Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update gia ATXC25D. Πρώτα 2 αρνητικά, που αν τα ζορίσω βγαίνουν:

1) Αν το βάλω 28, το θερμόμετρό μου πάει στο 26,5, ωραία θερμοκρασία, αλλά το καλοκαίρι αν έχεις τέτοιο συνήθειο, δε θα μπορείς να βγεις ποτέ σου από το σπίτι. Αν το βάλω 29, το εσωτερικό θερμόμετρο δείχνει 28,3, θερμοκρασία που δεν είναι άνετη για να κάθεσαι. Πώς θα το κάνω να παίξει λίγο πιο χαλαρά θερμοκρασιακά στο σετινκ 28, ή πιο σκληρά στο σετινκ 29; Κατά προτίμηση, χωρίς να φύγω από τη σιωπηρή λειτουργία ανεμιστήρα.

2) Ακριβώς λόγω του τρομερά οικονομικού του χαρακτήρα, (πρέπει να) παίζει διαρκώς σε ελάχιστα βαττ ελέω χαμηλών απωλειών δωματίου, δε μου κάνει αφύγρανση καθόλου. ΟΜΩΣ, αν το βάλω στην αφύγρανση, δεν την κάνει ούτε αυτή τόσο έντονα όσο μερικά παλιά ινβερτερ και on-off που έχω. Τη ρίχνει από το 45 στο 43 ξερωγω. Ίσως φταίει το ότι είναι εκ φύσης χαμηλή, αν ήταν στο 60, θα την κατέβαζε ταχύτερα. Ισχύει;

Πάω Κωτσόβολο για tapo και θα επανέλθω εντός της εβδομάδος με μερικά hard data.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Update gia ATXC25D. Πρώτα 2 αρνητικά, που αν τα ζορίσω βγαίνουν:

1) Αν το βάλω 28, το θερμόμετρό μου πάει στο 26,5, ωραία θερμοκρασία, αλλά το καλοκαίρι αν έχεις τέτοιο συνήθειο, δε θα μπορείς να βγεις ποτέ σου από το σπίτι. Αν το βάλω 29, το εσωτερικό θερμόμετρο δείχνει 28,3, θερμοκρασία που δεν είναι άνετη για να κάθεσαι. Πώς θα το κάνω να παίξει λίγο πιο χαλαρά θερμοκρασιακά στο σετινκ 28, ή πιο σκληρά στο σετινκ 29; Κατά προτίμηση, χωρίς να φύγω από τη σιωπηρή λειτουργία ανεμιστήρα.

2) Ακριβώς λόγω του τρομερά οικονομικού του χαρακτήρα, (πρέπει να) παίζει διαρκώς σε ελάχιστα βαττ ελέω χαμηλών απωλειών δωματίου, δε μου κάνει αφύγρανση καθόλου. ΟΜΩΣ, αν το βάλω στην αφύγρανση, δεν την κάνει ούτε αυτή τόσο έντονα όσο μερικά παλιά ινβερτερ και on-off που έχω. Τη ρίχνει από το 45 στο 43 ξερωγω. Ίσως φταίει το ότι είναι εκ φύσης χαμηλή, αν ήταν στο 60, θα την κατέβαζε ταχύτερα. Ισχύει;

Πάω Κωτσόβολο για tapo και θα επανέλθω εντός της εβδομάδος με μερικά hard data.

Αν θερμοκρασία εσωτερικού στοιχείου<σημείο δρόσου, θα έχεις αφυγρανση.

Πάντως το atxc25b στην αφυγρανση, έκανε καλή δουλίτσα στον χώρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα συμφορυμειτες, παρακολουθω τόσο καιρο το τοπικ και μας εχει ανοίξει τα ματια σε πολλά. 

επειδή ηρθε και εμένα η σειρά μου, για ενα 18αρι και για ψυξη και για θερμανση (70%-30%) στην αθηνα. 

γλυκοκοίταζα το haori 17ari αλλα θα ήθελα κάποια πρόταση μέχρι 1300-1400 για να προχωρ'ησω με αντικατασταση συσκευων

 

τα άλλα που μου αρεσαν είναι τα παρακάτω 

Επεξ/σία από karydis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Αν θερμοκρασία εσωτερικού στοιχείου<σημείο δρόσου, θα έχεις αφυγρανση.

Πάντως το atxc25b στην αφυγρανση, έκανε καλή δουλίτσα στον χώρο μου.

Dew point έχουμε χαμηλό εδώ, η αλήθεια είναι. 18 βλέπω στον μετεωρολογικό σταθμό που βρίσκεται κοντά μου. Φαντάζομαι το στοιχείο φυσάει αέρα πέριξ των 22, όπως το κόβω, από το πόσο άνετα και φυσικά δροσίζει το δωμάτιο, χωρίς να με ενοχλούν τα δευτερογενή ρεύματα.

Αφύγρανση παίζει να πέφτει στους 17-18, οπότε κάνει λίγο - λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Dew point έχουμε χαμηλό εδώ, η αλήθεια είναι. 18 βλέπω στον μετεωρολογικό σταθμό που βρίσκεται κοντά μου. Φαντάζομαι το στοιχείο φυσάει αέρα πέριξ των 22, όπως το κόβω, από το πόσο άνετα και φυσικά δροσίζει το δωμάτιο, χωρίς να με ενοχλούν τα δευτερογενή ρεύματα.

Αφύγρανση παίζει να πέφτει στους 17-18, οπότε κάνει λίγο - λίγο.

Όχι, πρέπει να υπολογίζεις το σημείο δρόσου στον χώρο σου, Το κλιματιστικό σου θα κάνει αφύγρανση μόνο όταν το εσωτερικό του στοιχείο πέσει κάτω από το σημείο αυτό.

