Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

Οπτική επαφή δεν υπάρχει δυστυχώς.Η διαμόρφωση του σπιτιού είναι τρεις  ανεξάρτητοι χώροι παράλληλοι μεταξύ τους που μεσολαβούν δύο τοίχοι.Δηλ σαλόνι,δωμάτιο,κουζίνα.

3 ανεξάρτητοι χώροι = 3 κλιματιστικά. case closed. Οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση θα έχει άγνωστα αποτελέσματα (ή και τα μάλλον γνωστά αποτελέσματα της αποτυχίας).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μηχάνημα έχει έναν αισθητήρα κάπου ψηλά στα φίλτρα. Δεν γνωρίζει τι υπάρχει στο υπόλοιπο σπίτι, δεν βλέπει πόρτες, δεν βλέπει ότι είναι σε 18τμ ή σε 180τμ. Όταν διαβάσει ότι είναι στο προγραμματισμένο offset, θα χαμηλώσει ή και θα σβήσει. Υπάρχει το LN της Mitsubishi που έχει αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου σαν ραντάρ και υπάρχουν και τα κινέζικα με το follow me όπου ο αισθητήρας πάει στο τηλεκοντρόλ, οπότε αν πχ έχεις οπτική επαφή με το σαλόνι μέσω ενός διαδρόμου και πιάνει από εκεί το τηλεκοντρόλ, τότε το κλιματιστικό θα αγνοήσει τον τοπικό αισθητήρα και θα προσπαθήσει να πιάσει αυτό που βλέπει το τηλεκοντρόλ.

Όχι.

Αφού μίλησα με την αντιπροσωπεία ...εκτός και αν δεν μου τα είπαν καλά !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

3 ανεξάρτητοι χώροι = 3 κλιματιστικά. case closed. Οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση θα έχει άγνωστα αποτελέσματα (ή και τα μάλλον γνωστά αποτελέσματα της αποτυχίας).

Αυτό ακριβώς 

Σε όσους λέω πως πήρα 4 κλιματιστικά για το νέο μου σπίτι, δηλαδή ένα σε κάθε υπνοδωμάτιο και ένα στο σαλόνι με κοιτάνε στραβά 

Λες και στα δικά τους έχουν ένα καλοριφέρ στο σαλόνι πχ ας πούμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, life is music είπε

Αφού μίλησα με την αντιπροσωπεία 

https://www.tournikiotisgroup.gr/mitsubishicms/uploads/2023/05/ΕΓΓΥΗΣΗ-MELCO-2023.pdf

https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2020/03/egiisi-mhi.pdf

edit

https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/05/ΕΓΓΥΗΣΗ-MHI-2023.pdf

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τότε σόρρυ εγώ έκανα λάθος ....και κάτι τελευταίο , εμείς στο σπίτι μου χρησιμοποιούμε τα κλιματιστικά μόνο για ψύξη το καλοκαίρι  ....Κάθε πότε θα πρέπει να βγάζουμε τα φίλτρα και να τα καθαρίζουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για να εχεις εγγυηση θα πρεπει να τους πληρωνεις service σε αυτους και οχι σε καποιον τριτο; ρε δεν πανε καλα.

Παλι καλα που δεν λενε οτι πρεπει να το εχουν εγκαταστησει αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Για να εχεις εγγυηση θα πρεπει να τους πληρωνεις service σε αυτους και οχι σε καποιον τριτο;

Για την 7ετή εγγύηση του συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Για την 7ετή εγγύηση του συμπιεστή.

Ξερουμε ποσα παιρνουν για service δηλαδη τα κλασικα καθαρισμο κλπ να δουμε αν αξιζει να πληρωσουμε για τα 4 χρονια plus

Δηλαδη για να εχω τα τρια χρονια απλα θελουν εγκατασταση απο πιστοποιημενο τεχνικο σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ξερουμε ποσα παιρνουν για service δηλαδη τα κλασικα καθαρισμο κλπ να δουμε αν αξιζει να πληρωσουμε για τα 4 χρονια plus

Δηλαδη για να εχω τα τρια χρονια απλα θελουν εγκατασταση απο πιστοποιημενο τεχνικο σωστα;

Ναι ...ο οποίος να σου βάζει την σφραγίδα του για να ισχύει η εγγύηση !

29 λεπτά πριν, marioboni είπε

Όσοι πήρατε κλιματιστικά με επιστροφή απο praktiker κάντε ένα τσεκ

Σε εμένα μπήκε 

Και εμένα το έβαλαν πριν κάτι μέρες ...απλά δεν έχουν έρθει να πάρουν το παλιό για ανακύκλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω στα χαρτια του κλιματιστικου δεν βρηκα πουθενα αυτο που εχει βαλει ο liakjim  που θελει σφραγιδα εγκατασταση σφραγιδα κατσστηματος κλπ, εκτος αν αυτο ειναι μονο για τα 7 ετη του συμπιεστη και το κατεβαζεις ξεχωριστα για να κερδισεις την επεκταση επι πληρωμη φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Παντως εγω στα χαρτια του κλιματιστικου δεν βρηκα πουθενα αυτο που εχει βαλει ο liakjim  που θελει σφραγιδα εγκατασταση σφραγιδα κατσστηματος κλπ, εκτος αν αυτο ειναι μονο για τα 7 ετη του συμπιεστη και το κατεβαζεις ξεχωριστα για να κερδισεις την επεκταση επι πληρωμη φυσικα.

Ναι, βλέπω το έχουν αλλάξει σχετικά πρόσφατα https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/05/ΕΓΓΥΗΣΗ-MHI-2023.pdf

Βλέπω θέλει από οποιονδήποτε αδειούχο ψυκτικό αλλά από τον 2ο χρόνο ακόμα για την 3ετή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, βλέπω το έχουν αλλάξει σχετικά πρόσφατα https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/05/ΕΓΓΥΗΣΗ-MHI-2023.pdf

Βλέπω θέλει από οποιονδήποτε αδειούχο ψυκτικό αλλά από τον 2ο χρόνο ακόμα για την 3ετή εγγύηση.

Δηλαδή για να έχω τα τρία χρόνια εγγύηση θέλει χαρτί πιστοποιημένου εγκατάσταση και σε δύο χρόνια να μου κάνει service πιστοποιημένος τεχνικος.

Σωστά τα κατάλαβα;

Θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο να δω πόσα θέλουν για το ετήσιο service να δω αν αξίζει η επέκταση στα 7 χρόνια που είναι ΜΟΝΟ για τον συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδή για να έχω τα τρία χρόνια εγγύηση θέλει χαρτί πιστοποιημένου εγκατάσταση και σε δύο χρόνια να μου κάνει service πιστοποιημένος τεχνικος.

Σωστά τα κατάλαβα;

Θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο να δω πόσα θέλουν για το ετήσιο service να δω αν αξίζει η επέκταση στα 7 χρόνια που είναι ΜΟΝΟ για τον συμπιεστή.

εγω που ρωτησα του τουρνικοτη ...δεν χρειαζεται να ερχεται δικος μας  τεχνικος ....απλα μου λεει να ερχεται  αδειούχος ψυκτικος στο σπιτι σας για να σας κανει το service ετσι ωστε να ισχυει η εγγυηση !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, life is music είπε

εγω που ρωτησα του τουρνικοτη ...δεν χρειαζεται να ερχεται δικος μας  τεχνικος ....απλα μου λεει να ερχεται  αδειούχος ψυκτικος στο σπιτι σας για να σας κανει το service ετσι ωστε να ισχυει η εγγυηση !

Για τα τρία η τα εφτά χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...