Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Από Κωτσόβολο τπτ ακόμη για τη εγκατάσταση..

Μάλωσα με όλους, κοροϊδεύουν τον κόσμο. 

Θα αναγκαστώ να φέρω δικό μου ψυκτικό...

πάρε τηλ οτι μέσω ΣτΚ θα ζητήσεις να χρεωθεί ο Κ την εγκατάσταση για πίεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τηλ οτι μέσω ΣτΚ θα ζητήσεις να χρεωθεί ο Κ την εγκατάσταση για πίεση

Στο google είδα πολλές αρνητικές αξιολογήσεις για τις εγκαταστάσεις ότι κοροϊδεύουν. 

Μέσω μια φίλη της γυναίκας μου την είπε ότι για απλή κουζίνα έκαναν 2 μήνες να πάνε να την συνδέσουν. 

Λες να κάνω καταγγελία στο ΣτΚ?

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Λες να κάνω καταγγελία στο ΣτΚ?

αυτό εννοείται , αλλά πιο πιθανό είναι να κάνει ο Κ πρώτα την εγκατάσταση μέχρι να πάρεις απάντηση 😛

άσε που υπάρχει πιθανότητα να προτείνουν επιστροφή όλου του ποσού

αν έχεις σκοπό να πάρεις δικό σου , χτύπα , τζάμπα είναι και ότι γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό εννοείται , αλλά πιο πιθανό είναι να κάνει ο Κ πρώτα την εγκατάσταση μέχρι να πάρεις απάντηση 😛

άσε που υπάρχει πιθανότητα να προτείνουν επιστροφή όλου του ποσού

αν έχεις σκοπό να πάρεις δικό σου , χτύπα , τζάμπα είναι και ότι γίνει

Τοσο καλα......

Κοίτα εάν δεν έρθουν και μέσα στην εβδομάδα θα φέρω δικό μου δεν γίνεται.

Όταν λες επιστροφή όλου του ποσού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Όταν λες επιστροφή όλου του ποσού?

το ποσό αγοράς , τώρα με τα κουπόνια θα είναι μπέρδεμα , δεν ξέρω πως θα παίξει , ρωτάς κατάστημα αρχικά , είμαστε oftopic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το ποσό αγοράς , τώρα με τα κουπόνια θα είναι μπέρδεμα , δεν ξέρω πως θα παίξει , ρωτάς κατάστημα αρχικά , είμαστε oftopic

 

Spoiler

Η αγορά έγινε με πιστωτική 12 δόσεις. 

Ζήτησα από κωτσο να μου δώσει επιστροφή την εγκατάσταση να φέρει δικό μου λόγω αδυναμίας εξυπηρέτησης του πελάτη αλλά δεν το κάνουν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρώτα απ' όλα μπράβο σε όσους έχουν βάλει τόσο χρόνο και κόπο να το συντηρούν και να μοιράζονται όλη αυτή την πληροφορία.

Θα ήθελα μια βοήθεια για την επιλογή κλιματιστικού για ένα υπνοδωμάτιο.

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και εάν κατάλαβα σωστά το παραθέτω ολόκληρο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μέχρι €1000 max (απ΄ ότι είδα στο Skroutz τα 9Κ btu κυμαίνονται στα 500-700)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα ιδανικά για να μην έχουμε κουβαλήματα κτλ εκτός εάν η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 10-12 τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πεντέλη με 32C το καλοκαίρι και 7C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/penteli/ ,  ελεύθερο περιμετρικά το κτήριο, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στην Ανατολή.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο (αναλογικά και με την τιμή βέβαια) και επιθυμητό να έχει wifi αν είναι της προκοπής.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, το δωμάτιο έχει βόρειο-ανατολικό προσανατολισμό, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Θερμικές Απώλειες

22195.12 Watt
19087.80 KCal/h
2219.51 Watt/m2
1908.78 KCal/h/m2

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Μα πώς να τη δώσει, αφού (υποτίθεται) στην κάνει δώρο

Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

Περιμένω και όποτε τους καπνίσει? 

Να σημειώσω ότι είχε κλειστεί ραντεβού για 3 Αυγούστου και δεν ήρθε ποτέ κανείς ούτε ενημερώθηκα τηλεφωνικά. 

Από τότε μου έχει γυρίσει η βίδα.