Με την ευκαιρία, το σημείο δρόσου είναι δείκτης δυσφορίας για το καλοκαίρι. Θέλουμε να είναι κάτω από 15C.

image.png.bc2f766d541c5d81a32c7a87b2b0a6c6.png

Οι φίλοι του Homeassistant, έχουν έτοιμο custom Integration https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

Τα υπολογίζει όλα άμεσα:

image.png.80f698ff66f1d4b238af1440ac50be86.png

 

26 λεπτά πριν, karydis είπε

Καλησπέρα συμφορυμειτες, παρακολουθω τόσο καιρο το τοπικ και μας εχει ανοίξει τα ματια σε πολλά. 

επειδή ηρθε και εμένα η σειρά μου, για ενα 18αρι και για ψυξη και για θερμανση (70%-30%) στην αθηνα. 

γλυκοκοίταζα το haori 17ari αλλα θα ήθελα κάποια πρόταση μέχρι 1300-1400 για να προχωρ'ησω με αντικατασταση συσκευων

 

τα άλλα που μου αρεσαν είναι τα παρακάτω 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θερμοκρασία εσωτερικού στοιχείου<σημείο δρόσου, θα έχεις αφυγρανση.

Πάντως το atxc25b στην αφυγρανση, έκανε καλή δουλίτσα στον χώρο μου.

Επειδή είχα πάει για μπάνιο λόγω των ημερών και έχασα επεισόδια, με το toshiba τί έγινε;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, liakjim said:

Όχι, πρέπει να υπολογίζεις το σημείο δρόσου στον χώρο σου, Το κλιματιστικό σου θα κάνει αφύγρανση μόνο όταν το εσωτερικό του στοιχείο πέσει κάτω από το σημείο αυτό.

Με την ευκαιρία, το σημείο δρόσου είναι δείκτης δυσφορίας για το καλοκαίρι. Θέλουμε να είναι κάτω από 15C.

image.png.bc2f766d541c5d81a32c7a87b2b0a6c6.png

 

Ωραίος, χρήσιμη πληροφορία.

Ο δείκτης δρόσου μου (26,3 β με 45% υγρασία), είναι 13,4. Δε νομίζω ότι πέφτει τόσο χαμηλά σε κανονική λειτουργία, ούτε καν σε αφύγρανση ίσως.

Άρα διαισθητικά καλά το είπα πριν, θέλω 60%, με αυτή τη θερμοκρασία, για να γίνει αφύγρανση. Εκεί το σημείο δρόσου ανεβαίνει στο 18, που είναι πολύ πιο πιθανό να το πιάσει - πέσει το στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: οχι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξη , περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 38τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): κυψελη αττικης 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μετριες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Θερμικές Απώλειες 3097.71Watt    2664.03KCal/h   81.52Watt/m   270.11KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, karydis είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: οχι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξη , περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 38τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): κυψελη αττικης 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μετριες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Θερμικές Απώλειες 3097.71Watt    2664.03KCal/h   81.52Watt/m   270.11KCal/h/m2

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

@liakjim δεν είχες πάρει ένα 24 toshiba για "δίπλα"; 😕

Κααααααααποια στιγμή θα μπει (για χειμώνα μας ενδιαφέρει οπότε δεν το βιαζόμαστε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

θενκ γιου! μπορεις να μου πεις επιγραμματικά που κερδιζει το συγκεκριμένο εναντι πχ του haori ή γενικα ποιο ειναι το ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, karydis είπε

θενκ γιου! μπορεις να μου πεις επιγραμματικά που κερδιζει το συγκεκριμένο εναντι πχ του haori ή γενικα ποιο ειναι το ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα ? 

Είναι φθηνότερο 😅

Αν σου έχει κάνει κλικ, βάλε το 13άρι Haori. Ίδια εγγύηση, wifi, έχει ιονιστή, σχεδόν ίδια τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και αποδόσεις, αλλάζει το ντιζάιν. Δες και στην σελίδα της toshiba.

Προσωπικά θεωρώ το edge πιο VFM ανάμεσα στα 2, αλλά το haori έχει τα looks, οπότε it's your call.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnnyman είπε

Το αεργο τι είναι φίλε μου?

Έχω και μια πρίζα 16α με δική της ασφάλεια που είναι για πλυντήριο πιάτων αλλά είναι από την απέναντι πλευρά..

Το έβαλες το άρατα να μας πεις άποψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γονεις μου εχουν ενα αρχαιο κλιματιστικο στο δωματιο και θελουν να το αλλαξουν γιατι πλεον ειναι στα τελευταια του. Το χρησιμοποιουν μονο για ψυξη γιατι υπαρχει καλοριφερ αλλα καλο θα ηταν να ειναι αποδοτικο και στην θερμανση. Διαβασα αρκετες σελιδες αλλα η αληθεια ειναι οτι χαθηκα.

Μπορειτε να προτεινετε ενα αξιοπρεπες στα 9.000 btu που να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο στην πραξη? Δεν θελω να ξεφυγουμε σε χρηματα. Δυστυχως βεβαια δεν προλαβα την επιδοτηση.

Κοιταξα στο skroutz και στον Κωτσοβολο. Παρατηρησα οτι στο skroutz βγαινει τελικα ακριβοτερο γιατι χρεωνει 165 ευρω την εγκατασταση/απεγκατασταση, ενω ο Κωτσοβολος σε ορισμενα μοντελα εχει την εγκατασταση δωρεαν.

Κοιταω αυτα τα δυο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285150-a-c-in9btu-toyotomi-thn-thg-a28vr23?catalogId=10551&productId=53268001&langId=-24

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...