Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εβαλαν οι γονεις μου με το προγραμμα ενα inventor legend 9αρι με αγορα απο το Πλαισιο.

Μετα απο μερικες μερες που πηγα ,διαπιστωσα οτι δεν εχουν εγκαταστησει το wifi module.Εριξα μια ματια , μηπως ειναι οπως στο δικο μου passion pro (σηκωνεις καπακι και κουμπωνεις το stick στην usb) , αλλα δυστηχως πρεπει να λυθει και κατι ακομα.

Επικοινωνησαμε με το πλαισιο :

1ον γιατι η δωρεαν εγκατασταση που λενε ηταν μεσα στην τιμη 

2ον μην κανω καμια πατατα εγω και μας βγαλουν εκτος εγγυησης

Το Πλαισιο ειπε οκ , θα το δωσει στην εταιρια που ηρθε ωστε να ερθουν.

2 εβδομαδες μετα με παιρνει το Πλαισιο να δουν αν ηρθαν ή με πηραν για ραντεβου (φυσικα και οχι)

Την 3η εβδομαδα , μαθαινω οτι πηρε απο Πλαισιο κλιματιστικο η θεια μου (οπου ειναι 1 στενο απο τους γονεις μου) και λεω ωραια , δεν εδωσαν προτεραιοτητα γιατι δεν ειναι νεα εγκατασταση και ισως ερθουν συνδιαστικα. Φυσικα στην θεια πηγε αλλο συνεργειο (πολυ καλυτερο απο ολες τις αποψεις) και ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα να πανε στους γονεις μου οταν τελειωσουν αν εχει δωθει σε αυτους. Φυσικα μιλησαν με τα κεντρικα , δεν το ειχαν αυτοι (ηταν απο διαφορετικη εταιρια τελικα) και εμεινε ετσι το θεμα.

Το Πλαισιο απο εξυπηρετηση , περα βρεχει , θα μιλησουμε στην εταιρια αλλα θα αργησουν λογο φορτου , αλλος μας απαντησε "σιγα , τοσο σοβαρο ειναι το wifi? , αφου δουλευει το μηχανημα" κτλ.

Αφου εβγαλα τα αποθημενα μου στο insomia , γνωριζει καποιος που μπαινει το wifi ή πχ πισω απο ποιο panel ειναι ;

Τσεκαρα midea κτλ οπου βρηκα εικονες , μηπως ειναι ιδια αλλα σε αυτα εχουν σαν προεκταση και δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτα περα απο το εξωτερικο καπακι.Επισης ανα φωτο , ηταν και σε διαφορετικο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα, πρώτα απ' όλα μπράβο σε όσους έχουν βάλει τόσο χρόνο και κόπο να το συντηρούν και να μοιράζονται όλη αυτή την πληροφορία.

Θα ήθελα μια βοήθεια για την επιλογή κλιματιστικού για ένα υπνοδωμάτιο.

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και εάν κατάλαβα σωστά το παραθέτω ολόκληρο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μέχρι €1000 max (απ΄ ότι είδα στο Skroutz τα 9Κ btu κυμαίνονται στα 500-700)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα ιδανικά για να μην έχουμε κουβαλήματα κτλ εκτός εάν η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 10-12 τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πεντέλη με 32C το καλοκαίρι και 7C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/penteli/ ,  ελεύθερο περιμετρικά το κτήριο, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στην Ανατολή.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο (αναλογικά και με την τιμή βέβαια) και επιθυμητό να έχει wifi αν είναι της προκοπής.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, το δωμάτιο έχει βόρειο-ανατολικό προσανατολισμό, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Θερμικές Απώλειες

22195.12 Watt
19087.80 KCal/h
2219.51 Watt/m2
1908.78 KCal/h/m2

 

Ευχαριστώ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-10000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b10g3kvsg-e-ras

31 λεπτά πριν, platonas είπε

Καλησπερα.

