Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, LLLEFTERIS said:

Μπήκε και το δικό μου δεν ξέρω δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος από την εγκατάσταση ίσως να είμαι υπερβολικός.

Το κενό που μου έκανε δεν ήταν ούτε δύο λεπτά.

Την τρύπα έξω την έκλεισα εγώ.

Η βάση δεν έχει το ένα λαστιχάκι.

Μόλις είδα πως ούτε το καπάκι δεν έχει κλείσει καλά.

Μόνο κάλο ότι μου το έβαλε στο κέντρο ακριβώς.

IMG_20230809_122705.jpg

IMG_20230809_122308.jpg

IMG_20230809_115507.jpg

IMG_20230809_122253.jpg

Για ομολογησε και εσυ...εντυπωσεις απο θορυβο εσωτερικής / εξωτερικης :)

1 hour ago, life is music said:

Τώρα το είδα το σύνδεσαν στο εσωτερικό της εξωτερικής μονάδας 

Εδώ και σε φωτό 

IMG-20230809-141006.jpg

Εντάξει εμένα δε με χαλάει και να πεσει στην εξωτερικη λεκανη πρωτα και μετα με ενα σωληνακι να φευγει χειμωνα καλοκαιρι απο την εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Για ομολογησε και εσυ...εντυπωσεις απο θορυβο εσωτερικής / εξωτερικης :)

Εντάξει εμένα δε με χαλάει και να πεσει στην εξωτερικη λεκανη πρωτα και μετα με ενα σωληνακι να φευγει χειμωνα καλοκαιρι απο την εξω.

Άρα δηλαδή έκαναν σωστά την σύνδεση ...ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Για ομολογησε και εσυ...εντυπωσεις απο θορυβο εσωτερικής / εξωτερικης :)

 

Καλα δεν το δουλεψα και πολυ δροσια εχει σημερα αλλα αθορυβο μου φανηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, life is music said:

Άρα δηλαδή έκαναν σωστά την σύνδεση ...ε?

Κοιταξε κανονικα θα επρεπε να βαλουν εσωτερικη και εξωτερικη να τα ενωσουν οπως ειπαν τα παιδια και να φευγει ενας σωληνας. ΕΓΩ προσωπικά το βρισκω λιγο πιο καλαισθητο αυτο σε σένα δηλαδη να πηγαινει ο μεσα σωληνας στην εξω λεκάνη και απο κει να φευγει η μια αποχετευση για κατω. Γιατι παει μαζι με τους χαλκοσωληνες και δεν αρχιζοουν οι διακλαδωσεις αποχετευσεων εξω. Οι περισσοτεροι εδω βεβαια θα σου πουν να βγουν χωριστα και ενωση εξω.

2 hours ago, johnnyman said:

Μην ανεβάζετε άλλο περασμένα μηχανήματα. 

Παίζεται με τον πόνο μας,λυπηθείτε μας 😆 🤣 😂 😹 

Αν κρατησουν οι θερμοκρασιες κοντα στα 30 τωρα τις επομενες 1-2 εβδομάδες παει και ο Αυγουστος ασε να ερθουν Σεπτεμβρη να στο τοποθετησουν με την ησυχία τους όχι βιαστικά. Τωρα το καλοκαιρι οι ψυκτικοί είναι ΝΤΙΒΕΣ που τις παρακαλάς και δε σου κάθονται μετά αρχίζει το αντίστροφο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Κοιταξε κανονικα θα επρεπε να βαλουν εσωτερικη και εξωτερικη να τα ενωσουν οπως ειπαν τα παιδια και να φευγει ενας σωληνας. ΕΓΩ προσωπικά το βρισκω λιγο πιο καλαισθητο αυτο σε σένα δηλαδη να πηγαινει ο μεσα σωληνας στην εξω λεκάνη και απο κει να φευγει η μια αποχετευση για κατω. Γιατι παει μαζι με τους χαλκοσωληνες και δεν αρχιζοουν οι διακλαδωσεις αποχετευσεων εξω. Οι περισσοτεροι εδω βεβαια θα σου πουν να βγουν χωριστα και ενωση εξω.

