Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι για το εργαλείο που έχετε των θερμικών απωλειών.

Αφού υπολογίσουμε την ισχύ των απωλειών τι κάνουμε μετά? Επιλέγουμε αντίστοιχο κλιματιστικό με ονομαστική ισχύ τόσο ή με μέγιστη ισχύ τόσο? Πχ αν οι απώλειες είναι 3500watt τα κάνουμε 11.942 btu άρα επιλέγουμε πχ το 12άρι κάποιας εταιρείας ή θέλει κάποιο συντελεστή ασφαλείας προς τα πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δεν κλεινουν ουτε τα νεα ουτε εκλειναν τα παλια Liak. Απλά από τη μεχρι τωρα συμβιωση μαζί τους πέραν της οικονομίας φαινεται να υπάρχει μικροτερη ψυξη στο σπίτι. Για θορυβο δε θα μιλησω άλλο ήδη εχω αρχίσει τα περα δωθε με αντιπροσωπείες το θεωρώ απαραδεκτο να ακουγονται τετοια σφυριγματα και μουγκρητά που τα παλιά ούτε καν είχαν κανει ποτε επι 20ετίας.

Νομίζω ότι έχεις σχηματίσει μια άποψη και δεν μπορεί κανεις ούτε και θέλει φαντάζομαι να σου αλλάξει την άποψη.

Απλα έχει υπόψη σου ότι το παλιό ξεκινούσε σε φουλ απόδοση και σταματούσε μόνο αφού έπιανε έναν μπορεί και δυο βαθμούς πιο κάτω από την επιθυμητή, όποτε γινόταν ψυγείο ο χώρος και μπορει να πηγαινε και στα μέσα δωμάτια αφού εκει που καθόσουν παγωνες. Όταν βέβαια ξανά έπαιρνε μπροστα είχες ήδη λίγο δυσανασχετήσει από την υγρασία αφού θα δούλευε ο ανεμιστηρας του μόνο.

Τα νέα όταν πλησιάζουν την επιθυμητή έχουν αρχίσει ήδη να κατεβάζουν στροφές γιατί το ζητούμενο δεν είναι να κρυώσουν όλο το σπιτι, αλλά μόνο τον χώρο που βρίσκονται.

Αν δεν σου φτάνει η δροσιά που βγάζουν βαλε ενα βαθμό πιο κάτω και αν ο χώρος σου δεν έχει πιο μεγάλες απώλειες από αυτές που μπορει να καλύψει το αιρ-κοντίσιον τότε θα είσαι καλυμμένος.

Παντως αν σου αρέσουν σώνει και καλά τα παλιά on/off λογικά όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα θέλει να το δώσει.

Σε κάθε περίπτωση εδώ μέσα θεωρώ ότι γράφουμε τις απόψεις μας για τα κλιματιστικά ώστε να βοηθήσουμε κάποιους υποψήφιους αγοραστές να κατανοήσουν κάποια πράγματα και να κάνουν την καλύτερη επιλογή για αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, agnostos99 said:

Δεν κλεινουν ουτε τα νεα ουτε εκλειναν τα παλια Liak. Απλά από τη μεχρι τωρα συμβιωση μαζί τους πέραν της οικονομίας φαινεται να υπάρχει μικροτερη ψυξη στο σπίτι (στο ένα μέρος μονο που μπηκε ενα μεγαλο). Για θορυβο δε θα μιλησω άλλο ήδη εχω αρχίσει τα περα δωθε με αντιπροσωπείες το θεωρώ απαραδεκτο να ακουγονται τετοια σφυριγματα και μουγκρητά που τα παλιά ούτε καν είχαν κανει ποτε επι 20ετίας ακόμα και κατα τη φαση On/Off δεν καταλαβαινες θορυβους.

Α και δεν ειμαστε άτομα που βαζουν 22 το κλιμα ψυξη ε... Μιλαμε για ανεση σε 27-28 βαθμους

μπήκα και διάβασα τα προηγούμενα σου ποστ για να καταλάβω το πρόβλημα σου. Με πρόλαβε ο liakos ομως.. 

