Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τα btu πως τα υπολογίζετε?

Το πιο απλό είναι να κάνεις τα watts επί 3,412 και έχεις BTU.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβγαλα και του γραφείου ~30 τμ που έχει 4,2-4,4 ύψος οροφή μονότουβλο και με γυάλινη τζαμαρία μπροστά. 39000 btu

Έχει δώσει πόνο το 18άρι morris wifin - (tcl tac)  

Γι αυτό Φλεβάρη δεν μπορώ να πιάσω 20 με τπτ στη δουλειά.:lol:

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά.

Όταν με το καλό μπει το arata 16αρι έχω μια ελεύθερη πρίζα που είναι μονο για πλυντήριο πιάτων και καταλήγει σε 16A ασφάλεια. 

Είναι απέναντι από το σημείο που θα μπει το air condition. 

Σκέφτομαι να το συνδέσω με μια τέτοια προέκταση. 

Θα υπάρξει πρόβλημα λέτε?

 

SmartSelect_20230806_025908_Skroutz.jpg

Κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, souxoumouxou είπε

Στα 750 είναι μούφα προσφορά δήλαδή, πιστεύεις θα παίξει ξανά στα 599; Γιατί σχεδόν το φάγαμε το φετινό καλοκαίρι

Τιποτα δεν θα πέσει. Οτι ανεβηκε, μονο προς τα πανω θα παει. Οχι προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, souxoumouxou είπε

Στα 750 είναι μούφα προσφορά δήλαδή, πιστεύεις θα παίξει ξανά στα 599; Γιατί σχεδόν το φάγαμε το φετινό καλοκαίρι

Προσωπικά θα περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ. 

Δεν υπάρχει μπουάτ στον τοίχο κοντά στο κλιματιστικό; Θα είναι λίγο αηδία με την προέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η καταναλωση δεν ειναι μεγαλη , δεν θα εχεις προβλημα με μια μπαλαντεζα, ΑΛΛΑ θα πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας τα φις, αρσενικο και θηλυκο και κυριως να σφιγγουν (κουμπωνουν ) καλα στην πριζα κ το κλιματιστικο πανω του. Αν δεν το κατεχεις, μην το κανεις γιατι ρισκαρεις μεχρι και ακυρωση εγγυησης αν συμβει (εστω κ για αλλο λογο) βλαβη στο κλιματιστικο.

Αν συμβει, θα τρεχεις μεχρι να ερθει το συνεργειο, να το φτιαξεις σωστα, αρα φτιαξτο απο τωρα ( ο εκκαταστατης δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, θέλω κλιματιστικά για ψύξη (έχω αέριο για θέρμανση) σε 2 γειτονικά δωμάτια ( υπνοδωμάτιο 17τμ και σαλόνι 18,5τμ). Σκέφτομαι για 1 εξωτερική με εσωτερικές γιατί δεν έχω πολυ χώρο στο μπαλκόνι .

Είδα στο Leroy Merlin αυτό (Κλιματιστικό Inverter EQUATION S-AC-7&8 / S-AC-11-OUT 21000 BTU/h στα 749 ευρο

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

Είναι καλή επιλογή μόνο για χρήση στις πολλές ζέστες του καλοκαιριού;

( Το μπάτζετ είναι σφιχτό)

Ευχαριστώ 

 

Σε περίπτωση βλάβης της εξωτερικής μονάδας θα μείνεις χωρίς κλιματισμό και στους δύο χώρους. Ανταλλακτικά - αντιπροσωπεία θα βρεις;

Να πάρεις τέτοια μάρκα σε ένα 9αρακι που κάνει 250 -300 ευρώ με το σκεπτικό όσο κρατήσει το καταλαβαίνω... αλλά να πληρώσεις τόσα χρήματα δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει μπουάτ στον τοίχο κοντά στο κλιματιστικό; Θα είναι λίγο αηδία με την προέκταση.

Θα την περάσω από σημείο που δεν θα φαίνεται. 

Εχει 2 μπουατ αλλά πρέπει να είναι 10Α ασφάλεια του σαλονιού. 

Γιαυτό σκέφτηκα να πάρω με προέκταση από την μεμονωμένη 16Α του πλυντηρίου πιάτων. 

Τι λες?

3x2.5 η 3x1.5 προέκταση? 

