Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Thanks για την πρόταση, αλλά ξεφεύγει κοντά στα 430 η τιμή του με απεγκατάσταση του παλιού και μεταφορικά. Είμαι στριμωγμένος οικονομικά αυτή την περίοδο κι αν δεν ήταν το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή δε θα έκανα καμία κίνηση. 

Επειδή είσαι πολύ έμπειρος, να χτυπήσω το Fujitsu και να ξεμπερδεύω; Μου βγαίνει 365 ευρώ με όλα μέσα. Γνωρίζεις να έχει κάποιο χτυπητό μείον; Υπενθυμίζω το θέλω μόνο για ψύξη.

Επεξ/σία από savvas456
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Grim Ripper said:

Για το perfera δεν ξέρω, ας μας πει ο @Specs

Δεν εχω προσβαση στα αρχεια μετρησεων(βρισκομαι Φινλανδια), αλλα εχω ποσταρει αναλυτικα σε ντεσιμπελ τις μετρησεις-εντυπωσεις απο Sensira 12 vs Perfera 9. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα το Perfera θα ειναι πιο θορυβωδες στα αυτια καποιων, λογω μπασου ηχου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Άρα μας μένουν τα Emura/Stylish/Ururu για ξέρουμε αν έχει κάποιο τέρμα αθόρυβο κλιματιστικό η daikin; 😛

Για ururu ξέρουμε ότι δεν είναι εντελώς αθόρυβο. Το emura βασίζεται στο perfera. Οπότε μάλλον δεν...

1 ώρα πριν, savvas456 είπε

Thanks για την πρόταση, αλλά ξεφεύγει κοντά στα 430 η τιμή του με απεγκατάσταση του παλιού και μεταφορικά. Είμαι στριμωγμένος οικονομικά αυτή την περίοδο κι αν δεν ήταν το εξοικονομώ δε θα έκανα καμία κίνηση. 

Επειδή είσαι πολύ έμπειρος, να χτυπήσω το Fujitsu και να ξεμπερδεύω; Μου βγαίνει 365 ευρώ με όλα μέσα. Γνωρίζεις να έχει κάποιο χτυπητό μείον; Υπενθυμίζω το θέλω μόνο για ψύξη.

Δεν θυμάμαι να έχουμε αξιόλογο feedback για το συγκεκριμένο.

Καλές κριτικές βλέπω στο Σκρουτζ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι να έχουμε αξιόλογο feedback για το συγκεκριμένο.

Καλές κριτικές βλέπω στο Σκρουτζ.

Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα και μετά το Πάσχα θα πέσει μάλλον η παραγγελία. Επώνυμο προιόν είναι, πιστεύω πως δε θα είναι (πολύ) μάπα...😂

Ευχαριστώ θερμά @liakjim, καλή ανάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί γκουρου των κλιματιστικών, 

Παρακαλώ για ακομη μια φορα για τα φώτα σας.

Αισίως κατέληξα στην αγορά του MHI 71ZR-W και αναμένεται η εγκατάσταση του, από τα installation manuals που βρήκα στα ιντερνετς δεν μπόρεσα να βρώ:

α) Ελάχιστη απόσταση χαλκοσωλήνα εσωτερικής & εξωτερικής μονάδας (μόνο μέγιστης 30m και >15 θέλει προσθήκη ψυκτικού υγρου)

β) Ελαχιστη απόσταση της εσωτερικής μονάδας από το ταβάνι για να αναπνέει επαρκως

Ευχαριστώ ολους σας και ιδιαίτερα τον @liakjim για την εγκυκλοπαίδεια που έχετε στήσει εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2023 στις 8:33 ΜΜ, liakjim είπε

Από Ελλάδα είναι φθηνότερο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?product_id=91478739&sponsored=true

Τα καινούργια toshiba βλέπω πως το έχουν (haori, arata/yukai, edge white/black).

Ναι αυτο εχω και εγω στο σαλονι απλα ηθελα να αποφυγω να αγορασω 3ακομα οποτε εχει τεσταρει κανεις αν τα toyotomi η καποιο φτηνοτερο παιζει με Alexa ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelas007 είπε

Αγαπητοί γκουρου των κλιματιστικών, 

Παρακαλώ για ακομη μια φορα για τα φώτα σας.

Αισίως κατέληξα στην αγορά του MHI 71ZR-W και αναμένεται η εγκατάσταση του, από τα installation manuals που βρήκα στα ιντερνετς δεν μπόρεσα να βρώ:

α) Ελάχιστη απόσταση χαλκοσωλήνα εσωτερικής & εξωτερικής μονάδας (μόνο μέγιστης 30m και >15 θέλει προσθήκη ψυκτικού υγρου)

β) Ελαχιστη απόσταση της εσωτερικής μονάδας από το ταβάνι για να αναπνέει επαρκως

Ευχαριστώ ολους σας και ιδιαίτερα τον @liakjim για την εγκυκλοπαίδεια που έχετε στήσει εδω. 

10εκ από ταβάνι

Screenshot_2023-04-13-11-04-58-37_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.9926b061a7a35cd88fb55e7b3b9e4802.jpg

Για μήκος όντως δεν το έχουμε βρει τόσα χρόνια. Προσωπικά θα έλεγα για πάνω από 3μ αλλά για σιγουριά ρώτα μια τον αντιπρόσωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , χρονια πολλα.

Εμα air condition εχω σε ενα σπιτι που το εδωσα για ενοικιαση. Εχει να δουλεψει κανα 6μηνο.

Τωρα , παω το κουμπι να ξεκινησει, αλλα αναβοσβηνει το operation συνεχεια, χωρις να κανει τιποτε αλλο .

Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drapanakis είπε

Γεια σας , χρονια πολλα.

Εμα air condition εχω σε ενα σπιτι που το εδωσα για ενοικιαση. Εχει να δουλεψει κανα 6μηνο.

Τωρα , παω το κουμπι να ξεκινησει, αλλα αναβοσβηνει το operation συνεχεια, χωρις να κανει τιποτε αλλο .

Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει ;

 

Φωτογράφησέ μας το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας να δούμε το μοντέλο. Επίσης τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν, ανάλογα με το πλήθος, τις φορές κτλ, αντιστοιχούν σε ένα σφάλμα πχ 1 φορά το τάδε και 2 φορές το άλλο = Χ σφάλμα κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Φωτογράφησέ μας το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας να δούμε το μοντέλο. Επίσης τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν, ανάλογα με το πλήθος, τις φορές κτλ, αντιστοιχούν σε ένα σφάλμα πχ 1 φορά το τάδε και 2 φορές το άλλο = Χ σφάλμα κ.ο.κ.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Δεν παρατηρησα καποια ρυθμικοτητα στο λαμπακι.  Αναβοσβυνει σταθερα . Θα το δω πιο προσεχτικα αυριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...