Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω ένα οικονομικό κλιματιστικό για μικρο σπιτι στο κεντρο της αθηνας, αν ξερετε κατι προτεινετε ελευθερα.

 

 

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό 300 - 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60 ψυξη / 40 θερμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης/θερμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: μικρο διαμερισμα 45τμ περιπου
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Ακρόπολη
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). 1ος οροφος, εντονη ηλιοφανεια
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω 
    3835.21 Watt
    3298.28 KCal/h
    85.23 Watt/m2
    73.30 KCal/h/m2

     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Feedback από Midea All easy pro 9αρι έχω στα 2 δωμάτια όσο αφορά τις λειτουργίες eco - Gear 75% - Gear 50% και turbo.

Ανοίγω εχθές που επιστρέψαμε με εξωτερική 35 και εσωτερική 33,5 και το βάζω κατευθειαν στο Gear 50% οπου το κλιματιστικό ανεβάζει το ανώτερο 250watt συνεχόμενα. Με αυτά τα watt κατάφερε να κατεβάσει μέχρι του 31 όποτε και πήγα στο δεύτερο βήμα με την λειτουργία Gear 75% και αμέσως η κατανάλωση ανέβηκε στα 400watt όπου κατάφερε ν κατεβάσει στους 29,5.

Επειτα έβαλα την λειτουργία eco και ανέβηκε στα 700watt για κάνα 10λεπτο όποτε και απενεργοποίησα αυτές τις λειτουργίες και το άφησα να κατεβάσει με όσα watt χρειάζεται μέχρι την επιθυμητή 27.

Κάποια στιγμή επειτα και ενώ είχε πιάσει την θερμοκρασία που ήθελα δοκίμασα και την λειτουργία turbo με ζητούμενη 25 όπου ανέβασε κοντά στα 650watt και έφτασε μέχρι και 800watt για λίγο, με φουλ ανεμιστηρα σε όλη την διάρκεια.

Αυτα ενδεχομένως ισχύουν και για το αδερφάκι του inventor legend.

Ψαχνω επισης να δω αν έχει την λειτουργία για να στεγνωνει τα στοιχεία από την υγρασία όταν το κλείνω αλλά μάλλον δεν εχει.

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πω οτι αγοραζω απο αλυσιδα, για καλυτερη τιμη και δωρεαν εγκατασταση, ποσο καλα λειτουργει αν τετοιου ειδους αγορα, την κανεις αποκλειστικα ηλεκτρονικα, απο την ιστοσελιδα τους;

Μηπως για αγορα κλιματιστικου, επιβαλλεται μαλλον να πας απο το ιδιο το καταστημα της αλυσιδας για διευκρινησεις, ή πιο πολυ θα μπλεξεις με κανεναν ασχετο πωλητη οποτε ισως καλυτερα ολα ηλεκτρονικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ThanosR92 said:

Πως γίνεται να μην προτείνει κάνεις σας π.χ τα Toyotomi που είναι πρώτα σε βαθμολογία π.χ στο Skroutz και όχι μόνο, και να προτείνετε τα Yukai / Arata και τα υπόλοιπα που αναφέρετε με αρνητικές κρητικές.

Να σου πω εγώ γιατί; Γιατί ο Έλληνας χρησιμοποιεί θέρμανση και ψύξη σα μάτι κουζίνας. Ανάβει στο τέρμα, τη στιγμή που το θέλει, κι έχει το τηλεκοντρόλ προέκταση του χεριού του να κάνει διαρκή on-off για να "μην καίει και πολύ". Έτσι, το χειμώνα μπορεί να ζει στους 22-24 βαθμούς το απόγευμα, το βράδυ να έχει 15, να ξυλιάζει - αγοράζει θερμαινόμενες κουβέρτες κλπ.

Όποιος λοιπόν έχει σφυριά αντί για χέρια, βλέπει παντού μόνο καρφιά. Ποιο κλιματιστικό θα του κάνει και θα πάρει το 5άστερο; Αυτό που, αν το ανοίξεις τέρμα, τσίτα τα γκάζια, θα κάψει μισή Πτολεμαΐδα να σου κλιματίσει το χώρο. Ποιο είναι αυτό το κλιματιστικό; Συνήθως ένα κακό ινβερτερ, ή ένα παμπάλαιο ονοφφ. Ξέρεις πόσους νεόγερους και μπούμερς έχω ακούσει να λένε "αχ δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά" για κλιματιστικά;

Για να το δεις και αντίστροφα, οι περισσότερες κακές κριτικές δαηκίνων και τοσιμπαίων, είναι ότι... δεν είναι αρκούντως παγωμένα! Δεν έχει πάει κανένας να τους ψιθυρίσει γλυκά στ' αυτάκι "αυτό σημαίνει σύγχρονο, αποτελεσματικό, οικονομικό και αθόρυβο κλιματιστικό".

