Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, dopermann είπε

Ναι με καλυπτει στο σαλονι 12ρι γιατι τωρα εχω το 9ρι το izuru και με καλυπτε αλλα οριακα οποτε το 12ρι θα ειναι μια χαρα...Και στις κρεββατοκαμαρες 2 9ρια....

Toshiba Yukai ( ή arata όπως το λέει ο κωτσος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toshiba Yukai ( ή arata όπως το λέει ο κωτσος).

Αυτο λες?https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/yukai-ras-13e2avg-e-ras-b13e2kvg-e-wifi-ready-se-10-atokes-doseis?skr_prm=WyI1MTE2MDQ0OC1lN2M2LTQyMzAtYjE0Ni02YzY1MTA5ZTFlZTAiLDE2ODEyMzM5NTYwMjQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και για την κρεββατοκαμαρα το 9αρι το daikin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dopermann είπε

Επίσης Toshiba και στην κρεβατοκάμαρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dopermann είπε

Είναι το μοντέλο που αντικαταστάθηκε από το yukai. Σου προτείνω το νέο μοντέλο.

4 λεπτά πριν, dopermann είπε

Το arata είναι αυτό ( ίδιο με το yukai)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι το μοντέλο που αντικαταστάθηκε από το yukai. Σου προτείνω το νέο μοντέλο.

Το arata είναι αυτό ( ίδιο με το yukai)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

Δεν το εχει διαθεσιμο Αθηνα ο Κοτσος... Θα τους παρω και αυριο τηλεφωνο μπορουμε να το βρουμε απο πουθενα αλλου?

Το εχει Σαλαμινα και Κορινθο τα πιο κοντινα για παραλαβη απο εκει..

Το πρακτικερ εχει ενα 13ρι και ενα 10ρι αλλα δεν ξερω αν ειναι τα ιδια....Κιαν ειναι στο ανακυκλωνω..

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-134459

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-134458

Μηπως βγουν καλυτερες προσφορες μετα το Πασχα να περιμενω?

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dopermann είπε

Δεν το εχει διαθεσιμο Αθηνα ο Κοτσος... Θα τους παρω και αυριο τηλεφωνο μπορουμε να το βρουμε απο πουθενα αλλου?

Το εχει Σαλαμινα και Κορινθο τα πιο κοντινα για παραλαβη απο εκει..

Το πρακτικερ εχει ενα 13ρι και ενα 10ρι αλλα δεν ξερω αν ειναι τα ιδια....Κιαν ειναι στο ανακυκλωνω..

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-134459

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-134458

Μηπως βγουν καλυτερες προσφορες μετα το Πασχα να περιμενω?

Ίδια είναι. Θα σε γελάσω για το αν θα βρεις καλύτερες προσφορές. Πάντως τα Toshiba έχουν παίξει και πιο χαμηλά χωρίς βέβαια να μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίδια είναι. Θα σε γελάσω για το αν θα βρεις καλύτερες προσφορές. Πάντως τα Toshiba έχουν παίξει και πιο χαμηλά χωρίς βέβαια να μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει.

Θα παρω ενα 13ρι και ενα 10ρι απο εδω που μου μιλησαν καπως καλυτερα απο τα αλλα μαγαζια αλλα μου βαζει και καπελο 100 ευρω 50+50 για την απεγκατασταση και το αυτοκολλητακι δηλαδη να ερθουν να βγαλουν τα δικα μου και να μου αφησουν τα καινουρια και μετα θα κανω εγκατασταση μονος μου με δικο μου τεχνικο....Δηλαδη μου προσθετει το ποσον απο τα 2 κλιματιστικα +100 και μετα μου κανει -45%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dopermann είπε

Θα παρω ενα 13ρι και ενα 10ρι απο εδω που μου μιλησαν καπως καλυτερα απο τα αλλα μαγαζια αλλα μου βαζει και καπελο 100 ευρω 50+50 για την απεγκατασταση και το αυτοκολλητακι δηλαδη να ερθουν να βγαλουν τα δικα μου και να μου αφησουν τα καινουρια και μετα θα κανω εγκατασταση μονος μου με δικο μου τεχνικο....Δηλαδη μου προσθετει το ποσον απο τα 2 κλιματιστικα +100 και μετα μου κανει -45%...

Το 10αρι το έβαλε το πρακτικερ 639€ από 679€ με τοποθέτηση δώρο. Το κοιτάζω και εγώ για το υπνοδωμάτιο. Αυτοί που μίλησαν καλύτερα χρεώνουν πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε καμία ιδέα, καθώς το καλοκαίρι σιγά σιγά έρχεται για εμάς τους νησιώτες.. 😜 και μπαίνω σε σκέψεις.

