Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Από τα πιο αποδοτικά μηχανήματα της αγοράς. Προσοχή στην εγκατάσταση, τα έχουμε πει.

Τι είναι αυτό το στρογγυλό πλαστικό; Το βγάζεις μία από κοντά;

image.png.df5668261ee46981cc112bde8c8ff0c5.png

Πολυ ομορφο αυτο πολυ καλη εγκατασταση ευγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

Σωστά, μόνον που αναφέροντας εμβέλεια εννοούμε απευθείας οπτική επαφή καθώς εδώ πρόκειται για IR σήμα και όχι RF ή άλλο ασύρματο.

, μπαίνουμε στο https://www.ibroadlink.com/productinfo/762672.html

λύσεις για όλα αυτά ακόμα και RF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

, μπαίνουμε στο https://www.ibroadlink.com/productinfo/762672.html

λύσεις για όλα αυτά ακόμα και RF

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν λύσεις (έχω το RM4 Pro) αλλά η απάντηση αφορούσε το RM4 mini (και αυτό έχω x3) που αναφέρθηκε πριν. Το πρώτο κοστίζει 40€ αντί των 20€ του δεύτερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ που θα πάρω από πίνακα πως μπορώ να μετράω πόσο καταναλώνει;

Sonoff POW Elite R3

Βγαίνει σε 16Α και 20Α.

Θα έπαιρνα το 20Α (για καβάτζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Το πρώτο κοστίζει 40€ αντί των 20€ του δεύτερου.

Το οποίο για κάποιον είναι ένα λογικό κόστος ειδικά εαν θέλει να καλυψει πάνω από μια συσκευές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ που θα πάρω από πίνακα πως μπορώ να μετράω πόσο καταναλώνει;

Πρόσφατα έβαλα το Shelly Pro 1PM μετα την ασφάλεια είναι ενδιάμεσος διακόπτης με μέτρηση καταναλωσης,μεχρι στιγμής δεν εχω κάποιο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το οποίο για κάποιον είναι ένα λογικό κόστος ειδικά εαν θέλει να καλυψει πάνω από μια συσκευές 

Έτερον εκάτερον. Η αναφορά έγινε για να γνωρίζει ο φίλος ότι η συγκεκριμένη συσκευή που μέχρι τότε είχε αναφερθεί, έχει περιορισμό χρήσης με απαίτηση οπτικής επαφής.

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ που θα πάρω από πίνακα πως μπορώ να μετράω πόσο καταναλώνει;

Υπάρχουν διάφορες λύσεις, αρκετές ήδη αναφέρθηκαν. Υπάρχει και η παρακάτω ή στη μισή τιμή από τα βάθη της Κίνας.

https://www.skroutz.gr/s/39180354/Κιλοβατοωρόμετρο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-TO-Q-SY1-JWT.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι τα φώτα σας...

Θα χρειαστώ ένα ac περισσότερο για θέρμανση.

Μετά από αρκετό δαιδαλώδες διάβασμα, βρήκα αυτό στο Leroy :

Κλιματιστικό inverter F&U FVIN-12140 & FVOT-12141 12000 BTU/h

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-fu-fvin-12140-fvot-12141-12000-btuh-84775167

είναι 12άρι με ένδειξη: A++ / A+++.

πιστοποίηση eurovent και:

Ενεργειακή απόδοση θέρμανσης S.C.O.P 5.1
   
Ενεργειακή απόδοση ψύξης S.E.E.R. 6.1

 

και ερωτώ...

δεν είναι από τα βαριά και 'σοβαρά' κλιματιστικά αλλά ο συνδυασμός τιμής (359€) με τον βαθμό απόδοσης για θέρμανση scop 5.1 το καθιστά αρκετά ελκυστικό.

Να το τολμήσω;

Υπάρχουν έως 500€ 12άρια ή ακόμα και 18άρια με ανάλογο 'πραγματικό scop';

 

Ευχαριστώ.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

απαίτηση οπτικής επαφής.

Γιαυτο κοιτάμε τις προδιαγραφές των προϊόντων που μας διευκρινίζει τι είναι το ……μέσα στην εμβέλεια του……..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται μια πρόταση συγκεκριμένης συσκευής, αναφέρεται ότι δεν κάνει και το ρεζουμέ είναι ότι ρίχνουμε την ευθύνη στον τελικό αγοραστή και δεν αναγνωρίζουμε την αστοχία της πρότασης.

Μάλιστα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jkoukos είπε

αναφέρεται ότι δεν κάνει

Αυτό το εξηγείς λίγο γιατί εαν εννοείς ότι το συγκεκριμένο προϊόν το mini 4 δε κάνει για απομακρυσμένο έλεγχο όπως προτάθηκε με βάση αυτό που ζήτησε τότε μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει τα υπολοιπα περί αστοχίας και κάτι αλλα ωραία που λες είναι στο στυλ του …..τι κανεις Γιάννη κουκιά σπέρνω …….

