Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

@liakjim

Κάτι τέτοιο είναι. Θα πάρω να βάλω και έξω 

Air conditioning hole blocking artifact, pipe plugging device, air conditioning hole plastic decorative plug cover
https://a.aliexpress.com/_mrUK68K

Δεν βλέπω να κάνει στεγανοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Klausx είπε

Έχουν βάλει 3 μέτρα σωλήνα στο κάθε μηχάνημα; Γενικά έκανες κακή επιλογή για κρεβατοκάμαρες. Το μόνο που μπορώ να σου πω σαν κάτοχος τριών Midea Prime (18,000/9,000x2) πού είχαν αυτό το πρόβλημα αρκετά έντονα είναι ότι με τον καιρό θα σταματήσουν. Τα πλαστικά είναι καλής ποιότητας αλλά όταν είναι καινούρια είναι πολύ σκληρά, με τον καιρό/ώρες λειτουργίας μαλακώνουν.

Ενδεικτικά το 1ο 9αρι με εγκατάσταση στις 13-6-2020 και έχει δουλέψει όλα τα καλοκαιρία ασταμάτητα πλέον έχουν σταματήσει τα κλακ των πλαστικών που έκανε στις αλλαγές θερμοκρασίας, βέβαια από τότε έχουν γίνει 6-7 συντηρήσεις και μία φορά λύσιμο μάσκας.

Για να δούμε τι θα κάνει ο τεχνικός της Inventor, έχω ακούσει ότι κάνουν διάφορα κόλπα στην προσπάθεια να περιορίσουν το πρόβλημα.

Κοίταξε έψαχνα να βρω με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γιατί είμαι σε πρόγραμμα, οπότε ήθελα να είμαι οκ όσο αφορά την μελέτη που είχε κάνει ο μηχανικός για το ΠΕΑ.

Αυτά τα διάλεξα γιατί με κάλυπταν και με το παραπάνω για το seer ,και το scop που μου είχε υποδείξει και ήταν και μέσα στο μπάτζετ των χρημάτων που μπορούσα να διαθέσω.

Ελπίζω όπως λες με το χρόνο να βελτιωθείτε η κατάσταση!

Η σωλήνα ειναι στα 3 μέτρα και χρησιμοποίησε και αντλια κενου.

 

Επεξ/σία από hf77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω να κάνει στεγανοποίηση.

Διακοσμητικό καθαρά είναι. Για να μην φαίνεται η τρύπα ή το μπάλωμα. Απλά στοκαρεις λίγο πιο μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. 

Θέλω να αγοράσω ένα 12αρι AC οικονομικό για τον πατέρα μου. Έχω ταβάνι τα 400€ και είμαι ανάμεσα στα δύο παρακάτω: 

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12c5d4-far3di-b8-freedom-eco-12000btu-inverter-p-HAP.004672

και

https://www.e-shop.gr/air-condition-tesla-tt34exkc-1232iaw-12000btu-inverter-wifi-p-HAP.004879

Τα AUX τα είχα ακουστά ενώ τα Tesla καθόλου. Από τα λίγα που έψαξα κ που, πάνω κάτω είναι τα ίδια.

Κάποιος ποιο ειδήμων από μένα έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό; Η αγορά θα γίνει μέσω πιστωτικής με δόσεις και σκεφτόμουν από το e-shop λόγω του ότι μπορώ να βάλω μέχρι 10 σε αυτή την τιμή. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θα βάζεις το κλιματιστικό στο τέρμα και μετά με έναν ανεμιστήρα η και παραπανω θα κατευθύνεις μέρος του αέρα από το δωμάτιο προς τον διάδρομο και από εκεί προς τα άλλα δωμάτια. Ημίμετρο αμφιβόλου αποτελέσματος με αρκετή κατανάλωση και φυσικά δουλεύει μόνο για ψύξη. 

Εννοείς για 12αρι ή 18αρι;

Το μόνο που φοβάμαι αν κάνω αυτή την ενέργεια και βάλω για 18τμ 12αρι ή 18αρι είναι ότι αν πιάνει την θερμοκρασία του δωματίου θα κόβει λειτουργία το μηχανημα και δεν θα πηγαίνει έστω και λίγη ψύξη στα υπόλοιπα δωμάτια.

Γιατί στο υπνοδωμάτιο μια πόρτα κλασική υπνοδωματιου θα ανοίγει μόνο.Δεν είναι να πεις ότι υπάρχει και καποιο μεγάλο ανοιγμα να διαφεύγει η ψύξη πιο άνετα.

Το καλό είναι ότι το μηχάνημα το εσωτερικό θα μπει απέναντι από την πόρτα οπότε θα υπάρχει μια ευκολία σχετική διαφυγής της ψύξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί προέκυψαν απότομα αρκετές ανάγκες για κλιματιστικά, επομένως θέλω να κάνω κάποιες καλές επιλογές με βάση το μπάτζετ. Χρειάζομαι, λοιπόν, τέσσερα (4) κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

2 x 9.000 (κρεβατοκάμαρες). Το ένα είναι αντικατάσταση επαρκούς 9ριού, το δεύτερο είναι νέα αγορά.

