Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, life is music είπε

Δηλαδή οι ψυκτικοί που έβαζαν κλιματιστικά πριν 30 χρόνια δεν έκαναν επίβλεψη του χώρου;  ..έτσι ώστε να προτείνουν στο πελάτη το σωστό κλιματιστικό ?

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα το εργαλειο για 38ΤΜ μου εβγαλε οτι θελω 38000 BTU που να μην ειχα και διπλα τζαμια.😂

Εμένα πάντως το btu calculator της inventor για τον χώρο σας μου έβγαλε ότι χρειάζεστε 20.000 btu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Για ποιο λόγο το θεωρείς υπερβολή ?

Γιατί στο ίδιο σπίτι στα υπνοδωμάτια που είναι 14-15ΤΜ αν βάλω τα της πλάκας General Electric 9000 BTU κάτω από το 27 κρυώνουμε και πάντα χαμηλά ο ανεμιστήρας και πάντα πάνω οι περσίδες.

Στο σαλόνι κουζίνα που θέλω να βάλω το 22αρι που πήρα είχε 18αρι Mitsubishi ο κουνιάδος μου που χάλασε μετά από 25 χρόνια.

4 λεπτά πριν, life is music είπε

Εμένα πάντως το btu calculator της inventor για τον χώρο σας μου έβγαλε ότι χρειάζεστε 20.000 btu 

Σωτήρη τόσο μου βγάζουν όλα όσα έκανα τον υπολογισμό απλά δεν έχουν τόσες λεπτομέρειες που έχει αυτό που έχει βάλει ο Δημήτρης. Αλλά πιστεύω ότι υπερβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατί στο ίδιο σπίτι στα υπνοδωμάτια που είναι 14-15ΤΜ αν βάλω τα της πλάκας General Electric 9000 BTU κάτω από το 27 κρυώνουμε και πάντα χαμηλά ο ανεμιστήρας και πάντα πάνω οι περσίδες.

Στο σαλόνι κουζίνα που θέλω να βάλω το 22αρι που πήρα είχε 18αρι Mitsubishi ο κουνιάδος μου που χάλασε μετά από 25 χρόνια.

Εδώ θα ειμαστε να τα λέμε το χειμώνα 

αυτο πο6 λες για το ότι αμα το βάλεις κα5ω από 27 κρυώνεις πως το συνδέεις με τις απωλειες ? 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Λ

Ξαναδοκίμασε με ζητούμενη θερμοκρασία 19

Είμαι από κινητό πρέπει να βάλω την κόρη για ύπνο θα το δω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μην άγχεσαι. Θα καλυφτείς . Έχε το νου σου στην κατανάλωση ρεύματος όλου του σπιτιού

Κ εγώ σε έναν χώρο 18 τετραγωνικά έβαλα ένα 9 ρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εδώ θα ειμαστε να τα λέμε το χειμώνα 

Τον χειμώνα έχω ξυλόσομπα έχω ήδη κάτω 8 κυβικά ελιά και πουρνάρι.

Τον χειμώνα το θέλω το πρωί που ξυπνάνε τα παιδιά να σπάσει λίγο το κρύο καμιά ώρα μέχρι να πάνε σχολείο και το μεσημέρι πάλι καμιά ώρα που θα έρθουν για φαγητό. Μετά τα δύο μεγάλα πάνε φροντιστήριο και το μικρό για ύπνο στην κρεβατοκάμαρα που αν έχει κρύο βάζω το 9ρακι.

Άντε να χρειαστεί κανένα βράδυ που θα έχουμε πάει βόλτα και δεν θα έχω ανάψει την σόμπα μέχρι να περάσει η ώρα να πάμε για ύπνο.

Εγώ δεν χρειάζομαι θέρμανση όταν φεύγει η γυναίκα και τα παιδιά ανοίγω όλο το σπίτι ακόμα και μηδέν να έχει εξω.

Για αυτό έχασα το κουπόνι 50% που είχα γιατί ήμουν να πάρω να μην πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τον χειμώνα έχω ξυλόσομπα έχω ήδη κάτω 8 κυβικά ελιά και πουρνάρι.

Τον χειμώνα το θέλω το πρωί που ξυπνάνε τα παιδιά να σπάσει λίγο το κρύο καμιά ώρα μέχρι να πάνε σχολείο και το μεσημέρι πάλι καμιά ώρα που θα έρθουν για φαγητό. Μετά τα δύο μεγάλα πάνε φροντιστήριο και το μικρό για ύπνο στην κρεβατοκάμαρα που αν έχει κρύο βάζω το 9ρακι.

Άντε να χρειαστεί κανένα βράδυ που θα έχουμε πάει βόλτα και δεν θα έχω ανάψει την σόμπα μέχρι να περάσει η ώρα να πάμε για ύπνο.

Εγώ δεν χρειάζομαι θέρμανση όταν φεύγει η γυναίκα και τα παιδιά ανοίγω όλο το σπίτι ακόμα και μηδέν να έχει εξω.

Για αυτό έχασα το κουπόνι 50% που είχα γιατί ήμουν να πάρω να μην πάρω.

Τότε κακώς κάθεσαι και ασχολείσαι με το πόσες απωλειες βγάζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τότε κακώς κάθεσαι και ασχολείσαι με το πόσες απωλειες βγάζει 

Για το καλοκαίρι. Όταν δουλεύει πρωί η γυναίκα μου με το που σχολάσει (δουλεύει 400 μέτρα από το σπίτι) καβαλάμε το Meriva B LPG και πάμε παραλία μέχρι τις 10 το βραδυ. Όταν δουλεύει μεσημέρι και σχολάει στις 9 το βράδυ τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...