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

Περιμένω και όποτε τους καπνίσει? 

Να σημειώσω ότι είχε κλειστεί ραντεβού για 3 Αυγούστου και δεν ήρθε ποτέ κανείς ούτε ενημερώθηκα τηλεφωνικά. 

Από τότε μου έχεις γυρίσει η βίδα.

θα στα πει ο ΣτΚ , δεν έχουν βαρύτητα οι απόψεις μας (καί είναι oftopic), απλά αν κινηθείς κάνε εδώ μια επιγραμματική ενημέρωση .....Αν ντε και καλά θες απόψεις μελών άνοιξε νέο θέμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Αυτά θέλω να πω είναι μέσα στο 100αρικο της εγκατάστασης.

επειδη δεν γνωριζω το μεσο κοστος, εγκατασταση για 9αρι χωρις σωληνες κλπ σε προεγκατασταση ποσο να ειναι στο περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

Περιμένω και όποτε τους καπνίσει? 

Να σημειώσω ότι είχε κλειστεί ραντεβού για 3 Αυγούστου και δεν ήρθε ποτέ κανείς ούτε ενημερώθηκα τηλεφωνικά. 

Από τότε μου έχει γυρίσει η βίδα.

Κοίτα, στην ίδια φάση είμαι και γω με πράκτικερ. Προφανώς δεν υπάρχουν αρκετά συνεργεία.

Προσωπικά εμένα δεν με βιάζει η εγκατάσταση, αλλά θεωρώ ότι οι εγκαταστάσεις που έχουν κολλήσει θα γίνουν μετά τις 25 Αυγ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Κοίτα, στην ίδια φάση είμαι και γω με πράκτικερ. Προφανώς δεν υπάρχουν αρκετά συνεργεία.

Προσωπικά εμένα δεν με βιάζει η εγκατάσταση, αλλά θεωρώ ότι οι εγκαταστάσεις που έχουν κολλήσει θα γίνουν μετά τις 25 Αυγ.

 

Εμένα αγορά έγινε στις 18 Ιουλίου, 19 ήρθε στο σπίτι. 

27 Ιουλίου κλείστηκε ραντεβού για εγκατάσταση στις 3 Αυγούστου. (Μέσω μνματος του κωτσου στο viber με Λίνκ κτλ στο οποίο είχε και αλλαγή εάν δεν βολεύει)

Ε δεν ήρθαν ποτέ όπως είπα. 

Και από τότε λένε την καραμέλα θα επικοινωνήσει μαζί σας ο τεχνικός.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_onstantinos είπε

Καλησπέρα, πρώτα απ' όλα μπράβο σε όσους έχουν βάλει τόσο χρόνο και κόπο να το συντηρούν και να μοιράζονται όλη αυτή την πληροφορία.

Θα ήθελα μια βοήθεια για την επιλογή κλιματιστικού για ένα υπνοδωμάτιο.

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και εάν κατάλαβα σωστά το παραθέτω ολόκληρο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μέχρι €1000 max (απ΄ ότι είδα στο Skroutz τα 9Κ btu κυμαίνονται στα 500-700)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα ιδανικά για να μην έχουμε κουβαλήματα κτλ εκτός εάν η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 10-12 τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πεντέλη με 32C το καλοκαίρι και 7C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/penteli/ ,  ελεύθερο περιμετρικά το κτήριο, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στην Ανατολή.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο (αναλογικά και με την τιμή βέβαια) και επιθυμητό να έχει wifi αν είναι της προκοπής.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, το δωμάτιο έχει βόρειο-ανατολικό προσανατολισμό, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Θερμικές Απώλειες

22195.12 Watt
19087.80 KCal/h
2219.51 Watt/m2
1908.78 KCal/h/m2

 

Ευχαριστώ

Έχεις λάθος υπολογισμό μάλλον στο ύψος έχει γίνει το λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις λάθος υπολογισμό μάλλον στο ύψος έχει γίνει το λάθος 

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν έρθει κάποιος που μένει στον τελευταίο όροφο στον Πύργο των Αθηνών 😅

2 ώρες πριν, userAnon είπε

επειδη δεν γνωριζω το μεσο κοστος, εγκατασταση για 9αρι χωρις σωληνες κλπ σε προεγκατασταση ποσο να ειναι στο περιπου?

Δεν ξέρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...