Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής την ποιο χαμηλή κατανάλωση που έχω δει,χωρίς όμως να ζορίζεται ιδιαίτερα με εξωτερική 28 αυτή την στιγμή και ζήτηση πάλι 28 το άνοιξα πριν 40 λεπτά περίπου legend 18 

 

Screenshot_20230729_220704_Shelly Smart Control.jpg

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, agnostos99 said:

Ναι έχει ήδη δρομολογηθεί για να δουμε. Πάντως η επιλογή για toshiba εκεί ήταν ακριβως επειδή πολλοί ανεφεραν για ησυχες μονάδες. Δεν ξερω αν ήταν μονο τα yukai/arata που παιρνουν οι περισσοτεροι καθως εχουν άλλους συμπιεστες μάλλον λόγω απόδοσης αλλά ήλπιζα ότι το edge σαν και πιο πανω σειρά θα ήταν ακόμα πιο ήσυχο και αποδοτικό

Προσωπικά το edge το 22αρι που έβαλαν οι γονείς μου, δεν μπορώ καν να καταλάβω ότι λειτουργεί αν δεν πάω σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων. Πραγματικά τάφος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris222 είπε

Απόλυτος 😂😂

γιατι όμως; 

Έβαλες 4 midea ( 2 κανονικά και 2 με αυτοκόλλητα inventor) για θέρμανση;

image.gif.2085f43c3a7320c33a33ef8d84897f25.gif

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο δωμάτιο έχει Daikin sensira του 1997. Με μαγνητακι στην μπαλκονόπορτα για να κλείνει. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσες φορές έχει ανοιγοκλείσει από ρεύμα. Δεν έχει αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα, μόνο 3 fixed. Κάνει θόρυβο μέσα και έξω, αλλά σκοτώνει με τα 1130 ακατεβατα watts του και την κάτω από 1μ σωλήνα ...

IMG-20230729-182502.jpg

Screenshot-2023-07-29-18-14-48-91-99c048

Screenshot-2023-07-29-18-18-40-16-99c048

 

 

 

 

 

ερωτηση αν ειναι κατω απο 2 μετρα πχ η σωληνα ,αυτο τι συνεπαγεται στην αποδοση/καταναλωση  του ac? Αυξημενη καταναλωση και/η δυσκολια του συμπιεστη ,αρα μπορει να φθαρει πιο γρηγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, vali said:

Προσωπικά το edge το 22αρι που έβαλαν οι γονείς μου, δεν μπορώ καν να καταλάβω ότι λειτουργεί αν δεν πάω σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων. Πραγματικά τάφος!

Για να πω και την πικρη μου αληθεια εμενα ειναι ακριβως απ εξω απο το δωματιο στο δαπεδο της βεραντας, μας χωριζει ένας τοίχος και μια πορτα με διπλό τζάμι αλλά ναι καποια αλλα toshiba που ακουσα δεν εχουν αυτο το ενοχλητικό σφυριγμα. Για το 24ρι τώρα επειδή είναι twin rotary εχει αλλο συμπιεστή εντελως σε αντιθεση με τα πιο μικρά μοντέλα που εχουν απλό rotary. ΑΝ αυτό παίζει κανενα ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, KOSTASMOUS είπε

ερωτηση αν ειναι κατω απο 2 μετρα πχ η σωληνα ,αυτο τι συνεπαγεται στην αποδοση/καταναλωση  του ac? Αυξημενη καταναλωση και/η δυσκολια του συμπιεστη ,αρα μπορει να φθαρει πιο γρηγορα?

Τα λέμε στο sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισμός σε κλιματιστικό 14 μηνών. Σε δωμάτιο, χρήση καλοκαίρι 24/7. 

Γενικά πολύ έντονη μυρωδιά όταν σταματούσε την ψύξη. Δε περίμενα τέτοιο χάλι και δε ξέρω γιατί έγινε. 

Τα φίλτρα ήταν καθαρά όπως και τα στοιχεία (και από την εσωτερική μεριά) αλλά ο ανεμιστήρας και η αποχέτευση μια αηδία. Αλλάχτηκε και ο σωλήνας με καινούριο.

4.jpg

1.jpg

2.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, agnostos99 said:

Για να πω και την πικρη μου αληθεια εμενα ειναι ακριβως απ εξω απο το δωματιο στο δαπεδο της βεραντας, μας χωριζει ένας τοίχος και μια πορτα με διπλό τζάμι αλλά ναι καποια αλλα toshiba που ακουσα δεν εχουν αυτο το ενοχλητικό σφυριγμα. Για το 24ρι τώρα επειδή είναι twin rotary εχει αλλο συμπιεστή εντελως σε αντιθεση με τα πιο μικρά μοντέλα που εχουν απλό rotary. ΑΝ αυτό παίζει κανενα ρόλο

Δεν έχει να κάνει.

