Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

η τροφοδοσία  στο εξωτερικό με 2,5 ?

Ναι εχω παρει ασφαλεια 16αρα που κοβει και ουδετερο εχω παρει καλωδιο 3Χ2,5 το εχω περασει μεσα στον πινακα απλα δεν το εχω συνδεσει ασχετα αν δουλευα πολλα χρονια σε ηλεκτρολογο σαν βοηθος δεν το συνδεσα γιανα το συνδεσει ο ψυκτικος μην μου πει ξερεις εκει το εκανες λαθος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ναι εχω παρει ασφαλεια 16αρα που κοβει και ουδετερο εχω παρει καλωδιο 3Χ2,5 το εχω περασει μεσα στον πινακα απλα δεν το εχω συνδεσει ασχετα αν δουλευα πολλα χρονια σε ηλεκτρολογο σαν βοηθος δεν το συνδεσα γιανα το συνδεσει ο ψυκτικος μην μου πει ξερεις εκει το εκανες λαθος κλπ.

μια χαρά εισαι Η φάση να πάει στη φάση Όχι όπου κάτσει

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι με νέα metrics για το ATXC25D, μετά από την πρώτη βδομάδα λειτουργίας του, με αρκετή παρακολούθηση ελέω άδειας, στην οποία δεν θα φύγω από την Αθήνα προς το παρόν. Γράφω μερικά σκόρπια πόιντς για να μην κουράζω με σεντόνια:

1) Μόλις πήρε θερμοκρασία ο χώρος των 11-12τμ, απαιτούνται (αρκετά; ) λιγότερα από 200watt την ώρα (κατά Μ.Ο.) για να κρατηθεί η εσωτερική στους 24,8, με εξωτερική 34-35 (τηλεκοντρόλ ζητούμενη 27). Φανταστείτε ότι το αύξησα στο 28, γιατί δεν την πάλευα να έχω μέσα 10 βαθμούς διαφορά με έξω, λόγω δυσφορίας μου σε οποιοδήποτε ξεμύτισμα από το σπίτι. Εκεί πάμε στα περίπου 150-170 βαττ/ώρα. Εξωτερική 34. Εσωτερική 26,2.

2) Πάρα πολλά ον-οφφ, λόγω άνετης κάλυψης χώρου, χαμηλής ζήτησης και μικρών απωλειών. Ίσως στην περίπτωσή μου δεν πολυενδείκνυται η 24ωρη λειτουργία, και να ήταν καλύτερα να μπουμπουνάω 2 powerful μέσα στη μέρα. Θα έκαιγα 1 kw και πάλι ανεκτό θα ήταν το δωμάτιο. Από το ον/οφφ πέφτουμε μόνο αν μπει αφύγρανση (σταθερό ινβερτάρισμα στα 170-190 βαττ) ή αν ανοίξει η πόρτα και διαρρεύσει προς το λοιπό σπίτι παραγόμενος δροσερός αέρας.

3) Τρομερά εύκολη συνήθεια στο χώρο. Όταν κ@λοβαράς, δε σε νοιάζει ακόμα και στο auto. Όταν κάνεις δουλειά, διαβάζεις κλπ κλπ, με τη silent λειτουργία έχεις αίσθηση λειτουργίας ενός (σχετικά παλαιού) τροφοδοτικού υπολογιστή.

4) Και μία απορία: Πολλές φορές, αντί για τα 8/10 βατ του ανεμιστήρα, καταναλώνει 35-55, και ο συμπιεστής απέξω δουλεύει. Τι διάολο κάνει σε τόσο χαμηλά βατ; Μπορεί να κρατήσει και ώρα αυτό (10-20 λεπτά). Δε νομίζω ότι έχει σετάρισμα ψύξης σε αυτή την κατανάλωση, κάτι άλλο γίνεται, αλλά τι;

5) Ποιος ήταν που έλεγε ότι δε μπορείς με 200βαττ την ώρα να ψύξεις; Λοιπόν, να τα στοιχεία, είχε δίκιο. Μπορείς να ψύξεις και με 160-170/ώρα, αν σου αρκεί ο χώρος να έχει 26άρι με 34-35 έξω. 😅 Αν θες ο χώρος να έχει ΚΑΤΩ από 25, με 34-35 έξω, τότε ναι, πας και στα 200-220 βαττ. Μιλάμε και πάλι για καταναλώσεις μικρού - φοιτητικού ψυγείου, για αστεία πράματα και ποσά.