55 λεπτά πριν, Specs είπε

Επειδη η καταναλωση δεν ειναι μεγαλη , δεν θα εχεις προβλημα με μια μπαλαντεζα, ΑΛΛΑ θα πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας τα φις, αρσενικο και θηλυκο και κυριως να σφιγγουν (κουμπωνουν ) καλα στην πριζα κ το κλιματιστικο πανω του. Αν δεν το κατεχεις, μην το κανεις γιατι ρισκαρεις μεχρι και ακυρωση εγγυησης αν συμβει (εστω κ για αλλο λογο) βλαβη στο κλιματιστικο.

Αν συμβει, θα τρεχεις μεχρι να ερθει το συνεργειο, να το φτιαξεις σωστα, αρα φτιαξτο απο τωρα ( ο εκκαταστατης δηλαδη)

9Α ζητάει το συγκεκριμένο μοντέλο εγώ έχω 10Α στα μπουάτ στον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό..

Γι αυτό σκέφτηκα την προέκταση απο την 16Α του πλυντήριου πιάτων. 

Γιατί να συμβεί κάτι?

Δεν είναι καλύτερα προέκταση στην 16Α παρά από το μπουατ στην 10Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, johnnyman said:

9Α ζητάει το συγκεκριμένο μοντέλο εγώ έχω 10Α στα μπουάτ στον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό..

τοτε εισαι οκ με το κουτι

εντιτ : παιζει και κατι αλλο στην γραμμη ? και το κυριωτερο ο κατασκευαστης ζηταει ξεχωριστη γραμμη στο βιβλιο του ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά.

Όταν με το καλό μπει το arata 16αρι έχω μια ελεύθερη πρίζα που είναι μονο για πλυντήριο πιάτων και καταλήγει σε 16A ασφάλεια. 

Είναι απέναντι από το σημείο που θα μπει το air condition. 

Σκέφτομαι να το συνδέσω με μια τέτοια προέκταση. 

Θα υπάρξει πρόβλημα λέτε?

 

SmartSelect_20230806_025908_Skroutz.jpg

 

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Θα την περάσω από σημείο που δεν θα φαίνεται. 

Εχει 2 μπουατ αλλά πρέπει να είναι 10Α ασφάλεια του σαλονιού. 

Γιαυτό σκέφτηκα να πάρω με προέκταση από την μεμονωμένη 16Α του πλυντηρίου πιάτων. 

Τι λες?

3x2.5 η 3x1.5 προέκταση? 

9Α ζητάει το συγκεκριμένο μοντέλο εγώ έχω 10Α στα μπουάτ στον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό..

Γι αυτό σκέφτηκα την προέκταση απο την 16Α του πλυντήριου πιάτων. 

Γιατί να συμβεί κάτι?

Δεν είναι καλύτερα προέκταση στην 16Α παρά από το μπουατ στην 10Α?

3x2.5mm θες, πάρε ποιοτική μπαλαντέζα όπως αυτή που δείχνεις, προσοχή μην πας σε καμία κινέζικη...Επίσης προσοχή στην πρίζα που θα πας μην έχει υγρασίες κτλ και κλαις το μηχάνημα προσπαθώντας να γλυτώσεις τον Ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

τοτε εισαι οκ με το κουτι

εντιτ : παιζει και κατι αλλο στην γραμμη ? και το κυριωτερο ο κατασκευαστης ζηταει ξεχωριστη γραμμη στο βιβλιο του ?

Ε είναι η γραμμή του σαλονιού.

Παίζει η τηλεόραση το ψυγείο,PlayStation 5 και τα φώτα του ενυδρείου που είναι 40watt.

Γιαυτό σκέφτηκα του πλυντηρίου πιάτων. 

Ο κατασκευαστής δεν ξέρω εάν ζητάει ξεχωριστή θα το τσεκάρω.

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

3x2.5mm θες, πάρε ποιοτική μπαλαντέζα όπως αυτή που δείχνεις, προσοχή μην πας σε καμία κινέζικη...Επίσης προσοχή στην πρίζα που θα πας μην έχει υγρασίες κτλ και κλαις το μηχάνημα προσπαθώντας να γλυτώσεις τον Ηλεκτρολόγο.

3x2.5 βρίσκω αυτή την μαύρη μόνο στα 15 μέτρα.

Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη? 

Υγρασία δεν έχει εκεί.

Είναι μέσα στο ντουλάπι της κουζίνας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...