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, MikhailBakurin said:

.... Ξέρεις πόσους νεόγερους και μπούμερς έχω ακούσει να λένε "αχ δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά" για κλιματιστικά;

Για να το δεις και αντίστροφα, οι περισσότερες κακές κριτικές δαηκίνων και τοσιμπαίων, είναι ότι... δεν είναι αρκούντως παγωμένα! Δεν έχει πάει κανένας να τους ψιθυρίσει γλυκά στ' αυτάκι "αυτό σημαίνει σύγχρονο, αποτελεσματικό, οικονομικό και αθόρυβο κλιματιστικό".

Να σου πω εγω λοιπόν σαν νεόγερος ότι δεν τα φτιαχνουν όπως παλιά και αυτό το λέμε κυρίως για την ποιότητα των πλαστικών και εξαρτημάτων τους, το ότι είχαμε τα παλια και δεν κανανε κιχ σε ψυξη θερμανση από πλευράς συστολής διαστολής, το ότι ήταν πολλά από αυτά κατω από 20 εκατοστά βαθος εεσωτερικής ενώ πλέον τα red dot awarded σημερινά που διαφημίζονται και για το δήθεν λεπτό βάθος τους είναι 25 εκατοστά, για να μη μιλήσω για θορυβο που τουλάχιστο σε αυτά που πέταξα εγώ δεν ακούγονταν καν όσο δούλευαν.

Προφανώς βεβαια και όπως λες καιγανε στο 1,5kw χαλαρα αλλά προσωπικά αν δεν με εκαιγε τόσο η κατανάλωση ίσως και να κράταγα τα παλιά, για όλα αυτα που λέω παραπάνω. Οπότε από αυτά που λες μόνο το "οικονομικό" βλέπω εγώ στα νέα που έβαλα και καμιά από τις λέξεις σύγχρονο, αποτελεσματικό και αθόρυβο. Άντε να σου βαλω το αποτελεσματικό με το σκεπτικό της απόδοσης ανά kwh που καίει γιατί κατά τα άλλα το σύγχρονο 18ρι που έβαλα δεν κρυωνει όντως το ΄χωρο σαν το 12ρι mitsubishi heavy 20ετίας που αντικατέστησε.

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dopermann είπε

Λοιπον μολις μου εβαλαν τα κλιματιστικα απο το πρακτικερ απο της 8 Ιουνιου που τα ειχα αγορασει δραμα η κατασταση καλυτερα να παρετε δικο σας εγκαταστατη το λοιπον οταν κλεινω το ενα απο τα 2 κλιματιστικα δεν κλεινει τερμα η περσιδα και βγαζει ενα ρολογακι στο κλιματιστικο τι ειναι αυτο ευχαριστω....

Η εγκατάσταση έγινε όπως προβλέπεται φίλε μου?

Αντλία κενού βάλανε? 

Εμένα έρχονται την Πέμπτη από Κωτσόβολο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρονικα καλυτερα

45 minutes ago, mindreader said:

Αν πω οτι αγοραζω απο αλυσιδα, για καλυτερη τιμη και δωρεαν εγκατασταση, ποσο καλα λειτουργει αν τετοιου ειδους αγορα, την κανεις αποκλειστικα ηλεκτρονικα, απο την ιστοσελιδα τους;

Μηπως για αγορα κλιματιστικου, επιβαλλεται μαλλον να πας απο το ιδιο το καταστημα της αλυσιδας για διευκρινησεις, ή πιο πολυ θα μπλεξεις με κανεναν ασχετο πωλητη οποτε ισως καλυτερα ολα ηλεκτρονικα;

 

34 minutes ago, agnostos99 said:

Άντε να σου βαλω το αποτελεσματικό με το σκεπτικό της απόδοσης ανά kwh που καίει γιατί κατά τα άλλα το σύγχρονο 18ρι που έβαλα δεν κρυωνει όντως το ΄χωρο σαν το 12ρι mitsubishi heavy 20ετίας που αντικατέστησε

δεν γνωριζω ποιο 18αρι εβαλες κ αντε να δεχτω και αυτα που αναφερεις για την ποιοτητα των υλικων. Μου εξηγεις τι εννοεις δεν κρυωνει τον χωρο οπως το 12αρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, agnostos99 said:

