Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, red66phone said:

Έχεις τα Daikin Siesta Sensira ATXC 25D (9αρι) και ATXC 35D (12αρι)? 

Οπότε γενικά είσαι ευχαριστημένος? Ψύξη και θέρμανση? 

Θόρυβος εξωτερικών μονάδων νορμάλ? 

Έχω και τα δύο, ναι. Επειδή είμαι περίεργος με τον υψίσυχνο θόρυβο, σιχαίνομαι αυτό το κιτς λευκό γυαλιστερό πλαστικούρι των κινέζων και θέλω οικονομική λειτουργία, πήγα όπως ήμουν και πήρα μπακ2μπακ το 9άρι, 2 μήνες μετά τη δοκιμή του 12αριού.

Ψύξη είναι τοπ, πάνω από όλα "άνετη" παραγωγή ψύξης στο χώρο. Αν τα χρησιμοποιείς ως μάτια κουζίνας (από το 0 στο 12 για μισή ώρα και ξανά στο 0), μπορεί να μη σου φανούν καλά. Κάνουν πολλή μικρορύθμιση κατανάλωσης και λειτουργίας, όπως και προσεκτική χρήση του ανεμιστήρα, στο ωτο, για να μην κάνουν θόρυβο. Ψύξη, ως έχω ξαναγράψει, καίνε 170 βαττ για να κρατήσουν 5-6 βαθμούς κάτω της εξωτερικής (πχ έχει 33 και θέλουμε 27-28) και 220 αν θέλουμε να πλησιάσουμε τη 10άρα (έξω 38 - μέσα 28). ΔΕΝ έχω κάνει δοκιμή στα 42άρια, δεν τα πρόλαβα. Για νορμάλ μέρες, τσάμπα ψύξη, σε χώρο χαμηλών απωλειών (1400 βαττ, άντε 2000 αν ανοίξω πόρτα σε εσωτερικό ανήλιαγο διάδρομο).

Θέρμανση δεν έχω ακόμα καλό δείγμα, έβαλα και τα δύο από τον Μάιο και μετά. Οπότε δοκίμασα το 12άρι σε τρολ συνθήκες (εξωτερική 25 ζητούμενη 30) και η ελάχιστή του ήταν περίπου διπλάσια της ψύξης. Από τα 150 βατ στα 300. Αλλά με τέτοιες τρολ συνθήκες, δεν μπορώ να είμαι αξιόπιστος σε αυτά που λέω. Αν η εξωτερική είναι 8-12 (το σουητ σποτ αυτών των μοντέλων), μπορεί να πάει και πιο χαμηλά. Ότι βγάζει λίβα πάντως, βγάζει. Δίνει την αίσθηση ότι έχει να δώσει πολύ παραπάνω από αυτό που του ζητάς, και ψύξη και θέρμανση. Απλά, η θέρμανση είναι πιο παραδοσιακή, βγάζει κανονικότατο θερμό αέρα. Στην ψύξη δε θα σου πετάξει ποτέ "παγάκια" (που είναι τρομερά άνετη η αίσθηση, εγώ στηρίζω).

Εξωτερική του 12αριού ούτε με νοιάζει, ούτε την ακούω. 😛 Έδαφος ταράτσας πολυκατοικίας, εκτός πλάκας διαμερίσματός μου.

Εξωτερική 9αριού τοποθετημένη με αντικραδασμικές, παράγει πολλή δόνηση στα χαμηλά βατ της. Από φασαρία, τίποτα. Σα πιστολάκι μαλλιών χωρίς στόμιο, στην πρώτη σκάλα. Έχω βέβαια ενδοιασμούς για τη διάρκεια ζωής αυτής της ησυχίας. Άμα συνεχίσει να δονείται τόσο, θα αρχίσει και να τρίζει προοδευτικά. Γι' αυτό είμαι φαν της 10ετούς επέκτασης εγγύησης. Άμα αρχίσει να ενοχλεί στα 4-5 χρόνια, έρχεται η δαηκιν και επιλαμβάνεται του ζητήματος.

 

17 minutes ago, plasTOST said:

συνυπογράφω για το 9αρι siesta sensira. σχεδόν αθόρυβο. 

Ναι το μέσα, μετά από 2-3 μέρες, ξεχνάω ότι υπάρχει, κοιτάω να δω αν είναι αναμμένο. Το έξω, άμα βγεις για τσιγάρο στο μπαλκόνι, νταξ, ακούγεται. Αλλά χαλαρά πράματα, ένα μόνιμο θρόισμα αέρα.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Εξωτερική 9αριού τοποθετημένη με αντικραδασμικές, παράγει πολλή δόνηση στα χαμηλά βατ της.

