Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Mεχρι το διαστημα που γραφει η εγγυηση του εχεις περιθωριο. Αν λεει οτι κ απο τον πρωτο χρονο θελει υποχρεωτικα κλπ , τοτε το αργοτερο μεχρι την ημερα εγκαταστασης.

Ι καθαρισμος φιλτρων ειναι σχετικος με το ποση χρηση γινεται κ τι βρωμα μαζευει, αρα οπτικα ειναι ευκολο να το αξιολογησιες μονος σου κ να το ελεγχεις.

Η Daikin ηδη μου εχει στειλει τα σχετικα email απο νωριτερα κανα μηνα , για την προθεσμια ετησιου ελεγχου κλπ...

Κατάλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, life is music said:

Κατάλαβα 

Tωρα που το εχω προχειρο...στο Toshiba το φτηνοτερο μοντελο αναφερομαι.

Οταν επιλεγεις θεση στην περσιδα, την οριζοντια, κανει φυσικα μπιπ με καθε επιλογη ,εχει 10 θεσεις και οταν φτασεις στις ακραιες θεσεις (επανω η κατω) , κανει διπλο μπιπ.

Οταν επιλεξεις να κινειται η περσιδα (swing) η κινηση της ειναι σε ευρος 35° (17,5° πανω κ 17,5° κατω απο τη θεση που ορισες σαν αφετηρια για να ενεργοποιησεις την κινηση).

Μερικοι θα το βρουν ελαττωμα, μερικοι προτερημα.

Απλα το αναφερω επειδη τα περισσοτερα κινεζοειδη, εχουν κινηση περσιδας σε ολο το ευρος που κινειται.

Λογικα, αναλογα το κρυο η ζεστη, μαλλον ενας περιορισμος ειναι προτιμοτερος, αλλιως καθε κινηση περσιδας θα σημαινει οτι σε ολο το χωρο φτανει αερας και δεν μπορεις να τον αποφυγεις.

Μικρες λεπτομερειες , αλλα δειχνουν οτι εχει μελετηθει καθε παραμετρος.

98202375204.jpg.048eb6bbe5ec7c55dbfad33cb88ce456.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Specs είπε

Tωρα που το εχω προχειρο...στο Toshiba το φτηνοτερο μοντελο αναφερομαι.

Οταν επιλεγεις θεση στην περσιδα, την οριζοντια, κανει φυσικα μπιπ με καθε επιλογη ,εχει 10 θεσεις και οταν φτασεις στις ακραιες θεσεις (επανω η κατω) , κανει διπλο μπιπ.

Οταν επιλεξεις να κινειται η περσιδα (swing) η κινηση της ειναι σε ευρος 35° (17,5° πανω κ 17,5° κατω απο τη θεση που ορισες σαν αφετηρια για να ενεργοποιησεις την κινηση).

Μερικοι θα το βρουν ελαττωμα, μερικοι προτερημα.

Απλα το αναφερω επειδη τα περισσοτερα κινεζοειδη, εχουν κινηση περσιδας σε ολο το ευρος που κινειται.

Λογικα, αναλογα το κρυο η ζεστη, μαλλον ενας περιορισμος ειναι προτιμοτερος, αλλιως καθε κινηση περσιδας θα σημαινει οτι σε ολο το χωρο φτανει αερας και δεν μπορεις να τον αποφυγεις.

Μικρες λεπτομερειες , αλλα δειχνουν οτι εχει μελετηθει καθε παραμετρος.

98202375204.jpg.048eb6bbe5ec7c55dbfad33cb88ce456.jpg

Αυτό με την περσίδα το έχει το toshiba το mitsubishi δεν το έχει αυτό παραμένει μόνιμα προς τα πάνω 

1 ώρα πριν, Specs είπε

Tωρα που το εχω προχειρο...στο Toshiba το φτηνοτερο μοντελο αναφερομαι.

