Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sonikk είπε

Μια διευκρίνιση..

image.png.ad8469d336f49121d9c8a89a10688989.png

Μου είχες εξηγήσει σχετικά με τις αποστάσεις του σωλήνα για το κλιματιστικό αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα και να ρώτησα τί σημαίνουν τα 25 μέτρα.Γιατι είπες 20 μετρα.Μηπως εννοούσες 25;

Μπορείς να μου λύσεις την απορία;

Σε ευχαριστώ.

Στο πινακάκι ναι, 25.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Με τηλεφωνική διάγνωση... σου ανάβουν τίποτα λαμπάκια; Πάρε και μία γνώμη ψυκτικού ίσως είναι κάτι απλό. Η αλλαγή γενικά αξίζει ως προς το ενεργειακό κομμάτι.

Το mitsu είναι φτηνό(made in turkey ίσως) γιατί κοιτάς το φτηνότερο, το καταλαβαίνεις από το κοντρόλ.

Πάρε αυτά που δεν είναι:
https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/14563719/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-LN25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html

 

Οπότε καλύτερα το Daikin ή αλλιώς σε Fujitsu https://www.skroutz.gr/s/37043134/Fujitsu-ASYG09KMCE-AOYG09KMCC-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Πάντως ο τεχνικός που ηρθε εκ μέρους του πρακτικέρ για να μου βάλει το κλιματιστικό ...μου είπε πως η καλύτερες εταιρείες στα κλιματιστικά είναι τα mitsubishi και τα toshiba !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, turbat0s said:

Όντως πιστώθηκε.

Παρεμπιπτόντως εμένα ακόμη δεν με έχουν καλέσει για εγκατάσταση, ενώ έχει γίνει παραλαβή από 4 Ιουλ. 

Περιμένει εγκατάσταση άλλος από πράκτικερ?

Πολύς καιρός φίλε μου. Όταν ειχα κανει την αγορά μου ειχε πει η ταμίας εντος 3 ημερών θα δεχτώ κληση για προγραμματισμό εγκατάστασης, όπερ και εγένετο.  Σε λιγότερο απο εβδομάδα τα ειχα τοποθετημένα.  Μήπως να τπυς έκανες κάνα τηλεφώνημα? Μίλησα πάντως λιγο με τα παιδιά της εγκατάστασης, που ήταν στην τρεχάλα, και μου ειπαν οτι εταιρεία τους εχει αναλάβει τις εγκαταστάσεις όλων (Praktiker,  κωτσοβολος κλπ) ...

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Mιας και φέτος ήρθε το voucher, σκέφτομαι για ένα καλό μηχάνημα 18000 btu.

    Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1500
    Νέα αγορά.
    Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: (Μετρητοίς, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού μέσω του κρατικού προγράμματος, έχω εγκαταστάτη και μεταφορά, Praktiker ή Mediamarkt ή κάποιο μικρό/οικογενιακό (Θεοδουλίδης, euronics κτλ) γιατί το 25+ ετών παλιό το κατεβάσαμε για βαψίματα από πέρσι αφού τότε απορριφθήκαμε (αν χρειαστεί, να πληρώσω να μπει ξανά).
    Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη, 10% θέρμανση):
    Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, θέρμανση με φυσικό αέριο.
    Χώρος που θα τοποθετηθεί: Κουζίνα χωρίς πόρτα, με διάδρομο προς παράπλευρα υπνοδωμάτια.
    Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, Σταυρούπολη.
    Ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -3, 43
    Υψόμετρο: 20m
    Επιθυμητά features: Μεγάλη εγγύηση
    Πληροφορίες περί:
    -μονώσεων: ρετιρέ του 1979-1980. Άγνωστη λέξη η μόνωση.
    -προσανατολισμός: Βορειοανατολικά
    -ιδιαιτερότητα, τοποθετήθηκε τέντα που καλύπτει όλα τα δωμάτια και υπάρχει σχετική σκιά με δίκτυ στην ταράτσα.
    Απώλειες του χώρου: 14449.93 Watt / 12426.94KCal/h 262.73Watt/m2 225.94KCal/h/m2 (πρόχειρα)

Toshiba Yukai/Arata (όπως το λέει ο Κώτσος) 24000btu.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο πινακάκι ναι, 25.

Άρα οι προδιαγραφές είναι μέχρι 10 μέτρα υψομετρική διαφορά δηλαδη να είναι μάξιμουμ 10 μέτρα  και ορίζοντια μάξιμουμ τα 15 μέτρα σύνολο οι σωληνες 25 μετρα.Σωστα;

Επεξ/σία από sonikk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, red66phone είπε

καλημέρα, μου είχατε προτείνει το παραπάνω βάσει υπολογισμού απωλειών, δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορώ να υπερβώ τα 77-78cm στο μήκος της εσωτερικής μονάδας (αφήνω +5cm για απόσταση από τοίχο).

