Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Καλησπερα χρονια πολλα.

5-6 ωρες το απογευμα πλεον ακομα και στην Πεντελη.

Εκκαθαριστικος 4μηνου 723 ευρω.

Πόσες kWh είχες κατανάλωση το 4μηνο; αν τυχόν έχεις νυκτερινό μέρας/νύκτας;

το "αρκούδι" ξέρεις μήπως τι σου έκαψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πόσες kWh είχες κατανάλωση το 4μηνο; αν τυχόν έχεις νυκτερινό μέρας/νύκτας;

το "αρκούδι" ξέρεις μήπως τι σου έκαψε;

3532 kWh και ναι εχω νυκτερινο.

το αρκουδι εκαψε 1321kWh Νοεμβριο - Μαρτιο.

η κουζινα και τα πλυντηρια την καναν την δουλεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παρακάτω έχουμε κανέναν με πληροφορίες; Πάω προς τα εκεί για δωμάτιο, έχω voucher και το βρίσκω και με δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/j-smart-asw-h09b4-jkr3di-eu-se-6-atokes-doseis

Δεν είμαι για πολλά ,αν δεν είχα το voucher δεν θα το έβαζα καν. Το δωμάτιο είναι ίδιο με το άλλο που έβαλα το nuvelle, το οποίο τα πήγε απρόσμενα καλά τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσάμπα πήγε η φετινή θέρμανση.

1087kwh το asyg24kmta

232Κwh τα carrier crystal II και daikin atxc25b μαζί.

Σύνολο: 1320kwh  = 290€ η σεζόν (θα πρέπει να βάλω και μια εβδομάδα που έκαψα πετρέλαιο την οποία την υπολογίζω σε 50-60€)

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τσάμπα πήγε η φετινή θέρμανση.

1087kwh το asyg24kmta

232Κwh τα carrier crystal II και daikin atxc25b μαζί.

Σύνολο: 1320kwh  = 290€ η σεζόν (θα πρέπει να βάλω και μια εβδομάδα που έκαψα πετρέλαιο την οποία την υπολογίζω σε 50-60€)

ΛΟΛ! 24άρι και 1100κβ; Τόσο έκαψα εγώ σε 12άρι on/off FUJITSU και έλειπα και από το σπίτι περίπου 15-25 μέρες το χειμώνα. Βέβαια εγώ ξεκίνησα το άναμμα από τέλη Νοεμβρίου και το κράτησα ως και πριν 1 βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Βέβαια εγώ ξεκίνησα το άναμμα από τέλη Νοεμβρίου και το κράτησα ως και πριν 1 βδομάδα.

Παρομοίως (αν και ακόμη ανάβω λίγο).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη για προσφορές πάντως, να προλάβω τις ζέστες, που εκεί η διαφορά είναι ακόμα αστρονομικότερη. Από το SEER 3,4 θα πάω στο 7,0-7,5.

Eπειδή δε βλέπω να πέφτει το γιούκαη από τα αστρονομικά ποσά του πράκτικερ, αναμένω ξανά προσφορά δωρεάν εγκατάστασης από σκρουτζ ή άλλο έμπορο και φύγαμε τρέχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στα πλάνα, απλά ως πολύ ακριβότερη παρέμβαση, προτιμώ να την αφήσω για μετά το κλιματιστικό, που είναι άμεση η πτώση κόστους με μικρό (συγκριτικά) ποσό επένδυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παληκαρια πηγα και το πηρα .....η τιμη του 49 ευρω ......αλλα 3-4 διαθεσιμα!!!εγω το συνδεσα ....ολα οκ !ΔΕΝ εχει μετρητη ενεργειας αλλα ειναι .....γοητευτικο!!για Toshiba Edge 24 ....

ΥΓ. αν ξερετε να ...."ζουμαρετε" την ζωη σας ή να το ....ψαξετε λιγο στο google θα καταλαβετε απο που αγοραστηκε.....

IMG_20230419_095838_522.jpg

IMG_20230419_095919_917.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Γύρισα από την επαρχία, περιοχή δίπλα στην λίμνη Τριχωνίδα όπου έγινε η εγκατάσταση του FUJITSU 18KMTE(αντικατέστησε FUJITSU 14αρη του 2004) και του DAIKIN ATXC35d(αντικατέστησε ένα SANYO του 1999). Μάλιστα από την Κυριακή του Πάσχα είχαμε άθλιο καιρό με βροχές και κρύο οπότε δούλεψαν και τα δυο. 

Θα ξεκινήσω με την εγκατάσταση η οποία ήταν πολύ καλή. Έβαλαν ανοξείδωτα στηρίγματα με αντικραδασμικές βάσεις(το ζήτησα εγώ). Επίσης πολύ καλά μονωμένη σωλήνα στα 3μετρα κουλουριασμένη από πίσω από το κομπρεσέρ. Επίσης κάλυψαν τον εξωτερικό σωλήνα του νερού με πλαστικό διακοσμητικό κανάλι. Βέβαια, έταξα ένα έξτρα 40αρι για την εγκατάσταση(δωρεάν από ΚΩΤΣΟ) αλλά τα παιδία έκαναν δουλειά καλή. Βέβαια, μπήκε και αντλία. 

Δυστυχώς δεν έχω μετρητές στην επαρχία για να σας δώσω στοιχεία κατανάλωσης που είναι σημαντικά, αλλά μπορώ να σχολιάσω την ποιότητα κατασκευής και την λειτουργία. 

Ξεκινώντας από το DAIKIN ATXC35d και συγκρίνοντας το με το ΑΤXC35b παρατήρησα τα εξής.