Οταν επιλεγεις θεση στην περσιδα, την οριζοντια, κανει φυσικα μπιπ με καθε επιλογη ,εχει 10 θεσεις και οταν φτασεις στις ακραιες θεσεις (επανω η κατω) , κανει διπλο μπιπ.

Οταν επιλεξεις να κινειται η περσιδα (swing) η κινηση της ειναι σε ευρος 35° (17,5° πανω κ 17,5° κατω απο τη θεση που ορισες σαν αφετηρια για να ενεργοποιησεις την κινηση).

Μερικοι θα το βρουν ελαττωμα, μερικοι προτερημα.

Απλα το αναφερω επειδη τα περισσοτερα κινεζοειδη, εχουν κινηση περσιδας σε ολο το ευρος που κινειται.

Λογικα, αναλογα το κρυο η ζεστη, μαλλον ενας περιορισμος ειναι προτιμοτερος, αλλιως καθε κινηση περσιδας θα σημαινει οτι σε ολο το χωρο φτανει αερας και δεν μπορεις να τον αποφυγεις.

Μικρες λεπτομερειες , αλλα δειχνουν οτι εχει μελετηθει καθε παραμετρος.

98202375204.jpg.048eb6bbe5ec7c55dbfad33cb88ce456.jpg

Πάντως χαίρομαι να γράφω σε ανθρώπους που έχουν γνώση πάνω στον κλιματισμό ....διότι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, life is music said:

Αυτό με την περσίδα το έχει το toshiba το mitsubishi δεν το έχει αυτό παραμένει μόνιμα προς τα πάνω 

Βλεπω πως τα Daikin δεν το εχουν, αλλα κινουνται οι περσιδες κι απο αυτα σε ενα περιορισμενο ευρος αναλογα την επιλογη, θερμανση/ψυκη κλπ , επισης στο τερμα της διαδρομης, επανω και κατω , στεκονται λιγο χρονο.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 982023 85842 μμ.jpg

10 minutes ago, life is music said:

μόνιμα προς τα πάνω 

αποκλειεται! για διαβασε κανα βιβλιο του με οδηγιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Βλεπω πως τα Daikin δεν το εχουν, αλλα κινουνται οι περσιδες κι απο αυτα σε ενα περιορισμενο ευρος αναλογα την επιλογη, θερμανση/ψυκη κλπ , επισης στο τερμα της διαδρομης, επανω και κατω , στεκονται λιγο χρονο.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 982023 85842 μμ.jpg

αποκλειεται! για διαβασε κανα βιβλιο του με οδηγιες!

Έχει μια επιλογή που λέει swing ..η οποία θα είναι για να πηγαίνει πάνω κάτω η περσίδα !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά σιγα την μελέτη που κανανε στην toshiba. Όταν κινειται swing η περσιδα ακουγεται ο μηχανικός ήχος απο το μοτερακι (οχι μονο σε ενα μοντελο) ενω πχ στο mitsubishi δεν το κανει είναι αθορυβη η κινηση πανω κατω. Λεπτομέρειες οπως λετε παραπανω αλλα σημαντικές!!! Βαλτε ενα μοτερακι αθορυβο η mitsuba που το βρηκε δηλ?

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Καλά σιγα την μελέτη που κανανε στην toshiba. Όταν κινειται swing η περσιδα ακουγεται ο μηχανικός ήχος απο το μοτερακι (οχι μονο σε ενα μοντελο) ενω πχ στο mitsubishi δεν το κανει είναι αθορυβη η κινηση πανω κατω. Λεπτομέρειες οπως λετε παραπανω αλλα σημαντικές!!! Βαλτε ενα μοτερακι αθορυβο η mitsuba που το βρηκε δηλ?