Εβαλαν οι γονεις μου με το προγραμμα ενα inventor legend 9αρι με αγορα απο το Πλαισιο.

Μετα απο μερικες μερες που πηγα ,διαπιστωσα οτι δεν εχουν εγκαταστησει το wifi module.Εριξα μια ματια , μηπως ειναι οπως στο δικο μου passion pro (σηκωνεις καπακι και κουμπωνεις το stick στην usb) , αλλα δυστηχως πρεπει να λυθει και κατι ακομα.

Επικοινωνησαμε με το πλαισιο :

1ον γιατι η δωρεαν εγκατασταση που λενε ηταν μεσα στην τιμη 

2ον μην κανω καμια πατατα εγω και μας βγαλουν εκτος εγγυησης

Το Πλαισιο ειπε οκ , θα το δωσει στην εταιρια που ηρθε ωστε να ερθουν.

2 εβδομαδες μετα με παιρνει το Πλαισιο να δουν αν ηρθαν ή με πηραν για ραντεβου (φυσικα και οχι)

Την 3η εβδομαδα , μαθαινω οτι πηρε απο Πλαισιο κλιματιστικο η θεια μου (οπου ειναι 1 στενο απο τους γονεις μου) και λεω ωραια , δεν εδωσαν προτεραιοτητα γιατι δεν ειναι νεα εγκατασταση και ισως ερθουν συνδιαστικα. Φυσικα στην θεια πηγε αλλο συνεργειο (πολυ καλυτερο απο ολες τις αποψεις) και ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα να πανε στους γονεις μου οταν τελειωσουν αν εχει δωθει σε αυτους. Φυσικα μιλησαν με τα κεντρικα , δεν το ειχαν αυτοι (ηταν απο διαφορετικη εταιρια τελικα) και εμεινε ετσι το θεμα.

Το Πλαισιο απο εξυπηρετηση , περα βρεχει , θα μιλησουμε στην εταιρια αλλα θα αργησουν λογο φορτου , αλλος μας απαντησε "σιγα , τοσο σοβαρο ειναι το wifi? , αφου δουλευει το μηχανημα" κτλ.

Αφου εβγαλα τα αποθημενα μου στο insomia , γνωριζει καποιος που μπαινει το wifi ή πχ πισω απο ποιο panel ειναι ;

Τσεκαρα midea κτλ οπου βρηκα εικονες , μηπως ειναι ιδια αλλα σε αυτα εχουν σαν προεκταση και δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτα περα απο το εξωτερικο καπακι.Επισης ανα φωτο , ηταν και σε διαφορετικο σημειο.

Δεν μπαίνει έτσι;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Δεν μπαίνει έτσι;

Ειδα αυτο το video και 2-3 ακομα (για midea) οπου το δειχνει να βγαζουν καπακι και πλακετα που εχει στην δεξια μερια.Ειδα και πολυ καλωδιο εκει περα και ειπα ασε μην κανουμε καμια πατατα.Θα κοιταξω αυριο να τσεκαρω το πανω panel οπως στο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, liakjim said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Το κατάστημα το γνωρίζουμε;

Αν είμαι σωστός στο Skroutz είναι αυτό το συγκεκριμένο κλιματιστικό και στον Κωτσόβολο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Το κατάστημα το γνωρίζουμε;

Αν είμαι σωστός στο Skroutz είναι αυτό το συγκεκριμένο κλιματιστικό και στον Κωτσόβολο αυτό;

Δεν το ξέρω το κατάστημα. Νομίζω ότι κάποιος έχει πει κάτι πιο παλιά. Ρίξε ένα search.

Στο skroutz έχεις βάλει το απλό edge. Του Κωτσου είναι σωστό.

 

Μόλις τώρα, life is music είπε

Μπήκε και το mitsubishi στο δωμάτιο της μάνας μου 

IMG-20230809-112435.jpg

Ωπ, μεγειές.

