Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καλορίζικο, ρίξε μία ματιά στα παρακάτω:

1. Έχουν ρίξει την αποχέτευση του εσωτερικού στο εξωτερικό, αν σου τρέχει νερά το εξωτερικό ή το εσωτερικό σε κάποια φάση το πρόβλημα θα είναι από εκεί. Κανονικά θέλει Ταφ φ16 εσωτερική  & εξωτερική αποχέτευση και μετά να κατεβαίνει κάτω.

2. ΄Η το παλιό μηχάνημα ήταν στραβό ή το καινούριο. Βλέπεις το σημάδι του παλιού στον τοίχο υπάρχει μεγάλη απόκλιση. Έναν έλεγχο με αλφάδι αφού το εσωτερικό πρέπει να είναι αλφάδι για την σωστή λειτουργία του μακροπρόθεσμα.

 

8 λεπτά πριν, life is music είπε

Νερό δεν μου τρέχει όπως λες ούτε μέσα ούτε έξω  ..και δεύτερον το παλιό μηχάνημα ήταν ποιο μεγάλο και οι άνθρωποι που το πέρασαν εχθές την καινούργια βάση την έβαλαν εκεί γιατί δεν ήταν στο ίδιο μέγεθος  με την παλιά ...αφού σιγουρεψαν με το αλφάδι ότι δεν έβαλαν στραβά την βάση ....αφού ολοκλήρωσαν με επιτυχία την σύνδεση της εξωτερικής μονάδας και έβαλαν κι την αντλία κενού ....έβαλαν και το κλιματιστικό επάνω...Το βάλαμε στην πρίζα μετά το άφησαμε για κανένα 15 λεπτό σε λειτουργία για να δούμε αν θα πιάσει ψηξη και μόλις είδαμε ότι ο χώρος δρόσισε όλα καλά !

Αν έχεις θέμα θα είναι στο μέλλον όχι τώρα ανάλογα τους ρύπους της περιοχής σου.

Πρώτα μπαίνει η εσωτερική μονάδα μετά η εξωτερική και μόλις συνδεθούν οι σωληνώσεις μπαίνει η αντλία κενού, μήπως θυμάσαι κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Αν έχεις θέμα θα είναι στο μέλλον όχι τώρα ανάλογα τους ρύπους της περιοχής σου.

Πρώτα μπαίνει η εσωτερική μονάδα μετά η εξωτερική και μόλις συνδεθούν οι σωληνώσεις μπαίνει η αντλία κενού, μήπως θυμάσαι κάτι λάθος;

Μπορεί εγώ να κάνω κάτι λάθος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε και το δικό μου δεν ξέρω δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος από την εγκατάσταση ίσως να είμαι υπερβολικός.

Το κενό που μου έκανε δεν ήταν ούτε δύο λεπτά.

Την τρύπα έξω την έκλεισα εγώ.

Η βάση δεν έχει το ένα λαστιχάκι.

Μόλις είδα πως ούτε το καπάκι δεν έχει κλείσει καλά.

Μόνο κάλο ότι μου το έβαλε στο κέντρο ακριβώς.

IMG_20230809_122705.jpg

IMG_20230809_122308.jpg

IMG_20230809_115507.jpg

IMG_20230809_122253.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μπήκε και το δικό μου δεν ξέρω δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος από την εγκατάσταση ίσως να είμαι υπερβολικός.

Το κενό που μου έκανε δεν ήταν ούτε δύο λεπτά.

Την τρύπα έξω την έκλεισα εγώ.

Η βάση δεν ζει το ένα λαστιχακι.

Μόλις είδα πως ούτε το καπάκι δεν ζει κλείσει καλά.

IMG_20230809_122705.jpg

IMG_20230809_122308.jpg

IMG_20230809_115507.jpg

IMG_20230809_122253.jpg

Πόσο πήγε τελικά το μαλλί;🤣

Κλείσε την παροχή λύσε την μία βίδα στο καπάκι είναι συρταρωτό. Προς τα κάτω ξεκουμπώνει προς τα πάνω κουμπώνει και μετά μπαίνει η βίδα.

Να βάλεις λάστιχο γιατί θα σου αφήσει άσχημο σημάδι στο μάρμαρο.

Μια χαρά την βλέπω την εγκατάσταση δες λίγο του από πάνω σου... σωλήνες και καλώδια μέσα στο σπίτι λες και είναι σε κάνα γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μπήκε και το δικό μου δεν ξέρω δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος από την εγκατάσταση ίσως να είμαι υπερβολικός.

Το κενό που μου έκανε δεν ήταν ούτε δύο λεπτά.

Την τρύπα έξω την έκλεισα εγώ.

Η βάση δεν έχει το ένα λαστιχάκι.

Μόλις είδα πως ούτε το καπάκι δεν έχει κλείσει καλά.

Μόνο κάλο ότι μου το έβαλε στο κέντρο ακριβώς.

IMG_20230809_122705.jpg

IMG_20230809_122308.jpg

IMG_20230809_115507.jpg

IMG_20230809_122253.jpg

Σημασία έχει η παροχή στην αντλία όχι ο χρόνος. Σε εμένα σε σχεδόν 4μ σωλήνες έπιασε κενό σε 3-4 λεπτά.

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

σωλήνες και καλώδια μέσα στο σπίτι λες και είναι σε κάνα γήπεδο.

Ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

 

IMG_20230809_122253.jpg

Έβαλες τσιμέντο στην τρύπα; Σκληρός.

Άντε καλοδούλευτο και πες μας εντυπώσεις όπως και επίσης αν θα δουλέψει στρωτά εκεί μέσα. Θα βλέπεις με κάποιον τρόπο τα watts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έβαλες τσιμέντο στην τρύπα; Σκληρός.

Άντε καλοδούλευτο και πες μας εντυπώσεις όπως και επίσης αν θα δουλέψει στρωτά εκεί μέσα. Θα βλέπεις με κάποιον τρόπο τα watts;

Δεν ειχα κατι αλλο και εβαλα ενα ετοιμο τσιμεντο. Δεν ειναι κανενα σοβαρο τσιμεντο τριβεται θα το στοκαρω απο πανω.

Οχι δεν θα βλεπω με καποιον τροπο θα μου το πει η ΔΕΗ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ρώτησε για το σωληνάκι του νερού της εσωτερικής ( αποχέτευση). Δεν φαίνεται κάπου.

Και επίσης για αλφάδι της εσωτερικής όχι της έξω.

Το καλώδια που φεύγουν από το κλιματιστικό πηγαίνουν εδώ έξω μόλις τράβηξα φωτό 

IMG-20230809-134400.jpg

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Σε σύγκριση με το προηγούμενο Mitsubishi που είδαμε... να μην έχει παράπονα :) Βάζεις Mitsu χωρίς έστω ένα καναλάκι...

Ξέχασα να βάλω μια φωτό ελπίζω αυτή να είναι ποιο κατατοπιστική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αυτό το σπιράλ που καταλήγει; Αυτό σε ρωτάνε τα παιδιά!

Τώρα το είδα το σύνδεσαν στο εσωτερικό της εξωτερικής μονάδας 

Εδώ και σε φωτό 

IMG-20230809-141006.jpg

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, αν θελω να βαλω επιπλεον μπριζακι HS110 μεσα στον browser για διαγραμμα, που ειναι η επιλογη? Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...