Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Είναι στο κόστος της εγκατάστασης το φις, δε θα σε χρεώσει εξτρα γι αυτό. Δεν ξέρω βέβαια τί συμφωνία έχεις κάνει αλλά τα τυπικά συνεργεία 3 μέτρα καλώδια/σωλήνες κι ένα φις, δεν τα χρεώνουν.

Δωρεάν είναι η εγκατάσταση από Κωτσόβολο. 

7 λεπτά πριν, life is music είπε

ποσα  τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου ?

Γύρω στα 30 ενιαίος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Δωρεάν είναι η εγκατάσταση από Κωτσόβολο. 

Γύρω στα 30 ενιαίος. 

παντως τωρα που ετρεξα to btu calculator ....αν μενεις σε σπιτι με μονωση και διπλα τζαμια μου βγαζει οτι θες 12 ρι ....αν παλι δεν υπαρχει μονωση και δεν εχεις διπλα τζαμια θελεις 16btu ...οποτε επραξες σωστα 

Επεξ/σία από life is music
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, life is music είπε

παντως τωρα που ετρεξα to btu calculator ....αν μενεις σε σπιτι με μονωση και διπλα τζαμια μου βγαζει οτι θες 12 ρι ....αν παλι δεν υπαρχει μονωση και δεν εχεις διπλα τζαμια θελεις 16btu ...οποτε επραξες σωστα 

Διπλά τζάμια εχει μόνωση όχι και είναι και Ρετιρε.

Γιαυτό πήρα 16αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Διπλά τζάμια εχει μόνωση όχι και είναι και Ρετιρε.

Γιαυτό πήρα 16αρι!

ναι σωστα επραξες ...απλα να ξερεις οτι αν εβαζες και το ποιο μικρο θα σε καλυπτε απλα θα δουλευε στο φουλ για να ψύξη εναν χωρο 30 τετραγωνικα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, life is music είπε

ναι σωστα επραξες ...απλα να ξερεις οτι αν εβαζες και το ποιο μικρο θα σε καλυπτε απλα θα δουλευε στο φουλ για να ψύξη εναν χωρο 30 τετραγωνικα !

Ήθελα να μπορεί να πηγαίνει και λίγο στο διπλανό δωμάτιο γιαυτό είπα να είμαι πιο άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ήθελα να μπορεί να πηγαίνει και λίγο στο διπλανό δωμάτιο γιαυτό είπα να είμαι πιο άνετα. 

παντως στην κουζινα μου που ειναι 17-18 τετραγωνικα εβαλα το yukai το 10.000 btu και παει μια χαρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω για την εγκατάσταση και εγω κάτι.

Επειδή στο σημείο που θα μπεί η εξωτερική θα είναι πιο ψηλά απ την εσωτερική παίζει κάποιο πρόβλημα ή εχω κάποιο ανώτατο όριο;

Επίσης η περσίδες στο fujitsu asyg στρίβουν αριστερά δεξιά;

Δε με ενδιαφέρει να το κάνουν αυτόματα μηχανικά αλλά θέλω να είναι μόνιμα στις 20 μοίρες δεξιά.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, johnnyman είπε

Κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ. 

Το έχω κάνει με 10μετρη μπαλαντέζα του Praktiker η οποία αναλογικά ήταν αρκετά φθηνότερη.. Δεν είναι το ιδανικό αλλά μέχρι να έρθει ο ηλεκτρολόγος να μου περάσει καινούργιες γραμμές είναι ΟΚ. Η γραμμή και  η πρίζα αυτή αποκλειστικά για το κλιματιστικό όμως. Έβαζα έναν βραστήρα εκεί. Το καλώδιο να μην είναι τυλιγμένο,  Αυτά σε εξοχικό που χτυπήσαμε 46,5 βαθμούς υπό σκιά φέτος και ένα σάπιο inverter Samsung τα κατάφερε. Ακόμα πιο αποδοτικό ήταν ένα 20ετίας on off Samsung σε άλλο δωμάτιο εννοείται από άλλη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση ΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ αν επιτρέπεται έστω και προσωρινά.