Ποσό, γύρω στα 450€.

Χρήση 70% ψύξη/30% θέρμανση.

Αποκλειστική πηγή ψύξης, υπάρχει καλοριφέρ στους χώρους.

Περιοχή: Ζάκυνθος, μέγιστες γύρω στους 40, ελάχιστες γύρω στους 3, πολλή υγρασία όλο τον χρόνο, το σπίτι δεν είναι κοντά στη θάλασσα.

wifi αδιάφορο, επίπεδο θορύβου απλώς να μην κάνει σαν νταλίκα, ιονιστής επιθυμητός.

 

1 x 22.000/24.000 (σαλονοκουζίνα) , αντικατάσταση (μάλλον 22αριού, είναι πολύ παλιό.)

Ποσό στα 1.000€

Χρήση 90% ψύξη/10% θέρμανση.

Αποκλειστική πηγή ψύξης, υπάρχει καλοριφέρ.

Περιοχή ίδια, χαρακτηριστικά ίδια.

 

1 x 12.000 (γκαρσονιέρα γύρω στα 30 τ.μ.) νέα αγορά.

Ποσό γύρα στα 600€.

Χρήση 60% ψύξη/ 40% θέρμανση

Δεν υπάρχει καλοριφέρ, θέρμανση με θερμοπομπό.

Περιοχή παρόμοια, καλή μόνωση, χαρακτηριστικά ίδια.

 

Εάν είναι δυνατόν αγορά από το ίδιο κατάστημα.

 

Κάθε βοήθεια είναι επιθυμητή και θα εκτιμηθεί. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, EchiDNA είπε

@liakjim

Κάτι τέτοιο είναι. Θα πάρω να βάλω και έξω 

Air conditioning hole blocking artifact, pipe plugging device, air conditioning hole plastic decorative plug cover
https://a.aliexpress.com/_mrUK68K

Είναι συνηθισμένα στις εγκαταστάσεις κλιματιστικών στο εξωτερικό.
Πρέπει να δείτε τώρα που είμαι στη Τσεχία τις εγκαταστάσεις των κλιματιστικών, πόσο προσεγμένες είναι. Όλα σε κανάλι και αλφαδιασμένα, πολύ ωραίες δουλειές. Άγνωστη λέξη η τσαπατσουλιά.

Με την ευκαιρία, αν γινόταν ένα νήμα για εγγυήσεις/εγκατάσταση/service, θα βοηθούσε πολύ να μη χαθούν πολύτιμες πληροφορίες, και να μαζευτούν περισσότερες για αυτά τα πιο μαστορικά ζητήματα.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λ

Απώλειες;

Επιθυμητή θερμοκρασία βάλε 19

Στον χώρο που θα μπει το μεγάλο 7385.03Watt

                                                                6351.13KCal/h

Στο ένα μικρό 3504.32Watt

                          3013.72KCal/h

Το άλλο μικρό 4080.44Watt

                            3509.18KCal/h

Για το 12άρι 3479.42Watt

                      2992.30KCal/h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 3:54 ΜΜ, Dantε είπε

Μολις ανακαλυψα οτι τις παραδοσεις απο το Praktiker τις κανει ο Δελατολας.

Αμα δω air condition ,θα σας γραψω 😛

11 μερες αναμονη και συνεχιζουμε.

εγω 1 μηνα περιμενα,αν δεν εισαι και κεντρο αθηνων τοσο να υπολογιζεις η περισσοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KOSTASMOUS είπε

εγω 1 μηνα περιμενα,αν δεν εισαι και κεντρο αθηνων τοσο να υπολογιζεις η περισσοτερο..

Κεντρο Αθηνας ειμαι. Απαραδεκτοι οι τυπαδες και το πρακτικερ.

Το πρακτικερ προσπαθω να μιλησω 3 μερες με εξυπηρετηση και δε τους βρισκω.

Στη μεταφορικη πηρα, ειπαν θα με παρουν ,προφανως δε πηραν, πηρα χθες και ειπα οτι θα ακυρωσω και θα πω στο πρακτικερ οτι ειναι με υπαιτιοτητα δικια τους καθως φευγω διακοπες και δε θα ειναι ατομο να παραλαβει ,αφου που να μου παει στο μυαλο οτι θα κανουν 2 βδομαδες να παραδωσουν κεντρο Αθηνας.

Με πηραν μετα απο λιγο ,μου λενε θα το φερουμε σημερα 4-8 και προφανως δε το φεραν ποτε.

Αν ακυρωσω, το θεμα ειναι το κουπονι ακυρωνεται για να το χρησιμοποιησω αλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, seeker4all είπε

Συνάδελφοι τα φώτα σας...

