Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη χρήση που υπολογίζεις να κάνεις @LLLEFTERIS, πάρε ό,τι φθηνότερο βρεις στην αγορά. Δε χρειάζεσαι ινβερτερ, δε θα το κάνεις απόσβεση ποτέ, αν το ανάβεις σα μάτι κουζίνας το χειμώνα και μόνο τους καύσωνες του καλοκαιριού. Γενικά, σπίτια που δεν κατοικούνται, ή που κατοικούνται ελάχιστα, δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνουν πολύ με τον κλιματισμό. Άποψή μου, βάσει του ότι 1 ώρα λειτουργίας, είναι πάντα καλύτερη από 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Για τη χρήση που υπολογίζεις να κάνεις @LLLEFTERIS, πάρε ό,τι φθηνότερο βρεις στην αγορά. Δε χρειάζεσαι ινβερτερ, δε θα το κάνεις απόσβεση ποτέ, αν το ανάβεις σα μάτι κουζίνας το χειμώνα και μόνο τους καύσωνες του καλοκαιριού. Γενικά, σπίτια που δεν κατοικούνται, ή που κατοικούνται ελάχιστα, δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνουν πολύ με τον κλιματισμό. Άποψή μου, βάσει του ότι 1 ώρα λειτουργίας, είναι πάντα καλύτερη από 24.

Έχω πάρει ήδη περιμένω τοποθέτηση.

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Έχεις διαβάσει το sticky πάνω πάνω στη σελίδα για να ξέρεις τι να ζητήσεις από τον εγκαταστάτη, ε;

Σωστά. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό (που μάλλον δεν λέει), αλλά είναι εξουσιοδοτημενος από την Toshiba. 

Του τα ανέφερα όλα τηλεφωνικός για να είμαι ξεκάθαρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μιλησα με ψυκτικο του ειπα πως ηταν αν το βαλει φιλος και πως εχω αγορασει 4Χ1.5 οχι για να γλιτωσω κατι απλα οτι το εχω και μου ειπε δεν μου κανει βαζω 5Χ1.5 τι κουφο ειναι αυτο; για την γειωση μου ειπε αλλα στο 4Χ1.5 το ενα ειναι γειωση.

@liakjim εχεις pm

Δυστυχως δύσκολα να έχεις κάτι δικό σου από πριν και να το βάλει ο ψυκτικος. Ο καθένας βάζει τα δικά του υλικά. 

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Για τη χρήση που υπολογίζεις να κάνεις @LLLEFTERIS, πάρε ό,τι φθηνότερο βρεις στην αγορά. Δε χρειάζεσαι ινβερτερ, δε θα το κάνεις απόσβεση ποτέ, αν το ανάβεις σα μάτι κουζίνας το χειμώνα και μόνο τους καύσωνες του καλοκαιριού. Γενικά, σπίτια που δεν κατοικούνται, ή που κατοικούνται ελάχιστα, δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνουν πολύ με τον κλιματισμό. Άποψή μου, βάσει του ότι 1 ώρα λειτουργίας, είναι πάντα καλύτερη από 24.

Όλα τα κλιματιστικα πλέον inverter είναι, ακομα και φασόν του φασόν. Μόνο από μεταχειρισμένο βρίσκεις συμβατικό.

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω πάρει ήδη περιμένω τοποθέτηση.

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W

Για το κύριο σπίτι σου το πήρες; Αυτό είναι μεγάλο μηχάνημα για να δουλεύει θέρμανση και ψύξη για ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Όταν με το καλό μπει το arata 16αρι έχω μια ελεύθερη πρίζα που είναι μονο για πλυντήριο πιάτων και καταλήγει σε 16A ασφάλεια. 

Είναι απέναντι από το σημείο που θα μπει το air condition. 

Σκέφτομαι να το συνδέσω με μια τέτοια προέκταση. 

Θα υπάρξει πρόβλημα λέτε?

 

SmartSelect_20230806_025908_Skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά,τα φώτα σας λίγο γιατί εχω την εντύπωση ότι κάποια πατάτα μου έκαναν στην εγκατάσταση και βλέπω κάποια διαρροή στην εξωτερική μονάδα που δεν μου αρέσει.

Να διευκρινίσω ότι το κλιματιστικό εχει εγκατασταθεί πριν από 1 μήνα και την πρώτη διαρροή την είδα πριν από 10 μέρες περίπου.Σημερα βλέπω πάλι τα ίδια σε λιγο διαφορετικό σημείο.