Ειδικά για την ψύξη ζήτησε παρακάτω για αρχή και θα στο φέρει όπως θες (πιο γρήγορα). Προφανώς θα κάψει περισσότερο από προηγουμένως αλλά σίγουρα λιγότερα από το μιτσουμπίσι.. Επίσης δες το θέμα της εγκαταστάσης και αν δουλεύει σωστά με την αντιπροσωπεία γιατί ο θόρυβος που λες δεν μπορώ να σου πω ότι είναι φυσιολογικός ή οχι. 

Πάντως νομίζω ότι έστω και λογικά να το πάρεις (πέρα από την προσωπική σου εμπειρία που μπορεί να οφείλεται σε ελλατωματικό προϊόν ή προβληματική εγκατάσταση) είναι αυτονόητο ότι τα συγχρονα κλιματιστικά δεν συγκρίνονται με τα 10ετιας κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tu-luba said:

Νομίζω ότι έχεις σχηματίσει μια άποψη και δεν μπορεί κανεις ούτε και θέλει φαντάζομαι να σου αλλάξει την άποψη.

Απλα έχει υπόψη σου ότι το παλιό ξεκινούσε σε φουλ απόδοση και σταματούσε μόνο αφού έπιανε έναν μπορεί και δυο βαθμούς πιο κάτω από την επιθυμητή, όποτε γινόταν ψυγείο ο χώρος και μπορει να πηγαινε και στα μέσα δωμάτια αφού εκει που καθόσουν παγωνες. Όταν βέβαια ξανά έπαιρνε μπροστα είχες ήδη λίγο δυσανασχετήσει από την υγρασία αφού θα δούλευε ο ανεμιστηρας του μόνο.

Τα νέα όταν πλησιάζουν την επιθυμητή έχουν αρχίσει ήδη να κατεβάζουν στροφές γιατί το ζητούμενο δεν είναι να κρυώσουν όλο το σπιτι, αλλά μόνο τον χώρο που βρίσκονται.

Αν δεν σου φτάνει η δροσιά που βγάζουν βαλε ενα βαθμό πιο κάτω και αν ο χώρος σου δεν έχει πιο μεγάλες απώλειες από αυτές που μπορει να καλύψει το αιρ-κοντίσιον τότε θα είσαι καλυμμένος.

Παντως αν σου αρέσουν σώνει και καλά τα παλιά on/off λογικά όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα θέλει να το δώσει.

Σε κάθε περίπτωση εδώ μέσα θεωρώ ότι γράφουμε τις απόψεις μας για τα κλιματιστικά ώστε να βοηθήσουμε κάποιους υποψήφιους αγοραστές να κατανοήσουν κάποια πράγματα και να κάνουν την καλύτερη επιλογή για αυτούς.

Δεν εχω σχηματισει καποια αποψη, οι απαντησεις ήταν πανω στο θεμα συγκρισης παλιων νεων που αναφερθηκε παραπανω.

Μερες τωρα δε μιλαω καν ουτε για αποδοση ουτε για οικονομία. Το μοναδικό θέμα που είναι με διαφορα χειροτερο είναι ο θορυβος απο τον συμπιεστη απο χαμηλα μεχρι στα ψηλα του οποτε εκεί επιμενω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psychen είπε

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω ένα οικονομικό κλιματιστικό για μικρο σπιτι στο κεντρο της αθηνας, αν ξερετε κατι προτεινετε ελευθερα.

 

 

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό 300 - 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60 ψυξη / 40 θερμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης/θερμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: μικρο διαμερισμα 45τμ περιπου
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Ακρόπολη
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). 1ος οροφος, εντονη ηλιοφανεια
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω 
    3835.21 Watt
    3298.28 KCal/h
    85.23 Watt/m2
    73.30 KCal/h/m2

     

 

Αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε για Toshiba arata/yukai, Daikin atxc25d. Παίζουν πολλές φορές σε προσφορές οπότε με την εγκατάσταση ίσως σου βγει σε καλα λεφτά. Θα κάνεις κάποια απόσβεση σε σχέση με τα φθηνά κινέζικα.