Απλά μπορεί τεχνολογικά η mitsubishi να είναι ποιο μπροστά σε ιδέες ...και η toshiba να έχει μείνει λίγο πίσω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

όπως και στα αυτοκινητα, τα επιμερους εξαρτηματα τα προμηθεύονται από τρίτους κατασκευαστές. Μπορεί απλά η toshiba να μην έχει αξιόλογους (ή να το επέλεξε για λόγους κόστους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Specs είπε

Βλεπω πως τα Daikin δεν το εχουν, αλλα κινουνται οι περσιδες κι απο αυτα σε ενα περιορισμενο ευρος αναλογα την επιλογη, θερμανση/ψυκη κλπ , επισης στο τερμα της διαδρομης, επανω και κατω , στεκονται λιγο χρονο.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 982023 85842 μμ.jpg

αποκλειεται! για διαβασε κανα βιβλιο του με οδηγιες!

Ξέχασα να αναφερω ένα πρόβλημα που έχω στο yukai ...πάταω για να κλείσει το κλιματιστικό το λαμπάκι του ανάβει αλλά η περσιδα δεν έχει κλείσει τελείως ...τι να κάνω...να μιλήσω με τους τεχνικούς που μου έστειλαν από το praktiker η να πάρω την εταιρεία ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, life is music said:

να μιλήσω με τους τεχνικούς που μου έστειλαν από το praktiker η να πάρω την εταιρεία ?

Na διαβασεις τις οδηγιες στο σημειο που μιλαει για καθαρισμο με τον ανεμιστηρα για αποφυγη υγρασιας

Σε μενα ειναι αυτα, αλλο μοντελο φυσικα...

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1082023 14502 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Na διαβασεις τις οδηγιες στο σημειο που μιλαει για καθαρισμο με τον ανεμιστηρα για αποφυγη υγρασιας

Σε μενα ειναι αυτα, αλλο μοντελο φυσικα...

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1082023 14502 πμ.jpg

Μάλιστα θα δω τo manual !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετέφερα χθες ένα κλιματιστικό.

Ενώ είχα πει να τσεκαρω τι θα πρέπει να προσέξω, δεν το έκανα ποτέ. Ούτε τον μάστορα δεν είδα αν χρησιμοποίησε αντλία κενού (που λογικά χρειάζεται και στη μεταφορά;). Τέλος πάντων. Προσπερνάμε τη χαζομάρα μου.

Όμως, δύο πράγματα.

Το κλιματιστικό είναι 18ρι Mitsubishi (SRK50ZS). Είδα απόψε ότι σε προηγούμενες σελίδες αναφέρατε πώς από 18ρι και πάνω, δε θα πρέπει να μπαίνει σε πρίζα. Σε εμένα όμως, το πέρασε με πρίζα. Τι κάνω; Μπορώ να τσεκαρω κάτι και να το αφήσω, ή να ζητήσω να μπει απευθείας στη γραμμή;

Καλά, γενικά πήρε 145€ μόνο για μεταφορά, ούτε καθαρισμό (έστω έλεγχο), ούτε τίποτα. Θερμοκρασία που βγάζει πχ δεν τσεκαρε αφού το μετεγκατέστησε.

Έπεσα σε περίπτωση ή έτσι είναι η μεταφορά; (Γεπ, ξέρω κακή περίοδος για τέτοια κίνηση, αλλά έπρεπε να το μεταφέρω και ήταν ο πρώτος που δέχτηκε για σχετικά άμεσα, όλοι έλεγαν από Σεπτέμβρη)

Τέλος, υπάρχει κάποιος μετρητής κατανάλωσης, αν πούμε ότι το αφήνω στην μπριζα, με wifi, που να είναι οκ για τα συγκεκριμένα watt;

Thanks!

 

Edit: Και ναι, πρέπει να έγινε μλκια. Ξαφνικά το AC σταμάτησε (και μου έκανε εντύπωση γιατί δούλευε στο φουλ και έκοψε τελείως ξαφνικά) και το λαμπάκι για το timer αναβοσβηνει 5 φορές πορτοκαλί. Αν είναι σωστό αυτό που βρήκα, "compressor overheat".

Μιλάμε να πάω να πάρω ξυστό είμαι. Από κομπρεσορα έμεινα και στο αυτοκίνητο.

Επεξ/σία από giorgos147
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να ξέμεινε από λάδι λίπανσης..

