Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

3 μέτρα στην κάθε σωλήνα, αντλία κενού όταν θα έρθουν....🤣

Είμαι στημένος από τις 4 στο σπίτι ξεσήκωσα τα πράματα να είναι ολα άνετα και πάει 7 και ακόμη τπτ.

Το απαράδεκτοι λίγο είναι, δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Είμαι στημένος από τις 4 στο σπίτι ξεσήκωσα τα πράματα να είναι ολα άνετα και πάει 7 και ακόμη τπτ.

Το απαράδεκτοι λίγο είναι, δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά.. 

Πίστευαν ότι θα τελείωναν πιο γρήγορα από τους προηγούμενους αλλά μάλλον έπεσαν σε κάναν περίεργο ινσομνιακ που είχε παράλογες απαιτήσεις τύπου κενό με αντλία και κάτι τέτοια του διαβόλου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πίστευαν ότι θα τελείωναν πιο γρήγορα από τους προηγούμενους αλλά μάλλον έπεσαν σε κάναν περίεργο ινσομνιακ που είχε παράλογες απαιτήσεις τύπου κενό με αντλία και κάτι τέτοια του διαβόλου...

Άστο φίλε μου άστο. 

Με το ζόρι κρατιέμαι..

Μέχρι τι ώρα κάνουν εγκαταστάσεις? 

Πάρτε τουλάχιστον ένα τηλέφωνο κάτι...

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μια χαρά θα ταξιδέψει δεν είναι θέμα μάρκας είναι θέμα διάταξης και 24/7 χρήσης 

Παραδέχομαι ότι δεν έχω δουλέψει κλιματιστικά σε σπίτι με οριζόντια διάταξη. Στον πάνω όροφο πάντως, τα δύο 9αρια έκαναν στον ίδιο χρόνο onoff με κλειστή ή ανοιχτή πόρτα. Ίσως έπαιζε ρόλο και το 24αρι από κάτω, οπότε μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτική η εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παραδέχομαι ότι δεν έχω δουλέψει κλιματιστικά σε σπίτι με οριζόντια διάταξη. Στον πάνω όροφο πάντως, τα δύο 9αρια έκαναν στον ίδιο χρόνο onoff με κλειστή ή ανοιχτή πόρτα. Ίσως έπαιζε ρόλο και το 24αρι από κάτω, οπότε μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτική η εμπειρία μου.

Εγω ειμαι σε διαμέρισμα 100 τμ τα δυο 9 άρια βρίσκονται αντικρυστα σε δυο κρεβατοκάμαρες και το 18 αρι στο σαλόνι ουσιαστικά καλύπτουν 50 τμ τα μικρά και 50τμ το μεγάλο , όταν οι πόρτες είναι ανοιχτές και η χρήση είναι π4αγματικα 24/7 υπάρχει διάχυση και η θερμοκρασία σχεδόν δεν έχει διακυμάνσεις που να αξίζουν προσοχής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω ειμαι σε διαμέρισμα 100 τμ τα δυο 9 άρια βρίσκονται αντικρυστα σε δυο κρεβατοκάμαρες και το 18 αρι στο σαλόνι ουσιαστικά καλύπτουν 50 τμ τα μικρά και 50τμ το μεγάλο , όταν οι πόρτες είναι ανοιχτές και η χρήση είναι π4αγματικα 24/7 υπάρχει διάχυση και η θερμοκρασία σχεδόν δεν έχει διακυμάνσεις που να αξίζουν προσοχής 

Οκ, απλά φοβάμαι λίγο το 22άρι τερατάκι 63άρι μέσα στα πόσα να είναι; 25τμ; Ίσως με συνεχή χρήση όπως λες και με τον ανεμιστήρα σε λίγο πιο υψηλή ταχύτητα να τον περνάει παραμέσα. Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, απλά φοβάμαι λίγο το 22άρι τερατάκι 63άρι μέσα στα πόσα να είναι; 25τμ; Ίσως με συνεχή χρήση όπως λες και με τον ανεμιστήρα σε λίγο πιο υψηλή ταχύτητα να τον περνάει παραμέσα. Θα δείξει.

Εαν δεν είναι υπερβολικό από πλευράς απωλειών το μέγεθος του κλιματιστικού και τον βοηθάει λίγο η διαρρύθμιση και η εγκατάσταση δε θα έχει πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, johnnyman said:

...

Πάρτε τουλάχιστον ένα τηλέφωνο κάτι...

Αυτό!!! Δεν ειναι και τόσο δυσκολο να παρει και να πει φιλε εχω αργησει στα ραντεβου, θα ερθω πχ 1 ωρα αργοτερα ή καθολου. Όχι να σε αφηνουν να περιμενεις σαν &^@@$@$

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Αυτό!!! Δεν ειναι και τόσο δυσκολο να παρει και να πει φιλε εχω αργησει στα ραντεβου, θα ερθω πχ 1 ωρα αργοτερα ή καθολου. Όχι να σε αφηνουν να περιμενεις σαν &^@@$@$

Φίλε μου έκανα ολόκληρη διαδικασία ξεσήκωσα το σπίτι, στημένος από 4 πάρα εδώ να πάω τον μικρό στους γονείς και τελικά μια τρύπα στο νερό. 

