Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θέρμανση το θέλει. Εκεί τι κάνει;

Απο τους 12 βαθμους και πανω υπολογιζεις ελαχιστη 420w  ,  απο 4 εως 12 βαθμους ελαχιστη 150w,  και κατω απο 4 βαθμους ελαχιστη 500w.  Οποτε αναλογα τον χωρο θα δουλεψει συνεχως η με ον οφ οπως σε εμενα που τελικα εχω πολυ λιγες απωλειες και τον χειμωνα ακομα και στους 0 βαθμους που δουλευε στα 500w ειχα αρκετα ον οφ. Φαντασου σε 24αρο με τα πολυ κρυα ειδα μεγιστη καταναλωση 8kw  που ειναι 330w  την ωρα.  Το θετικο ειναι οτι τα ον οφ ειναι μαξ στα 650w  και δευτερον δεν υπερθερμενει τον χωρο καθολου ακομα και ολη μερα να κανει ον οφ.

Και ειναι πολυ αθορυβο, πραγματικα σαν να μην υπαρχει

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από το προγραμματισμένο ραντεβού του κωτσου για την σημερινή εγκατάσταση δεν ήρθε ποτέ ο τεχνικός. 

Όλοι μαύρο σε αυτό το μ@@ο μήπως και κλείσει. 

Αύριο θα πάω από κατάστημα θα γίνει χαμός. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vali είπε

Τι σε πειράζει που έιναι τόσο μεγάλοι, αφού εκεί πάνω θα ενωθούν τα επιπλέων μέτρα των σωληνώσεων και έπειτα τα περνάν μέσα από την τρύπα. Τουλάχιστόν όσα κλιματιστικά έτυχε να δω, έτσι τα τοποθετούσαν.

Ότι θα βγουν πολύ έξω από τον τοίχο και δεν κάνει να λυγίσουν αυτοί άρα θα είναι σαν τσουτσουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ότι θα βγουν πολύ έξω από τον τοίχο και δεν κάνει να λυγίσουν αυτοί άρα θα είναι σαν τσουτσουνα.

Ποιος το λέει αυτό , δεν ισχύει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρε μια χαρα λυγιζουν και αυτοί σαν προέκταση είναι απλά αν χρειαστεί να βγει η μονάδα για καμια επισκευη θα πρέπει να ξηλωσεις και στόκους και τρύπες κλπ και να ξεβιδωθεί απ έξω για να το τραβηξεις το εσωτερικό.

Να υποθεσω ο "ειδικός" που θα το εγκαταστησει θα επιλεξει να λυγίσει την προέκταση καλύτερα και να παει το κλιμα με την τρύπα στην άλλη πλευρά ώστε να μεινει μεσα στο σπίτι ο σωλήνας της εσωτερικής?

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Μωρε μια χαρα λυγιζουν και αυτοί σαν προέκταση είναι απλά αν χρειαστεί να βγει η μονάδα για καμια επισκευη θα πρέπει να ξηλωσεις και στόκους και τρύπες κλπ και να ξεβιδωθεί απ έξω για να το τραβηξεις το εσωτερικό.

Μου είπε ο τεχνικός που ήρθε ότι καλό είναι αυτούς να μην τους λυγίζουμε γιατί και λυγίζουν δύσκολα γιατί είναι πιο σκληροί και γιατί αν στο λύγισμα τσακίσουν έχουμε κάνει ζημιά στην εσωτερική μονάδα.

Ερώτηση ρακόρ γωνία υπάρχουν και κάνει να βάλουμε;

Πάντως αν δεν μπουν οι σωλήνες στο πλάι και μπουν προς τα πίσω σε περίπτωση επισκευής πάλι πρέπει να σπας στόκους κλπ για να βγει η μονάδα.

Το ξέρω από της κρεβατοκάμαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Μου είπε ο τεχνικός που ήρθε ότι καλό είναι αυτούς να μην τους λυγίζουμε γιατί και λυγίζουν δύσκολα γιατί είναι πιο σκληροί και γιατί αν στο λύγισμα τσακίσουν έχουμε κάνει ζημιά στην εσωτερική μονάδα.

