Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Οι γονεις μου εχουν ενα αρχαιο κλιματιστικο στο δωματιο και θελουν να το αλλαξουν γιατι πλεον ειναι στα τελευταια του. Το χρησιμοποιουν μονο για ψυξη γιατι υπαρχει καλοριφερ αλλα καλο θα ηταν να ειναι αποδοτικο και στην θερμανση. Διαβασα αρκετες σελιδες αλλα η αληθεια ειναι οτι χαθηκα.

Μπορειτε να προτεινετε ενα αξιοπρεπες στα 9.000 btu που να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην πραξη? Δεν θελω να ξεφυγουμε σε χρηματα. Δυστυχως βεβαια δεν προλαβα την επιδοτηση.

Κοιταξα στο skroutz και στον Κωτσοβολο. Παρατηρησα οτι στο skroutz βγαινει τελικα ακριβοτερο γιατι χρεωνει 165 ευρω την εγκατασταση/απεγκατασταση, ενω ο Κωτσοβολος σε ορισμενα μοντελα εχει την εγκατασταση δωρεαν.

Κοιταω αυτα τα δυο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285150-a-c-in9btu-toyotomi-thn-thg-a28vr23?catalogId=10551&productId=53268001&langId=-24

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Το toshiba yukai το 10.000 btu αρκετά καλό και σε καλή τιμή ..αυτό να πάρεις στους γονείς σου 

12 λεπτά πριν, ardi21 είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, life is music said:

Το toshiba yukai το 10.000 btu αρκετά καλό και σε καλή τιμή ..αυτό να πάρεις στους γονείς σου 

Ευχαριστω για την προταση. Βεβαια ξεφευγει στην τιμη αν βαλεις και εγκατασταση/απεγκατασταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Ευχαριστω για την προταση. Βεβαια ξεφευγει στην τιμη αν βαλεις και εγκατασταση/απεγκατασταση.

 

Αλλιώς τσεκαρε το tcl miracle iii 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MikhailBakurin said:

Αν το βάλω 28, το θερμόμετρό μου πάει στο 26,5, ωραία θερμοκρασία, αλλά το καλοκαίρι αν έχεις τέτοιο συνήθειο, δε θα μπορείς να βγεις ποτέ σου από το σπίτι. Αν το βάλω 29, το εσωτερικό θερμόμετρο δείχνει 28,3, θερμοκρασία που δεν είναι άνετη για να κάθεσαι. Πώς θα το κάνω να παίξει λίγο πιο χαλαρά θερμοκρασιακά στο σετινκ 28, ή πιο σκληρά στο σετινκ 29; Κατά προτίμηση, χωρίς να φύγω από τη σιωπηρή λειτουργία ανεμιστήρα.

24/7 το δουλευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MikhailBakurin said:

Αν το βάλω 28, το θερμόμετρό μου πάει στο 26,5, ωραία θερμοκρασία, αλλά το καλοκαίρι αν έχεις τέτοιο συνήθειο, δε θα μπορείς να βγεις ποτέ σου από το σπίτι. Αν το βάλω 29, το εσωτερικό θερμόμετρο δείχνει 28,3, θερμοκρασία που δεν είναι άνετη για να κάθεσαι. Πώς θα το κάνω να παίξει λίγο πιο χαλαρά θερμοκρασιακά στο σετινκ 28, ή πιο σκληρά στο σετινκ 29; Κατά προτίμηση, χωρίς να φύγω από τη σιωπηρή λειτουργία ανεμιστήρα.

Τι να κάνει και το κλιματιστικό, στη μια γωνια εχεις 26,5 την άλλη πιθανον 27 σε ενα αλλο σημειο 28 και όλο αυτό ανάλογα με τη διαρρυθμιση του χώρου του καθενός. Αν δεν έχει κανενα 3d σενσορα να διαβαζει τη θερμοκρασία σε όοολο το χώρο ή κανενα follow me κλπ αναγκαστικά θα παιζουμε με τα οφσετς.

Και εμένα με χαλάει στο τσακ που το ρίχνει πχ 1 βαθμό παρακάτω μερικές φορές και το ανεβάζω χεράτα 1 βαθμό πάνω και αρχίζει το ταγκο με το κλιματιστικό μετά για να βρουμε την ισορροπία μας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, ardi21 said:

Οι γονεις μου εχουν ενα αρχαιο κλιματιστικο στο δωματιο και θελουν να το αλλαξουν γιατι πλεον ειναι στα τελευταια του. Το χρησιμοποιουν μονο για ψυξη γιατι υπαρχει καλοριφερ αλλα καλο θα ηταν να ειναι αποδοτικο και στην θερμανση. Διαβασα αρκετες σελιδες αλλα η αληθεια ειναι οτι χαθηκα.