Παρακάτω βάζω σε spoiler τις απώλειες των δύο βορινών Υ/Δ, όπου αυτή τη στιγμή έχουν το καθένα από ένα 9αρι (on-off R22 και τα δύο), χρησιμοποιημένα αποκλειστικά σε ψύξη, αλλά από τον επόμενο χειμώνα λογικά θα παίξουν και θέρμανση εφόσον πάμε σε inverter.., με πολύ καλά PVC κουφώματα και τα δύο..

Παρακάτω οι απώλειες των Υ/Δ:

Spoiler

image.png.712d979708aa70b593895acb46a9c14f.png

 

image.png.be2fa5971275a1e9dbac437efc2878b1.png

Για το 2ο Υ/Δ, σίγουρα θα με καλύψει ένα 9αρι

Για το 1ο, μέχρι στιγμής το 9αρι στην ψύξη ήταν ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟ, αλλά στην θέρμανση δεν το έχω δοκιμάσει, εκτιμώ βέβαια πως λόγω "ήπιου" χειμώνα της περιοχής (δεν έχουμε παγωνιές κλπ), ακόμα και με σχεδόν 3kW απώλειες, ένα 9αρι πάλι θα καλύψει και τη θέρμανση, απλά μπορεί να "τσιτώνει" στα πολλά κρύα.., όπου εκεί με ανοικτές πόρτες μπορεί να "σιγοντάρει" το SRK63, που αποδείχθηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ όλον το χειμώνα..

Γενικότερα θα ήθελα προτάσεις σε αθόρυβα μηχανήματα, γιατί θα έχουμε γρίνιες αν ακούγονται το βράδυ στον ύπνο.., WiFi ιονιστές κλπ δεν με καίνε..

Εκτιμώ πως και στις 2 περιπτώσεις κάτι σαν το SRK25ZS-W, θα κάλυπτε; (από θόρυβο πως πάει @c-max?)

αντίστοιχα daikin/fujitsu? (αξίζει το perfera για τα λεφτά του; από fujitsu μικρά δεν έχω ιδέα)

Δωρεάν εγκαταστάσεις δεν κοιτάω, δεν υπάρχουν πολυκαταστήματα στην περιοχή, από την τσέπη θα πληρωθεί η εγκατάσταση..

@liakjim

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Για πείτε καμία ιδέα, καθώς το καλοκαίρι σιγά σιγά έρχεται για εμάς τους νησιώτες.. 😜 και μπαίνω σε σκέψεις.

Παρακάτω βάζω σε spoiler τις απώλειες των δύο βορινών Υ/Δ, όπου αυτή τη στιγμή έχουν το καθένα από ένα 9αρι (on-off R22 και τα δύο), χρησιμοποιημένα αποκλειστικά σε ψύξη, αλλά από τον επόμενο χειμώνα λογικά θα παίξουν και θέρμανση εφόσον πάμε σε inverter.., με πολύ καλά PVC κουφώματα και τα δύο..

Παρακάτω οι απώλειες των Υ/Δ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.712d979708aa70b593895acb46a9c14f.png

 

image.png.be2fa5971275a1e9dbac437efc2878b1.png

Για το 2ο Υ/Δ, σίγουρα θα με καλύψει ένα 9αρι

Για το 1ο, μέχρι στιγμής το 9αρι στην ψύξη ήταν ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟ, αλλά στην θέρμανση δεν το έχω δοκιμάσει, εκτιμώ βέβαια πως λόγω "ήπιου" χειμώνα της περιοχής (δεν έχουμε παγωνιές κλπ), ακόμα και με σχεδόν 3kW απώλειες, ένα 9αρι πάλι θα καλύψει και τη θέρμανση, απλά μπορεί να "τσιτώνει" στα πολλά κρύα.., όπου εκεί με ανοικτές πόρτες μπορεί να "σιγοντάρει" το SRK63, που αποδείχθηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ όλον το χειμώνα..

Γενικότερα θα ήθελα προτάσεις σε αθόρυβα μηχανήματα, γιατί θα έχουμε γρίνιες αν ακούγονται το βράδυ στον ύπνο.., WiFi ιονιστές κλπ δεν με καίνε..

Εκτιμώ πως και στις 2 περιπτώσεις κάτι σαν το SRK25ZS-W, θα κάλυπτε; (από θόρυβο πως πάει @c-max?)

αντίστοιχα daikin/fujitsu? (αξίζει το perfera για τα λεφτά του; από fujitsu μικρά δεν έχω ιδέα)

Δωρεάν εγκαταστάσεις δεν κοιτάω, δεν υπάρχουν πολυκαταστήματα στην περιοχή, από την τσέπη θα πληρωθεί η εγκατάσταση..

@liakjim

Για υπνοδωμάτιο μην πάρεις το sensira/siesta sensira (atxc/ftxc) από daikin, έχω δύο (σαλόνι - υπνοδωμάτιο) και ακούγονται, συγκεκριμένα η ροή του αέρα.