Αν έβρισκα ηλεκτρολόγο πάντως θα τα είχα φτιάξει.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2023 στις 7:27 ΜΜ, liakjim είπε

καλημέρα, μου είχατε προτείνει το παραπάνω βάσει υπολογισμού απωλειών, δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορώ να υπερβώ τα 77-78cm στο μήκος της εσωτερικής μονάδας (αφήνω +5cm για απόσταση από τοίχο).

επέλεξα λοιπόν το DAIKIN Siesta ATXC50D/ARXC50D Sensira για τη σαλονο-κουζίνα (δεν έχει γίνει ακόμα η παραγγελία) μαζί με την πρόσθετη εγγύηση €100 για 10 χρόνια από Daikin.

Κάποια αντιπρόταση ?

Επίσης για υ/δ είχα επιλέξει το DAIKIN Siesta ATXC35D/ARXC35D Sensira  12.000, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα τα τελευταία κομμάτια και δεν με εξυπηρετεί που θα έχει παράδοση σε 1 μήνα.

Ποιο άλλο καλό 9αρι ή 12άρι για υπνοδωμάτιο (14τμ) απο public ?

(είχα επιλέξει 12αρι για να είμαι σίγουρος λόγω απωλειών + το θέλω κ για θέρμανση ) αλλά το ξανασκέφτομαι για 9αρι, 

αλλά διάβασα εδώ ότι το Daikin Siesta Sensira 9 δεν είναι πολύ κατάλληλο λόγω θορύβου/ρευμάτων αέρα..

ή ποιο Toshiba 18αρι και 12αρι από Κωτσόβολο (αν κ εχει κρυφές χρεώσεις στο πρόγραμμα ανακυκλ/αλλαζω συσκ)

 

 

για το υ/δ

Θερμικές Απώλειες

 

3858.17Watt

 

3318.03KCal/h

 

257.21Watt/m2

 

221.20KCal/h/m2

 

;hfd

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Το έχω κάνει με 10μετρη μπαλαντέζα του Praktiker. Δεν είναι το ιδανικό αλλά μέχρι να έρθει ο ηλεκτρολόγος να μου περάσει καινούργιες γραμμές είναι ΟΚ. Η γραμμή και  η πρίζα αυτή αποκλειστικά για το κλιματιστικό όμως. Έβαζα έναν βραστήρα εκεί. Το καλώδιο να μην είναι τυλιγμένο,  Αυτά σε εξοχικό που χτυπήσαμε 46,5 βαθμούς υπό σκιά φέτος και ένα σάπιο inverter Samsung τα κατάφερε. Ακόμα πιο αποδοτικό ήταν ένα 20ετίας on off Samsung σε άλλο δωμάτιο εννοείται από άλλη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση ΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ αν επιτρέπεται έστω και προσωρινά.

Αν έβρισκα ηλεκτρολόγο πάντως θα τα είχα φτιάξει.

Προσωρινό δεν θα είναι αλλά μόνιμο διότι το νοικιάζω το σπίτι. 

Όπως είπες η γραμμή και η πρίζα θα είναι αποκλειστικά για το air condition. 

Δεν πιστεύω να έχω θέμα. 

Καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, red66phone said:

αλλά διάβασα εδώ ότι το Daikin Siesta Sensira 9 δεν είναι πολύ κατάλληλο λόγω θορύβου/ρευμάτων αέρα..

 

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα από τα δύο εγώ πάντως, βέβαια είναι και στον άνθρωπο. Αυτό που έχω πει σε άλλους, ειδικά τους ευαίσθητους σε φασαρία, είναι ιδανικά να τα βρουν και να τα ακούσουν σε φίλους - μαγαζιά - youtube. Πολλά "αθόρυβα" για πολλούς, βγάζουν έναν συριχτό, ψιλό ήχο, που είναι ενοχλητικός για άλλους. Φυσικά, ισχύει και το αντίστροφο (μπάσος ήχος σα φυσικός αερισμός, ο οποίος ενοχλεί πολλούς - αυτόν έχει το δάηκιν που λες).