Atxc25b, στο πάτωμα χωρίς αντικραδασμικά, καμία δόνηση σε όλο το εύρος στροφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Ναι το μέσα, μετά από 2-3 μέρες, ξεχνάω ότι υπάρχει, κοιτάω να δω αν είναι αναμμένο. Το έξω, άμα βγεις για τσιγάρο στο μπαλκόνι, νταξ, ακούγεται. Αλλά χαλαρά πράματα, ένα μόνιμο θρόισμα αέρα.

Εγώ προσωπικά ούτε τις έξω ακούω όταν είμαι έξω. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τις φτερωτές. Φαντάσου έβαλα σκάλα να  ανέβω δω αν δουλεύουν όντως ή έχουν σταματήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μου χάλασε το Toyotomi TAKARA (A10HWI), πλακέτα μου είπαν τηλεφωνικά απο την αντιπροσωπεία (δεν ξεκινάει η εξωτερική μονάδα) Αξίζει να δοκιμάσω να μου την επισκευάσει ψυκτικός/ηλεκτρολόγος ή όχι;

Επίσης, ανάμεσα στο Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-DM25VA Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+/A+ και το Daikin Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ ποιο προτείνετε;

Είναι 100€ πιο ακριβό το Daikin Και μου κάνει εντύπωση που το Mitsibushi ειναι τοσο φθηνο.

Προορίζεται για υπνοδωμάτιο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, liakjim said:

Atxc25b, στο πάτωμα χωρίς αντικραδασμικά, καμία δόνηση σε όλο το εύρος στροφών.

Πιστεύω αυτή είναι η διαφορά, τα αντικραδασμικά. Ελαφρά δόνηση που θα εκτονωνόταν... στον τοίχο/πάτωμα, πάνω σε αιωρούμενα λάστιχα γίνεται ορατή, γιατί μένει εκεί, δεν απορροφάται από φέροντα οργανισμό. Αν θα έχει επίπτωση αυτό σε ενδεχόμενη σταδιακή αύξηση της φασαρίας της εξ. μονάδας , μένει να φανεί. Γι' αυτό φεύγει η 100άρα, μπαίνει η 10ετής και ξέρεις ότι με 55 ευρώ/ έτος ΜΑΞΙΜΟΥΜ, θα έχεις ποιοτική και φτηνή ψύξη/θέρμανση.

42 minutes ago, plasTOST said:

Εγώ προσωπικά ούτε τις έξω ακούω όταν είμαι έξω. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τις φτερωτές. Φαντάσου έβαλα σκάλα να  ανέβω δω αν δουλεύουν όντως ή έχουν σταματήσει. 

Αυτό ίσως ισχύει σε κάποιο κέντρο πόλης, δεν ξέρω πού μένεις.

Εδώ που είμαι, ακούγονται μόνο τζιτζίκια το καλοκαίρι και ένα απόλυτο τίποτα το χειμώνα. Εκεί που έχω το 12άρι, το καταλαβαίνω ακόμα λιγότερο, γιατί υπάρχει ο μόνιμος λευκός θόρυβος της Κηφισίας στα 100 μέτρα δίπλα και 20 μέτρα κάτω.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MfJo είπε

Καλησπέρα,

Μου χάλασε το Toyotomi TAKARA (A10HWI), πλακέτα μου είπαν τηλεφωνικά απο την αντιπροσωπεία (δεν ξεκινάει η εξωτερική μονάδα) Αξίζει να δοκιμάσω να μου την επισκευάσει ψυκτικός/ηλεκτρολόγος ή όχι;

Επίσης, ανάμεσα στο Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-DM25VA Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+/A+ και το Daikin Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ ποιο προτείνετε;

Είναι 100€ πιο ακριβό το Daikin Και μου κάνει εντύπωση που το Mitsibushi ειναι τοσο φθηνο.

Προορίζεται για υπνοδωμάτιο.

Ευχαριστώ

Με τηλεφωνική διάγνωση... σου ανάβουν τίποτα λαμπάκια; Πάρε και μία γνώμη ψυκτικού ίσως είναι κάτι απλό. Η αλλαγή γενικά αξίζει ως προς το ενεργειακό κομμάτι.

Το mitsu είναι φτηνό(made in turkey ίσως) γιατί κοιτάς το φτηνότερο, το καταλαβαίνεις από το κοντρόλ.