Αν πρέπει να μείνεις χαμηλά σε κόστος, θα κοίταζα κάποιο TCL από bestprice ( προσοχή στις παραεισαγωγες) ή στο equation από Leroy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δεν εχω σχηματισει καποια αποψη, οι απαντησεις ήταν πανω στο θεμα συγκρισης παλιων νεων που αναφερθηκε παραπανω.

Μερες τωρα δε μιλαω καν ουτε για αποδοση ουτε για οικονομία. Το μοναδικό θέμα που είναι με διαφορα χειροτερο είναι ο θορυβος απο τον συμπιεστη απο χαμηλα μεχρι στα ψηλα του οποτε εκεί επιμενω :)

Μάλλον πρέπει να δεις λίγο το θέμα εγκατάστασης, μήπως τσακισμένους σωλήνες, μήπως έλλειψη φρέον.

Στο φουλ και τα δικά μου midea κάνουν σφύριγμα που ευτυχώς με τα αντικραδασμικα δεν περνάει μέσα αλλά μόλις ρίξουν στροφές στο 75% και κάτω δεν ακούγονται ενοχλητικά τουλάχιστον έξω γιατί μέσα δεν περνάει τιποτα.

Για να σου κάνει θόρυβο ο συμπιεστης σε όλο το εύρος λειτουργίας είτε ζορίζεται, είτε κάτι είναι ξεσφιγκο και συντονίζει.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tu-luba said:

Μάλλον πρέπει να δεις λόγο το θέμα εγκατάστασης, μήπως τσακισμένους σωλήνες, μήπως έλλειψη φρέον.

Στο φουλ και τα δικά μου midea κάνουν σφύριγμα που ευτυχώς με τα αντικραδασμικα δεν περνάει μέσα αλλά μόλις ρίξουν στροφές στο 75% και κάτω δεν ακούγονται ενοχλητικά τουλάχιστον έξω γιατί μέσα δεν περνάει τιποτα.

Για να σου κάνει θόρυβο σε όλο το εύρος λειτουργίας είτε ζορίζεται, είτε κάτι είναι ξεσφιγκο και συντονίζει.

Ελέγθηκε από εγκαταστατη και είναι όλα οκ εκεί και ο θορυβος απ ότι είπε έρχεται από τον συμπιεστη. Από απόδοση είναι μια χαραα δεν έχω παραπονο από το συγκεκριμενο και οι μετρησεις δειχνουν να πεφτει μεχρι 200w που ειναι κομπλέ. Επίσης είανι τοποθετημενο στο δαπεδο πανω σε πλαστικές βασεις απότε από μονο του είναι αντικραδασμικό υποτιθεται πληρως απ ότι μου είπαν. Παρ όλα αυτά μου προκαλέι σχεδόν πονοκέφαλο μετά από ώρα όταν λειτουργει οπουδηποτε στο φάσμα και όταν παταω πχ θερμοκρασία 29-30 και κοβει όλο το κλιμα αγαλιαζει το κεφάλι μου αλλά και ολοκληρη η γειτονια πισω στον ακάλυπτο :D

Τη διαφορά αυτή τη διαπίστωσαν όλα τα άτομα που ακουσαν να δουλευει ρελαντί και μετα off παρ όλα αυτα το πόσο ενοχλεί τον καθένα είναι υποκειμενικό, άλλοι κοιμουνται και να γκρεμιζεται οικοδομή δίπλα τους και άλλοι είναι πιο ευαισθητοι στο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Ελέγθηκε από εγκαταστατη και είναι όλα οκ εκεί και ο θορυβος απ ότι είπε έρχεται από τον συμπιεστη. Από απόδοση είναι μια χαραα δεν έχω παραπονο από το συγκεκριμενο και οι μετρησεις δειχνουν να πεφτει μεχρι 200w που ειναι κομπλέ. Επίσης είανι τοποθετημενο στο δαπεδο πανω σε πλαστικές βασεις απότε από μονο του είναι αντικραδασμικό υποτιθεται πληρως απ ότι μου είπαν. Παρ όλα αυτά μου προκαλέι σχεδόν πονοκέφαλο μετά από ώρα όταν λειτουργει οπουδηποτε στο φάσμα και όταν παταω πχ θερμοκρασία 29-30 και κοβει όλο το κλιμα αγαλιαζει το κεφάλι μου αλλά και ολοκληρη η γειτονια πισω στον ακάλυπτο :D