1. Ο σχεδιασμός του "d" μοντέλου είναι λίγο πιο συντηρητικός αλλά όμορφος και τα πλαστικά δείχνουν να είναι ελαφρώς καλύτερα από το "b" μοντέλο. Στο θέμα του θορύβου, φαίνεται να είμαστε στα ίδια επίπεδα. Αυτό που με ενοχλεί στο "d" μοντέλο είναι ότι το φως στην ένδειξη του ζεστού είναι αρκετά μικρό και αδύναμο σε σημείο που δεν το βλέπεις καλά αν είσαι μακριά. Επίσης το control, αν και στιβαρό και καλοσχεδιασμένο, δεν έχει φως όπως είχε του "b". Στην λειτουργία, δεν βλέπω κάποιες σημαντικές διαφορές ανάμεσα στο "b" και στο "d". Εξωτερικά, οι κομπρέσσορες δείχνουν παρόμοιοι αλλά και πάλι, ίσως ένα τικ πιο ποιοτικός ο "d"...μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Γενικά, μιλάμε για διαφορές που παραπέμπουν σε facelift παρά σε ολοκαίνουργιο μοντέλο, αλλά αυτό δεν είναι κακό κατ’ εμέ. Γενικά, μια καλή μονάδα και με 50% έκπτωση, δεν το συζητάμε αν σκεφτούμε ότι αντικατέστησε ένα ερείπιο SANYO on-off 25έτιας...

2. Τώρα πάμε στο FUJITSU 18KMTE. Εδώ μιλάμε επίσης για σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με το προηγούμενο FUJITSU 14αρη. Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος καλύπτεται από το 14αρη αλλά πήγα στο 18αρη για να υπάρχει άνεση και επειδή είχα εντυπωσιαστεί από το SCOP 6,6.

Από ποιότητα κατασκευής, όλα άριστα στην εξωτερική και εσωτερική μονάδα. Βάζοντας το σε λειτουργία, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση καθώς ζέστανε τον χώρο γρήγορα αλλά χωρίς να δημιουργεί υπερθέρμανση μέχρι που έφτασε την ζητούμενη θερμοκρασία. Η αίσθηση θερμότητας είναι υποδειγματική για κλιματιστικό και έπεσε σε πολύ χαμηλή στάθμη θορύβου. Δεν είχα μετρητή κατανάλωσης, αλλά η FUJITSU δεν αστειεύεται με την σειρά ΚΜ! Έχω το 14ΚΜ και έχω δει απίστευτα χαμηλές καταναλώσεις...και εδώ είμαστε ακόμα καλύτερα στο 18ΚΜΤΕ με υψηλότερο SCOP. Δεν είχα Defrost διότι η θερμοκρασία δεν έπεσε χαμηλότερα από 8C αλλά η υγρασία τσάκιζε κόκκαλα τόσο κοντά στην λίμνη και να βρέχει συνεχώς επι 2 + μέρες!

Γενικά, το DAIKIN είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα βάσης για κάποιον που θέλει ευελιξία και ποιότητα σε θέρμανση/ψύξη, ενώ το FUJITSU είναι ένα κλιματιστικό αξιώσεων για τους απαιτητικούς…πολύ αξιόλογο μηχάνημα από κορυφαία εταιρεία.  Το MITSUBISHI SRK63 ήρθε και μπαίνει την άλλη Τρίτη. Αυτά προς το παρόν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να τα έβαλα σωστά. Ψάχνουμε κλιματιστικό και θα πάμε αύριο να το παραγγείλουμε. Θα μπει στο σαλόνι απέναντι απο το καναπέ μας.

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800 αν είναι για 12.000btu και 1000 ευρώ αν είναι για παραπάνω.

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κωτσόβολος ή Media Markt για δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή  πηγή θέρμανσης,  αποκλειστική σε ψύξη

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Έχω ηλεκτρική σόμπα.

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ο χώρος δεν είναι ενιαίος. Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί σε σαλόνι 18τμ με μία μπαλκονοπορτα αλουμινίου. Θα θέλαμε βέβαια αν γίνεται να πηγαίνει η ψύξη και πιο μέσα στο σπίτι (54τμ μεικτά) αν όχι δεν μας πειράζει.

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ωρωπός με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/ ,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά. Υψόμετρο 51, ημιυπόγειο με αυλή και η εξωτερική μονάδα κοιτάζει στην ανατολή.  Σχετικά κοντά στη θάλασσα. Υγρασία τον χειμώνα (εχουμε αφυγραντήρα).

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi. Θα θέλαμε αθόρυβο όσο γίνεται και να έχει ιονιστή. Έχουμε κατοικίδια.

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή. Δεν γνωρίζω μονώσεις.. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. Έχουμε πρόβλημα υγρασίας στο μπάνιο αλλά είναι στα σχέδιά μας να το διορθώσουμε.

Θερμικές Απώλειες για 22c:
3861.43Watt 
3320.83KCal/h
71.51Watt/m2
61.50KCal/h/m2


EDIT: Έπεσε το μάτι μου στα Inventort Comfort και Legend. Επειδή έχουν 10 έτη εγγύηση! Αυτό σημαίνει ότι μας καλύπτει η αντιπροσωπεία πλήρως αν χαλάσει το μηχάνημα έτσι;
 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο ιδιους χωρους(ιδια τμ),ο ενας ενιαιος και ο αλλος χωρισμενος σε δωματια πρεπει να μπουν ιδιας ισχυος κλιματιστικα ή σε καποιον μεγαλυτερης ισχυος(πχ. ο ενιαιος καλυπτεται με 18αρι).Ο χωρισμενος καλυπτεται ηδη απο 24αρι για ολα τα δωματια επαρκως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...