Απορίες - σχόλια - παραπάνω διευκρινήσεις, καλοδεχούμενα.

 

364404455_982467512990761_6815031960613133996_n.jpg

364476357_291639093520038_1375787849675823210_n.jpg

364535236_2012960425748280_258128921186474566_n.jpg

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από πολύ ψάξιμο έκανα εγκατάσταση το fujitsu ecolandia 24000btu. 

Σαν αλλαγή από ένα παλιό Gree θα ήθελα να κάνω μερικές διαπιστώσεις και να με βοηθήσετε οποίος έχει το ίδιο μοντέλο. 

1.) Κατά την διάρκεια ψύξης (ζητούμενη θερμοκρασία 25°C στο αυτόματο ανεμιστήρα) η αποχέτεχυση της εσωτερικής μονάδας δεν βγάζει πολύ νερό. (θα μπορούσα να πω πως είναι ελάχιστο το νερό που βγαίνει) 

2.) η ψύξη που βγάζει το fujitsu στην ζητούμενη θερμοκρασία μ φαίνεται  πιο μικρή από το παλιό Gree 12000btu (inverter και αυτό). Μήπως δουλεύει διαφορετικά πιο ομαλά δλδ συγκριτικά με το παλιό; 

3.) Με σταθερή θερμοκρασία και ζητούμενη ψύξη και ενεργοποιημενη το economy, η εσωτερική μονάδα κάνει σχεδόν κάθε κάθε πεντάλεπτο διακοπή λειτουργίας και μετά από λίγο ξεκινάει πάλι. Είναι λογικό να το κάνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; 

(το κλιματιστικό μπήκε πριν μια εβδομάδα και η τοποθέτηση του έγινε ακριβώς όπως αναφέρει ο κατασκευαστής με αντλία κενού, μήκος σωλήνα κτλ κτλ) 

Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις. 

Επεξ/σία από morfeas2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morfeas2004gr είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από πολύ ψάξιμο έκανα εγκατάσταση το fujitsu ecolandia 24000btu. 

Σαν αλλαγή από ένα παλιό Gree θα ήθελα να κάνω μερικές διαπιστώσεις και να με βοηθήσετε οποίος έχει το ίδιο μοντέλο. 

1.) Κατά την διάρκεια ψύξης (ζητούμενη θερμοκρασία 25°C στο αυτόματο ανεμιστήρα) η εξωτερική μονάδα δεν βγάζει πολύ νερό. (θα μπορούσα να πω πως είναι ελάχιστο το νερό που βγαίνει) 

2.) η ψύξη που βγάζει το fujitsu στην ζητούμενη θερμοκρασία μ φαίνεται  πιο μικρή από το παλιό Gree 12000btu (inverter και αυτό). Μήπως δουλεύει διαφορετικά πιο ομαλά δλδ συγκριτικά με το παλιό; 

3.) Με σταθερή θερμοκρασία και ζητούμενη ψύξη και ενεργοποιημενη το economy, η εσωτερική μονάδα κάνει σχεδόν κάθε κάθε πεντάλεπτο διακοπή λειτουργίας και μετά από λίγο ξεκινάει πάλι. Είναι λογικό να το κάνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; 

(το κλιματιστικό μπήκε πριν μια εβδομάδα και η τοποθέτηση του έγινε ακριβώς όπως αναφέρει ο κατασκευαστής με αντλία κενού, μήκος σωλήνα κτλ κτλ) 

Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις. 

25; εγω το βαζω 27-28 και δεν εχω τιποτα σοβαρα General Electric ειναι.

Τωρα εγω ξερω στο κρυο δεν βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα αλλα η αποχετευση της εσωτερικης η εξωτερικη βγαζει οταν την βαζουμε στο ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

25; εγω το βαζω 27-28 και δεν εχω τιποτα σοβαρα General Electric ειναι.

Τωρα εγω ξερω στο κρυο δεν βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα αλλα η αποχετευση της εσωτερικης η εξωτερικη βγαζει οταν την βαζουμε στο ζεστο.

