Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2023 στις 10:26 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Η παροχή ρεύματος του SRK63ZR-W, είναι 3Χ2.5, στην εξωτερική μονάδα..

Το σωστό είναι να πάρει από ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα, όπου ο ηλεκτρολόγος σου θα ασφαλίσει τη γραμμή με μικροαυτόματη ασφάλεια B16 ή C16 τύπου L+N (που διακόπτει και ουδέτερο), όπου προσωπικά επειδή κανένας δεν βάζει ακροχιτώνια σε εύκαμπτα καλώδια, θα σου πρότεινα να είναι μονοκλωνη τουλάχιστον η παροχή του ρεύματος.., για τις εντολές (ανάμεσα μεσα έξω μονάδα)αν θυμάμαι καλά είναι 4Χ1.5, όπου και εκεί ιδανικά μονόκλωνα..

Η 2.5αρα γραμμή ασφαλίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ με 16αρα ασφάλεια (ή μικρότερη)

ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΠΟΤΕ!

Έτσι λένε ΟΛΑ τα εγχειρίδια εγκατάστασης κλιματικών..

Απέφυγε πρίζες, φις κλπ χαζά.., απευθείας από πίνακα στην εξωτερική..

Είναι κοντά ο πίνακας σου με το σημείο της εξωτερικής μονάδας;

Δεν ειναι κοντα ο πινακας αλλα στην διαδρομη του καλωδιου υπαρχει ντουλαπα οποτε το περισσοτερο καλωδιο θα κρυφτει μεσα σε αυτη στο πανω ραφι.

Μισο να βγαλω τον πινακα φωτογραφια να μου πεις αν χωραει ο η καλη ασφαλεια που γραφεις.

IMG_20230731_114528.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειναι κοντα ο πινακας αλλα στην διαδρομη του καλωδιου υπαρχει ντουλαπα οποτε το περισσοτερο καλωδιο θα κρυφτει μεσα σε αυτη στο πανω ραφι.

Μισο να βγαλω τον πινακα φωτογραφια να μου πεις αν χωραει ο η καλη ασφαλεια που γραφεις.

IMG_20230731_114528.jpg

Άνετα χωράει η μικροαυτόματη που σου λέω, ουσιαστικά είναι σαν και αυτή της κουζίνας και του θερμοσίφωνα σου (οι "διπλές"), που πλέον τις έχουν "μικρύνει" και βγαίνουν και σε πιο μικρό μέγεθος..

Ενδεικτικά σου ποστάρω μία, αφού ο πίνακας σου έχει στοιχεία της ABB:

https://www.kafkas.gr/ilektrologika/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-10a-16a/abb-mikroaftomatos-2p-c16a-6-0ka-230v-l-n_201078/

Την καλωδίωση και τοποθέτηση στον πίνακα θα στην κάνει ηλεκτρολόγος ή εσύ (αν έχεις γνώση και προσοχή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι 'χαζη' η παρατηρηση, αλλα μου αρεσει να βλεπω την λεξη 'inverter' πανω στη συσκευη.
Στο νεο ψυγειο που πηρα περυσι, το γραφει, κατω απο τη μαρκα.
Σε καποια καταστηματα κινητης τηλεφωνιας που πηγα σημερα, επισης ειδα καποια κλιματιστικα να το γραφουν.
Στο daikin που κοιταζω....δεν το γραφει, ουτε μπροστα, ουτε πισω, ουτε διπλα, εκτος αν το γραφει καπου αλλα δεν φαινεται στις προωθητικες φωτογραφιες...αλλα δεν νομιζω.
Βεβαια, η ουσια ειναι να ειναι inverter και καλο inverter και οχι απλως να εχει σταμπα, αλλα λεμε τωρα...
Οταν εχεις παθει 'ψυχολογια' με την καταναλωση, θες να βλέπεις οτι ειναι 'εκει' η συσκευη και προσπαθει να κανει τη δουλεια της με χαμηλη καταναλωση ρευματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Άνετα χωράει η μικροαυτόματη που σου λέω, ουσιαστικά είναι σαν και αυτή της κουζίνας και του θερμοσίφωνα σου (οι "διπλές"), που πλέον τις έχουν "μικρύνει" και βγαίνουν και σε πιο μικρό μέγεθος..

Ενδεικτικά σου ποστάρω μία, αφού ο πίνακας σου έχει στοιχεία της ABB:

https://www.kafkas.gr/ilektrologika/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-10a-16a/abb-mikroaftomatos-2p-c16a-6-0ka-230v-l-n_201078/

Την καλωδίωση και τοποθέτηση στον πίνακα θα στην κάνει ηλεκτρολόγος ή εσύ (αν έχεις γνώση και προσοχή);

Θα την κανει ο φιλος που θα το τοποθετησει το εχει κανει ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2023 στις 10:14 ΜΜ, liakjim είπε

image.gif.5bbf1d2f3ecc7eb6cefd06e76ad24132.gif

Καλημέρα η εταιρεία που θα μου βάλει το κλιματιστικό της toshiba στην κουζίνα λέγεται t clima .....εχεις ακούσει καλά λόγια για την συγκεκριμένη εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα την κανει ο φιλος που θα το τοποθετησει το εχει κανει ξανα.

Ελπίζω ο φίλος να ξέρει, δεν είναι "απλή" ασφάλεια που από την γενική θα πάρει μόνο φάση κλπ

Η συγκεκριμένη θέλει από τη μια "μεριά" της να φύγει η φάση και ο ουδέτερος προς το μηχάνημα (φορτίο), καθώς από την άλλη μεριά να πάρει φάση από την γενική (ή άλλη μπάρα γεφύρωσης κλπ) και ουδέτερο την μπάρα των ουδετέρων νομίζω, αλλιώς ζήτα να σε ενημερώσει κάποιος ηλεκτρολόγος γνωστός..