Σίγουρα βοηθάει ο συμπιεστής, ειδικά στα 22ρια/24ρια+ που είναι άλλωστε πιο "βαριά" μηχανήματα, ώστε να λειτουργούν περισσότερο πολιτισμένα. Και πάλι όμως ένα 9ρι/13ρι θα έπρεπε να είναι αρκετά πιο αθόρυβο.

Εφόσον αποκλείουμε θέμα κακής εγκατάστασης, τότε είτε μιλάμε για ελλατωματική παρτίδα, είτε για μέτριο quality control, .Αν τσεκάρεις review στο skroutz για toshiba  9 στους 10 πίνουν νερό στο όνομα τους και 1 αρνητικό αναφέρει κυρίως θέματα με θόρυβο/βουητά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Να θέσω ένα ερώτημα; Δεν είναι ειρωνικό, ίσα ίσα, για καλύτερη κατανόηση. 

Πως γίνεται να μην προτείνει κάνεις σας π.χ τα Toyotomi που είναι πρώτα σε βαθμολογία π.χ στο Skroutz και όχι μόνο, και να προτείνετε τα Yukai / Arata και τα υπόλοιπα που αναφέρετε με αρνητικές κρητικές.

Φυσικά, όλοι ξέρουμε ότι όλες οι κρητικές δεν είναι αντιπροσωπευτικες αλλά σίγουρα επιρεαζουν την τελική αγορά. 

Ισχύει για όλα τα προϊόντα. Εδώ μια βαλίτσα αν πας να αγοράσεις και διαβάσεις ότι δεν είναι γερή, το ροδάκι σπάει, είναι βαριά, λογικά δεν θα την πάρεις. Ομως θα πάρεις μια βαλίτσα με καλά σχόλια. 

Ευχαριστώ και σορρυ αν σας φαίνεται χαζό το ερώτημα. 

 

Γιατι εχει γινει σημαια, οτι απαξ και ξερεις το εργοστασιο κατασκευης σημαινει οτι τα μηχανηματα ειναι ιδια. Λες και ενα εργοστασιο δεν βγαζει -μπορει και- 10 ποιοτητες του "ιδιου" προιοντος αναλογα με το τι ζητησει ο αγοραστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχει όμως;

Ναι νομίζω το έχω πει παλιότερα.

Εχει λειτουργία που μπορεί να ρυθμίσει την υγρασία με την ψύξη.

Απλα δεν πρέπει η υγρασία να είναι μικρότερη από την επιθυμητή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, andreaspA said:

Λες και ενα εργοστασιο δεν βγαζει -μπορει και- 10 ποιοτητες του "ιδιου" προιοντος αναλογα με το τι ζητησει ο αγοραστης

Mπορει φυσικα να βγαζει, ΑΛΛΑ το κοστος εκτοξευεται και οι φασονατζηδες ψαχνουν για το φτηνοτερο και οχι για το καλυτερο απο τις 10 επιλογες!

Το μονο που κανουν, γιατι ειναι στην ιδια γραμμη παραγωγης και απλα δεν θα μπουν η θα μπουν, επιλεγουν αν θα εχει διαφορα εξτρα οπως ionizer,wifi, κλπ

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κοιτάω για το χωριό να παρω ένα 9αρι ή 12αρι διαπιστώνω τα εξής σήμερα.

Ο Κώτσος έχει κόψει την δωρεάν εγκατάσταση σε όλα τα κλιματιστικα.

Το Praktik έχει δωρεάν μόνο στα welio, inventor, yuro pro και daikin.

Το Πλαισι έχει δωρεάν σε όλα εκτος από nouvelle και Haier.

Τα media έχουν στο 95% όλα δωρεάν εγκατάσταση. 
 

Τώρα τι μαγειρέματα και μοίρασμα πίτας παίζει δεν ξέρω αλλά θα περιμενω τον Κώτσο να βγάλει καμία καλή προσφορά μιας και δεν πρόλαβα τα Toshiba που είχε αλλά ούτε την δωρεάν εγκατάσταση των daikin.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Mπορει φυσικα να βγαζει, ΑΛΛΑ το κοστος εκτοξευεται και οι φασονατζηδες ψαχνουν για το φτηνοτερο και οχι για το καλυτερο απο τις 10 επιλογες!

Το μονο που κανουν, γιατι ειναι στην ιδια γραμμη παραγωγης και απλα δεν θα μπουν η θα μπουν, επιλεγουν αν θα εχει διαφορα εξτρα οπως ionizer,wifi, κλπ

Εσυ το λες αυτο αλλα δεν ισχυει. Το οτι ενας κατασκευαστης στο 2023 την εποχη της παγκοσμιοτητας, αποφασιζει να μην εχει δικο του εργοστασιο , αλλα να "κατασκευαζει" μεσω συμφωνιων σε αλλα εργοστασια, σιγουρα δεν σημαινει οτι θα αγορασει το φθηνο. Πολυ πιθανα να ειναι και το εντελως ανάποδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...