Μπορείς να βάλεις και φωτογραφία από έξω;

Θέλουμε εννοείται ένα συγκριτικό με το Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν το ξέρω το κατάστημα. Νομίζω ότι κάποιος έχει πει κάτι πιο παλιά. Ρίξε ένα search.

Στο skroutz έχεις βάλει το απλό edge. Του Κωτσου είναι σωστό.

 

Ωπ, μεγειές.

Μπορείς να βάλεις και φωτογραφία από έξω;

Θέλουμε εννοείται ένα συγκριτικό με το Toshiba.

Και τα δύο είναι καλά ...απλά εχθές που με πήρε ο ύπνος στο δωμάτιο της μάνας μου το 9ρι το mitsubishi είχε κάνει τον χώρο πολύ κρύο και όταν έπεσα για ύπνο ένιωθα όλη την δροσιά του με την θερμοκρασία στους 25:βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, life is music said:

Και τα δύο είναι καλά ...απλά εχθές που με πήρε ο ύπνος στο δωμάτιο της μάνας μου το 9ρι το mitsubishi είχε κάνει τον χώρο πολύ κρύο και όταν έπεσα για ύπνο ένιωθα όλη την δροσιά του με την θερμοκρασία στους 25:βαθμούς 

Από θορυβο τι λεει το mitsubishi μεσα / έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Από θορυβο τι λεει το mitsubishi μεσα / έξω?

Φίλε δεν νιώθεις κιχ καθόλου ...και ειδικά το συγκεκριμένο που είναι το ακριβό της μοντέλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, life is music είπε

Και τα δύο είναι καλά ...απλά εχθές που με πήρε ο ύπνος στο δωμάτιο της μάνας μου το 9ρι το mitsubishi είχε κάνει τον χώρο πολύ κρύο και όταν έπεσα για ύπνο ένιωθα όλη την δροσιά του με την θερμοκρασία στους 25:βαθμούς 

Το σωληνάκι της εσωτερικής μονάδας που είναι; Το έχουν ρίξει μέσα στην εσωτερική;

Καλές οι βάσεις φαίνονται. Μπορείς να τραβήξεις την εσωτερική από το πλάι;  Πόσο μήκος έχει η χαλκοσωλήνα;

Για τη θερμοκρασία, θέλουμε να μην πέφτει κάτω από 25 και καίει άσκοπα. Το κρατάει εκεί;

Μόλις τώρα, life is music είπε

Φίλε δεν νιώθεις κιχ καθόλου ...και ειδικά το συγκεκριμένο που είναι το ακριβό της μοντέλο 

Συγκριτικά με Toshiba;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το σωληνάκι της εσωτερικής μονάδας που είναι; Το έχουν ρίξει μέσα στην εσωτερική;

Καλές οι βάσεις φαίνονται. Μπορείς να τραβήξεις την εσωτερική από το πλάι;  Πόσο μήκος έχει η χαλκοσωλήνα;

Για τη θερμοκρασία, θέλουμε να μην πέφτει κάτω από 25 και καίει άσκοπα. Το κρατάει εκεί;

Συγκριτικά με Toshiba;

IMG-20230809-114414.jpg

IMG-20230809-114328.jpg

7 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

ποιο μοντελο είναι?

 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VGK

Και μια που με ρωτάτε...σε σύγκριση με το toshiba και τα δύο μέσα είναι αθόρυβα .....για την εξωτερική μονάδα του toshiba δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω βγει έξω από την κουζίνα να την ακούσω ... Στην κουζίνα πάντως το toshiba δεν ακούγεται καθόλου ...