Αν κρατησουν οι θερμοκρασιες κοντα στα 30 τωρα τις επομενες 1-2 εβδομάδες παει και ο Αυγουστος ασε να ερθουν Σεπτεμβρη να στο τοποθετησουν με την ησυχία τους όχι βιαστικά. Τωρα το καλοκαιρι οι ψυκτικοί είναι ΝΤΙΒΕΣ που τις παρακαλάς και δε σου κάθονται μετά αρχίζει το αντίστροφο :D

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου ...διότι εγώ δεν είμαι σχετικός από αυτά ....

28 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Καλα δεν το δουλεψα και πολυ δροσια εχει σημερα αλλα αθορυβο μου φανηκε.

Και εμένα αθόρυβο το βλέπω στο δωμάτιο της μάνας μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εκει που της πλακας General Electric των υπνοδωματιων εχουν και φωτιζομενο τηλεκοντρολ και ενδειξη στο καπακι του κλιματιστικου το MitsubishI τιποτα 20 χρονια πισω εχουν μεινει.

9 λεπτά πριν, life is music είπε

 

Και εμένα αθόρυβο το βλέπω στο δωμάτιο της μάνας μου !

Αλλο 9αρι αλλο 22αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LLLEFTERIS said:

το MitsubishI τιποτα 20 χρονια πισω εχουν μεινει.

Μην κρινεις ΜΟΝΟ απο αυτο...το συνολικο αποτελεσμα εφοσον εχει γινει σωστη τοποθετηση , θα σε ανταμειψει με πολιτισμενη λειτουργια , απο ενα μελέτημενο εως σοφα προγραμματισμενο μηχανημα που η οικονομια και η ακρως προβλεψιμη και σταθερη συμπεριφορα του θα σε εκπληξουν.

ΔΕΝ εχω Mitsu , αλλα ειναι σαφες πλεον μετα απο οσα λεμε εδω(και ισχυει το ιδιο για Toshiba,Daikin,Fujitsu) , πως ακομη και το φτηνοτερο μοντελο να αγορασεις, θα εχεις την συμπεριφορα που εχουν και τα πιο ακριβα.

Ειναι αυτο που λεμε εταιρικη  κουλτουρα (φιλοσοφια).

Ειναι μηχανηματα σχεδιασμενα σε βαθος και οχι επιφανειακες αντιγραφες, μερικων μονο στοιχειων οπως καλα εχουν καταφερει ως τωρα οι Κινεζοι, αλλα δεν επαρκει, αλλιως θα ειχαν εξαφανιστει ολοι οι αλλοι απο την αγορα!

Θα δεις οτι ακομη και το απλο τους πληκτρολογιο, ειναι ουσιαστικο και μπορει οι εντολες που δινει να ειναι για σενα απλες αλλα το αντικρυσμα να ειναι πιο πολυσυνθετο.

Και εξηγουμαι: λιγες μερες τωρα κοιμαμαι στο ελευθερο δωματιο ανος απο τα παιδια μου.

Εχω εκει ενα Toshiba Mirai Plus(Seiya) 9ρι. Σε αντιδιαστολη με το TCL του υπνοδωματικου μου, που δεν καταφερα να το κανω να σταθεροποιηθει η συμπεριφορα του ,. ουτε με 24/7 λειτουργια, το Toshiba ξερω απο πριν ακριβως πως θα κινηθει σε καθε ανοιγμα η αλλαγη. Ακομη και στην αφυγρανση ειναι πολυ πιο οικονομικο,σταθεροποιειται στα 170w-220w το πολυ (οπως στην ψυξη δηλαδη) και κανει ηρεμα την δουλεια του με ελαχιστα ανοιγοκλεισιματα. Και αυτα πολυ μικρης διαρκειας , 5 λεπτου το πολυ. Ευθειες γραμμες ελαφρα ανηφορικες η κατηφορικες αναλογα με την θερμοκρασια εξω.

