Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, foler79 είπε

γιατί λέμε ότι τα midea έχουν μικρή κατανάλωση σε ψύξη;

Αυτό το 24άρι legend (και άρα και το midea easy pro) είναι νομίζω η μεγαλύτερη απογοήτευση του νήματος.

Tο έχω πάρει και λίγο προσωπικά, αλλά ξέρουμε ότι το 18άρι πέφτει στα ~100W . Που να το φανταστούμε ότι το 24άρι έχει τόσο διαφορετική συμπεριφορά;

unknown.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, foler79 είπε

Legend 24αρι μέχρι τώρα ελάχιστα watts που έχω δει σε ψύξη είναι 550, συνήθως όταν πιάσει την επιθυμητή παίζει στα 600 και μέχρι να την πιάσει ξεκινάει με 2700-2500. Νομίζω είναι αρκετά, γιατί λέμε ότι τα midea έχουν μικρή κατανάλωση σε ψύξη;

200w πέφτει το 18αρι. Λογικά ο χώρος σου έχει απώλειες για 550w ή δεν έχει γίνει σωστή επιλογή στην θέση της εσωτερικής μονάδας. Αν θες βάζεις φώτο το εσωτερικό/εξωτερικό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Νομίζω ότι είναι προσβολή για την Daikin να την συγκρίνεις με τη Midea (πάντα για θέρμανση μιλάω). 😛

Εαν είναι όπως τα προηγούμενα μοντέλα C και B τότε θα μπορεί να πέσει τουλάχιστον μέχρι τα 140watt, το δικό μου αν δεν κάνω λάθος εκεί πέφτει αν και συνήθως παίζει στα 180-190watt (καμία μόνωση στο σπίτι).

Ο liakjim νομίζω το έχει δει και πιο κάτω το δικό του.

Όπως τα λες. Δεν έχω βρει για το D, αλλά το C το δίνει κάπου 160W η daikin (το 35)

image.png.3c4dbdb42b5849a81bae3486476952e3.png

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

200w πέφτει το 18αρι.

Τα μισά.

Έχουμε feedback και από 24Κ easy pro με παρόμοια συμπεριφορά με τον φίλο. Μακάρι να βρεθεί και κάποιος άλλος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν το θελω για τα υπνοδωματια το θελω μονο για σαλονι κουζινα στα δωματια θα ειναι κλειστες οι πορτες.

Οπου υπαρχει κιτρινο.

 

HOME 1.jpg

Το σαλονι ειναι 18TM και σχεδον τα ιδια η κουζινα αντε να ειναι 19ΤΜ

Το φοβαμαι σε τοσο μικρο χωρο, ειδικα αν εχει λιγες απωλειες. Σε εμενα εκανε ον οφ στα 40+ τετραγωνικα και μονο οταν εξω μεσημερι εφτανε πανω απο 36  δουλευε συνεχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Το φοβαμαι σε τοσο μικρο χωρο, ειδικα αν εχει λιγες απωλειες. Σε εμενα εκανε ον οφ στα 40+ τετραγωνικα και μονο οταν εξω μεσημερι εφτανε πανω απο 36  δουλευε συνεχεια. 

Θέρμανση το θέλει. Εκεί τι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μπει κέντρο ακριβώς η πρέπει να κάνω νέα τρύπα που δεν υπάρχει περίπτωση η πρέπει ο σωλήνας να βγει στο κέντρο σχεδόν της εσωτερικής μονάδας όχι σε κάποια άκρη αλλά να λυγίσουν οι σωλήνες που έχει πάνω η μονάδα δεν είναι σωστό.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Για να μπει κέντρο ακριβώς η πρέπει να κάνω νέα τρύπα που δεν υπάρχει περίπτωση η πρέπει ο σωλήνας να βγει στο κέντρο σχεδόν της εσωτερικής μονάδας όχι σε κάποια άκρη αλλά να λυγίσουν οι σωλήνες που έχει πάνω η μονάδα δεν είναι σωστό.

Γιατί να κανεις νέα τρύπα ,  απλά να βάλεις το κλιματιστικό εκεί που πρέπει και να περπατήσεις τη σωλήνα μέχρι την υφιστάμενη τρύπα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Γιατί να κανεις νέα τρύπα και απλά να βάλεις το κλιματιστικό εκεί που πρέπει και να περπατήσεις τη σωλήνα μέχρι την υφιστάμενη τρύπα 

Γιατί η τρύπα είναι σχεδόν στο κέντρο του σημείου που πρέπει να μπει το κλιματιστικό.