Επεξ/σία από life is music
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, life is music είπε

Μπήκε και το mitsubishi στο δωμάτιο της μάνας μου 

IMG-20230809-112459.jpg

IMG-20230809-112517.jpg

IMG-20230809-112435.jpg

Καλορίζικο, ρίξε μία ματιά στα παρακάτω:

1. Έχουν ρίξει την αποχέτευση του εσωτερικού στο εξωτερικό, αν σου τρέχει νερά το εξωτερικό ή το εσωτερικό σε κάποια φάση το πρόβλημα θα είναι από εκεί. Κανονικά θέλει Ταφ φ16 εσωτερική  & εξωτερική αποχέτευση και μετά να κατεβαίνει κάτω.

2. ΄Η το παλιό μηχάνημα ήταν στραβό ή το καινούριο. Βλέπεις το σημάδι του παλιού στον τοίχο υπάρχει μεγάλη απόκλιση. Έναν έλεγχο με αλφάδι αφού το εσωτερικό πρέπει να είναι αλφάδι για την σωστή λειτουργία του μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καλορίζικο, ρίξε μία ματιά στα παρακάτω:

1. Έχουν ρίξει την αποχέτευση του εσωτερικού στο εξωτερικό, αν σου τρέχει νερά το εξωτερικό ή το εσωτερικό σε κάποια φάση το πρόβλημα θα είναι από εκεί. Κανονικά θέλει Ταφ φ16 εσωτερική  & εξωτερική αποχέτευση και μετά να κατεβαίνει κάτω.

2. ΄Η το παλιό μηχάνημα ήταν στραβό ή το καινούριο. Βλέπεις το σημάδι του παλιού στον τοίχο υπάρχει μεγάλη απόκλιση. Έναν έλεγχο με αλφάδι αφού το εσωτερικό πρέπει να είναι αλφάδι για την σωστή λειτουργία του μακροπρόθεσμα.

Νερό δεν μου τρέχει όπως λες ούτε μέσα ούτε έξω  ..και δεύτερον το παλιό μηχάνημα ήταν ποιο μεγάλο και οι άνθρωποι που το πέρασαν εχθές την καινούργια βάση την έβαλαν εκεί γιατί δεν ήταν στο ίδιο μέγεθος  με την παλιά ...αφού σιγουρεψαν με το αλφάδι ότι δεν έβαλαν στραβά την βάση ....αφού ολοκλήρωσαν με επιτυχία την σύνδεση της εξωτερικής μονάδας και έβαλαν κι την αντλία κενού ....έβαλαν και το κλιματιστικό επάνω...Το βάλαμε στην πρίζα μετά το άφησαμε για κανένα 15 λεπτό σε λειτουργία για να δούμε αν θα πιάσει ψηξη και μόλις είδαμε ότι ο χώρος δρόσισε όλα καλά..Ξέχασα να πω πως το παλιό ήταν 12.000btu και αυτό 9.000

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, life is music είπε

Νερό δεν μου τρέχει όπως λες ούτε μέσα ούτε έξω  ..και δεύτερον το παλιό μηχάνημα ήταν ποιο μεγάλο και οι άνθρωποι που το πέρασαν εχθές την καινούργια βάση την έβαλαν εκεί γιατί δεν ήταν στο ίδιο μέγεθος  με την παλιά ...αφού σιγουρεψαν με το αλφάδι ότι δεν έβαλαν στραβά την βάση ....αφού ολοκλήρωσαν με επιτυχία την σύνδεση της εξωτερικής μονάδας και έβαλαν κι την αντλία κενού ....έβαλαν και το κλιματιστικό επάνω...Το βάλαμε στην πρίζα μετά το άφησαμε για κανένα 15 λεπτό σε λειτουργία για να δούμε αν θα πιάσει ψηξη και μόλις είδαμε ότι ο χώρος δρόσισε όλα καλά..Ξέχασα να πω πως το παλιό ήταν 12.000btu και αυτό 9.000

Σε ρώτησε για το σωληνάκι του νερού της εσωτερικής ( αποχέτευση). Δεν φαίνεται κάπου.

Και επίσης για αλφάδι της εσωτερικής όχι της έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...