Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα μπορούσες να βάλεις μικρότερο μέγεθος. Το asyg053klca , το asyg18kmta αλλά και σίγουρα και πιο κάτω.

Τουλάχιστον όπως έγινε τώρα, θα το έβαζα μόνιμα αφύγρανση, καθόλου ψύξη. Θα πρέπει να στοχεύεις σε κάπου 45% υγρασία και 25-26 μέσα στον χώρο σαν τελικό αποτέλεσμα για να νιώθετε άνετα.

Στο σχεδιάγραμμα που έχει βάλει έχει σημειώσει άλλη θέση του κλιματιστικού που θα τον βοηθήσει να μειώσει αυτά τα φαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πόσες απώλειες σου βγάζει η εφαρμογή του 11ου ερωτήματος στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

Να σε ρωτησω εκει που μας λεει Βήμα 3: Επιθυμητή Θερμοκρασία βαζουμε ποσο θελουμε τον χειμωνα η το καλοκαιρι; Λογικα τον χειμωνα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Να σε ρωτησω εκει που μας λεει Βήμα 3: Επιθυμητή Θερμοκρασία βαζουμε ποσο θελουμε τον χειμωνα η το καλοκαιρι; Λογικα τον χειμωνα ε;

Βάζουμε 21 έως 23 αν θέλουμε και θέρμανση και 18-19 αν θέλουμε μόνο ψύξη ( κάνει προσέγγιση της ψύξης στο συγκεκριμένο εργαλείο θέρμανσης ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τουλάχιστον όπως έγινε τώρα, θα το έβαζα μόνιμα αφύγρανση, καθόλου ψύξη. Θα πρέπει να στοχεύεις σε κάπου 45% υγρασία και 25-26 μέσα στον χώρο σαν τελικό αποτέλεσμα για να νιώθετε άνετα.

Θα το κοιτάξω αυτό και θα κρατήσω μετρήσεις για να δω την διαφορά. Αλλα μου φαίνεται παράξενο πως κατά την ψύξη μαζεύει τόσο υγρασία το σπίτι. 😕 

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στο σχεδιάγραμμα που έχει βάλει έχει σημειώσει άλλη θέση του κλιματιστικού που θα τον βοηθήσει να μειώσει αυτά τα φαινόμενα

Η τοποθέτηση έγινε στο ήδη υπάρχων κλιματιστικό για να μην γίνουν επιπλέον τρύπες βαψίματα κτλ. Θα γίνει δοκιμή φέτος το καλοκαίρι όπως και τον χειμώνα και αν δω πως το σημείο δεν βοηθάει, θα μεταφερθεί και θα μπει στο νέο σημείο το επόμενο καλοκαίρι.

Η απόσταση του νέου σημείου με την εξωτερική μονάδα είναι 4.5m οπότε είμαστε μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή για το μέγιστο μήκος των σωληνώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όταν τελειώσουν οι ζέστες δεν θα χρειαστώ άλλο το 24αρι Μόρις μου, ποια θα ήταν μια λογική τιμή να πουληθεί;

Μόνο 3 καλοκαίρια με το φετινό έχει δουλέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, morfeas2004gr είπε

Θα το κοιτάξω αυτό και θα κρατήσω μετρήσεις για να δω την διαφορά. Αλλα μου φαίνεται παράξενο πως κατά την ψύξη μαζεύει τόσο υγρασία το σπίτι. 😕 

Η τοποθέτηση έγινε στο ήδη υπάρχων κλιματιστικό για να μην γίνουν επιπλέον τρύπες βαψίματα κτλ. Θα γίνει δοκιμή φέτος το καλοκαίρι όπως και τον χειμώνα και αν δω πως το σημείο δεν βοηθάει, θα μεταφερθεί και θα μπει στο νέο σημείο το επόμενο καλοκαίρι.