Μπορειτε να προτεινετε ενα αξιοπρεπες στα 9.000 btu που να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην πραξη? Δεν θελω να ξεφυγουμε σε χρηματα. Δυστυχως βεβαια δεν προλαβα την επιδοτηση.

Κοιταξα στο skroutz και στον Κωτσοβολο. Παρατηρησα οτι στο skroutz βγαινει τελικα ακριβοτερο γιατι χρεωνει 165 ευρω την εγκατασταση/απεγκατασταση, ενω ο Κωτσοβολος σε ορισμενα μοντελα εχει την εγκατασταση δωρεαν.

Κοιταω αυτα τα δυο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285150-a-c-in9btu-toyotomi-thn-thg-a28vr23?catalogId=10551&productId=53268001&langId=-24

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

Παλιέ γνώριμε από το adslgr και αγαπητέ ardi, δε χάθηκες. Απλά δε διάβασες το θέμα! Αν είχες έστω επιδερμικά περάσει τις τελευταίες 6-7 σελίδες, θα είχες δει ότι τα τογιοτόμι δεν ενδείκνυνται, παρά μόνο για χρήση "μάτι κουζίνας". Ανάβεις να δροσίσεις 1-2 ώρες και σβήνεις. Έχουν κάκιστη διαχείριση ενέργειας.

9άρι, στην πράξη οικονομικό και σε θέρμανση και σε ψύξη, θα βρεις σε toshiba yukai και σε daikin siesta sensira. Πιθανώς και φουτζίτσου - μιτσουμπίσι, αλλά δεν έχουμε εδώ feedback επ' αυτού. Αν θέλεις μόνο ψύξη, καλά θα πάει ίσως το morris που δίνεις, όπως και κάποια tcl (miracle 3) ή haier (μεταξύ των οποίων και τα φασόν του λερόυ).

42 minutes ago, Specs said:

24/7 το δουλευεις?

Το δουλεύω σχεδόν 24/7. Επειδή τα βράδια τις τελευταίες μέρες είναι δροσερά (25-26 ελάχιστη), το κλείνω στον ύπνο κι ανοίγω μπαλκονόπορτα. Δουλεύει, ας πούμε, 15/7. Περιττό να πω ότι την έχω καταβρεί έτσι, γιατί έρχεται σε πλήρη εφαρμογή η χρήση ως "αντλία θερμότητας". Αντλώ απέξω ταχύτερα από ό,τι θα δρόσιζα με φυσικό ρεύμα αέρα και στη συνέχεια αφήνω τη μαμά φύση να κάνει τη νυχτερινή της δουλειά "συντήρησης".

Μόλις έβαλα tapo, έχει κλείσει ένα 3ωρο. Βλέπω πολλά ον/οφφ λόγω ελάχιστων απωλειών και ελάχιστη κατανάλωση (ως τώρα) στα 160 βαττ. Περίεργο, το 12άρι να είναι στα 120. Βέβαια, εκεί είναι 4,5 μέτρα η σωλήνωση, κι όχι 3 όπως το εννιάρι, ίσως "ξεκλειδώνεται" έτσι ένα καλύτερο περιθώριο για ινβερτεράρισμα.

Και πάλι, σε 4 ώρες, έχει κάψει με τα συχνά ον οφφ... 0,3 κβ. Μετά βίας 3-4κβ τη μέρα, χώρος μόνιμα στους 26,2. Τόσο καίει το 24ωρο... ένα ψυγείο/κατάψυξη miele του πατρικού, 1991 αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, MikhailBakurin said:

όσο καίει το 24ωρο... ένα ψυγείο/κατάψυξη miele του πατρικού, 1991 αγορά.

και νομιζα μονο εγω εχω ενεργοβορο,αμερικανικο γαρ, ψυγειο με 4 κβ/24ωρο , 1991 23 κυβ ποδια Frigidaire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ardi21 είπε

Οι γονεις μου εχουν ενα αρχαιο κλιματιστικο στο δωματιο και θελουν να το αλλαξουν γιατι πλεον ειναι στα τελευταια του. Το χρησιμοποιουν μονο για ψυξη γιατι υπαρχει καλοριφερ αλλα καλο θα ηταν να ειναι αποδοτικο και στην θερμανση. Διαβασα αρκετες σελιδες αλλα η αληθεια ειναι οτι χαθηκα.

Μπορειτε να προτεινετε ενα αξιοπρεπες στα 9.000 btu που να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην πραξη? Δεν θελω να ξεφυγουμε σε χρηματα. Δυστυχως βεβαια δεν προλαβα την επιδοτηση.