Το τηλέφωνο δεν το σηκώνουν ο κωτσος 20 λεπτά αναμονή και όλα καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λογικά απέναντι.

Είμαι περίεργος να μας πεις πόσο καλά θα ταξιδέψει ο θερμός αέρας. Από τις δικές μου εμπειρίες σε δύο υπνοδωμάτια των 17τμ, δεν άλλαζε τίποτα είτε με ανοιχτή είτε με κλειστή πόρτα. Ο χώρος έπιανε θερμοκρασία, ο αέρας εγκλωβιζόταν στο ταβάνι και το κλιματιστικό έκλεινε στον ίδιο χρόνο. Ελπίζω η μιτσούμπα να κάνει πιο καλή δουλειά.

Δεν το θελω για τα υπνοδωματια το θελω μονο για σαλονι κουζινα στα δωματια θα ειναι κλειστες οι πορτες.

Οπου υπαρχει κιτρινο.

 

HOME 1.jpg

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, απλά φοβάμαι λίγο το 22άρι τερατάκι 63άρι μέσα στα πόσα να είναι; 25τμ; Ίσως με συνεχή χρήση όπως λες και με τον ανεμιστήρα σε λίγο πιο υψηλή ταχύτητα να τον περνάει παραμέσα. Θα δείξει.

Το σαλονι ειναι 18TM και σχεδον τα ιδια η κουζινα αντε να ειναι 19ΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, johnnyman said:

Φίλε μου έκανα ολόκληρη διαδικασία ξεσήκωσα το σπίτι, στημένος από 4 πάρα εδώ να πάω τον μικρό στους γονείς και τελικά μια τρύπα στο νερό. 

Το τηλέφωνο δεν το σηκώνουν ο κωτσος 20 λεπτά αναμονή και όλα καλά....

Ξερω, και εδω τα ιδια εγιναν πριν λιγο καιρό, ετοιμαζεις τα παντα 1 ωρα νωριτερα. Εμενα ευτυχως με πηραν τηλ κανενα μισαωρο πριν ληξει ο χρονος και μου ειπαν εχουμε καθυστερησει στα ραντεβου σε πειραζει να ερθουμε 2 ωρες μετα? Με χαλασε στο προγραμμα αλλά παλι καλα δηλ γιατι το να σε αφηνουν εντελως στην αγνοια θα ερθουν δε θα ερθουν ειναι ακομα χειροτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, γνωστός σκέφτεται να αντικαταστήσει 12αρι on-off για να το δουλέψει και θέρμανση.., γνωρίζουμε συμπεριφορά στη θέρμανση (ή ελάχιστα watt) του FTXC35D? Του είπα να δει και edge αλλά λέει είναι αρκετά τα 250+ ευρώ παραπάνω..

Μήπως θα έχει συμπεριφορά mideo-ειδές;

Νομίζω ότι είναι προσβολή για την Daikin να την συγκρίνεις με τη Midea (πάντα για θέρμανση μιλάω). 😛

Εαν είναι όπως τα προηγούμενα μοντέλα C και B τότε θα μπορεί να πέσει τουλάχιστον μέχρι τα 140watt, το δικό μου αν δεν κάνω λάθος εκεί πέφτει αν και συνήθως παίζει στα 180-190watt (καμία μόνωση στο σπίτι).

Ο liakjim νομίζω το έχει δει και πιο κάτω το δικό του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Legend 24αρι μέχρι τώρα ελάχιστα watts που έχω δει σε ψύξη είναι 550, συνήθως όταν πιάσει την επιθυμητή παίζει στα 600 και μέχρι να την πιάσει ξεκινάει με 2700-2500. Νομίζω είναι αρκετά, γιατί λέμε ότι τα midea έχουν μικρή κατανάλωση σε ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το βαζω ακριβως στο κεντρο απεναντι απο την διπλη πορτα που πλεον δεν υπαρχει προς τα δεξια η προς τα αριστερα;

Το θελω για σαλονι-κουζινα.

HOME.jpg

Λοιπόν ακριβώς απέναντι από την πόρτα δεν μπορώ να το βάλω γιατί υπάρχει ήδη η τρύπα στον τοίχο από το παλιό κλιματιστικό και δεν θέλω να κάνω καινούρια τρύπα.

Πειράζει που δεν θα είναι στο κέντρο αλλά λίγο προς τα αριστερά όπως βλέπετε την φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, foler79 είπε

Legend 24αρι μέχρι τώρα ελάχιστα watts που έχω δει σε ψύξη είναι 550, συνήθως όταν πιάσει την επιθυμητή παίζει στα 600 και μέχρι να την πιάσει ξεκινάει με 2700-2500. Νομίζω είναι αρκετά, γιατί λέμε ότι τα midea έχουν μικρή κατανάλωση σε ψύξη;

Δεν νομίζω ότι το λέμε, το υποθέτουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...