Επειδή έχω και τις 2 βερσιόν πάντως (9+12), υπάρχει φοβερή διαφορά μεταξύ σκαλών ανεμιστήρα. Στο silent ακούγεται σα τροφοδοτικό υπολογιστή και βγάζει ένα ανεπαίσθητο ρευματάκι αέρα, ενώ στο high δίνει πολύ γερό πόνο, ακόμα και το 9άρι φυσάει πολύ μεγαλύτερο όγκο και ταχύτητα από ένα 12άρι on/off mitsubishi heavy γιαπωνέζικο του 2010 που έχω στο σαλόνι.

Φαντάσου ότι το σημερινό βράδυ, το έβγαλα με ανοικτή μπαλκονόπορτα, λειτουργία σκέτο ανεμιστήρα στο mid (δεν υπήρχε φυσικό αεράκι) και ουσιαστικά δροσιζόμουν από το δευτερογενές ρεύμα ανεμιστήρα.

Οι απώλειές σου βέβαια, είναι σχεδόν τριπλάσιες από τις δικές μου. Εμένα με κάνει στο silent ψυγείο το 9άρι μέσα σε 5-10 λεπτά, εσύ ίσως δε θα έχεις την ίδια εμπειρία.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Να ρωτήσω για την εγκατάσταση και εγω κάτι.

Επειδή στο σημείο που θα μπεί η εξωτερική θα είναι πιο ψηλά απ την εσωτερική παίζει κάποιο πρόβλημα ή εχω κάποιο ανώτατο όριο;

Επίσης η περσίδες στο fujitsu asyg στρίβουν αριστερά δεξιά;

Δε με ενδιαφέρει να το κάνουν αυτόματα μηχανικά αλλά θέλω να είναι μόνιμα στις 20 μοίρες δεξιά.

Δες το βιβλιαράκι της εγκατάστασης, εκεί έχει τα όρια ( συνήθως παίζουν 5-20μ ανάλογα το μοντέλο) .

Θα βρεις σίγουρα ρύθμιση κάθετων περσίδων, χειροκίνητα ή αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και φέτος ήρθε το voucher, σκέφτομαι για ένα καλό μηχάνημα 18000 btu.

    Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1500
    Νέα αγορά.
    Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: (Μετρητοίς, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού μέσω του κρατικού προγράμματος, έχω εγκαταστάτη και μεταφορά, Praktiker ή Mediamarkt ή κάποιο μικρό/οικογενιακό (Θεοδουλίδης, euronics κτλ) γιατί το 25+ ετών παλιό το κατεβάσαμε για βαψίματα από πέρσι αφού τότε απορριφθήκαμε (αν χρειαστεί, να πληρώσω να μπει ξανά).
    Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη, 10% θέρμανση):
    Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, θέρμανση με φυσικό αέριο.
    Χώρος που θα τοποθετηθεί: Κουζίνα χωρίς πόρτα, με διάδρομο προς παράπλευρα υπνοδωμάτια.
    Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, Σταυρούπολη.
    Ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -3, 43
    Υψόμετρο: 20m
    Επιθυμητά features: Μεγάλη εγγύηση
    Πληροφορίες περί:
    -μονώσεων: ρετιρέ του 1979-1980. Άγνωστη λέξη η μόνωση.
    -προσανατολισμός: Βορειοανατολικά
    -ιδιαιτερότητα, τοποθετήθηκε τέντα που καλύπτει όλα τα δωμάτια και υπάρχει σχετική σκιά με δίκτυ στην ταράτσα.
    Απώλειες του χώρου: 14449.93 Watt / 12426.94KCal/h 262.73Watt/m2 225.94KCal/h/m2 (πρόχειρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα από τα δύο εγώ πάντως, βέβαια είναι και στον άνθρωπο. Αυτό που έχω πει σε άλλους, ειδικά τους ευαίσθητους σε φασαρία, είναι ιδανικά να τα βρουν και να τα ακούσουν σε φίλους - μαγαζιά - youtube. Πολλά "αθόρυβα" για πολλούς, βγάζουν έναν συριχτό, ψιλό ήχο, που είναι ενοχλητικός για άλλους. Φυσικά, ισχύει και το αντίστροφο (μπάσος ήχος σα φυσικός αερισμός, ο οποίος ενοχλεί πολλούς - αυτόν έχει το δάηκιν που λες).