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πιο πάνω είδα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση περί θερμικής άνεσης.

Έλειψα κάποιες ημέρες και νομίζω έχω να σας δείξω κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία.

Το σπίτι ήταν εντελώς κλειστό. Δεν έκανε πολλή ζέστη, παρόλα αυτά ακόμα και χωρίς αερισμό, η θερμοκρασία εντός των χώρων αύξανε σταδιακά (όπως αναμέναμε), φτάνοντας σταδιακά τους 30C εντός.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/7G6Q4Y5spt6PeSS9u5QHXeMxV01UO17c

image.png.cd60de61a230998f0e8a0df69275a841.png

Τώρα τελευταία, ανακάλυψα κάποιους δείκτες ένδειξης δυσφορίας που τους αγνοούσα.

Παράδειγμα  -> https://en.wikipedia.org/wiki/Humidex

αλλά και κάποιους άλλους -> https://www.meteotirana.al/template/plugins/bioIndexes/index.php

Αυτοί λαμβάνουν υπόψη τη θερμοκρασία αλλά και την υγρασία.

Ο Humidex πήγε κάπως έτσι:

image.png.05a56d01cbd2e095bb0edcd4c0d2fc88.png

ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι το σημείο δρόσου έπεσε στην περιοχή που θεωρείται ότι υπάρχει θερμική άνεση :

image.png.b9549db9efae046d7f8dde0c93195c07.png

image.png.48332d30573c3154e9e005ceb5a08691.png

Όπως βλέπετε από σχεδόν 20 (που πλησίαζε να μπει στην unpleasant περιοχή) , πλέον έχω μέσα 13C, δλδ μέσα στην comfortable zone.

Φανταστείτε αν έξω είχε 38-40. Τι να κάνει ένας ανεμιστήρας;

Και το κλιματιστικό έχει ακόμη δρόμο για να ισορροπήσει μιας και τα ντουβάρια είναι ζεστά (ανεβοκατεβάζει ανάμεσα σε low και medium):

image.png.0976b73e66690d2608b820447b59d25a.png

ΥΓ @life is music, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι εύκολη. Πρέπει μέσα να έχεις humidex κάτω από 30C ή dew point κάτω από 15C. 😎

ΥΓ2 Sorry για το σεντονάκι.

Εγώ το βάζω στους 24 βαθμούς και το έχω εκεί !

1 ώρα πριν, dopermann είπε

Καλησπερα και παλι...Πηγα Σπυρου Πατση πηρα αντικραδασμικα 1.48 το ενα παρακαλω....Ερχομαι σπιτι μετα την δουλεια παω να τα βαλω τι να δω???Ολες αν οχι ολες μην υπερβαλω οι μισες βιδες ξεβιδωναν με το χερι....Μπραβο λοιπον στην εταιαρια που εχει αναλαβει τις εγκαταστασεις κλιματιστικων του πρακτικερ μπραβο!!!Δυο μαντραχαλαδες μια βιδα δεν μπορουσαν να σφιξουν....Θα παρακαλεσω οσους τους εκαναν εγκατασταση απο τετοιες εταιριες να τσεκαρουν....Εβαλα 8 αντικραδασμικα σε 2 κλιματιστικα αλλα και στο τριτο που ειχα παλι δεν τις ειχαν σφιξει τις βιδες ευγε!!!!!Αν ηταν μια γιαγια αν ηταν η μανα μας αν ηταν ενας ανθρωπος που δεν πιανουν τα χερια του τι θα εκανε?????

Καπου διαβασα οτι δεν ειναι σωστο να γινεται ετσι η δουλεια διοτι ειναι σαν να κατεβαζεις τον γενικο και δεν ειναι σωστο για τα κλιματιστικα αν κανω λαθος ας το πει καποιος....Ειναι σαν να του κοβεις το ρευμα ξαφνικα και ιδιως στα τοσιμπα που οταν σβηνουν θελουν καποια ωρα για να σβησουν τελειως δεν ξερω αν συνισταται....

Και εμένα την εγκατάσταση του κλιματιστικού toshiba την έκανε μια εταιρεία που συνεργάζεται με το praktiker αλλά μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει κάποιο θέμα !

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Sonoff POW Elite R3

Βγαίνει σε 16Α και 20Α.

Θα έπαιρνα το 20Α (για καβάτζα)

Εγώ στης 9 του μήνα περιμένω να μου βάλουν αυτό εδώ στο δωμάτιο της  μητερας μου ...Το θεωρείς καλό ?

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VG(K)

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...