Το TCL 9 C-Fresh παρουσιαζει κενα που απορεις ποσο χαωδης ειναι η γραμμη αν την δεις σαν διαγραμμα στο καταγραφικο, με κορυφες απο 500w και βουτιες κλεισιματος απο εκει , αλλα και μη σταθερη καταναλωση απο 145w μεχρι 450w σε βηματα και οχι καμπυλη, με το χειροτερο να εξαρταται απο την τυχη οταν κλεισει το κομπρεσερ, ποτε θα ξανανοιξει.

Δεν αναφερω εδω την ανεση στον χωρο, απλα γιατι και μονο που ανοιγοκλεινει κατι σε ακανονιστο ρυθμο, αναμενομενο ειναι η μεγαλη διακυμανση θερμοκρασιας-υγρασιας.

Συμβουλη προς υποψηφιους αγοραστες λοιπον: παρτε επωνυμο "γιαπωνέζικο" ακομη και το φτηνοτερο , για να μην ασχολειστε συνεχως πως θα διορθωσετε συμπεριφορες που δεν γινεται να διορθωθουν...

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό έμπαινα να γράψω @Specs! Ότι μετά από 19 μέρες, είναι απόλυτα προβλέψιμη η συμπεριφορά! Απόλυτα όμως. Ακόμα κι αν αλλάζει η εξωτερική, αυτός που προσαρμόζεται είναι... τα βατ του συμπιεστή, και όχι το ον/οφφ του ή η εσωτερική θερμοκρασία. Στο δωμάτιο έχεις βάλει αφύγρανση; Θα έχεις πάντα 43% και 24,9-25,2 βαθμούς. Έχεις βάλει 28, ψύξη; Θα έχεις 26,9 - 27,2 με 45-50% υγρασία. Στη μία καις 3 κβ αν έχει ζέστη, 2,5 αν έχει δροσιά, στην άλλη καις 2 αν εχει ζέστη, 1,5 αν έχει δροσιά.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία, ειδικά στην αφύγρανση, υπάρχει ένα ρεύμα αέρα που ρολάρει, και το οποίο δεν ακούγεται. Και μιλάμε για ήσυχο σπίτι στα ΒΠ, με κάτι τζιτζίκια απέξω. Όχι για κάνα γραφείο πάνω στην Κηφισίας ή τη Συγγρού που θα σου φανεί και ηλεκτρική σκούπα αθόρυβη. Φαντάσου ότι μερικές φορές, που με ενοχλούν οι γείτονες ή τα παιδιά τους ενώ δουλεύω, διαβάζω, ενίοτε και πωποβαράω, βάζω σκόπιμα ψύξη 28 και ανεμιστήρα στο mid για να τους mutάρω με λευκό θόρυβο.

Η μαγική λέξη, ειδικά για δωμάτια, είναι πολιτισμένη λειτουργία.

Τώρα, άμα κάποιος θέλει κλίμα για 1-2 μηνες το χρόνο (εξοχικό), ή πατάει σπίτι του 10 ώρες τη μέρα, εκ των οποίων τις 8 κοιμάται, ΔΕΝ είμαι υπέρ μιας τέτοιας φιλοσοφίας, γιατί οι διαφορές σε όχληση και καταναλώσεις, θα του είναι αμελητέες. Προφανώς, αν έχεις 2 ώρες ελεύθερες τη μέρα, προτιμάς να τις περνάς σε πολιτισμένα δροσερό χώρο, αντί να φυσάνε οι Κινέζοι με άκυρες ταχύτητες και άκυρες διακυμάνσεις, αλλά είναι μικρό το κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, MikhailBakurin said:

αλλά είναι μικρό το κακό.

Να προσθεσω πως, θα εχεις παντα την υποστηριξη (εστω κ με καθυστερηση) απο αντιπροσωπειες κυρους η και μητρικες εγκατεστημενες εδω.