Θα χρειαστώ ένα ac περισσότερο για θέρμανση.

Μετά από αρκετό δαιδαλώδες διάβασμα, βρήκα αυτό στο Leroy :

Κλιματιστικό inverter F&U FVIN-12140 & FVOT-12141 12000 BTU/h

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-fu-fvin-12140-fvot-12141-12000-btuh-84775167

είναι 12άρι με ένδειξη: A++ / A+++.

πιστοποίηση eurovent και:

Ενεργειακή απόδοση θέρμανσης S.C.O.P 5.1
   
Ενεργειακή απόδοση ψύξης S.E.E.R. 6.1

 

και ερωτώ...

δεν είναι από τα βαριά και 'σοβαρά' κλιματιστικά αλλά ο συνδυασμός τιμής (359€) με τον βαθμό απόδοσης για θέρμανση scop 5.1 το καθιστά αρκετά ελκυστικό.

Να το τολμήσω;

Υπάρχουν έως 500€ 12άρια ή ακόμα και 18άρια με ανάλογο 'πραγματικό scop';

 

Ευχαριστώ.

 

 

Κλιματιστικό του κιλού με τις τυπικές μετριότατες τιμές seer/scop. Δεν μπορείς να περιμένεις πολλά Ζύγισέ τα και αποφασίζεις.

11 ώρες πριν, dimkalogiros είπε

Καλησπέρα σας. 

Θέλω να αγοράσω ένα 12αρι AC οικονομικό για τον πατέρα μου. Έχω ταβάνι τα 400€ και είμαι ανάμεσα στα δύο παρακάτω: 

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12c5d4-far3di-b8-freedom-eco-12000btu-inverter-p-HAP.004672

και

https://www.e-shop.gr/air-condition-tesla-tt34exkc-1232iaw-12000btu-inverter-wifi-p-HAP.004879

Τα AUX τα είχα ακουστά ενώ τα Tesla καθόλου. Από τα λίγα που έψαξα κ που, πάνω κάτω είναι τα ίδια.

Κάποιος ποιο ειδήμων από μένα έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό; Η αγορά θα γίνει μέσω πιστωτικής με δόσεις και σκεφτόμουν από το e-shop λόγω του ότι μπορώ να βάλω μέχρι 10 σε αυτή την τιμή. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

10 ώρες πριν, Kastrato88 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί προέκυψαν απότομα αρκετές ανάγκες για κλιματιστικά, επομένως θέλω να κάνω κάποιες καλές επιλογές με βάση το μπάτζετ. Χρειάζομαι, λοιπόν, τέσσερα (4) κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

2 x 9.000 (κρεβατοκάμαρες). Το ένα είναι αντικατάσταση επαρκούς 9ριού, το δεύτερο είναι νέα αγορά.

Ποσό, γύρω στα 450€.

Χρήση 70% ψύξη/30% θέρμανση.

Αποκλειστική πηγή ψύξης, υπάρχει καλοριφέρ στους χώρους.

Περιοχή: Ζάκυνθος, μέγιστες γύρω στους 40, ελάχιστες γύρω στους 3, πολλή υγρασία όλο τον χρόνο, το σπίτι δεν είναι κοντά στη θάλασσα.

wifi αδιάφορο, επίπεδο θορύβου απλώς να μην κάνει σαν νταλίκα, ιονιστής επιθυμητός.

 

1 x 22.000/24.000 (σαλονοκουζίνα) , αντικατάσταση (μάλλον 22αριού, είναι πολύ παλιό.)

Ποσό στα 1.000€

Χρήση 90% ψύξη/10% θέρμανση.

Αποκλειστική πηγή ψύξης, υπάρχει καλοριφέρ.

Περιοχή ίδια, χαρακτηριστικά ίδια.

 

1 x 12.000 (γκαρσονιέρα γύρω στα 30 τ.μ.) νέα αγορά.

Ποσό γύρα στα 600€.

Χρήση 60% ψύξη/ 40% θέρμανση

Δεν υπάρχει καλοριφέρ, θέρμανση με θερμοπομπό.

Περιοχή παρόμοια, καλή μόνωση, χαρακτηριστικά ίδια.

 

Εάν είναι δυνατόν αγορά από το ίδιο κατάστημα.

 

Κάθε βοήθεια είναι επιθυμητή και θα εκτιμηθεί. Ευχαριστώ πολύ.

 

8 ώρες πριν, Kastrato88 είπε

Στον χώρο που θα μπει το μεγάλο 7385.03Watt

                                                                6351.13KCal/h

Στο ένα μικρό 3504.32Watt

                          3013.72KCal/h

Το άλλο μικρό 4080.44Watt

                            3509.18KCal/h

Για το 12άρι 3479.42Watt

                      2992.30KCal/h

Μεγάλο -> https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

Μικρά για ψύξη : https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wifi/1820669

12άρι και θέρμανση https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/daikin-siesta-atxc35darxc35d-sensira-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa/1769426

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...