Κοιταξα στο skroutz και στον Κωτσοβολο. Παρατηρησα οτι στο skroutz βγαινει τελικα ακριβοτερο γιατι χρεωνει 165 ευρω την εγκατασταση/απεγκατασταση, ενω ο Κωτσοβολος σε ορισμενα μοντελα εχει την εγκατασταση δωρεαν.

Κοιταω αυτα τα δυο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285150-a-c-in9btu-toyotomi-thn-thg-a28vr23?catalogId=10551&productId=53268001&langId=-24

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

Επειδή το καλοκαίρι οδεύει προς το τέλος του,.θα πρότεινα να κάνετε υπομονή για τις επόμενες προσφορές με στόχευση σε Toshiba arata/yukai , Daikin atxc25d. Με προτίμηση στο Toshiba.

Αν βιάζεστε, το παρακάτω Morris θα σας καλύψει με λίγο παραπάνω επιβάρυνση σε χρήση θέρμανσης.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Specs είπε

και νομιζα μονο εγω εχω ενεργοβορο,αμερικανικο γαρ, ψυγειο με 4 κβ/24ωρο , 1991 23 κυβ ποδια Frigidaire...

Μια από τα ίδια με εντοιχισμένο του 96 whirlpool, καλοκαίρι 24/7 δίνει ΠΟΝΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ardi21 said:

Οι γονεις μου εχουν ενα αρχαιο κλιματιστικο στο δωματιο και θελουν να το αλλαξουν γιατι πλεον ειναι στα τελευταια του. Το χρησιμοποιουν μονο για ψυξη γιατι υπαρχει καλοριφερ αλλα καλο θα ηταν να ειναι αποδοτικο και στην θερμανση. Διαβασα αρκετες σελιδες αλλα η αληθεια ειναι οτι χαθηκα.

Μπορειτε να προτεινετε ενα αξιοπρεπες στα 9.000 btu που να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην πραξη? Δεν θελω να ξεφυγουμε σε χρηματα. Δυστυχως βεβαια δεν προλαβα την επιδοτηση.

Κοιταξα στο skroutz και στον Κωτσοβολο. Παρατηρησα οτι στο skroutz βγαινει τελικα ακριβοτερο γιατι χρεωνει 165 ευρω την εγκατασταση/απεγκατασταση, ενω ο Κωτσοβολος σε ορισμενα μοντελα εχει την εγκατασταση δωρεαν.

Κοιταω αυτα τα δυο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285150-a-c-in9btu-toyotomi-thn-thg-a28vr23?catalogId=10551&productId=53268001&langId=-24

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

Εγώ με βάση αυτά που αναφέρεις, θα πρότεινα είτε το Morris που προτείνει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, είτε στο Daikin κοντά στα χρήματά αυτά, που είναι γενικά εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Την πέμπτη φίλε μου.

εγω αυριο βαζω το yukai 

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Ευχαριστω για την προταση. Βεβαια ξεφευγει στην τιμη αν βαλεις και εγκατασταση/απεγκατασταση.

 

επειδη τα λεφτα στης μερες μας δεν βγαινουν ευκολα και επειδή θελεις κατι καλο και τιμιο για τους γονεις σου ..η θα πας στο daikin που λενε τα παιδια η θα δεις το toshiba yukai που με το arata ειναι το ιδιο με την μονη  διαφορα οτι το arata το φέρνει ο Κωτσόβολος...Τελος ξεχασα να πω οτι οτι daikin to 9αρι το εβαλε προσφορα το praktiker στα 619 με δωραν την εγκατασταση !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, life is music είπε

εγω αυριο βαζω το yukai 

Πες μας εντυπώσεις  όπως επίσης πες μας και για το πέρασμα τι και πως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Πες μας εντυπώσεις  όπως επίσης πες μας και για το πέρασμα τι και πως!

οταν μπει σε λειτουργία θα σου πω ...και οσο για το περασμα θα τραβηξω φωτογραφιες για να δειτε τι δουλεια μου εκαναν !

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Επειδή το καλοκαίρι οδεύει προς το τέλος του,.θα πρότεινα να κάνετε υπομονή για τις επόμενες προσφορές με στόχευση σε Toshiba arata/yukai , Daikin atxc25d. Με προτίμηση στο Toshiba.

Αν βιάζεστε, το παρακάτω Morris θα σας καλύψει με λίγο παραπάνω επιβάρυνση σε χρήση θέρμανσης.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

 

εχω μια τελευταία ερώτηση  ...σε περιπτωση που μου βαλουν το καινούργιο κλιματιστικο θα μου αλλαξουν και σωληνώσεις ?

Επεξ/σία από life is music
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Προτείνετε βλέπω το Daikin siesta sensira. Τα υπόλοιπα μοντέλα comfora και perferA δεν αξίζουν;

δεθτερον ήθελα να ρωτήσω τι διαφορα έχει το arara από το yukai. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...