επέλεξα λοιπόν το DAIKIN Siesta ATXC50D/ARXC50D Sensira για τη σαλονο-κουζίνα (δεν έχει γίνει ακόμα η παραγγελία) μαζί με την πρόσθετη εγγύηση €100 για 10 χρόνια από Daikin.

Κάποια αντιπρόταση ?

Επίσης για υ/δ είχα επιλέξει το DAIKIN Siesta ATXC35D/ARXC35D Sensira  12.000, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα τα τελευταία κομμάτια και δεν με εξυπηρετεί που θα έχει παράδοση σε 1 μήνα.

Ποιο άλλο καλό 9αρι ή 12άρι για υπνοδωμάτιο (14τμ) απο public ?

(είχα επιλέξει 12αρι για να είμαι σίγουρος λόγω απωλειών + το θέλω κ για θέρμανση ) αλλά το ξανασκέφτομαι για 9αρι, 

αλλά διάβασα εδώ ότι το Daikin Siesta Sensira 9 δεν είναι πολύ κατάλληλο λόγω θορύβου/ρευμάτων αέρα..

ή ποιο Toshiba 18αρι και 12αρι από Κωτσόβολο (αν κ εχει κρυφές χρεώσεις στο πρόγραμμα ανακυκλ/αλλαζω συσκ)

 

 

για το υ/δ

Θερμικές Απώλειες

 

3858.17Watt

 

3318.03KCal/h

 

257.21Watt/m2

 

221.20KCal/h/m2

 

;hfd

Με τα κριτήρια σου , μήκος μονάδας, εγγύηση, δεν βλέπω πολλές επιλογές. Αν θα μπορούσες, ας προτιμούσες το Perfera. Για υπνοδωμάτιο, ας πας στο daikin 9άρι ή yukai/arata 10άρι.

9 ώρες πριν, plasTOST είπε

συνυπογράφω για το 9αρι siesta sensira. σχεδόν αθόρυβο. 

Ε τότε θα τα έχουν βελτιώσει κάπως στο θέμα θορύβου, γιατί το atxc25b δεν το θεωρώ αθόρυβο (την εσωτερική πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, g_f είπε

Πολύς καιρός φίλε μου. Όταν ειχα κανει την αγορά μου ειχε πει η ταμίας εντος 3 ημερών θα δεχτώ κληση για προγραμματισμό εγκατάστασης, όπερ και εγένετο.  Σε λιγότερο απο εβδομάδα τα ειχα τοποθετημένα.  Μήπως να τπυς έκανες κάνα τηλεφώνημα? Μίλησα πάντως λιγο με τα παιδιά της εγκατάστασης, που ήταν στην τρεχάλα, και μου ειπαν οτι εταιρεία τους εχει αναλάβει τις εγκαταστάσεις όλων (Praktiker,  κωτσοβολος κλπ) ...

Πότε έκανες την αγορά φίλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toshiba Yukai/Arata (όπως το λέει ο Κώτσος) 24000btu.

Θα ψάξω να το βρω σε μικρό μαγαζί γιατί δεν νομίζω ο ΚωτσοDixons να μου κάνει την χάρη να το πάρει δίχως να το ξαναβάλω.

Αν βάλω καλά παράθυρα, υπάρχει η πιθανότητα να με καλύψει ένα των 18000 btu; Αν ναι, θα πρότεινες κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Θα ψάξω να το βρω σε μικρό μαγαζί γιατί δεν νομίζω ο ΚωτσοDixons να μου κάνει την χάρη να το πάρει δίχως να το ξαναβάλω.

Αν βάλω καλά παράθυρα, υπάρχει η πιθανότητα να με καλύψει ένα των 18000 btu; Αν ναι, θα πρότεινες κάποιο;

Εσύ ξέρεις, αλλά με αμόνωτη πλάκα από πάνω δεν ξέρω αν θα δεις προκοπή ακόμα και με το δίχτυ που λες. Προφανώς δεν μπορούμε να ξέρουμε από μακριά.

Αν πάντως όντως πέσουν οι απώλειες όπου θα σε κάλυπτε ένα 18άρι, ίσως να έβλεπες ένα inventor legend 18000 το οποίο και εγγύηση έχει και δίνει κοντά 21000btus στους 35C και έχει πολύ καλό seer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, g_f είπε

30 Ιουνίου αν θυμάμαι καλά 

Και το πέρασαν τόσο γρήγορα ε?

απίστευτα πράματα..