Πάρε αυτά που δεν είναι:
https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/14563719/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-LN25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi-Pearl-White.html

 

Οπότε καλύτερα το Daikin ή αλλιώς σε Fujitsu https://www.skroutz.gr/s/37043134/Fujitsu-ASYG09KMCE-AOYG09KMCC-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ζήτημα ελαφρώς λανθασμένης κλίσης της εσωτερικής μονάδας (σαν να γέρνει από το βάρος προς το εσωτερικό του δωματίου)

με αποτέλεσμα η αποστράγγιση στο λεκανάκι όταν ζητήσεις χαμηλότερη θερμοκρασία να γίνεται με πιο αργό ρυθμό και να στάζει το κλιματιστικό εσωτερικά από την αντίθετη μεριά της τρύπας αποστράγγισης. (δεξιά αποστράγγιση-αριστερά το στάξιμο)

Έχω λύσει την εσωτερική μονάδα αλλά δε βρίσκω πρόσβαση στη βάση που είναι βιδωμένη στο τοίχο. Πρέπει να ξεβιδωθεί και το στοιχείο για να γίνει η δουλειά;

αν είναι πολύ μανούρα υπάρχει καμιά πατέντα να μειώσω κάπως το κρέμασμα και να καταφέρω να ακουμπήσει τοίχο η πάνω μεριά;

 

το "κρέμασμα" είναι της τάξης του 0.5 εκατοστών. Η κάτω μεριά του κλιματιστικού εφάπτεται τελείως στο τοίχο ενώ η πάνω παίρνει σπρώξιμο προς το τοίχο μισό πόντο.

θα μπορούσε να ευθύνεται κάτι άλλο;

η τρύπα αποστράγγισης αδειάζει το νερό έξω αλλά μόνο όταν φτάσει στο μισό περίπου της διατομής.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Υπάρχει ζήτημα ελαφρώς λανθασμένης κλίσης της εσωτερικής μονάδας (σαν να γέρνει από το βάρος προς το εσωτερικό του δωματίου)

με αποτέλεσμα η αποστράγγιση στο λεκανάκι όταν ζητήσεις χαμηλότερη θερμοκρασία να γίνεται με πιο αργό ρυθμό και να στάζει το κλιματιστικό εσωτερικά από την αντίθετη μεριά της τρύπας αποστράγγισης. (δεξιά αποστράγγιση-αριστερά το στάξιμο)

Έχω λύσει την εσωτερική μονάδα αλλά δε βρίσκω πρόσβαση στη βάση που είναι βιδωμένη στο τοίχο. Πρέπει να ξεβιδωθεί και το στοιχείο για να γίνει η δουλειά;

αν είναι πολύ μανούρα υπάρχει καμιά πατέντα να μειώσω κάπως το κρέμασμα και να καταφέρω να ακουμπήσει τοίχο η πάνω μεριά;

 

το "κρέμασμα" είναι της τάξης του 0.5 εκατοστών. Η κάτω μεριά του κλιματιστικού εφάπτεται τελείως στο τοίχο ενώ η πάνω παίρνει σπρώξιμο προς το τοίχο μισό πόντο.

θα μπορούσε να ευθύνεται κάτι άλλο;

η τρύπα αποστράγγισης αδειάζει το νερό έξω αλλά μόνο όταν φτάσει στο μισό περίπου της διατομής.

Μπορείς να βγάλεις μία φώτο από το πλάι να δούμε; Αυτό που λες είναι αρκετά σοβαρό και καλύτερα θα ήταν να μην ακουμπάς την μονάδα εφόσον έχει τόσο πρόχειρη στήριξη.

Screenshot_1714.png.9b086d51488336743b033835184af5c9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Klausx said:

Μπορείς να βγάλεις μία φώτο από το πλάι να δούμε; Αυτό που λες είναι αρκετά σοβαρό και καλύτερα θα ήταν να μην ακουμπάς την μονάδα εφόσον έχει τόσο πρόχειρη στήριξη.
 