Να σου πω εγω λοιπόν σαν νεόγερος ότι δεν τα φτιαχνουν όπως παλιά και αυτό το λέμε κυρίως για την ποιότητα των πλαστικών και εξαρτημάτων τους, το ότι είχαμε τα παλια και δεν κανανε κιχ σε ψυξη θερμανση από πλευράς συστολής διαστολής, το ότι ήταν πολλά από αυτά κατω από 20 εκατοστά βαθος εεσωτερικής ενώ πλέον τα red dot awarded σημερινά που διαφημίζονται και για το δήθεν λεπτό βάθος τους είναι 25 εκατοστά, για να μη μιλήσω για θορυβο που τουλάχιστο σε αυτά που πέταξα εγώ δεν ακούγονταν καν όσο δούλευαν.

Προφανώς βεβαια και όπως λες καιγανε στο 1,5kw χαλαρα αλλά προσωπικά αν δεν με εκαιγε τόσο η κατανάλωση ίσως και να κράταγα τα παλιά, για όλα αυτα που λέω παραπάνω. Οπότε από αυτά που λες μόνο το "οικονομικό" βλέπω εγώ στα νέα που έβαλα και καμιά από τις λέξεις σύγχρονο, αποτελεσματικό και αθόρυβο. Άντε να σου βαλω το αποτελεσματικό με το σκεπτικό της απόδοσης ανά kwh που καίει γιατί κατά τα άλλα το σύγχρονο 18ρι που έβαλα δεν κρυωνει όντως το ΄χωρο σαν το 12ρι mitsubishi heavy 20ετίας που αντικατέστησε.

Τα σοβαρά κλιματιστικά του σήμερα δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, κανέναν ήχο συστολής - διαστολής, είναι πολύ πιο ρυθμίσιμη η λειτουργία τους και παράγουν ισχυρότερο μεν, λιγότερο κρύο ρεύμα αέρα, γιατί είναι κλιματιστικά. Δεν είναι chillers ζαχαροπλαστείου. Η δουλειά τους είναι να κρατούν οικονομικά και υγιεινά, ένα χώρο, όλο το χρόνο, σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία. Υπό αυτή την έννοια, εκτός από οικονομικά, είναι σύγχρονα (άνετα) αποτελεσματικά (κρυώνουν - ζεσταίνουν χώρο) και αθόρυβα (το silent του daikin ATXC25D ακούγεται περίπου όσο το τροφοδοτικό του desktop μου, ποιο "παλιόκαλό" κλίμα θυμάσαι να έχει τέτοια λειτουργία;).

Αν πάρεις βαθιά κίνα, θα σου κανει τσικιτσάκα, θα κάνει φασαρία, θα καίει τον πωπούλη του και θα γυαλίζει σα χρυσή λίρα. Και πάλι καλά να λέμε, γιατί χωρίς βαθιά κίνα, θα κάνανε ακόμα τα καλά κλιματιστικά 3 χιλιάρικα, όπως έκαναν το 85 και το 90.

Μην το πολυκουράζουμε. Υπάρχει σαφής διαφορά του χθες με το σήμερα, όπως υπάρχει σαφής διαφορά του σημερινού φασοναριού με τις πιο "κανονικές" παραγωγές. Αν ο Έλλην θέλει να έχει αερόθερμο και chiller πολυτελείας, θα του φταίνε οι 20 σκάλες ινβερτερινκ που εχουν οι 3-4 εναπομείνασες μάρκες της προκοπής και θα μπαίνει στα σκρουτζ να λέει ότι πέταξε τα χρήματά του. Υπό αυτή την έννοια γράφω ότι (θεωρώ πως) πρέπει να βλέπουμε τις κριτικές για κλιματιστικά. Θυμίζω, ρώτησε ο φίλος "γιατί όχι τογιοτόμι, που έχει τέλειες κριτικές απ' όλους".

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, userAnon said:

δεν γνωριζω ποιο 18αρι εβαλες κ αντε να δεχτω και αυτα που αναφερεις για την ποιοτητα των υλικων. Μου εξηγεις τι εννοεις δεν κρυωνει τον χωρο οπως το 12αρι?