Ερώτηση ρακόρ γωνία υπάρχουν και κάνει να βάλουμε;

Πάντως αν δεν μπουν οι σωλήνες στο πλάι και μπουν προς τα πίσω σε περίπτωση επισκευής πάλι πρέπει να σπας στόκους κλπ για να βγει η μονάδα.

Το ξέρω από της κρεβατοκάμαρας.

Σε αυτή την πλευρά που το θες εσυ και έδειξες στη φωτό πριν ναι ειτε πλαι ειτε πισω δε γλυτωνεις. Εγω έλεγα μηπως παει η τρυπα από την άλλη πλευρά ώστε η προέκταση να περάσει στην τρύπα. Από την άλλλη αν δε σε χαλάει να σπασεις στοκους κλπ και ξανακανεις ΑΝ χρειαστεί ίσως δεν ειναι και θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LLLEFTERIS βάλε το μηχάνημα όπου σε βολεύει, ιδανικά θα κοιτούσα να έρθει όσο πιο χαμηλά γίνεται για να το βοηθήσει στη θέρμανση (στην υπάρχουσα τρύπα) παρά το 10-15 εκ δεξιά ή αριστερά από το ακριβές μέσο του απέναντι ανοίγματος, οι σωλήνες της εσωτερικής με λίγη προσοχή λυγίζουν 50-60 μοίρες, το ίδιο είναι και σε εμένα εξείχαν 20εκ από τον τοίχο γλυκά γλυκά τους φέραμε απλά κάνουν λίγο σαν κοιλιά.., καλό στοκαρισμα ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ! μην τρώει φρικτές ο αισθητήρας θερμοκρασίας..

  Μπορείς να ρυθμίσεις δεξιά αριστερά τις περσίδες από το κοντρόλ😉, προσωπικά το έχω με 3D Auto που τις κόβει βόλτα μόνο του..

@c-max εμένα δεν κάνει ποτέ on off, ακόμα και βράδυ με βοριά που έξω έχει 25 και το έχω στους 24, στο χώρο έχει 25 συνεχίζει δουλεύει με τα ελάχιστα watt..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@LLLEFTERIS βάλε το μηχάνημα όπου σε βολεύει, ιδανικά θα κοιτούσα να έρθει όσο πιο χαμηλά γίνεται (στην υπάρχουσα τρύπα) παρά το 10-15 εκ δεξιά ή αριστερά από το ακριβές μέσο του απέναντι ανοίγματος, οι σωλήνες της εσωτερικής με λίγη προσοχή λυγίζουν 50-60 μοίρες, το ίδιο είναι και σε εμένα εξείχαν 20εκ από τον τοίχο γλυκά γλυκά τους φέραμε απλά κάνουν λίγο σαν κοιλιά.., καλό στοκαρισμα ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ! μην τρώει φρικτές ο αισθητήρας θερμοκρασίας..

  Μπορείς να ρυθμίσεις δεξιά αριστερά τις περσίδες από το κοντρόλ😉, προσωπικά το έχω με 3D Auto που τις κόβει βόλτα μόνο του..

@c-max εμένα δεν κάνει ποτέ on off, ακόμα και βράδυ με βοριά που έξω έχει 25 και το έχω στους 24, στο χώρο έχει 25 συνεχίζει δουλεύει με τα ελάχιστα watt..

 

Έλεγα να μην λυγίσω ότι περισσεύει αλλά να βάλω ρακόρ γωνία και να συνδέσω την επέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Έλεγα να μην λυγίσω ότι περισσεύει αλλά να βάλω ρακόρ γωνία και να συνδέσω την επέκταση.

Αν κατάλαβα σωστά και μπορεί να γίνει έτσι, για να το φέρεις δηλαδή ακριβώς στο μέσο που θες, αν στο κάνει αυτό ο ψυκτικός σου δεν υπάρχει θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν κατάλαβα σωστά και μπορεί να γίνει έτσι, για να το φέρεις δηλαδή ακριβώς στο μέσο που θες, αν στο κάνει αυτό ο ψυκτικός σου δεν υπάρχει θέμα..