Εννοούσα η αποχετεύη της εσωτερικής μονάδας! Συγγνώμη :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morfeas2004gr είπε

Εννοούσα η αποχετεύη της εσωτερικής μονάδας! Συγγνώμη :) 

Ασχετα με το νερο και τα on off δουλεια σου κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχετα με το νερο και τα on off δουλεια σου κανει;

Κάνει δουλειά, αλλά μου φαίνεται οτι δεν βγάζει πολύ κρύο αέρα. Σαν ποσότητα αέρα ξεσκίζει δεν το συζητάμε, αλλά ως προς το κρύο που φαίνεται οτι βγάζει πιο ¨ζεστό¨ από το παλιό Gree που είχα. Εκτός και αν δουλεύει έτσι ομαλά, ώστε να μην καίει πολύ. 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, με το παλιό το είχα στους 26 και μετά έπρεπε να το πάω στους 28 για να μπορέσω να καθήσω στο σαλόνι άνετα. 

Γι αυτό ζητάω την βοήθεια σας, μήπως κάποιος που έχει το ίδιο κλιματιστικό έχει παρατηρήσει τα ίδια δεδομένα. 

 

Α επίσης, παρατήρησα πως έχει αυξηθεί και η υγρασία μέσα στο σπίτι (η μέτρηση γίνεται με συσκευή θερμοκρασίας-υγρασίας και όχι κουτουρού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morfeas2004gr είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από πολύ ψάξιμο έκανα εγκατάσταση το fujitsu ecolandia 24000btu. 

Σαν αλλαγή από ένα παλιό Gree θα ήθελα να κάνω μερικές διαπιστώσεις και να με βοηθήσετε οποίος έχει το ίδιο μοντέλο. 

1.) Κατά την διάρκεια ψύξης (ζητούμενη θερμοκρασία 25°C στο αυτόματο ανεμιστήρα) η αποχέτεχυση της εσωτερικής μονάδας δεν βγάζει πολύ νερό. (θα μπορούσα να πω πως είναι ελάχιστο το νερό που βγαίνει) 

2.) η ψύξη που βγάζει το fujitsu στην ζητούμενη θερμοκρασία μ φαίνεται  πιο μικρή από το παλιό Gree 12000btu (inverter και αυτό). Μήπως δουλεύει διαφορετικά πιο ομαλά δλδ συγκριτικά με το παλιό; 

3.) Με σταθερή θερμοκρασία και ζητούμενη ψύξη και ενεργοποιημενη το economy, η εσωτερική μονάδα κάνει σχεδόν κάθε κάθε πεντάλεπτο διακοπή λειτουργίας και μετά από λίγο ξεκινάει πάλι. Είναι λογικό να το κάνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; 

(το κλιματιστικό μπήκε πριν μια εβδομάδα και η τοποθέτηση του έγινε ακριβώς όπως αναφέρει ο κατασκευαστής με αντλία κενού, μήκος σωλήνα κτλ κτλ) 

Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις. 

Το asyg071klca έχει τα λιγότερα ελάχιστα watts που υπάρχει σε 24αρι. Ενδεικτικά θα το δεις ακόμη και στα 100W σε ευνοϊκές συνθήκες. Λες ότι το έχεις βάλει σε χώρο που είχες 12αρι gree; Αν ναι είναι λογικό να κάνει onoff μιας και θα ψύχει αμέσως τον χώρο. Νερό δεν θα βλέπεις εύκολα έξω μιας και ο συνδυασμός χαμηλής κατανάλωσης και υψηλής ροής αέρα που έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα, σημαίνει ότι δεν πέφτει το εσωτερικό στοιχείο σε θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου του χώρου σου.

Είχα το asyg24klca και το ξέρω ( ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα).

Λύση: βάλτο σε αφυγρανση.

2 λεπτά πριν, morfeas2004gr είπε

Κάνει δουλειά, αλλά μου φαίνεται οτι δεν βγάζει πολύ κρύο αέρα. Σαν ποσότητα αέρα ξεσκίζει δεν το συζητάμε, αλλά ως προς το κρύο που φαίνεται οτι βγάζει πιο ¨ζεστό¨ από το παλιό Gree που είχα. Εκτός και αν δουλεύει έτσι ομαλά, ώστε να μην καίει πολύ. 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, με το παλιό το είχα στους 26 και μετά έπρεπε να το πάω στους 28 για να μπορέσω να καθήσω στο σαλόνι άνετα. 

