Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τώρα και η Midea έχει μονάδα με "τεχνητή νοημοσύνη". 😛

Breezeless E

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-breezeless-e-12kbtu/

Τεχνητή νοημοσύνη πάντα... αλλά το 2018 μοντέλο να έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα από τα καινούρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Klausx said:

Τεχνητή νοημοσύνη πάντα... αλλά το 2018 μοντέλο να έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα από τα καινούρια....

αν ειναι ετσι οπως λες, ο καινουργιος αερας εχει αλλη αξια...εχει και μυαλο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

Oταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα στην ψυξη, σταματαει ο μεσα ανεμιστηρας ?

Στην αρχή νομίζω σταματάει η εξωτερική μονάδα και στο τέλος η εσωτερική. Δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να το παρατηρήσω. Γιατί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, morfeas2004gr said:

Στην αρχή νομίζω σταματάει η εξωτερική μονάδα και στο τέλος η εσωτερική. Δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να το παρατηρήσω. Γιατί? 

γιατι αυτο αυξανει τα επιπεδα της υγρασιας πολυ πιο γρηγορα, απο οτι αν εκοβε. Υποθετω πως οταν κλεινει το εξω και το στοιχειο μεσα εχει 5 βαθμους, με την ροη του αερα αν δεν σταματαει , σε λιγα δευτερολεπτα εχει απομακρυνει την ψυξη και το εχει φερει σε θερμοκρασια οση εχει ο αερας (σε μενα μυριζει κιολας αυτη η διαδικασια , σε TCL .)

Για πες λιακτζιμ , κανω φουλ λαθος η λιγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Klausx said:

Μόνο που το έχεις βγάλει από την συσκευασία είναι "red flag" για τους ψυκτικούς...

Αυτό ακριβώς, την τελευταια φορα που ηρθε ψυκτικός για το ψυγειο που είχα ανοιξει μονος μου καπάκια κ διάφορα αρνηθηκε να το δει και με το ζόρι ψήθηκε να μείνει για να το δει γιατι φοβηθηκε μηπως ριξω σε αυτον την ευθυνη οτι δε δουλευει μετά ;)

1 hour ago, Specs said:

αν ειναι ετσι οπως λες, ο καινουργιος αερας εχει αλλη αξια...εχει και μυαλο μεσα.

Τωρα θα αποκτησει και στα κλιματιστικά νόημα η φράση...πηραν τα "μυαλά" του αέρα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό συμβα8νε8 όταν καποιος ψωνίζει βάσει τμ κα8 όχι απωλειών 

Έχεις δίκιο σε αυτό ...και αν κάποιος δεν γνωρίζει στοιχεία του σπιτιού του λόγο παλαιότητας τι κάνει ; 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Βάζουμε 21 έως 23 αν θέλουμε και θέρμανση και 18-19 αν θέλουμε μόνο ψύξη ( κάνει προσέγγιση της ψύξης στο συγκεκριμένο εργαλείο θέρμανσης ).

Liakjim διάβασα προσεκτικά τον φίλο dimo ...πως για να επιλέξεις ένα κλιματιστικό πας με βάση της απώλειες που έχεις στον χώρο σου  ...σωστά μέχρι εδώ ....Πριν 30 χρόνια οι άνθρωποι πως έκαναν επιλογή  κλιματιστικόυ με τι κριτήριο;  ...το λέω αυτό...διότι τότε δεν νομίζω να υπολόγιζαν της απώλειες!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα το εργαλειο για 38ΤΜ μου εβγαλε οτι θελω 38000 BTU που να μην ειχα και διπλα τζαμια.😂

Αυτα περί απωλειών δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ....αλλά όλες οι εταιρείες που πουλάνε κλιματιστικά έχουν βγάλει το btu calculator που βάζεις τα τετραγωνικά που θες να καλύψεις , μετά σε ρωτάει σε τι υψόμετρο είσαι , αν έχεις μόνα η διπλά τζάμια και τέλος τι μόνωση έχεις και στο τέλος σου υπολογίζει τα btu που θέλει ο χώρος σου !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, life is music είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό ...και αν κάποιος δεν γνωρίζει στοιχεία του σπιτιού του λόγο παλαιότητας τι κάνει ; 

Liakjim διάβασα προσεκτικά τον φίλο dimo ...πως για να επιλέξεις ένα κλιματιστικό πας με βάση της απώλειες που έχεις στον χώρο σου  ...σωστά μέχρι εδώ ....Πριν 30 χρόνια οι άνθρωποι πως έκαναν επιλογή  κλιματιστικόυ με τι κριτήριο;  ...το λέω αυτό...διότι τότε δεν νομίζω να υπολόγιζαν της απώλειες!

Με το μάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα το εργαλειο για 38ΤΜ μου εβγαλε οτι θελω 38000 BTU που να μην ειχα και διπλα τζαμια.😂

Κάτι έχεις βάλει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Με το μάτι

Δηλαδή οι ψυκτικοί που έβαζαν κλιματιστικά πριν 30 χρόνια δεν έκαναν επίβλεψη του χώρου;  ..έτσι ώστε να προτείνουν στο πελάτη το σωστό κλιματιστικό ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι έχεις βάλει λάθος.

1980 οικοδομή τρία υψος ορόφου με μηδέν μόνωση ακόμα και στη ταράτσα και λίγα έβγαλε εαν είχε και τίποτα ξύλινα κουφώματα με μόνα τζάμια θα του έβγαζε κοντά στα 50,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι έχεις βάλει λάθος.

 

Screenshot 2023-08-05 at 22-32-04 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png

Μόλις τώρα, dimostr είπε

1980 οικοδομή τρία υψος ορόφου με μηδέν μόνωση ακόμα και στη ταράτσα και λίγα έβγαλε εαν είχε και τίποτα ξύλινα κουφώματα με μόνα τζάμια θα του έβγαζε κοντά στα 50,000

Διπλα τζαμια εχω και τα κουφωματα στην κουζινα ειναι καινουρια 2 ετων αλουμινια.

Εγω θεωρω υπερβολη τα 38000 για 38 ΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι έχεις βάλει λάθος.

Έτρεξα και εγώ την εφαρμογή ...για έναν χώρο 20 τετραγωνικά τι θέλω 

 

Screenshot_2023-08-05-22-41-56-627_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...