Επειδή έχω και τις 2 βερσιόν πάντως (9+12), υπάρχει φοβερή διαφορά μεταξύ σκαλών ανεμιστήρα. Στο silent ακούγεται σα τροφοδοτικό υπολογιστή και βγάζει ένα ανεπαίσθητο ρευματάκι αέρα, ενώ στο high δίνει πολύ γερό πόνο, ακόμα και το 9άρι φυσάει πολύ μεγαλύτερο όγκο και ταχύτητα από ένα 12άρι on/off mitsubishi heavy γιαπωνέζικο του 2010 που έχω στο σαλόνι.

Φαντάσου ότι το σημερινό βράδυ, το έβγαλα με ανοικτή μπαλκονόπορτα, λειτουργία σκέτο ανεμιστήρα στο mid (δεν υπήρχε φυσικό αεράκι) και ουσιαστικά δροσιζόμουν από το δευτερογενές ρεύμα ανεμιστήρα.

Οι απώλειές σου βέβαια, είναι σχεδόν τριπλάσιες από τις δικές μου. Εμένα με κάνει στο silent ψυγείο το 9άρι μέσα σε 5-10 λεπτά, εσύ ίσως δε θα έχεις την ίδια εμπειρία.

Έχεις τα Daikin Siesta Sensira ATXC 25D (9αρι) και ATXC 35D (12αρι)? 

Οπότε γενικά είσαι ευχαριστημένος? Ψύξη και θέρμανση? 

Θόρυβος εξωτερικών μονάδων νορμάλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα από τα δύο εγώ πάντως, βέβαια είναι και στον άνθρωπο. Αυτό που έχω πει σε άλλους, ειδικά τους ευαίσθητους σε φασαρία, είναι ιδανικά να τα βρουν και να τα ακούσουν σε φίλους - μαγαζιά - youtube. Πολλά "αθόρυβα" για πολλούς, βγάζουν έναν συριχτό, ψιλό ήχο, που είναι ενοχλητικός για άλλους. Φυσικά, ισχύει και το αντίστροφο (μπάσος ήχος σα φυσικός αερισμός, ο οποίος ενοχλεί πολλούς - αυτόν έχει το δάηκιν που λες).

Επειδή έχω και τις 2 βερσιόν πάντως (9+12), υπάρχει φοβερή διαφορά μεταξύ σκαλών ανεμιστήρα. Στο silent ακούγεται σα τροφοδοτικό υπολογιστή και βγάζει ένα ανεπαίσθητο ρευματάκι αέρα, ενώ στο high δίνει πολύ γερό πόνο, ακόμα και το 9άρι φυσάει πολύ μεγαλύτερο όγκο και ταχύτητα από ένα 12άρι on/off mitsubishi heavy γιαπωνέζικο του 2010 που έχω στο σαλόνι.

Φαντάσου ότι το σημερινό βράδυ, το έβγαλα με ανοικτή μπαλκονόπορτα, λειτουργία σκέτο ανεμιστήρα στο mid (δεν υπήρχε φυσικό αεράκι) και ουσιαστικά δροσιζόμουν από το δευτερογενές ρεύμα ανεμιστήρα.

Οι απώλειές σου βέβαια, είναι σχεδόν τριπλάσιες από τις δικές μου. Εμένα με κάνει στο silent ψυγείο το 9άρι μέσα σε 5-10 λεπτά, εσύ ίσως δε θα έχεις την ίδια εμπειρία.

συνυπογράφω για το 9αρι siesta sensira. σχεδόν αθόρυβο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...