Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, life is music είπε

σε αυτα τα λεφτα υπαρχει καλυτερο ...αν και δεν ειναι ασχημο και αυτο π εβαλες

αν δεν θες να δωσεις πολλα τσεκαρε αυτο εδω https://www.bestprice.gr/item/2158590394/tcl-miracle-iii-18chsdtpg21i.html?qo=miracle+iii&from=cat

Συμφωνώ για το μιρακλ αλλά θέλω κωτσο γιατί έχει δωρεάν εγκατάσταση και επίσης θέλω ανακυκλώνω αλλάζω συσκευή.. δεν υπάρχει τπτ σοβαρό οικονομικο σε 18αρι γαμωτο εκεί γύρω στα 900 πες να έρθει με το ανακυκλώνω κάνα 500🥴🥴 Έχω απογοητευτεί και έχω μέχρι τέλος Αυγούστου να πάρω την επιδότηση.. (είμαι επαρχία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να φτιαξουν λιγο καλύτερα την αποχέτευση, πχ. να ερχοταν μαζι με τις  σωληνωσεις η εσωτερική αποχέτευση μεχρι την δεξια βαση, και εκει μςζι με την αποχέτευση την εξωτερική να κατέβαινε κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω για το Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W υπάρχει κάποιο wifi module? και αν όχι το tapo πψς συνδέται αναμεσα στην εξωτερική μονάδα και στο καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  γιαυτο το Fujitsu έχουμε εικόνα?

https://www.fgeurope.gr/product/fujitsu-klimatistiko-toichou-kgte-9kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

Μάλλον είναι καινούργια σειρά και δείχνει ενδιαφέρον….

Φαινεται πολύ καλό και ισάξιο των daikin/Toshiba….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πέρασε ένας μήνας που έχω το perfera και άρχισε να κάνει έναν θόρυβο ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Ξεκινάει καλά και μετά από λίγο ψιλοτρίζει. Το καταλαβαίνεις όταν αλλάζεις ταχύτητα στον ανεμιστήρα ή όταν κλείνει. Σαν να τρίβεται κάτι. Από ότι βλέπω είναι λίγο μπέρδεμα το site της Daikin. Στο 210 8761300 επικοινωνείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, life is music είπε

IMG-20230801-152304.jpg

IMG-20230801-152319.jpg

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Οκ, καλή μου φαίνεται η απόσταση, καλή και η κούρμπα της σωλήνας, η μόνωση θα μπορούσε να πάει λίγο πιο κοντά στις βάνες αλλά δεν πειράζει και επίσης δεν σου έβαλαν σωλήνα αποχέτευσης της εξωτερικής μονάδας οπότε τον χειμώνα θα στα κάνει λίμπα. Βάλε εσύ ένα δικό σου προσωρινά και του χρόνου στο σέρβις ζήτα σε αυτόν που θα έρθει να στα ενώσει κάπου όμορφα με ένα ταυ.

@Klausxένα σχόλιο για τα καλώδια; Σου φαίνονται οκ;

Πώς σου φαίνεται από θόρυβο μέσα έξω; Δεν βλέπω λαστιχακια έξω, ελπίζω να μην κάνει αντήχηση.

Φαίνεται μία βιαστική εγκατάσταση.
Θα μπορούσαν να βάλουν την εξωτερική μονάδα λίγο πιο δεξιά μέχρι εκεί που ξεκινάει η εξώπορτα  για πρακτικούς(εξωτ. αποχέτευση) και αισθητικούς λόγους.

Τα καλώδια είναι οκ, γενικά στα συγκεκριμένα Toshiba θέλει γέφυρα από τον τεχνικό για να πάρεις παροχή από το μέσα (οικονομία στο καλώδιο) οπότε πολύ σπάνια θα δούμε να πηγαίνει μόνο ένα καλώδιο σε αυτά.

Αυτό είναι το σωστό τελείωμα ώστε τα συμπυκνώματα να τρέχουν μέσα στο καπάκι και στην συνέχεια προς την εξωτερική αποχέτευση.

Screenshot_1702.png.acd4bb58a111a27740605f8d484b1b5c.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2023 at 19:15, Specs said:

[...] και καθε φορα που μιλαμε εδω μεσα για Toyotomi Inventor κλπ η συζητηση στρεφεται στο αν ειναι φτιαγμενο απο Gree Midea Haier κλπ για να δουμε αν ειναι καποια καλη υλοποιηση (οπως αυτο που εχει ο @dimostr Toyo Kuro καταπληκτικο μοντελο της Gree και εκανε καριερα και εδωσε ωθηση στο ονομα της  Toyo λογω αξιοπιστιας και αποδοσης) η αν ειναι απο αυτα τα Midea που ο @liakjim μολις τα ακουει απανταει με το ηρωικο ΟΧΙ του 1940...λογω απαραδεκτης αποδοσης.

Πάντως κάποια Midea (Xtreme Save AG1) βάσει μετρήσεων κατανάλωσης της Eurovent εμφανίζονται συνολικά λίγο πιο οικονομικά από τα προτεινόμενα Daikin κ.α. στο νήμα.

Κατά πόσο χρήζουν πρόσθετης ερμηνείας οι Μετρήσεις Κατανάλωσης ρεύματος της eurovent δεν το γνωρίζω, αλλά αν είναι αξιόπιστες, είναι αντικειμενικό κριτήριο όταν μιλάμε για κατανάλωση.