Ακομη και το ετησιο σερβις-ελεγχος θα ειναι φτηνοτερο κι απο τον οποιοδηποτε τυχαρπαστο αεριτζη. Κυριως ομως υπευθυνο.

Φυσικα οι γειτονες δεν θα σε βρισουν ποτε γιατι εβαλες αεροπλανο στο μπαλκονι...και μαλιστα με συχνες προσγειωσεις-απογειωσεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Specs είπε

Μην κρινεις ΜΟΝΟ απο αυτο...το συνολικο αποτελεσμα εφοσον εχει γινει σωστη τοποθετηση , θα σε ανταμειψει με πολιτισμενη λειτουργια , απο ενα μελέτημενο εως σοφα προγραμματισμενο μηχανημα που η οικονομια και η ακρως προβλεψιμη και σταθερη συμπεριφορα του θα σε εκπληξουν.

ΔΕΝ εχω Mitsu , αλλα ειναι σαφες πλεον μετα απο οσα λεμε εδω(και ισχυει το ιδιο για Toshiba,Daikin,Fujitsu) , πως ακομη και το φτηνοτερο μοντελο να αγορασεις, θα εχεις την συμπεριφορα που εχουν και τα πιο ακριβα.

Ειναι αυτο που λεμε εταιρικη  κουλτουρα (φιλοσοφια).

Ειναι μηχανηματα σχεδιασμενα σε βαθος και οχι επιφανειακες αντιγραφες, μερικων μονο στοιχειων οπως καλα εχουν καταφερει ως τωρα οι Κινεζοι, αλλα δεν επαρκει, αλλιως θα ειχαν εξαφανιστει ολοι οι αλλοι απο την αγορα!

Θα δεις οτι ακομη και το απλο τους πληκτρολογιο, ειναι ουσιαστικο και μπορει οι εντολες που δινει να ειναι για σενα απλες αλλα το αντικρυσμα να ειναι πιο πολυσυνθετο.

Και εξηγουμαι: λιγες μερες τωρα κοιμαμαι στο ελευθερο δωματιο ανος απο τα παιδια μου.

Εχω εκει ενα Toshiba Mirai Plus(Seiya) 9ρι. Σε αντιδιαστολη με το TCL του υπνοδωματικου μου, που δεν καταφερα να το κανω να σταθεροποιηθει η συμπεριφορα του ,. ουτε με 24/7 λειτουργια, το Toshiba ξερω απο πριν ακριβως πως θα κινηθει σε καθε ανοιγμα η αλλαγη. Ακομη και στην αφυγρανση ειναι πολυ πιο οικονομικο,σταθεροποιειται στα 170w-220w το πολυ (οπως στην ψυξη δηλαδη) και κανει ηρεμα την δουλεια του με ελαχιστα ανοιγοκλεισιματα. Και αυτα πολυ μικρης διαρκειας , 5 λεπτου το πολυ. Ευθειες γραμμες ελαφρα ανηφορικες η κατηφορικες αναλογα με την θερμοκρασια εξω.

Το TCL 9 C-Fresh παρουσιαζει κενα που απορεις ποσο χαωδης ειναι η γραμμη αν την δεις σαν διαγραμμα στο καταγραφικο, με κορυφες απο 500w και βουτιες κλεισιματος απο εκει , αλλα και μη σταθερη καταναλωση απο 145w μεχρι 450w σε βηματα και οχι καμπυλη, με το χειροτερο να εξαρταται απο την τυχη οταν κλεισει το κομπρεσερ, ποτε θα ξανανοιξει.

Δεν αναφερω εδω την ανεση στον χωρο, απλα γιατι και μονο που ανοιγοκλεινει κατι σε ακανονιστο ρυθμο, αναμενομενο ειναι η μεγαλη διακυμανση θερμοκρασιας-υγρασιας.

Συμβουλη προς υποψηφιους αγοραστες λοιπον: παρτε επωνυμο "γιαπωνέζικο" ακομη και το φτηνοτερο , για να μην ασχολειστε συνεχως πως θα διορθωσετε συμπεριφορες που δεν γινεται να διορθωθουν...