 

ac2.jpg

ac3.jpg

ac4.jpg

ac6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

ac2.jpg

ac3.jpg

ac4.jpg

ac6.jpg

Τους έπαιρνε και λίγο πιο πάνω πάντως 🤣, έχουν φάει το γύψινο;  Μάλλον κάποιος μάστορας κρεμάστηκε από το μηχάνημα, η στήριξη πρέπει να είναι οκ. Αν έχεις βοήθεια το ξεκρεμάς από αριστερά, ένα κλικ προς τα πάνω και μετά προς τα έξω να δεις τι γίνεται από πίσω. Με πένσα φτιάχνεις την βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Klausx said:

Τους έπαιρνε και λίγο πιο πάνω πάντως 🤣, έχουν φάει το γύψινο;  Μάλλον κάποιος μάστορας κρεμάστηκε από το μηχάνημα, η στήριξη πρέπει να είναι οκ. Αν έχεις βοήθεια το ξεκρεμάς από αριστερά, ένα κλικ προς τα πάνω και μετά προς τα έξω να δεις τι γίνεται από πίσω. Με πένσα φτιάχνεις την βάση.

 

δε θα μείνω πολύ ακόμα στο συγκεκριμένο σπίτι. υπάρχουν και άλλα θέματα και σε 1-2 μήνες θα χαιρετίσω.

στους 26 δε στάζει. στους 25 στάζει ελάχιστα. στους 24 τρέχει νερό.

δυστυχώς δε παίζει βοήθεια άμεσα και δεν έχω σκοπό να ξεκρεμάσω το κλιματιστικό και να το φτιάξω. μάλλον θα ζητάω 26 μέχρι να φύγω.

έκανα ένα καλό καθάρισμα στη λεκάνη από βρωμιές με πανί. πέρασα και ένα εύκαμπτο σύρμα να διώξω πιο επιμελώς ότι μπορεί να είχε μαζέψει η σωλήνα αποστράγγισης και το έβαλα στους 24 να δω πως θα συμπεριφερθεί. Σαν να δείχνει καλύτερη εικόνα στο 20λεπτο λειτουργίας χωρίς να στάζει. Βλέπω και καλύτερη ροή έξω. Μπορεί αυτό το 1-2 χιλιοστά μάκα να ήταν οριακά για να παρουσιάσει το πρόβλημα τι να πω....

Είχε γίνει πάντως επαγγελματικός καθαρισμός πριν ξεκινήσει η ζεστή σεζόν και το κλιματιστικό δούλεψε λιγότερες από 200ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2023 στις 12:47 ΠΜ, liakjim είπε

Σημαίνει ότι το μέγιστο επιτρεπόμενο μήκος σωληνώσεων δεν μπορεί να είναι πάνω από 20μ με ταυτόχρονο περιορισμό υψομετρικής διαφοράς τα 10.

Πχ μπορείς να έχεις σωλήνα 10μ οριζόντια και αλλά 10 κάθετα αλλά όχι 8 οριζόντια και 12 κάθετα.

Τέλος κάπου θα υπάρχει και πίνακας με την απαίτηση συμπλήρωσης φρεον σε ,gr/m και πίνακας με συντελεστές πτώσης της απόδοσης, αν και σε εσένα δεν έχει νόημα η κουβέντα μιας και όσο φρεον και να έβαλαν το μηχάνημα είναι εκτός προδιαγραφών. Κανονικά δεν έχεις καν εγγύηση.

Προσωπικά θα ζηταγα τους λόγους που επέτρεψαν τέτοια εγκατάσταση. Και δεν έχει ότι επέμενε ο πελάτης. Έπρεπε να πουν ότι απαγορεύεται. Δεν ξέρω και πόση συμμετοχή είχες στην απόφαση, αν είχες ενημερωθεί κτλ αλλά είναι λάθος.

Επεξ/σία 24 Ιουλίου από liakjim

 

 

Μια διευκρίνιση..

image.png.ad8469d336f49121d9c8a89a10688989.png

Μου είχες εξηγήσει σχετικά με τις αποστάσεις του σωλήνα για το κλιματιστικό αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα και να ρώτησα τί σημαίνουν τα 25 μέτρα.Γιατι είπες 20 μετρα.Μηπως εννοούσες 25;

Μπορείς να μου λύσεις την απορία;

Σε ευχαριστώ.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είχαν αγοράσει τον Ιούνιο  κλιματιστικό απο το πρακτικερ με το 20% "επιστροφή " και την περιμεναν ,μολις είδα οτι μου πιστώθηκε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Για όσους είχαν αγοράσει τον Ιούνιο  κλιματιστικό απο το πρακτικερ με το 20% "επιστροφή " και την περιμεναν ,μολις είδα οτι μου πιστώθηκε. 

Όντως πιστώθηκε.

Παρεμπιπτόντως εμένα ακόμη δεν με έχουν καλέσει για εγκατάσταση, ενώ έχει γίνει παραλαβή από 4 Ιουλ. 

Περιμένει εγκατάσταση άλλος από πράκτικερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...