εξάλλου δεν θυμάμαι να έχω δει εδώ μετρήσεις του συγκεκριμένου με Tapo Ρ110 ή κάτι τέτοιο, οπότε μιλάμε με υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, definitio said:

Πάντως κάποια Midea (Xtreme Save AG1)

Πραγματι ετσι καταθετουν εδω οι κατοχοι τους, αλλα νομιζω μονο στην ψυξη...οποτε απευθυνονται μονο σε οσους δεν ψαχνουν συνολικη λυση ψυξη θερμανση.

Και σιγουρα δεν ειναι απο τα φτηνα, βαλε και την μικρη εγγυηση και ετσι ολα μενουν μετρια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Specs said:

Πραγματι ετσι καταθετουν εδω οι κατοχοι τους, αλλα νομιζω μονο στην ψυξη...οποτε απευθυνονται μονο σε οσους δεν ψαχνουν συνολικη λυση ψυξη θερμανση.

Και σιγουρα δεν ειναι απο τα φτηνα, βαλε και την μικρη εγγυηση και ετσι ολα μενουν μετρια!

Σίγουρα και βέβαια στη Θέρμανση, σε σύγκριση με κλιματισικά "πρώτης γραμμής" του νήματος, εδώ είχα δώσει τους συνδέσμους προς μετρήσεις eurovent πριν ~1.5 μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Φαίνεται μία βιαστική εγκατάσταση.
Θα μπορούσαν να βάλουν την εξωτερική μονάδα λίγο πιο δεξιά μέχρι εκεί που ξεκινάει η εξώπορτα  για πρακτικούς(εξωτ. αποχέτευση) και αισθητικούς λόγους.

Τα καλώδια είναι οκ, γενικά στα συγκεκριμένα Toshiba θέλει γέφυρα από τον τεχνικό για να πάρεις παροχή από το μέσα (οικονομία στο καλώδιο) οπότε πολύ σπάνια θα δούμε να πηγαίνει μόνο ένα καλώδιο σε αυτά.

Αυτό είναι το σωστό τελείωμα ώστε τα συμπυκνώματα να τρέχουν μέσα στο καπάκι και στην συνέχεια προς την εξωτερική αποχέτευση.

Screenshot_1702.png.acd4bb58a111a27740605f8d484b1b5c.png

Εγώ μπορώ να κάνω κάτι τώρα από την μεριά μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, life is music είπε

Εγώ μπορώ να κάνω κάτι τώρα από την μεριά μου ?

Αν δεν σε ενοχλεί το νερό που στάζει κάνεις υπομονή μέχρι την 1η συντήρηση που θα ζητήσεις από τον τεχνικό να στο βελτιώσει. (Απλά τον ενημερώνεις πριν έρθει να φέρει μόνωση και αποχέτευση για προέκταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν δεν σε ενοχλεί το νερό που στάζει κάνεις υπομονή μέχρι την 1η συντήρηση που θα ζητήσεις από τον τεχνικό να στο βελτιώσει. (Απλά τον ενημερώνεις πριν έρθει να φέρει μόνωση και αποχέτευση για προέκταση)

Χίλια ευχαριστώ ...αν και θα το δουλεύω μόνο για ψύξη.....και κάτι τελευταίο εμένα μου το έβαλαν σήμερα ....εγώ πότε θα πρέπει να το συντηρήσω πάλι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, leonkoum said:

Παιδιά  γιαυτο το Fujitsu έχουμε εικόνα?

https://www.fgeurope.gr/product/fujitsu-klimatistiko-toichou-kgte-9kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

Μάλλον είναι καινούργια σειρά και δείχνει ενδιαφέρον….

Φαινεται πολύ καλό και ισάξιο των daikin/Toshiba….

Πολύ καλό όντως.

Αλλά 850 μίνιμουμ για 9άρι; Δεν ξέρω αν αξίζουν αυτοί οι συντελεστές οι φοβεροί, με τόσα χρήματα, για μικρό μηχάνημα. Νομίζω ότι η fujitsu είναι τρελό vfm στα θωρηκτά. Οι μετρήσεις που έχει δώσει ο liakjim για το δικό του, είναι μερικές φορές εξωπραγματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, life is music είπε

Χίλια ευχαριστώ ...αν και θα το δουλεύω μόνο για ψύξη.....και κάτι τελευταίο εμένα μου το έβαλαν σήμερα ....εγώ πότε θα πρέπει να το συντηρήσω πάλι ?

Ο κανόνας λέει κάθε χρόνο, ιδανικά αρχές Μαΐου, τα φίλτρα κάθε 2-3 βδομάδες ανάλογα και τις ώρες λειτουργίας.

Το βασικό είναι να γίνεται και πλύσιμο του ανεμιστήρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ο κανόνας λέει κάθε χρόνο, ιδανικά αρχές Μαΐου, τα φίλτρα κάθε 2-3 βδομάδες ανάλογα και τις ώρες λειτουργίας.

Το βασικό είναι να γίνεται και πλύσιμο του ανεμιστήρα

 

Και απλά βγάζεις τα φίλτρα τα πλένεις με νεράκι και τα αφήνεις να στεγνώσουν μέχρι να τα ξανα βαλείς πίσω !

29 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ο κανόνας λέει κάθε χρόνο, ιδανικά αρχές Μαΐου, τα φίλτρα κάθε 2-3 βδομάδες ανάλογα και τις ώρες λειτουργίας.

Το βασικό είναι να γίνεται και πλύσιμο του ανεμιστήρα

 

Όταν λες ανεμιστήρα ..εννοείς τον ανεμιστήρα που έχει η εξωτερική μονάδα ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...