Τη διαφορά αυτή τη διαπίστωσαν όλα τα άτομα που ακουσαν να δουλευει ρελαντί και μετα off παρ όλα αυτα το πόσο ενοχλεί τον καθένα είναι υποκειμενικό, άλλοι κοιμουνται και να γκρεμιζεται οικοδομή δίπλα τους και άλλοι είναι πιο ευαισθητοι στο θορυβο.

Θα φώναζα την αντιπροσωπεία για πιθανή αντικατάσταση. Τα Toshiba από όσα λένε οι κάτοχοι εδώ μέσα είναι προς στο αθόρυβο φάσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Ελέγθηκε από εγκαταστατη και είναι όλα οκ εκεί και ο θορυβος απ ότι είπε έρχεται από τον συμπιεστη. Από απόδοση είναι μια χαραα δεν έχω παραπονο από το συγκεκριμενο και οι μετρησεις δειχνουν να πεφτει μεχρι 200w που ειναι κομπλέ. Επίσης είανι τοποθετημενο στο δαπεδο πανω σε πλαστικές βασεις απότε από μονο του είναι αντικραδασμικό υποτιθεται πληρως απ ότι μου είπαν. Παρ όλα αυτά μου προκαλέι σχεδόν πονοκέφαλο μετά από ώρα όταν λειτουργει οπουδηποτε στο φάσμα και όταν παταω πχ θερμοκρασία 29-30 και κοβει όλο το κλιμα αγαλιαζει το κεφάλι μου αλλά και ολοκληρη η γειτονια πισω στον ακάλυπτο :D

Τη διαφορά αυτή τη διαπίστωσαν όλα τα άτομα που ακουσαν να δουλευει ρελαντί και μετα off παρ όλα αυτα το πόσο ενοχλεί τον καθένα είναι υποκειμενικό, άλλοι κοιμουνται και να γκρεμιζεται οικοδομή δίπλα τους και άλλοι είναι πιο ευαισθητοι στο θορυβο.

Μήπως να ελεγχθεί και από το σέρβις της  Toshiba?

κανε έναν κόπο και κουνα ελαφρά τους σωλήνες της εξωτερικής μονάδας σε διαφορά σημεία της διαδρομης από έξω προς τα μέσα για να δεις αν αλλάζει ο ήχος του συμπιεστή 

πως είναι η εγκατάσταση σου μπορείς να μας δείξεις κάποιες φωτογραφίες;

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει ήδη δρομολογηθεί για να δουμε. Πάντως η επιλογή για toshiba εκεί ήταν ακριβως επειδή πολλοί ανεφεραν για ησυχες μονάδες. Δεν ξερω αν ήταν μονο τα yukai/arata που παιρνουν οι περισσοτεροι καθως εχουν άλλους συμπιεστες μάλλον λόγω απόδοσης αλλά ήλπιζα ότι το edge σαν και πιο πανω σειρά θα ήταν ακόμα πιο ήσυχο και αποδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Feedback συνέχεια με Toyotomi Erai 24αρι

Ξεκινημα και αυτό εχθές μετά από μέρες κλειστό σπιτι και συσσωρευμένη θερμοκρασία στα δομικά στοιχεία.

Εξωτερικη 35, εσωτερική 33

Δοκιμη της λειτουργίας power limiting. Ουσιαστικά είναι περιοριστής απόδοσης, δουλεύει δηλαδή ως πιο μικρό κλιματιστικό. Έχει 2 επίπεδα μάλλον 50% και 75% δεν το ξεκαθαρίζει.