Γι αυτό ζητάω την βοήθεια σας, μήπως κάποιος που έχει το ίδιο κλιματιστικό έχει παρατηρήσει τα ίδια δεδομένα. 

 

Α επίσης, παρατήρησα πως έχει αυξηθεί και η υγρασία μέσα στο σπίτι (η μέτρηση γίνεται με συσκευή θερμοκρασίας-υγρασίας και όχι κουτουρού)

Μη συγκρίνεις με το gree. Το asyg είναι κλάσεις πάνω σε απόδοση και οικονομία.

Ο αέρας του θα σου φαίνεται ζεστός το καλοκαίρι και κρύος τον χειμώνα ακριβώς γιατί καίει ελάχιστα και επειδή ο αέρας του έχει μεγάλη ροή.

Όπως είπα θα πρέπει να το έχεις είτε σε χαμηλή ζήτηση ( το έκανες ήδη με τους 25) οπότε θα πρέπει πλέον να το βάλεις αφυγρανση. Θα έχει πιο χαμηλή ροή και λίγο πιο υψηλά watts οπότε θα σου κάνει αφυγρανση.

Τον χειμώνα θα πρέπει να βάζεις στο silent αν σου παίζει τον χώρο για την πλάκα του.

Πόσες απώλειες σου βγάζει η εφαρμογή του 11ου ερωτήματος στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το asyg071klca έχει τα λιγότερα ελάχιστα watts που υπάρχει σε 24αρι. Ενδεικτικά θα το δεις ακόμη και στα 100W σε ευνοϊκές συνθήκες. Λες ότι το έχεις βάλει σε χώρο που είχες 12αρι gree; Αν ναι είναι λογικό να κάνει onoff μιας και θα ψύχει αμέσως τον χώρο. Νερό δεν θα βλέπεις εύκολα έξω μιας και ο συνδυασμός χαμηλής κατανάλωσης και υψηλής ροής αέρα που έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα, σημαίνει ότι δεν πέφτει το εσωτερικό στοιχείο σε θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου του χώρου σου.

Είχα το asyg24klca και το ξέρω ( ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα).

Λύση: βάλτο σε αφυγρανση.

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου και για το σχόλιο σου, πραγματικά με έχεις βοηθήσει πολύ! 

Στην αφρυγάνιστή το έβαλα χθες και έριξε απο 75% στις 17:00 μέχρι 57,4% στις 03:00 και μετά το έβαλα στην ψύξη 25 οC, αυτόματο ανεμιστήρα και δεν το έχω κλείσει απο τότε, με αποτέλεσμα τώρα που κοιτάζω η υγρασία να έχει πάει πάλι στο 71.6%. Σημειωτέο πως δεν έχω απλώσει ρούχα στο σπίτι και γενικώς δεν έχω κάνει καμιά δραστηριότητα που να αυξάνει την υγρασία (πχ μαγείρεμα κτλ κτλ) 

 

 

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσες απώλειες σου βγάζει η εφαρμογή του 11ου ερωτήματος στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

image.png.ff43371c85710ac823df674ec5489ae4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, morfeas2004gr είπε

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου και για το σχόλιο σου, πραγματικά με έχεις βοηθήσει πολύ! 

Στην αφρυγάνιστή το έβαλα χθες και έριξε απο 75% στις 17:00 μέχρι 57,4% στις 03:00 και μετά το έβαλα στην ψύξη 25 οC, αυτόματο ανεμιστήρα και δεν το έχω κλείσει απο τότε, με αποτέλεσμα τώρα που κοιτάζω η υγρασία να έχει πάει πάλι στο 71.6%. Σημειωτέο πως δεν έχω απλώσει ρούχα στο σπίτι και γενικώς δεν έχω κάνει καμιά δραστηριότητα που να αυξάνει την υγρασία (πχ μαγείρεμα κτλ κτλ) 

 

 

image.png.ff43371c85710ac823df674ec5489ae4.png

Θα πρέπει να ψάξεις τι είναι το σημείο δρόσου. Υπάρχουν on-line calculators .

Γενικά ρίξε μια ματιά εδώ

 

Αν οι απώλειες είναι σωστές ( πρόκειται για χώρο με κέλυφος; ) , κακώς έβαλες 24άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...