Το πιο ανησυχητικο όμως,πιστεύω είναι ότι μάλλον χάνει και λάδια,μιας και όταν εξατμίστηκαν τα υγρά,είχε αφήσει μια μικρη στάμπα στο πάτωμα.

Στην περίπτωση τώρα που όντως κάτι πάει στραβα,τι ακριβώς κάνω;Μιλάω απευθείας με αυτόν που έκανε την εγκατάσταση,με το κατάστημα(Public) η με την Midea?

IMG_20230722_043313.jpg.623d21e7d06d5985f9bc687f3c298eed.jpg

IMG_20230806_024747.jpg

Επεξ/σία από nos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nos1 είπε

Παιδιά,τα φώτα σας λίγο γιατί εχω την εντύπωση ότι κάποια πατάτα μου έκαναν στην εγκατάσταση και βλέπω κάποια διαρροή στην εξωτερική μονάδα που δεν μου αρέσει.

Να διευκρινίσω ότι το κλιματιστικό εχει εγκατασταθεί πριν από 1 μήνα και την πρώτη διαρροή την είδα πριν από 10 μέρες περίπου.Σημερα βλέπω πάλι τα ίδια σε λιγο διαφορετικό σημείο.

Το πιο ανησυχητικο όμως,πιστεύω είναι ότι μάλλον χάνει και λάδια,μιας και όταν εξατμίστηκαν τα υγρά,είχε αφήσει μια μικρη στάμπα στο πάτωμα.

Στην περίπτωση τώρα που όντως κάτι πάει στραβα,τι ακριβώς κάνω;Μιλάω απευθείας με αυτόν που έκανε την εγκατάσταση,με το κατάστημα(Public) η με την Midea?

IMG_20230722_043313.jpg.623d21e7d06d5985f9bc687f3c298eed.jpg

IMG_20230806_024747.jpg

Πιάσε τα ρακορ με τα χέρια σου θα καταλάβεις αμέσως αν είναι λάδια ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Για το κύριο σπίτι σου το πήρες; Αυτό είναι μεγάλο μηχάνημα για να δουλεύει θέρμανση και ψύξη για ώρες. 

Ναι ενα σπιτι εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω κλιματιστικά για ψύξη (έχω αέριο για θέρμανση) σε 2 γειτονικά δωμάτια ( υπνοδωμάτιο 17τμ και σαλόνι 18,5τμ). Σκέφτομαι για 1 εξωτερική με εσωτερικές γιατί δεν έχω πολυ χώρο στο μπαλκόνι .

Είδα στο Leroy Merlin αυτό (Κλιματιστικό Inverter EQUATION S-AC-7&8 / S-AC-11-OUT 21000 BTU/h στα 749 ευρο

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

Είναι καλή επιλογή μόνο για χρήση στις πολλές ζέστες του καλοκαιριού;

( Το μπάτζετ είναι σφιχτό)

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από souxoumouxou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, θέλω κλιματιστικά για ψύξη (έχω αέριο για θέρμανση) σε 2 γειτονικά δωμάτια ( υπνοδωμάτιο 17τμ και σαλόνι 18,5τμ). Σκέφτομαι για 1 εξωτερική με εσωτερικές γιατί δεν έχω πολυ χώρο στο μπαλκόνι .

Είδα στο Leroy Merlin αυτό (Κλιματιστικό Inverter EQUATION S-AC-7&8 / S-AC-11-OUT 21000 BTU/h στα 749 ευρο

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429)

Είναι καλή επιλογή μόνο για χρήση στις πολλές ζέστες του καλοκαιριού;

( Το μπάτζετ είναι σφιχτό)

Ευχαριστώ 

 

μια χαρα ειναι! Το ειχα παρει 599€ περυσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, andreaspA said:

μια χαρα ειναι! Το ειχα παρει 599€ περυσι.

Στα 750 είναι μούφα προσφορά δήλαδή, πιστεύεις θα παίξει ξανά στα 599; Γιατί σχεδόν το φάγαμε το φετινό καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα btu πως τα υπολογίζετε?

Το calculator μου τα βγάζει kcal/h

Timage.png

To 24άρι είναι σε ενιαιο χώρο με τα ~ 50τμ αυτού του διαμερίσματος. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τα btu πως τα υπολογίζετε?

Το calculator μου τα βγάζει kcal/h

Timage.png

To 24άρι είναι σε ενιαιο χώρο με τα ~ 50τμ αυτού του διαμερίσματος. 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...