Στο 50% καταναλώνει 1400watt , σε κάνα 10λεπτο δοκίμασα το 75% όπου ανέβηκε στα 1800watt αρχικά και έφτασε έως και τα 2000watt για λίγο αφού πλησίασε την επιθυμητή και έριξε στα 900watt.

Σε λειτουργία Fast Cool και ζητούμενη πλέον 25 με απενεργοποιημένη την παραπάνω λειτουργία  μου δούλεψε κοντά στα 2000watt και φουλ ανεμιστηρας για κάνα 15 λεπτό όποτε όταν έφτασε η εσωτερική 26 το έβαλα στους 27 και το άφησα στο auto.

 

 

IMG_6771.png
 

Παντως μετά από εβδομάδα καύσωνα και κλειστό σπιτι τελευταίου ορόφου με ταράτσα μονωμένη μεν αλλά 20ετιας η συσσώρευση θερμικού φορτίου στα δομικά στοιχεία είναι εμφανής αφού χρειάστηκε να βάλω 26 για να δροσίσει καλά, οι τοίχοι κρατούν θερμοκρασία.

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δωμάτιο έχει Daikin sensira του 1997. Με μαγνητακι στην μπαλκονόπορτα για να κλείνει. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσες φορές έχει ανοιγοκλείσει από ρεύμα. Δεν έχει αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα, μόνο 3 fixed. Κάνει θόρυβο μέσα και έξω, αλλά σκοτώνει με τα 1130 ακατεβατα watts του και την κάτω από 1μ σωλήνα ...

IMG-20230729-182502.jpg

Screenshot-2023-07-29-18-14-48-91-99c048

Screenshot-2023-07-29-18-18-40-16-99c048

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Στην ψυξη οταν φτασει την ζητουμενη κ κοψει ο κομπρεσορας , σταματαει ?

Στην ψυξη οταν φτασει την ζητουμενη κ κοψει ο κομπρεσορας , σταματαει ?

Στην ψυξη δεν σταματαει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mindreader said:

Daikin Sensira FTXC25C / RXC25C  που μπορω να βρω το επισημο φυλλαδιο; pdf; (εννοειται δεν το εντοπισα ψαχνοντας μονος μου)

https://www.daikin.gr/el_gr/products/product.html/FTXC-C.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Feedback συνέχεια με Toyotomi Erai 24αρι

Ξεκινημα και αυτό εχθές μετά από μέρες κλειστό σπιτι και συσσωρευμένη θερμοκρασία στα δομικά στοιχεία.

Εξωτερικη 35, εσωτερική 33

Δοκιμη της λειτουργίας power limiting. Ουσιαστικά είναι περιοριστής απόδοσης, δουλεύει δηλαδή ως πιο μικρό κλιματιστικό. Έχει 2 επίπεδα μάλλον 50% και 75% δεν το ξεκαθαρίζει.

Στο 50% καταναλώνει 1400watt , σε κάνα 10λεπτο δοκίμασα το 75% όπου ανέβηκε στα 1800watt αρχικά και έφτασε έως και τα 2000watt για λίγο αφού πλησίασε την επιθυμητή και έριξε στα 900watt.

Σε λειτουργία Fast Cool και ζητούμενη πλέον 25 με απενεργοποιημένη την παραπάνω λειτουργία  μου δούλεψε κοντά στα 2000watt και φουλ ανεμιστηρας για κάνα 15 λεπτό όποτε όταν έφτασε η εσωτερική 26 το έβαλα στους 27 και το άφησα στο auto.

 

 

IMG_6771.png

Ερώτηση: έχει κάποια δυνατότητα ρύθμισης της εσωτερικής υγρασίας; Αν ναι το έχεις χρησιμοποιήσει; Αν το έχει και θα το ενεργοποιήσεις, μπορείς να μας δείξεις στο διάγραμμα των watts πως παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...