f1f17d9f87d1f78ebfe5.png

Screenshot_1719.png.8b4c3a287b827d78e4e5a86f1ffc85ff.png

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας.

Μίλησα με τον τεχνικό. Δε μου απάντησε συγκεκριμένα. Μου είπε να το δοκιμάσω να το βάλω ξανά μπροστά, αφού το βγάλω για κανένα μισάωρο από τη πρίζα και να του πω αν λειτούργησε.

Δουλεύουν και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, αλλά από κρύο, τίποτα. Απλά αέρας ανεμιστήρα.

Βλέπω τώρα στην εξωτερική μονάδα, από κάτω, υγρασία. Προφανώς κάτι θα πήγε στραβά.

Edit: επειδή τον ρώτησα, μου λέει το συγκεκριμένο έχει τα specs για να μπει με πρίζα και όχι απευθείας πάνω στις γραμμές. 

IMG_20230810_171145491.jpg

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 vaucher 45/% και όπως είναι φυσικό είναι ανίκανοι να με εξυπηρετήσουν........

Σου λένε "πιθανόν δεν θα το παραλάβεις πριν λήξει το vaucher......"

Από την άλλη το Σκρουτζ έχει Α+ και Α++,το ίδιο αιτκοντισιον που το media markt ειναι πιο large και το έχει Α++ και Α+++.

Και να είναι μόνο αυτό .......

🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

IMG_20230810_171148.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Έχω 3 vaucher 45/% και όπως είναι φυσικό είναι ανίκανοι να με εξυπηρετήσουν........

Σου λένε "πιθανόν δεν θα το παραλάβεις πριν λήξει το vaucher......"

Από την άλλη το Σκρουτζ έχει Α+ και Α++,το ίδιο αιτκοντισιον που το media markt ειναι πιο large και το έχει Α++ και Α+++.

Και να είναι μόνο αυτό .......

🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

IMG_20230810_171148.jpg

Είναι εύκολο να διαπιστώσεις πόσα Α+ έχει αρκεί να μπεις στο site της εταιρείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgos147 είπε

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας.

Μίλησα με τον τεχνικό. Δε μου απάντησε συγκεκριμένα. Μου είπε να το δοκιμάσω να το βάλω ξανά μπροστά, αφού το βγάλω για κανένα μισάωρο από τη πρίζα και να του πω αν λειτούργησε.

Δουλεύουν και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, αλλά από κρύο, τίποτα. Απλά αέρας ανεμιστήρα.

Βλέπω τώρα στην εξωτερική μονάδα, από κάτω, υγρασία. Προφανώς κάτι θα πήγε στραβά.

Edit: επειδή τον ρώτησα, μου λέει το συγκεκριμένο έχει τα specs για να μπει με πρίζα και όχι απευθείας πάνω στις γραμμές. 

IMG_20230810_171145491.jpg

Έχω την αίσθηση ότι έχασε το φρεον. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έρθει να το αποκαταστήσει.

 

47 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λοιπον ψυξη που το εχω πιο φρεσκο 

α) Perfera ξεκιναει σχετικα χαμηλα και ψιλοανεβαινει προιοντος το χρονου οταν λεω ψιλοανεβαινει εχει για την ιδια εξωτερικη θερμοκρασια ενα 10% αυξηση σε 1 - 1,5 ωρα και σταθεροποιειται εκει πχ για 29 ζητουμενη με 35 εψωτερικη (και ανεμιστηρα οροφης) φτανει στα ξεκινα απο 180 και τερματιζει στα 210-230 W. Οταν πολυ νωρις το πρωι εχει πεσει η εξωτερικη θερμοκρασια (27 C)  με την ιδια ζητουμενη πεφτει στα 150w και πιο κατω αρκετες φορες μεχρι 90W και αυτο λογω του οτι ο εξωτερικος ανεμιστηρας κοβει 50% της καταναλωσης (απο 40W στα 23 W) Χαμηλοτερη που εχω δει σε ψυξη για το perfera 75-80W σε πολυ ευνοικες ομως συνθηκες και για λιγο (συνηθως στην εκκινηση).

b) Ururu Τελειως διαφορετικη χαρτογραφιση . Ξεκιναει παντα με Peak απο εκκινηση η επανεκκινηση (το βλεπετε και σε στο διαγραμμα του μετρητη tapo110 που ειχα στειλει (850W  ψυξη και 1650 W θυμαμαι οτι εχω παρατηρησει στην θερμανση) Μετα πεφτει . Με ζητουμενη 28 C εσωτερικη στον Καυσωνα με 40 C  εξωτερικη εφτανε να δουλευει στα 220 - 230W !!! To θεωρω 40% πιο οικονομικο απο το Perfera (Που ειναι πολυ καλο)  Αν η θερμοκρασια ειναι 33 C εξωτερικη με ζητουμενη 28 μπορει να φτασει ανετα και τα 100W. H χαμηλοτερη που εχω δει ειναι 63W ψυξη (δηλαδη αν αφαιρεσεις πχ 10W εσωτερικο 23 W εξωτερικο ανεμιστηρα και κατι ηλεκτρονικα ο συμπιεστης του πρεπει να δουλευει κοντα στα 30W. Inverter ψυγειακι... Με βαση τις max δυνατοτητες του ==> 2640w στο 18ρι στην θερμανση (μιλαμε για τον ιδιο συμπιεστη) το ευρος λειτουργιας του ειναι outstanding..

3) Αλλα (υπαρχει και το αλλά) και για τα 2 perfera & ururu οταν η ψυξη πεσει πολυ ,δηλαδη γινει πολυ υποτονικη (κατω απο 110 W) αρχιζει το στοιχειο και παραγει μια δυσαρεστη οσμη ανακυκλωνοντας τον αερα και το περιβαλλον του δωματιου πραγμα που εξαφανιζεται σταδιακα οταν  η καταναλωση και στα δυο ανεβει πανω απο 150W

Αυτα και επλιζω να σας "φωτισα" Για θερμανση απο χειμωνα που θα εχω πιο "φρεσκα" data

ΥΓ και τα δυο κλιματιστικα εξυπηρτετουν το ιδιο ακριβως δωματιο και ετσι η συγκριση τους ειναι face to face

 

 

Όντως εξαιρετικό το εύρος του ururu αν και εικάζω ότι το 18αρι δεν θα κατεβαίνει τόσο χαμηλά.

Στα χαμηλά watts μάλλον σου ανεβαίνει η σχετική υγρασία για αυτό η μυρωδιά. Πρέπει να τα γυρίσεις σε αφυγρανση. Το σύστημα του ururu δεν βοηθάει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.facebook.com/groups/1370401129714009/permalink/6610298202390916/

Καλά τα sharp ( έτσι νομίζω ότι διαβάζω). Κάνουν τρελή...υγρανση...

( Λογικά η αποχέτευση είχε ριχτεί μέσα στη σωλήνα από τα μπούνια στα μπαλκόνια και βροχή από ταράτσα, βούλωσε στον κάτω όροφο και τα πέταξε από το κλιματιστικό ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...