Δεν θα μου το φέρει στο κέντρο που το θέλω απλά οι σωλήνες θα βγουν προς τα πίσω θα μπουν στην τρύπα και θα περισσέψουν περίπου 20 πόντους από τον τοίχο στην έξω πλευρά στην βεράντα. Εκεί θα βάλω ρακόρ γωνιακά και θα συνδέσω τα τρία μέτρα της επέκτασης.

Δηλαδή δεν θα στραβωσω καθόλου τους σωλήνες που έχει πάνω η εσωτερική μονάδα.

Εκτός από το να τους στρίψω προς τα πίσω.

Να ρωτήσω κάτι, οι σωλήνες που έχει μια εσωτερική μονάδα είναι στο πλάι από δεξιά προς τα αριστερά μέσα στην μονάδα σωστά σε όλα έτσι δεν είναι;

Όταν εμείς τους στρίβουμε η για να πάνε προς τα πίσω η για να πάνε από την άλλη μεριά τοτε τους λυγίζουμε η έχουν κάποιον μηχανισμό σαν ρακόρ και στρίβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Λογικά το κλιματιστικό έχει δικιά του ασφάλεια στον πίνακα. Εκεί. Αν θέλεις όλο το σπίτι, μπορείς να βάλεις ένα shelly em που έχει 2 clamps.

Θα πρέπει να είναι κάπου 180W. Ας δει και yukai/arata.

9άρια https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_1386_74_1/tcl-ionisths.html?q=9000&o=2&instock=1&store=alphaclimagr.gr

12άρι για θέρμανση θα επιμείνω (λόγω οικονομίας σε χρήση)

Μεγάλο -> αναμονή για προσφορά από praktiker/κωτσόβολο σε yukai/arata 24άρι (παίζουν στα 1080€ σε προσφορές) αν και με το heavy 63 θα έχεις περισσότερη οικονομία σε χρήση.

Παίζει και αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1419912/tcl-miracle-iii-24chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html?ref=2

μεγάλο seer αλλά δεν έχουμε feedback.

Κάτι τελευταίο. Μεταξύ των παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά; Βλέπω λίγο καλύτερα SEER και SCOP στο 2ο, καθώς και λίγο χαμηλότερη κατανάλωση. Είναι πιο καινούργιο μοντέλο το πρώτο; Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς στοκαρουμε καλά από μέσα όταν οι σωλήνες δεν έχουν βγει στο πλάι αλλά από πίσω; Έχει κανένα καπάκι η μονάδα που το βγάζουμε και βλέπουμε την τρύπα με τους σωλήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Κάτι τελευταίο. Μεταξύ των παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά; Βλέπω λίγο καλύτερα SEER και SCOP στο 2ο, καθώς και λίγο χαμηλότερη κατανάλωση. Είναι πιο καινούργιο μοντέλο το πρώτο; Ευχαριστώ.
 

Το D είναι το νέο μοντέλο. Δεν ξέρουμε πόσο διαφορετικό είναι, ίσως αλλάζουν μόνο τα πλαστικά, ίσως όχι. Οι διαφορές στα seer, scop είναι αμελητέες και μπορεί να προέρχονται από μικροδιαφορές στις μονάδες/συνθήκες που πέρασαν τον εργαστηριακό έλεγχο για να βγουν τα ταμπελάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Εάν φέρω δικό μου άτομο να το περάσει γιατί πλέον δεν θέλω την δωρεάν εγκατάσταση του κωτσου θα ισχύει η εγγύηση κανονικά? 

Έχουμε τέτοια εμπειρία?

Υγ εάν είναι κάποιος από Θεσσαλονίκη και γνωρίζει τεχνικό σωστό να γίνει σωστή και γρήγορη δουλειά ας μου στείλει pm.

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...