Εμείς εδώ κοντεύουμε μήνα.

Δεν ήρθαν σε προγραμματισμένο ραντεβού στις 3 Αυγούστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, life is music είπε

Πάντως ο τεχνικός που ηρθε εκ μέρους του πρακτικέρ για να μου βάλει το κλιματιστικό ...μου είπε πως η καλύτερες εταιρείες στα κλιματιστικά είναι τα mitsubishi και τα toshiba !

Ο καθένας θα πει τα δικά του. Ένας που είχε έρθει σπίτι μου πριν 10 χρόνια μου λέει ότι είναι made in Japan. Τον είχα ρωτήσει για το αν η Daikin αποτελεί την κορυφαία εταιρεία στον κλιματισμό και μου λέει όχι, αν τα ανοίξεις και τα δεις πως είναι από μέσα θα καταλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Klausx said:

Με τηλεφωνική διάγνωση... σου ανάβουν τίποτα λαμπάκια; Πάρε και μία γνώμη ψυκτικού ίσως είναι κάτι απλό. Η αλλαγή γενικά αξίζει ως προς το ενεργειακό κομμάτι.

Το mitsu είναι φτηνό(made in turkey ίσως) γιατί κοιτάς το φτηνότερο, το καταλαβαίνεις από το κοντρόλ.

Πάρε αυτά που δεν είναι:
https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/14563719/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-LN25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html

 

Οπότε καλύτερα το Daikin ή αλλιώς σε Fujitsu https://www.skroutz.gr/s/37043134/Fujitsu-ASYG09KMCE-AOYG09KMCC-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Όταν σταματάει αναβοσβήνει τακτικά το δεξιά λαμπάκι. Καλά αυτά που λες , δεν λέω αλλά δεν ξεφεύγουν στην τιμή; Στο Skroutz για το mitsu γραφουν οτι ειναι made in thailand. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/08/2023 at 11:27, mindreader said:

Πολλες μικρες μοναδες, ή μια μεγαλη;

Ειχα τη συζητηση με φιλο.
Μου ελεγε, απο το να γεμισει καποιος το σπιτι μοναδες, σε καθε δωματιο, καλυτερα ενα μεγαλο σε κεντρικο σημειο.

Εγω ομως που εστιαζω στην οικονομια, αυτη δηλαδη ειναι η βασικη μου προτεραιοτητα, και οχι να 'δροσισει καπως ολο το σπιτι',
θεωρω οτι το ενα μεγαλο κλιματιστικο, θα καει συνολικα περισσοτερο.
Δηλαδη, για πιασει καλη θερμοκρασια και το δωματιο που καθομαι, θα πρεπει να περιμενω να πεσει γενικα η θερμοκρασια στο σπιτι, ωστε 'να ερθει και η σειρα' του δωματιου μου, καπως ετσι. Βεβαια, θα πει καποιος, στην αναγκη κλεινεις και πορτες απο δωματια που δεν πολυχρησιμοποιεις, αλλα τοτε παυει το πλεονεκτημα οτι δροσιζω ολο το σπιτι.

Πειτε μου αν το σκεπτικο μου επαληθευεται, οτι αν εχεις στοχο τη μικροτερη δυνατη καταναλωση και θες κατα βαση, να δροσιζεις ενα δωματιο, (γιατι προφανως αν ειναι να δροσιζεις πολλα και να εχεις πολλες μικρες μοναδες ανοικτες τοτε πιο πολυ θα καις με τις μικρες παρα με μια μεγαλη),
επανερχομαι λοιπον, αν ειναι να δροσιζεις ενα δωματιο και θες να καις οσο το δυνατον λιγοτερο ρευμα,
τοτε συμφερει το μεμονωμενο κλιματιστικο, σε ένα ή δυο δωματια χωριστα.

Από προσωπική εμπειρία, δυστυχώς το να γεμίσεις όλο το σπίτι μονάδες φαίνεται πως είναι είναι η σωστή λύση, τόσο όσον αφορά την ποιότητα της ψύξης, όσο και την οικονομία κατά τη χρήση. Φυσικά υπάρχει το κόστος αγοράς-συντήρησης-εγκατάστασης που ίσως να μην καλύψεις ποτέ, αλλά η διαφορά στην ποιότητα της ατμόσφαιρας είναι χαοτική (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lordvec είπε

Πολλες μικρες μοναδες, ή μια μεγαλη;

Εχω μια σχετικα μεγαλη (επιδαπεδια) στο σαλονι και μικρες σε καθε κρεβατοκαμαρα 

Στον καυσωνα δουλευαν ολα μαζι,ετσι ηταν και ειναι ευκολοτερο να υπαρξει ενα καλο αποτελεσμα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...