Είμαι κούνιες με τα παιδιά θα βγάλω φωτογραφίες αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατί η τρύπα είναι σχεδόν στο κέντρο του σημείου που πρέπει να μπει το κλιματιστικό.

Είμαι κούνιες με τα παιδιά θα βγάλω φωτογραφίες αργότερα.

Καλά για 30-40 εκ που θα πρέπει να μπει το κλιματιστικό παράκεντρα από το απεναντι άνοιγμα δε θα γίνει και τόσο θέμα , εαν επρόκειτο να βγει εκτός του πεδίου από το εν λόγω άνοιγμα εντελώς εκεί θα υπήρχε θέμα , πόσο είναι το άνοιγμα του χωρίσματος που πρέπει το κλιματιστικό να στέλνει την ζέστη μέσα από αυτό για το άλλο δωμάτιο και αν θα είναι στο ίδιο ύψος το κλιματιστικό πες μας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλά για 30-40 εκ που θα πρέπει να μπει το κλιματιστικό παράκεντρα από το απεναντι άνοιγμα δε θα γίνει και τόσο θέμα , εαν επρόκειτο να βγει εκτός του πεδίου από το εν λόγω άνοιγμα εντελώς εκεί θα υπήρχε θέμα , πόσο είναι το άνοιγμα του χωρίσματος που πρέπει το κλιματιστικό να στέλνει την ζέστη μέσα από αυτό για το άλλο δωμάτιο και αν θα είναι στο ίδιο ύψος το κλιματιστικό πες μας 

είναι 150Χ215 το άνοιγμα της πόρτας  και για να μπει ακριβώς στο κέντρο απέναντι από την πόρτα θα πρέπει να μπει η λαμαρίνα εκεί που έχω την λαμαρίνα στην φωτογραφία.

IMG_20230803_213850.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

είναι 150Χ215 το άνοιγμα της πόρτας  και για να μπει ακριβώς στο κέντρο απέναντι από την πόρτα θα πρέπει να μπει η λαμαρίνα εκεί που έχω την λαμαρίνα στην φωτογραφία.

IMG_20230803_213850.jpg

Είναι μικρή η απόκλιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι μικρή η απόκλιση 

Πάει 25-30 πόντους προς τα αριστερά προς την μπαλκονόπορτα του σαλονιού αν το βάλω όπως στην φωτογραφία αυτή που ανεβάζω τώρα.

Το άλλο μου πρόβλημα είναι πως για να το βάλω προς την μπαλκονόπορτα πρέπει να μπουν στην τρύπα οι σωλήνες του μηχανήματος και επειδή είναι μακρύ μηχάνημα έχουν βάλει και μεγάλους σωληνες 65-70 πόντους που αν βάλω αυτούς μέσα στην τρύπα θα βγουν πολύ απ' έξω.

 

IMG_20230803_215003.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πάει 25-30 πόντους προς τα αριστερά προς την μπαλκονόπορτα του σαλονιού αν το βάλω όπως στην φωτογραφία αυτή που ανεβάζω τώρα.

Το άλλο μου πρόβλημα είναι πως για να το βάλω προς την μπαλκονόπορτα πρέπει να μπουν στην τρύπα οι σωλήνες του μηχανήματος και επειδή είναι μακρύ μηχάνημα έχουν βάλει και μεγάλους σωληνες 65-70 πόντους που αν βάλω αυτούς μέσα στην τρύπα θα βγουν πολύ απ' έξω.

 

IMG_20230803_215003.jpg

Δε χρειάζεται να βγουν δίπλα βγαίνουν και προς τα πίσω οι σωλήνες , θα στα πουν τα μαστορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε χρειάζεται να βγουν δίπλα βγαίνουν και προς τα πίσω οι σωλήνες , θα στα πουν τα μαστορια 

Προς τα πίσω θα βγουν αλλά θα βγουν πολύ έξω γιατί είναι 65 πόντους ο ένας και 70 ο άλλος. Τι τους έβαλαν τόσο μεγάλους;

120 είναι η εσωτερική μονάδα μόλις την μέτρησα.

IMG_20230803_221607.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Προς τα πίσω θα βγουν αλλά θα βγουν πολύ έξω γιατί είναι 65 πόντους ο ένας και 70 ο άλλος. Τι τους έβαλαν τόσο μεγάλους;

Τι σε πειράζει που έιναι τόσο μεγάλοι, αφού εκεί πάνω θα ενωθούν τα επιπλέων μέτρα των σωληνώσεων και έπειτα τα περνάν μέσα από την τρύπα. Τουλάχιστόν όσα κλιματιστικά έτυχε να δω, έτσι τα τοποθετούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...