Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Για να μπει στο κεντρο θα πρεπει η βαση να μπει εδω.

 

IMG_20230803_213850.jpg

Και για να μπει εκει που δειχνω στην φωτογραφια θα πρεπει να λυγισουν οι σωληνες της μοναδας.

Εγω ρωταω αλλα δεν θα το βαλω εγω.

Θα τις λυγίσει ο τεχνικός με τα ειδικά εργαλεία του ή θα ανοίξει καινούρια τρύπα αν υπάρχει δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Klausx είπε

Θα τις λυγίσει ο τεχνικός με τα ειδικά εργαλεία του ή θα ανοίξει καινούρια τρύπα αν υπάρχει δυνατότητα.

Δεν θελω νεα τρυπα αν ηθελα το κεντραριζα χωρις να λυγισω σωληνες.

Δεν πειραζει θα παει 20-25 ποντους προς τα αριστερα, γαιδουρι ειναι 1.20 πιστευω θα στελνει αερα στην κουζινα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leb είπε

Για σας συγνωμη αν κανω λαθος που ρωταω εδω το ονομα μου ειναι Σπυρος και   μου εγκατέστησαν σήμερα  INVENTOR N2UVO 24000 BTU και αν γίνετε θα ήθελα  να μου πείτε που συνδέετε το στικακι για το wifi γιατί δεν το έβαλε ο τεχνικός αν υπαρχει και φωτογραφια ακομη καλυτερα . Σας ευχαριστώ πολύ

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

@Klausx

Καλημέρα! Κάποιο σχόλιο για εδώ;

 

Φαίνεται ότι είναι καλοπληρωμένη εγκατάσταση και πρόσεξαν "όσο μπορούσαν".

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα ακρυλικό χρώμα να περάσεις τα δύο σημεία που έχω κυκλώσει, αν τα χτυπάει ο ήλιος μέσα σε 1-2 χρόνια θα έχουν ξεκολλήσει οι ταινίες και η πολυουρεθάνη θα έχει καεί (Αν μπορείς να την περάσεις και με ένα ξυράφι προσεκτικά πριν την βάψεις να έρθει στα επίπεδα του τοίχου)

Screenshot_1704.png.4fc7727af57daaeb26a771a509220216.pngScreenshot_1705.png.3e4c1ae8b010a4fcbf340b3302d9542d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω οι σωληνες που ειναι πανω στην εσωτερικη μοναδα αλλαζουν σε περιπτωση ζημιας και ειναι κολλημενοι θελουν παλι κολληση η βιδωμενοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Klausx είπε

Φαίνεται ότι είναι καλοπληρωμένη εγκατάσταση και πρόσεξαν "όσο μπορούσαν".

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα ακρυλικό χρώμα να περάσεις τα δύο σημεία που έχω κυκλώσει, αν τα χτυπάει ο ήλιος μέσα σε 1-2 χρόνια θα έχουν ξεκολλήσει οι ταινίες και η πολυουρεθάνη θα έχει καεί (Αν μπορείς να την περάσεις και με ένα ξυράφι προσεκτικά πριν την βάψεις να έρθει στα επίπεδα του τοίχου)

Screenshot_1704.png.4fc7727af57daaeb26a771a509220216.pngScreenshot_1705.png.3e4c1ae8b010a4fcbf340b3302d9542d.png

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Σίγουρα ο αφρός ήταν στα πλάνα μου να περαστεί με ξυράφι και λίγο πιο βαθιά και να στοκαριστεί για προστασία. Δεν γνώριζα βέβαια ότι μπορούμε να βάψουμε την μονωτική. 

Πράγματι το συνεργείο ήταν πολύ καλό. Ήρθαν 15' πιο νωρίς από το ραντεβού με τηλέφωνο πριν για να μην ενοχλήσουν. Επειδή ήταν δύσκολη η εγκατάσταση λόγω θερμομόνωσης και κατέβασμα με γυψοσανίδα εσωτερικά, συζητήσαμε πριν ξεκινήσουν, είδαμε μαζί πως πάνε οι καλωδιώσεις κλπ και μετά αφού τριπλομέτρησαν τότε τρύπησαν, Βέβαια υπήρχε έτοιμο καλώδιο για ρεύμα εξωτερικά σε αναμονή. Κατά την εγκατάσταση εξηγούσαν το κάθε βήμα, μετρήσαν τους σωλήνες και μου είπαν ότι στα καινούρια κλιματιστικά δεν πρέπει να μπαίνει κάτω από 2,5μ. Φυσικά κάναν κενό 15 περίπου λεπτά. Σε 1,5 ώρα τοποθέτησαν 2 μηχανήματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να ρωτησω οι σωληνες που ειναι πανω στην εσωτερικη μοναδα αλλαζουν σε περιπτωση ζημιας και ειναι κολλημενοι θελουν παλι κολληση η βιδωμενοι;

Δεν αλλάζουν είναι μονοκόμματοι με το στοιχείο, απλά θα πρέπει να κοπούν, να ξεκολλήσουν με φλόγιστρο τα ρακόρ, να τα ξανά-κολλήσουν και να κάνουν εκ νέου τις μηχανικές συνδέσεις.., γιατί έγινε χαζομάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα τελικά με τον διευθυντή και μου είπε ενημέρωσε ο ίδιος να επικοινωνήσει σήμερα η αύριο μαζί μου ο τεχνικός και ότι είναι καθαρά σφάλμα δικό του.