Οταν το άλλαξε θέση και έκανε ανάκτηση (πιστεύω) λάδι συμπλήρωσε;

Μην το λειτουργείς μέχρι να το δει καποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giorgos147 είπε

Μετέφερα χθες ένα κλιματιστικό.

Ενώ είχα πει να τσεκαρω τι θα πρέπει να προσέξω, δεν το έκανα ποτέ. Ούτε τον μάστορα δεν είδα αν χρησιμοποίησε αντλία κενού (που λογικά χρειάζεται και στη μεταφορά;). Τέλος πάντων. Προσπερνάμε τη χαζομάρα μου.

Όμως, δύο πράγματα.

Το κλιματιστικό είναι 18ρι Mitsubishi (SRK50ZS). Είδα απόψε ότι σε προηγούμενες σελίδες αναφέρατε πώς από 18ρι και πάνω, δε θα πρέπει να μπαίνει σε πρίζα. Σε εμένα όμως, το πέρασε με πρίζα. Τι κάνω; Μπορώ να τσεκαρω κάτι και να το αφήσω, ή να ζητήσω να μπει απευθείας στη γραμμή;

Καλά, γενικά πήρε 145€ μόνο για μεταφορά, ούτε καθαρισμό (έστω έλεγχο), ούτε τίποτα. Θερμοκρασία που βγάζει πχ δεν τσεκαρε αφού το μετεγκατέστησε.

Έπεσα σε περίπτωση ή έτσι είναι η μεταφορά; (Γεπ, ξέρω κακή περίοδος για τέτοια κίνηση, αλλά έπρεπε να το μεταφέρω και ήταν ο πρώτος που δέχτηκε για σχετικά άμεσα, όλοι έλεγαν από Σεπτέμβρη)

Τέλος, υπάρχει κάποιος μετρητής κατανάλωσης, αν πούμε ότι το αφήνω στην μπριζα, με wifi, που να είναι οκ για τα συγκεκριμένα watt;

Thanks!

 

Edit: Και ναι, πρέπει να έγινε μλκια. Ξαφνικά το AC σταμάτησε (και μου έκανε εντύπωση γιατί δούλευε στο φουλ και έκοψε τελείως ξαφνικά) και το λαμπάκι για το timer αναβοσβηνει 5 φορές πορτοκαλί. Αν είναι σωστό αυτό που βρήκα, "compressor overheat".

Μιλάμε να πάω να πάρω ξυστό είμαι. Από κομπρεσορα έμεινα και στο αυτοκίνητο.

Μόνο 145 για μεταφορά και όχι 145 μόνο για μεταφορά. Πάμε παρακάτω.

Ανάλογα την προχειρότητα της εγκατάστασης (αν θες βάλε φώτο το εσωτερικό/εξωτερικό) πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.

-Τσακισμένη σωλήνα
-Διαρροή ψυκτικού υγρού
-Ηλεκτρονικό πρόβλημα από κακή συνδεσμολογία - χαλαρές επαφές.

Νομίζω δεν το έχω ξανά πει αλλά όταν κάνουμε απεγκετάσταση και εγκατάσταση κλιματιστικού καλό είναι να αλλάζουν και οι σωληνώσεις γιατί οι παλιές έχουν σκληρύνει ή μπορεί να τσακίσουν πίσω από τις μονώσεις κατά την απεγκατάσταση/μεταφορά. Εξάλλου οι τιμές που λένε οι ψυκτικοί είναι σαν έχουν μπει καινούριες σωλήνες..

Toshiba 1 χρόνο μετά την "μεταφορά" του, έτρεμε όλος ο τοίχος και πολύ μειωμένη απόδοση.

Screenshot_1717.png.15eb9b216715eb2c7c196b8025351d34.png

Screenshot_1718.png.77794f0b3eb8f1f17d9f87d1f78ebfe5.png

Screenshot_1719.png.8b4c3a287b827d78e4e5a86f1ffc85ff.png

 

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...