Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

σιγουρα, απλα σε αυτες τις περιπτωσεις παιζουν αρκετες δικαιολογιες "ναι ετσι ειναι, θα στρωσει, δε φταιει το κλιματιστικο φταιει ο τοιχος" κλπ κλπ κλπ.. Οποτε ηθελα να ξερω εαν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που να ζητησω να κανει πχ μονωτικο, αντικραδασμικα κτλπ κτλπ

Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνει το θόρυβο, αλλά αντικραδασμικες βάσεις σίγουρα υπάρχουν και είναι και αρκετά οικονομικές:

https://www.skroutz.gr/s/33318083/550022K-Αντικραδασμικές-Επιδαπέδιες-Βάσεις-Κλιματιστικού-4τμχ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνει το θόρυβο, αλλά αντικραδασμικες βάσεις σίγουρα υπάρχουν και είναι και αρκετά οικονομικές:

https://www.skroutz.gr/s/33318083/550022K-Αντικραδασμικές-Επιδαπέδιες-Βάσεις-Κλιματιστικού-4τμχ.html

το θεμα ειναι αντε τωρα με τοση δουλεια να στο βγαλει και να στο ξαναβαλει (δε το χει βαλει στο δαπεδο, ειναι στον τοιχο με βαση επιτοικια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

το θεμα ειναι αντε τωρα με τοση δουλεια να στο βγαλει και να στο ξαναβαλει (δε το χει βαλει στο δαπεδο, ειναι στον τοιχο με βαση επιτοικια)

Δουλεια του ειναι να το εγκαταστησει σωστα. Βρες αρχικα απο που προερχεται ο θορυβος. Πισω, εχει κανει κουλουρα 3 μετρα σωληνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, _Biohazard_ said:

Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάνει το θόρυβο, αλλά αντικραδασμικες βάσεις σίγουρα υπάρχουν και είναι και αρκετά οικονομικές:

https://www.skroutz.gr/s/33318083/550022K-Αντικραδασμικές-Επιδαπέδιες-Βάσεις-Κλιματιστικού-4τμχ.html

Δεν τις βάζουν. Και μέσα στη συσκευασία (λογικά είχε). Στα 2 που έχω βάλει εγω, και τα 2 είχαν μέσα. Στο 1ον που ο εγκατάστασης ήταν φίλος μου , τις έβαλε κανονικά, στο 2ο που ήρθε "συνεργείο" δεν τις έβαλαν ποτέ. Ευτυχώς δεν κάνει θόρυβο (δεν ακούγεται μέσα στο σπίτι καθόλου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δουλεια του ειναι να το εγκαταστησει σωστα. Βρες αρχικα απο που προερχεται ο θορυβος. Πισω, εχει κανει κουλουρα 3 μετρα σωληνα? 

οχι, που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

Καλημερα, μολις μου εγκατεστησαν αυτο: https://www.skroutz.gr/s/35696065/Midea-AG2Eco-09NXD0-I-AG2Eco-09N8D0-O-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html 

η εσωτερικη μοναδα δεν κανει θορυβο, η εξωτερικη ομως κανει + ακουγεται μεσα στο σπιτι. (ισως ο θορυβος της ειναι κανονικος απλα ακουγεται λες και ειναι μεσα στο σπιτι).

Υποθετω κακη εγκατασταση; τι ακριβως να ζητησω απο τον εγκαταστατη ωστε να μη με πιασει για κοροιδο;

 

 

Ανέβασε φώτο από την εσωτερική / εξωτερική μονάδα. Λογικά δεν έχει βάλει 3 μέτρα σε κάθε χαλκοσωληνα οπότε μπορείς να πατήσεις εκεί.. Αν και το πρόβλημα είναι στην στήριξη του μηχανήματος που πολύ πιθανόν να έχει γίνει σε τούβλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ανέβασε φώτο από την εσωτερική / εξωτερική μονάδα. Λογικά δεν έχει βάλει 3 μέτρα σε κάθε χαλκοσωληνα οπότε μπορείς να πατήσεις εκεί.. Αν και το πρόβλημα είναι στην στήριξη του μηχανήματος που πολύ πιθανόν να έχει γίνει σε τούβλο.

ναι, σε τουβλο εχει γινει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

το θεμα ειναι αντε τωρα με τοση δουλεια να στο βγαλει και να στο ξαναβαλει (δε το χει βαλει στο δαπεδο, ειναι στον τοιχο με βαση επιτοικια)

Εύκολα μπαίνουν αυτές και εκ των υστέρων πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Οχι απλα ρωτησα σε περιπτωση που καποιος κανει χαζομαρα.

Τα καλώδια εδώ πάνε με κάποια σειρά εκτός από το κίτρινο που το έβαλα η όπως θέλει ο κάθε τεχνικός;

IMG_20230804_145833.jpg

Όποια σειρά θες, απλά να είναι το ίδιο χρώμα στις ίδιες θέσεις τις κλέμμας μέσα και έξω..

Κάποιοι για ευκολία τα βάζουν με τη σειρά αλληλουχίας των φάσεων (σαν 3-φασικά), πχ ΜΑΥΡΟ-ΚΑΦΕ-ΓΚΡΙ (αριστερά προς δεξιά)

Μόνος σου θα το βάλεις; :P

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όποια σειρά θες, απλά να είναι το ίδιο χρώμα στις ίδιες θέσεις τις κλέμμας μέσα και έξω..