Με την ίδια ζητουμενη θερμοκρασία το παλιο την έφτανε σε πολυ λιγοτερο χρόνο και τη διατηρουσε ομαλα χωρις κανενα θορυβο. Το νεο 18ρι παρ όλο που οι μετρησεις στην περσίδα δείχνουν να κάνει ότι πρέπει να κάνει στο χώρο αργεί να πιάσει την ίδια ζητουμενη θερμοκρασία και βεβαια είναι τέρμα να δουλευει και κανει σημαντικά περισσοτερο θορυβο από το παλιο. + το ότι ατομα που κοιμουνται σε παραπλευρο δωματιο δε χρειάζονταν εξτρα ψυξη για να κοιμηθουν ενω τώρα φαίνεται να μην τους καλυπτει η ψυξη που φτάνει. Το νέο κλιματιστικό τοποθετήθηκε ακριβώς εκεί που ήτο και το παλιό.

Από το τι καίνε οκ το νεοτερο είναι πιο οικονομικό με τις μεχρι τωρα μετρήσεις...

13 minutes ago, MikhailBakurin said:

Τα σοβαρά κλιματιστικά του σήμερα δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, κανέναν ήχο συστολής - διαστολής, είναι πολύ πιο ρυθμίσιμη η λειτουργία τους και παράγουν ισχυρότερο μεν, λιγότερο κρύο ρεύμα αέρα, γιατί είναι κλιματιστικά. Δεν είναι chillers ζαχαροπλαστείου. Η δουλειά τους είναι να κρατούν οικονομικά και υγιεινά, ένα χώρο, όλο το χρόνο, σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία. Υπό αυτή την έννοια, εκτός από οικονομικά, είναι σύγχρονα (άνετα) αποτελεσματικά (κρυώνουν - ζεσταίνουν χώρο) και αθόρυβα (το silent του daikin ATXC25D ακούγεται περίπου όσο το τροφοδοτικό του desktop μου, ποιο "παλιόκαλό" κλίμα θυμάσαι να έχει τέτοια λειτουργία;).

Αν πάρεις βαθιά κίνα, θα σου κανει τσικιτσάκα, θα κάνει φασαρία, θα καίει τον πωπούλη του και θα γυαλίζει σα χρυσή λίρα. Και πάλι καλά να λέμε, γιατί χωρίς βαθιά κίνα, θα κάνανε ακόμα τα καλά κλιματιστικά 3 χιλιάρικα, όπως έκαναν το 85 και το 90.

Μην το πολυκουράζουμε. Υπάρχει σαφής διαφορά του χθες με το σήμερα, όπως υπάρχει σαφής διαφορά του σημερινού φασοναριού με τις πιο "κανονικές" παραγωγές. Αν ο Έλλην θέλει να έχει αερόθερμο και chiller πολυτελείας, θα του φταίνε οι 20 σκάλες ινβερτερινκ που εχουν οι 3-4 εναπομείνασες μάρκες της προκοπής και θα μπαίνει στα σκρουτζ να λέει ότι πέταξε τα χρήματά του. Υπό αυτή την έννοια γράφω ότι (θεωρώ πως) πρέπει να βλέπουμε τις κριτικές για κλιματιστικά. Θυμίζω, ρώτησε ο φίλος "γιατί όχι τογιοτόμι, που έχει τέλειες κριτικές απ' όλους".

 

Αν θες να βαλουμε ολη την αγορα και να συζηταμε θεωρητικά δε θα παιξει. Συνεκρινα mitsubishi k toshiba μεσαιας σειρας ολοκαινουρια με mitsubishi heavy μεσαιας σειρας 20ετίας. Tα καινουρια κανουν περισσοτερο θορυβο, το ένα οπως προειπα αν και μεγαλυτερο αργεί να φερει στα ίσα το χώρο. Τωρα δεν ξερω τι εννοεις εσυ πολιτισμένα στα καινουρια εγω εννοω να ειναι σιγουρα καλυτερα απο τα παλια στα παραπανω που αναφερω αλλά και στην οικονομία που οπως προειπα την επιτυγχάνουν.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Με την ίδια ζητουμενη θερμοκρασία το παλιο την έφτανε σε πολυ λιγοτερο χρόνο και τη διατηρουσε ομαλα χωρις κανενα θορυβο. Το νεο 18ρι παρ όλο που οι μετρησεις στην περσίδα δείχνουν να κάνει ότι πρέπει να κάνει στο χώρο αργεί να πιάσει την ίδια ζητουμενη θερμοκρασία και βεβαια είναι τέρμα να δουλευει και κανει σημαντικά περισσοτερο θορυβο από το παλιο.

Από το τι καίνε οκ το νεοτερο είναι πιο οικονομικό με τις μεχρι τωρα μετρήσεις...

Έχεις εκπαιδευτεί σε χρήση onoff κλιματισμό.