Προσοχή επίσης που μπαίνει η φάση και που ο ουδέτερος, στην μεριά του ουδετέρου έχει ένα Ν (Neutral)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ελπίζω ο φίλος να ξέρει, δεν είναι "απλή" ασφάλεια που από την γενική θα πάρει μόνο φάση κλπ

Η συγκεκριμένη θέλει από τη μια "μεριά" της να φύγει η φάση και ο ουδέτερος προς το μηχάνημα (φορτίο), καθώς από την άλλη μεριά να πάρει φάση από την γενική (ή άλλη μπάρα γεφύρωσης κλπ) και ουδέτερο την μπάρα των ουδετέρων νομίζω, αλλιώς ζήτα να σε ενημερώσει κάποιος ηλεκτρολόγος γνωστός..

Προσοχή επίσης που μπαίνει η φάση και που ο ουδέτερος, στην μεριά του ουδετέρου έχει ένα Ν (Neutral)

Καλημέρα φίλε μου.

Εγώ που πήρα toshiba arata 16αρι θα το περάσουν την Πέμπτη ο κωτσοβολος.

Με τα ηλεκτρολόγικα τι παίζει με το συγκεκριμένο? 

Είναι καλύτερα να πάρει από πρίζα η από το μπουατ απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα φίλε μου.

Εγώ που πήρα toshiba arata 16αρι θα το περάσουν την Πέμπτη ο κωτσοβολος.

Με τα ηλεκτρολόγικα τι παίζει με το συγκεκριμένο? 

Είναι καλύτερα να πάρει από πρίζα η από το μπουατ απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Προσωπικά θεωρώ πως είτε 9αρι είτε 24αρι, το καλύτερο είναι να τροφοδοτηθεί απευθείας από τον ηλεκτρολογικό πίνακα, με δική του ξεχωριστή γραμμή, ανάλογης διατομής που προτείνει ο κατασκευαστής..

Συγκεκριμένα το δικό σου 16αρι, λέει μέγιστο ρεύμα 9Α, όπου πρακτικά μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 3Χ1.5 παροχή.., ιδανικά αν μπορείς θα πρότεινα 3Χ2.5, από εκεί και πέρα, δεν είμαι πολύ φαν να "τραβάμε" σχεδόν 10Α (συν άεργο) από πρίζες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Προσωπικά θεωρώ πως είτε 9αρι είτε 24αρι, το καλύτερο είναι να τροφοδοτηθεί απευθείας από τον ηλεκτρολογικό πίνακα, με δική του ξεχωριστή γραμμή, ανάλογης διατομής που προτείνει ο κατασκευαστής..

Συγκεκριμένα το δικό σου 16αρι, λέει μέγιστο ρεύμα 9Α, όπου πρακτικά μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 3Χ1.5 παροχή.., ιδανικά αν μπορείς θα πρότεινα 3Χ2.5, από εκεί και πέρα, δεν είμαι πολύ φαν να "τραβάμε" σχεδόν 10Α (συν άεργο) από πρίζες..

Το αεργο τι είναι φίλε μου?

Έχω και μια πρίζα 16α με δική της ασφάλεια που είναι για πλυντήριο πιάτων αλλά είναι από την απέναντι πλευρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Προσωπικά θεωρώ πως είτε 9αρι είτε 24αρι, το καλύτερο είναι να τροφοδοτηθεί απευθείας από τον ηλεκτρολογικό πίνακα, με δική του ξεχωριστή γραμμή, ανάλογης διατομής που προτείνει ο κατασκευαστής..

Συγκεκριμένα το δικό σου 16αρι, λέει μέγιστο ρεύμα 9Α, όπου πρακτικά μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 3Χ1.5 παροχή.., ιδανικά αν μπορείς θα πρότεινα 3Χ2.5, από εκεί και πέρα, δεν είμαι πολύ φαν να "τραβάμε" σχεδόν 10Α (συν άεργο) από πρίζες..

Τα A έχουν και την άεργη ισχύ μέσα .

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή παρέλαβα, σήμερα πρωί έγινε εγκατάσταση σε 2 Yukai, ένα 10άρι και ένα 18άρι.

Το συνεργείο άψογο και πολύ προσεκτικό. Όλα όπως προβλεπόταν (μήκος σωλήνων, κενό 15 λεπτά κλπ). Και όχι μόνο αυτό αλλά μου έκαναν και περιγραφή ότι βήμα κάναν για πιο λόγο γίνεται. Το συνεργείο το πλήρωσα από την τσέπη μου.

Περιμένω να γυρίσω σπίτι για να ακούσω εντυπώσεις. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Δηλαδή? 

Εξηγήστε και εμάς τους άσχετους 😆 

Τα inverter κλιματιστικά δεν είναι ωμικα φορτία. Ο συντελεστής ισχύος μπορεί να παίξει ακόμα και στο 0.6 οπότε αν κάποιος μετρήσει με αμπεροτσιμπιδα και πολλαπλασιάσει με τα volts δεν θα μετρήσει ισχύ ( την οποία πληρώνουμε σαν οικιακοί καταναλωτές) αλλά και την άεργη ισχύ.

Τα πριζακια/μετρητές το δείχνουν αυτό ( όχι πάντα ).  Τα Shelly το δείχνουν πχ. Το υπολογίζουν εύκολα μετρώντας τη διαφορά φάσης μεταξύ τάσης και έντασης.

ΥΓ Ότι θυμάμαι από τα μαθήματα ηλεκτροτεχνίας, αν κάτι λέω λάθος ας με διορθώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...