 

 

Μπορεί να έχεις δίκιο σε όσα γράφεις ...αλλά δεν μπορείς να λες ότι ένα φθηνό κλιματιστικό με ένα ποιο ακριβό θα αποδώσει το ίδιο ...Πρώτον το ακριβό  μπορεί να έχει άλλη ποιότητα κατασκευής εσωτερικά  με αποτέλεσμα να έχει καλύτερη συμπεριφορά ....δεύτερον καλύτερα πλαστικά το ακριβό σε σχέση με το φθηνό .....Και εδώ έρχεται ο κανόνας που λέει ότι πληρώνεις παίρνεις.....Τέλος θα δώσω ένα παράδειγμα  όπως το αυτοκίνητο.. αν πάρεις ένα toyota και ένα fiat ....και τα βάλεις δίπλα ποιο πολύ θα σου αντέξει το toyota παρά το fiat 

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, life is music said:

αν πάρεις ένα toyota και ένα fiat ....και τα βάλεις δίπλα ποιο πολύ θα σου αντέξει το toyota παρά το fiat 

Πιστευεις οτι ενα Fiat ακριβοτερο απο ενα Toyota , θα αντεξει περισσοτερο δηλαδη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Πιστευεις οτι ενα Fiat ακριβοτερο απο ενα Toyota , θα αντεξει περισσοτερο δηλαδη ???

Σου λέω ότι το toyota θα κρατήσει ποιο πολύ από ένα fiat ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Specs είπε

αρα ΔΕΝ ειναι οτι πληρωσεις παιρνεις...

:)

40 λεπτά πριν, Specs είπε

Πιστευεις οτι ενα Fiat ακριβοτερο απο ενα Toyota , θα αντεξει περισσοτερο δηλαδη ???

Έχω μια  ερώτηση εγώ το κλιματιστικό το mitsubishi το έβαλα εχθές 8 Αυγούστου ...αν του χρόνου πάλι κάτα της 8 Αυγούστου το συντηρήσω θα έχω θέμα? ...Και δευτερη και τελευταια ερώτηση,  εμείς που θα χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό μόνο για ψύξη το καλοκαίρι πότε θα πρέπει να του  καθαρίζουμε τα φίλτρα ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, life is music said:

Έχω μια  ερώτηση εγώ το κλιματιστικό το mitsubishi το έβαλα εχθές 8 Αυγούστου ...αν του χρόνου πάλι κάτα της 8 Αυγούστου το συντηρήσω θα έχω θέμα? ...Και δευτερη και τελευταια ερώτηση,  εμείς που θα χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό μόνο για ψύξη το καλοκαίρι πότε θα πρέπει να του  καθαρίζουμε τα φίλτρα ?

Mεχρι το διαστημα που γραφει η εγγυηση του εχεις περιθωριο. Αν λεει οτι κ απο τον πρωτο χρονο θελει υποχρεωτικα κλπ , τοτε το αργοτερο μεχρι την ημερα εγκαταστασης.

Ι καθαρισμος φιλτρων ειναι σχετικος με το ποση χρηση γινεται κ τι βρωμα μαζευει, αρα οπτικα ειναι ευκολο να το αξιολογησιες μονος σου κ να το ελεγχεις.

Η Daikin ηδη μου εχει στειλει τα σχετικα email , για την προθεσμια ετησιου ελεγχου κλπ...με την εξης σημειωση:

Συνολικά έχει προγραμματιστεί η αποστολή 3 email υπενθύμισης. Το πρώτο email υπενθύμισης στέλνεται 3 μήνες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης, το δεύτερο 3 εβδομάδες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης και το τρίτο email υπενθύμισης 1 εβδομάδα πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης της συντήρησης. Βεβαιωθείτε ότι πραγματοποιείτε εγκαίρως τη συντήρηση των μονάδων σας , για να παραμένει σε ισχύ το συμβόλαιό σας με την Daikin.

Με εκτίμηση,Daikin Greece (Greece)

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...