Το παλιό δούλευε max - 0 - max -0 κοκ

Το νέο έχει καμπύλη. Άστο ανοιχτό και στο τέλος θα καίει ένα κλάσμα του παλιού ( από θόρυβο εξαρτάται αλλά για μένα δεν αποτελεί κριτήριο πχ τα Fujitsu τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια και κοιτάνε μόνο μέγιστη απόδοση ). Ο χρόνος δεν έχει σημασία. Τα νέα inverter δεν πρέπει να κλείνουν έτσι και αλλιώς.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, liakjim said:

Έχεις εκπαιδευτεί σε χρήση onoff κλιματισμό.

Το παλιό δούλευε max - 0 - max -0 κοκ

Το νέο έχει καμπύλη. Άστο ανοιχτό και στο τέλος θα καίει ένα κλάσμα του παλιού ( από θόρυβο εξαρτάται αλλά για μένα δεν αποτελεί κριτήριο πχ τα Fujitsu τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια και κοιτάνε μόνο μέγιστη απόδοση ). Ο χρόνος δεν έχει σημασία. Τα νέα inverter δεν πρέπει να κλείνουν έτσι και αλλιώς.

Δεν κλεινουν ουτε τα νεα ουτε εκλειναν τα παλια Liak. Απλά από τη μεχρι τωρα συμβιωση μαζί τους πέραν της οικονομίας φαινεται να υπάρχει μικροτερη ψυξη στο σπίτι (στο ένα μέρος μονο που μπηκε ενα μεγαλο). Για θορυβο δε θα μιλησω άλλο ήδη εχω αρχίσει τα περα δωθε με αντιπροσωπείες το θεωρώ απαραδεκτο να ακουγονται τετοια σφυριγματα και μουγκρητά που τα παλιά ούτε καν είχαν κανει ποτε επι 20ετίας ακόμα και κατα τη φαση On/Off δεν καταλαβαινες θορυβους.

Α και δεν ειμαστε άτομα που βαζουν 22 το κλιμα ψυξη ε... Μιλαμε για ανεση σε 27-28 βαθμους :)

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δεν κλεινουν ουτε τα νεα ουτε εκλειναν τα παλια Liak. Απλά από τη μεχρι τωρα συμβιωση μαζί τους πέραν της οικονομίας φαινεται να υπάρχει μικροτερη ψυξη στο σπίτι (στο ένα μέρος μονο που μπηκε ενα μεγαλο). Για θορυβο δε θα μιλησω άλλο ήδη εχω αρχίσει τα περα δωθε με αντιπροσωπείες το θεωρώ απαραδεκτο να ακουγονται τετοια σφυριγματα και μουγκρητά που τα παλιά ούτε καν είχαν κανει ποτε επι 20ετίας ακόμα και κατα τη φαση On/Off δεν καταλαβαινες θορυβους.

Αν υπάρχει μικρότερη ψύξη:

1. Ζήτα του μεγαλύτερη

2. Έλεγξε την εγκατάσταση/μηχάνημα για βλάβη.

Όσον αφορά τον θόρυβο, επειδή αν θυμάμαι καλά μιλάς για Toshiba τα οποία αν διαβάζεις, οι 99/100 λένε ότι είναι τάφος, πήγαινε στο βήμα 2 γιατί είσαι στο 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Αν υπάρχει μικρότερη ψύξη:

1. Ζήτα του μεγαλύτερη

2. Έλεγξε την εγκατάσταση/μηχάνημα για βλάβη.

Όσον αφορά τον θόρυβο, επειδή αν θυμάμαι καλά μιλάς για Toshiba τα οποία αν διαβάζεις, οι 99/100 λένε ότι είναι τάφος, πήγαινε στο βήμα 2 γιατί είσαι στο 1%.

1. Να του ζητησω μεγαλυτερη αλλά εγω θεωρητικά του ζηταω ίδια θερμοκρασία οπως στο παλιό. Αλλά ήδη κανει περισσοτερ θορυβο με την ίδια θερμοκρασία δε θα φανταζομουν λιγοτερο κατεβαζοντας την. Ελέγθηκε με μετρηση στην περσίδα πάντως και κατεβάζει πάνω απο 17 βαθμους τη θερμοκρασία οπότε δεν βλεπω να υπαρχει θεμα μονο αποδοσης.

Για το άλλο που σωστα θυμασαι είανι toshiba ναι εκει δεν εχω παραπονο απο την ψυξη αλλά δυστυχως απο το σφυριγμα που είχα ανεβασει εδω πριν μερες και περιμενω να δω τι θα γινει με την αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...