Για το perfera δεν ξέρω, ας μας πει ο @Specs

Τα toshiba φαίνεται να είναι μια καλή λύση πάντως.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Το 10αρι το έβαλε το πρακτικερ 639€ από 679€ με τοποθέτηση δώρο. Το κοιτάζω και εγώ για το υπνοδωμάτιο. Αυτοί που μίλησαν καλύτερα χρεώνουν πολύ παραπάνω. 

Δεν εχει το 13ρι ομως εχει μονο 10ρια το σκεφτομαι για 2 10ρια αν ειναι το σαλονι ειναι 3χ340 και αλλο τοσο περιπου το χολ μετα υπαρχει ενας ασχετος διαδρομος καπου 11 βηματα και πισω 2 μεγαλες κρεββατοκαμαρες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!!! Σε σπίτι 75τ.μ. με 10 εκατοστά εξωτερική θερμομόνωση και 3πλα ενεργειακά τζαμιά PVC(4 εποχών), 2ου ορόφου σε 3οροφη οικοδομή(πάνω και κάτω κατοικούνται) και η μια μεριά είναι με άλλο διαμέρισμα ποσά btu air condition χρειάζομαι???

Στον υπολογισμο μου βγάζει αυτά με 21 βαθμούς που έβαλα:

2824.22Watt

 

2428.83KCal/h

 

35.30Watt/m2

 

30.36KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας. Για υπνοδωμάτιο 14 τετραγωνικά αποκλειστικά και μόνο για ψύξη γλυκοκοιτάζω τα παρακάτω. Το υπάρχον 9άρι Μitsubishi 20ετίας είναι υπέρ αρκετό, άρα σίγουρα κοιτάω πάλι για 9άρι.

Ενδιαφέρομαι σίγουρα για τη δωρεάν εγκατάσταση, συνολικά με την επιδότηση 45% να μην κοστίσει πάνω από 350 ευρώ και να μην είναι θορυβώδες-τριζάτο.

Οι μεγάλες εγγυήσεις που απαιτούν όμως ετήσια "συντήρηση" με αφήνουν αδιάφορο.

Ίσως κάποια άλλη πρόταση που μου διαφεύγει; Σας ευχαριστώ!

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252991-a-c-in9btu-fujitsu-asyg025kpca?view=fromvariation

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252238-a-c-in9-midea-ag2dura09nxd0-xtreme-dura

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από savvas456
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Για πείτε καμία ιδέα, καθώς το καλοκαίρι σιγά σιγά έρχεται για εμάς τους νησιώτες.. 😜 και μπαίνω σε σκέψεις.

Παρακάτω βάζω σε spoiler τις απώλειες των δύο βορινών Υ/Δ, όπου αυτή τη στιγμή έχουν το καθένα από ένα 9αρι (on-off R22 και τα δύο), χρησιμοποιημένα αποκλειστικά σε ψύξη, αλλά από τον επόμενο χειμώνα λογικά θα παίξουν και θέρμανση εφόσον πάμε σε inverter.., με πολύ καλά PVC κουφώματα και τα δύο..

Παρακάτω οι απώλειες των Υ/Δ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.712d979708aa70b593895acb46a9c14f.png

 

image.png.be2fa5971275a1e9dbac437efc2878b1.png

Για το 2ο Υ/Δ, σίγουρα θα με καλύψει ένα 9αρι

Για το 1ο, μέχρι στιγμής το 9αρι στην ψύξη ήταν ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟ, αλλά στην θέρμανση δεν το έχω δοκιμάσει, εκτιμώ βέβαια πως λόγω "ήπιου" χειμώνα της περιοχής (δεν έχουμε παγωνιές κλπ), ακόμα και με σχεδόν 3kW απώλειες, ένα 9αρι πάλι θα καλύψει και τη θέρμανση, απλά μπορεί να "τσιτώνει" στα πολλά κρύα.., όπου εκεί με ανοικτές πόρτες μπορεί να "σιγοντάρει" το SRK63, που αποδείχθηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ όλον το χειμώνα..

Γενικότερα θα ήθελα προτάσεις σε αθόρυβα μηχανήματα, γιατί θα έχουμε γρίνιες αν ακούγονται το βράδυ στον ύπνο.., WiFi ιονιστές κλπ δεν με καίνε..

Εκτιμώ πως και στις 2 περιπτώσεις κάτι σαν το SRK25ZS-W, θα κάλυπτε; (από θόρυβο πως πάει @c-max?)

αντίστοιχα daikin/fujitsu? (αξίζει το perfera για τα λεφτά του; από fujitsu μικρά δεν έχω ιδέα)

Δωρεάν εγκαταστάσεις δεν κοιτάω, δεν υπάρχουν πολυκαταστήματα στην περιοχή, από την τσέπη θα πληρωθεί η εγκατάσταση..

@liakjim

Αφού όλοι όσοι έχουν Toshiba λένε πως είναι τάφος. Βάλε τα 7 χρόνια εγγύηση= στανταρακι.

9αρια πάρε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...