Η απόσταση του νέου σημείου με την εξωτερική μονάδα είναι 4.5m οπότε είμαστε μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή για το μέγιστο μήκος των σωληνώσεων

Καταρχήν το μέγιστο μήκος των σωληνώσεων σε αυτό το μοντέλο είναι κάπου στα 20 μέτρα και το ελάχιστο στα 3 μέτρα , κατανοώ την προσπάθεια να μην γίνουν νέες τρύπες , επειδή το,έχουμε ξαναδεί εδώ σε πολλές περιπτώσεις την υπέρ διαστασιολογηση και την λάθος τοποθέτηση σημείου να ξέρεις ότι με αυτές τις απωλειες θα σε δυσκολέψει πολύ το συγκεκριμένο κλιματιστικό από θέμα btu  , το νέο σημείο που έχεις σημειώσει είναι απείρως καλύτερο από αυτ9 πο6 είναι τώρα 

επεισης αυτό που λες για την ψυξη , είναι φυσιολογικό γιατί δουλε6ει σε πολύ χαμηλά βατ και δεν κάνει αφυγρανση γιαυτο ο @liakjim σου προ5εινει να δουλεύεις αφυγρανση για να περιορίσεις λίγο το φαινόμενο 

γιατιμτωρα τα συζητάμε αυτά , εαν ειχες μια πρότερη γνώση των απωλειών αφενός θα μπορούσες να πας σε ένα πολύ μικρότερο κλιματιστικό που και καλύτερα θα δούλευε αλλα θα γλιτώνεις και ένα καρο λεφτά η θα μπορούσες να πας , αφού λες για δυσκολία τοποθέτησης , σε μια λύση multi όπου θα έβαζες μια εξω5ερικη μονάδα με 2-3 εσωτερικα κλιματιστικά να έχεις κάλυψη σε όλους τους χώρους 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να κανω υπολογισμο. Το σπιτι δεν εχει πουθενα μονωση στο σαλονι στην μπαλκονοπορτα και στην κουζινα το τζαμι ειναι διπλο εχω σπιτι απο κατω εχω ταρατσα απο πανω ειναι περιπου 3 μετρα υψος η κουζινα ειναι ανατολικα το σαλονι δυτικα.

Ειμαι στο Περιστερι δηλαδη κατω απο 500 υψομετρο και αλλο σπιτι υπαρχει μονο απο την μερια των υπνοδωματιων.

Μπορει καποιος να μου κανει υπολογισμο στο περιπου για σαλονι κουζινα 38 τετραγωνικα;

Του 1980 το σπιτι.

 

HOME.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν μπορω να κανω υπολογισμο. Το σπιτι δεν εχει πουθενα μονωση στο σαλονι στην μπαλκονοπορτα και στην κουζινα το τζαμι ειναι διπλο εχω σπιτι απο κατω εχω ταρατσα απο πανω ειναι περιπου 3 μετρα υψος η κουζινα ειναι ανατολικα το σαλονι δυτικα.

Ειμαι στο Περιστερι δηλαδη κατω απο 500 υψομετρο και αλλο σπιτι υπαρχει μονο απο την μερια των υπνοδωματιων.

Μπορει καποιος να μου κανει υπολογισμο στο περιπου για σαλονι κουζινα 38 τετραγωνικα;

HOME.jpg

Για τον υπολογισμό εκεί που λέει με τι εφάπτεται το σαλόνι θα βάλεις με άλλο διαμέρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Βεβαίως, αρκεί να με καθοδηγήσουν οι ειδικοί για το τι πρέπει να ποστάρω. 

Έχεις διαβάσει το sticky πάνω πάνω στη σελίδα για να ξέρεις τι να ζητήσεις από τον εγκαταστάτη, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Επειδή όταν τελειώσουν οι ζέστες δεν θα χρειαστώ άλλο το 24αρι Μόρις μου, ποια θα ήταν μια λογική τιμή να πουληθεί;

Μόνο 3 καλοκαίρια με το φετινό έχει δουλέψει 

Όταν κάτι είναι μεταχειρισμένο σε ηλεκτρική συσκευή, καλώς ή κακώς χάνει ένα μεγάλο κομμάτι της αξίας του. Αν όντως θες να το πουλήσεις κι όχι να το αποθηκεύσεις για μήνες κάνοντας ατέρμονα παζάρια με τους αγοραστές, θα πρέπει εξαρχής να το βάλεις χαμηλά. -60% από ότι έχει καινούργιο.