Σε περίπτωση που δεν γίνει μπορώ να πάω την δευτέρα να κάνω επιστροφή το air condition να έρθουν να το παραλάβουν δωρεάν και να πάρω τα χρήματα μου πίσω.

Τώρα πως θα πάρω χρήματα πίσω αφού έχει γίνει αγορά με πιστωτική 12 δόσεις και την πρώτη πρέπει να την πληρώσω στις 25 Αυγούστου? 

Γνωρίζει κανείς? 

Ευχαριστώ. 

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο site του αντιπροσώπου ή μέσα στο κουτί της συσκευής σου.

Αυτό γράφει. 

3. Η εγγύηση έχει ισχύ εφόσον το Προϊόν εγκαταστάθηκε από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (ψυκτικό)

με τα κατάλληλα εργαλεία, σύμφωνα με τις οδηγίες εγκατάστασης του κατασκευαστή, χωρίς τροποποιήσεις στη

συνδεσμολογία ή σε εξαρτήματα του Προϊόντος. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνεται η ετήσια συντήρηση του

προϊόντος από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (υποχρεωτικά μετά τον 1ο χρόνο λειτουργίας και με

την επίδειξη των αντίστοιχων αποδείξεων παροχής υπηρεσιών).

Οπότε πιστεύω δεν θα υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Δεν αλλάζουν είναι μονοκόμματοι με το στοιχείο, απλά θα πρέπει να κοπούν, να ξεκολλήσουν με φλόγιστρο τα ρακόρ, να τα ξανά-κολλήσουν και να κάνουν εκ νέου τις μηχανικές συνδέσεις.., γιατί έγινε χαζομάρα;

Οχι απλα ρωτησα σε περιπτωση που καποιος κανει χαζομαρα.

Τα καλώδια εδώ πάνε με κάποια σειρά εκτός από το κίτρινο που το έβαλα η όπως θέλει ο κάθε τεχνικός;

IMG_20230804_145833.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, μολις μου εγκατεστησαν αυτο: https://www.skroutz.gr/s/35696065/Midea-AG2Eco-09NXD0-I-AG2Eco-09N8D0-O-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html 

η εσωτερικη μοναδα δεν κανει θορυβο, η εξωτερικη ομως κανει + ακουγεται μεσα στο σπιτι. (ισως ο θορυβος της ειναι κανονικος απλα ακουγεται λες και ειναι μεσα στο σπιτι).

Υποθετω κακη εγκατασταση; τι ακριβως να ζητησω απο τον εγκαταστατη ωστε να μη με πιασει για κοροιδο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

Καλημερα, μολις μου εγκατεστησαν αυτο: https://www.skroutz.gr/s/35696065/Midea-AG2Eco-09NXD0-I-AG2Eco-09N8D0-O-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html 

η εσωτερικη μοναδα δεν κανει θορυβο, η εξωτερικη ομως κανει + ακουγεται μεσα στο σπιτι. (ισως ο θορυβος της ειναι κανονικος απλα ακουγεται λες και ειναι μεσα στο σπιτι).

Υποθετω κακη εγκατασταση; τι ακριβως να ζητησω απο τον εγκαταστατη ωστε να μη με πιασει για κοροιδο;

 

 

Ζητάς να το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα, απλα σε αυτες τις περιπτωσεις παιζουν αρκετες δικαιολογιες "ναι ετσι ειναι, θα στρωσει, δε φταιει το κλιματιστικο φταιει ο τοιχος" κλπ κλπ κλπ.. Οποτε ηθελα να ξερω εαν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που να ζητησω να κανει πχ μονωτικο, αντικραδασμικα κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, berliner_greek είπε

σιγουρα, απλα σε αυτες τις περιπτωσεις παιζουν αρκετες δικαιολογιες "ναι ετσι ειναι, θα στρωσει, δε φταιει το κλιματιστικο φταιει ο τοιχος" κλπ κλπ κλπ.. Οποτε ηθελα να ξερω εαν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που να ζητησω να κανει πχ μονωτικο, αντικραδασμικα κτλπ κτλπ

Ψαξε να δεις τότε απο που έρχεται ο θόρυβος,μπορεί πχ να μην έχει σφίξει τις βάσεις ή να συντονίζει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...