Κάποιοι για ευκολία τα βάζουν με τη σειρά αλληλουχίας των φάσεων (σαν 3-φασικά), πχ ΜΑΥΡΟ-ΚΑΦΕ-ΓΚΡΙ (αριστερά προς δεξιά)

Μόνος σου θα το βάλεις; :P

 

Όχι βρε αν και σε ηλεκτρολόγο δούλευα αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια απορία.Επειδη δεν έχω καταλάβει..

Αν βάλω κλιματιστικό 18αρι σε δωμάτιο 18τμ για να πηγαίνει λίγο ψύξη και σε άλλους χώρους,δηλαδή θα έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματίου,το κλιματιστικό θα δουλεύει συνεχώς ή θα σταματάει και θα ξαναπαίρνει όταν πιάνει το αισθητήριο την θερμοκρασία του υπνοδωματίου;

Εγώ θελω να δουλεύει όσο γίνεται ώστε να διαχέεται έστω και λίγο ψύξη και στα υπόλοιπα δωμάτια και διαδρόμους.

Δυστυχώς υπάρχει η επιλογή  για αγορά μόνο ενός κλιματιστικού αντί πχ δύο 9btu.

Δηλαδή μπορώ να αγοράσω μόνο ένα αλλά έχω την επιλογή να διαλέξω όσα btu θέλω.

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομαδα,

Θα ηθελα την γνωμη σας για αλλαγή κλιματιστικού στο σαλόνι/κουζίνα μου. Αυτη την στιγμή εχω εναν στρατιωτη mitsubishi 24ari το μοντελο MSH-24NV και προσανατολιζομαι σε ιδια btu με χρηση χειμωνα καλοκαιρι οπου τον χειμωνα δουλευει μαζι με ενα ενεργειακό τζακι συνδυαστικά. Σε διάφορους που ρωτησα ειδικά για θέρμανση μου πρότειναν τα ακόλουθα 

1) DAIKIN PERFERA

2) TOSHIBA EDGE

3) PANASONIC ETHEREA Z TO 2023 model

Εσεις τι θα προτεινατε ειδικα για την θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakompalo είπε

Καλησπέρα στην ομαδα,

Θα ηθελα την γνωμη σας για αλλαγή κλιματιστικού στο σαλόνι/κουζίνα μου. Αυτη την στιγμή εχω εναν στρατιωτη mitsubishi 24ari το μοντελο MSH-24NV και προσανατολιζομαι σε ιδια btu με χρηση χειμωνα καλοκαιρι οπου τον χειμωνα δουλευει μαζι με ενα ενεργειακό τζακι συνδυαστικά. Σε διάφορους που ρωτησα ειδικά για θέρμανση μου πρότειναν τα ακόλουθα 

1) DAIKIN PERFERA

2) TOSHIBA EDGE

3) PANASONIC ETHEREA Z TO 2023 model

Εσεις τι θα προτεινατε ειδικα για την θερμανση

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, sonikk said:

Αν βάλω κλιματιστικό 18αρι σε δωμάτιο 18τμ για να πηγαίνει λίγο ψύξη και σε άλλους χώρους,δηλαδή θα έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματίου,το κλιματιστικό θα δουλεύει συνεχώς ή θα σταματάει και θα ξαναπαίρνει όταν πιάνει το αισθητήριο την θερμοκρασία του υπνοδωματίου;

Εγώ θελω να δουλεύει όσο γίνεται ώστε να διαχέεται έστω και λίγο ψύξη και στα υπόλοιπα δωμάτια και διαδρόμους.

Mπορεις ν ατο βαλεις το 18ρι η οτιδηποτε αλλο και αν και ποση ψυξη θα παει στα αλλα δωματια εξαρταται απο τις διαδρομες του αερα για εκει.

Σε καθε περιπτωση , για να επιτυχεις (και αν) σε μακρινο δωματιο πχ 26 , θα πρπει η ρυθμιση στον χωρο του κλιματιστικου να ειναι πολυ χαμηλοτερη , ισως ουτε καν ανεκτη για ατομο στον χωρο, οπως και η ενταση της ροης του αερα μεγαλη, επισης δυσβασταχτο για τον χωρο του κλιματιστικου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sonikk είπε

Παιδιά μια απορία.Επειδη δεν έχω καταλάβει..

Αν βάλω κλιματιστικό 18αρι σε δωμάτιο 18τμ για να πηγαίνει λίγο ψύξη και σε άλλους χώρους,δηλαδή θα έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματίου,το κλιματιστικό θα δουλεύει συνεχώς ή θα σταματάει και θα ξαναπαίρνει όταν πιάνει το αισθητήριο την θερμοκρασία του υπνοδωματίου;

Εγώ θελω να δουλεύει όσο γίνεται ώστε να διαχέεται έστω και λίγο ψύξη και στα υπόλοιπα δωμάτια και διαδρόμους.

Δυστυχώς υπάρχει η επιλογή  για αγορά μόνο ενός κλιματιστικού αντί πχ δύο 9btu.

Δηλαδή μπορώ να αγοράσω μόνο ένα αλλά έχω την επιλογή να διαλέξω όσα btu θέλω.

Σας ευχαριστώ.

 

Θα πάει και αλλού η ψύξη αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς μας να σου πει τι θα γίνει στην πράξη. Ούτε σωστό είναι, ούτε αποδοτικό, ούτε χρηστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...