Πρόσφατα πούλησα ένα toyotomi inverter του 2013 18αρι που δούλευε άψογα, με μόνο ελάττωμα ότι έλειπε ένα κομμάτι του πλαστικού (καθαρά εμφανισιακό). 270Ε το έδωσα. Για καιρό το είχα 400, κανένα τηλ. Το έβαλα 350, λίγα τηλ, όλοι κολλούσαν στην απόσταση αλλά το θελαν και πιο φτηνά. Το έβαλα στο τέλος 290 και τα τηλέφωνα έγιναν δεκάδες. Έκοψα και 20Ε γιατί στη φωτο που είχα ανεβάσει δεν φαινόταν το κομμάτι πλαστικού που έλειπε (στον τοίχο το είχα με ταινία και ήταν καλυμμένο). Βέβαια εξαρτάται πόσα θες να βγάλεις. Εγώ δεν είχα τρελή ανάγκη από χρήματα και πιο πολύ με ενδιέφερε να φύγει από το χώρο +να συμπληρώσω κάτι για την αγορά νέου 9αρι που έκανα. Κράτα το εξής. Όσο πιο χαμηλά το βάλεις, τόσο πιο γρήγορα θα φύγει. Όσο πιο ψηλά το βάλεις, θα έχεις λίγα τηλ και όλοι θα σε τρελάνουν να τους κόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για τον υπολογισμό εκεί που λέει με τι εφάπτεται το σαλόνι θα βάλεις με άλλο διαμέρισμα 

Δεν υπαρχει αλλο διαμερισμα ειναι χαμηλο το μονο σημειο που εχω διπλα μου διαμερισμα ειναι οι κρεβατοκαμαρες.

Δες το σχεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που ήρθα στο χωριό είδα το κλιματιστικό που έβαλαν κάποιοι συγγενείς. Το είχαν παρατημένο κάπου, 20ετίας Toyotomi on-off προφανώς.

Δυστυχώς δεν το είδα σε λειτουργία μιας και μία που το έβαλαν και μία που παρέδωσε πνεύμα μετά από 2-3 ημέρες λειτουργίας. 😛

Απ' ότι φαίνεται τότε ήταν Made in Japan τα Toyotomi.

GrqUSnx.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, morfeas2004gr είπε

Αλλα μου φαίνεται παράξενο πως κατά την ψύξη μαζεύει τόσο υγρασία το σπίτι. 😕 

Δεν μαζεύει υγρασία. Απλά ο πιο κρύος αέρας δεν διαλύει με την ίδια ικανότητα τους υδρατμούς οπότε ανεβαίνει το νούμερο της σχετικής υγρασίας. Δες ένα ψυχρομετρικο διάγραμμα και θα καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, morfeas2004gr said:

Θα το κοιτάξω αυτό και θα κρατήσω μετρήσεις για να δω την διαφορά. Αλλα μου φαίνεται παράξενο πως κατά την ψύξη μαζεύει τόσο υγρασία το σπίτι. 😕 

Oταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα στην ψυξη, σταματαει ο μεσα ανεμιστηρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μιλησα με ψυκτικο του ειπα πως ηταν αν το βαλει φιλος και πως εχω αγορασει 4Χ1.5 οχι για να γλιτωσω κατι απλα οτι το εχω και μου ειπε δεν μου κανει βαζω 5Χ1.5 τι κουφο ειναι αυτο; για την γειωση μου ειπε αλλα στο 4Χ1.5 το ενα ειναι γειωση.

@liakjim εχεις pm

Μόνο που το έχεις βγάλει από την συσκευασία είναι "red flag" για τους ψυκτικούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...