Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θέσω ένα ερώτημα; Δεν είναι ειρωνικό, ίσα ίσα, για καλύτερη κατανόηση. 

Πως γίνεται να μην προτείνει κάνεις σας π.χ τα Toyotomi που είναι πρώτα σε βαθμολογία π.χ στο Skroutz και όχι μόνο, και να προτείνετε τα Yukai / Arata και τα υπόλοιπα που αναφέρετε με αρνητικές κρητικές.

Φυσικά, όλοι ξέρουμε ότι όλες οι κρητικές δεν είναι αντιπροσωπευτικες αλλά σίγουρα επιρεαζουν την τελική αγορά. 

Ισχύει για όλα τα προϊόντα. Εδώ μια βαλίτσα αν πας να αγοράσεις και διαβάσεις ότι δεν είναι γερή, το ροδάκι σπάει, είναι βαριά, λογικά δεν θα την πάρεις. Ομως θα πάρεις μια βαλίτσα με καλά σχόλια. 

Ευχαριστώ και σορρυ αν σας φαίνεται χαζό το ερώτημα. 

 

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkesi είπε

Σε inventor 12αρι έβγαλε κωδικό Ε3 και σταμάτησε να λειτουργεί. Έψαξα να βρω τι σημαίνει το Ε3 αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

Διαρροή φρέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkesi είπε

Από την εξωτερική μονάδα 

Βγάλε μια φωτό τι πατάς και λες πως βγάζει.., μήπως κανένα ρακόρ δεν ήταν καλά σφιγμένο και με συντονισμό να χαλάρωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Γενικά, ψυχραιμία και πρόσεχε πώς μιλάς σε αγνώστους.

ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΚΑΤΕΒΕΙ 

για τα υπόλοιπα άντε γεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Για ποιο λογο να το κανεις αυτο? αν εχασε εστω λιγο γιατι να χασει κι αλλο???

Για το Ε3 ρώτησα ρε παιδιά,ξέρει κανείς να μου πει. Τόσο απλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, gkesi said:

Για το Ε3 ρώτησα ρε παιδιά,ξέρει κανείς να μου πει. Τόσο απλά 

σου απαντησε ο @turbat0s

E3 System block or refrigerant leakage
E3 System block or refrigerant leakage
35 minutes ago, ThanosR92 said:

Πως γίνεται να μην προτείνει κάνεις σας π.χ τα Toyotomi που είναι πρώτα σε βαθμολογία π.χ στο Skroutz και όχι μόνο, και να προτείνετε τα Yukai / Arata και τα υπόλοιπα που αναφέρετε με αρνητικές κρητικές.

Aπλα γιατι οι κριτικες στο Σκρουτζ ειναι χρησιμες μονο αν ξερεις να τις αποκωδικοποιησεις...ενω εδω μεσα ειναι βιωματικες με αναλυση που προκυπτει απο "ανακριση" του κατοχου απο επιτελειο γνωστων βασανιστων...ονοματα δεν λεμε, υποληψεις δεν θιγουμε.

καλυτερα να δωσει για πιλοτος καποιος παρα εδω μεσα κριτικη...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις μου εβαλαν τα κλιματιστικα απο το πρακτικερ απο της 8 Ιουνιου που τα ειχα αγορασει δραμα η κατασταση καλυτερα να παρετε δικο σας εγκαταστατη το λοιπον οταν κλεινω το ενα απο τα 2 κλιματιστικα δεν κλεινει τερμα η περσιδα και βγαζει ενα ρολογακι στο κλιματιστικο τι ειναι αυτο ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dopermann είπε

Λοιπον μολις μου εβαλαν τα κλιματιστικα απο το πρακτικερ απο της 8 Ιουνιου που τα ειχα αγορασει δραμα η κατασταση καλυτερα να παρετε δικο σας εγκαταστατη το λοιπον οταν κλεινω το ενα απο τα 2 κλιματιστικα δεν κλεινει τερμα η περσιδα και βγαζει ενα ρολογακι στο κλιματιστικο τι ειναι αυτο ευχαριστω....

Toshiba πήρες;

Είναι μια λειτουργία που έχει ώστε να στεγνώνει το στοιχείο για να μην έχεις τυχόν μούχλα / μυρωδιά από μούχλα.

Μένει έτσι για λίγη ώρα (νομίζω περίπου μισή ώρα) και μετά κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Toshiba πήρες;

Είναι μια λειτουργία που έχει ώστε να στεγνώνει το στοιχείο για να μην έχεις τυχόν μούχλα / μυρωδιά από μούχλα.

Μένει έτσι για λίγη ώρα (νομίζω περίπου μισή ώρα) και μετά κλείνει.

Εταξει εφτιαξε χιλια ευχαριστω μακρια παιδια απο εγκαταστασεις μεγαλων καταστηματων και μην περιμενετε να σας τα φερουν την πατησα ασχημα με το πρακτικερ αν βρειτε ευκαιρια πατε το παιρνετε απο εκει και αντε γειααααα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkesi είπε

Πατάω την βαλβίδα και βγάζει με πίεση 

Ποια βαλβίδα; Θέλεις να μας τρελάνεις καλοκαιριατικα;

1 ώρα πριν, ThanosR92 είπε

Να θέσω ένα ερώτημα; Δεν είναι ειρωνικό, ίσα ίσα, για καλύτερη κατανόηση. 

Πως γίνεται να μην προτείνει κάνεις σας π.χ τα Toyotomi που είναι πρώτα σε βαθμολογία π.χ στο Skroutz και όχι μόνο, και να προτείνετε τα Yukai / Arata και τα υπόλοιπα που αναφέρετε με αρνητικές κρητικές.

Φυσικά, όλοι ξέρουμε ότι όλες οι κρητικές δεν είναι αντιπροσωπευτικες αλλά σίγουρα επιρεαζουν την τελική αγορά. 

Ισχύει για όλα τα προϊόντα. Εδώ μια βαλίτσα αν πας να αγοράσεις και διαβάσεις ότι δεν είναι γερή, το ροδάκι σπάει, είναι βαριά, λογικά δεν θα την πάρεις. Ομως θα πάρεις μια βαλίτσα με καλά σχόλια. 

Ευχαριστώ και σορρυ αν σας φαίνεται χαζό το ερώτημα. 

 

Δεν είναι κακά. Φασονάκια gree. H gree είναι ( μάλλον ήταν ) από τις κορυφαίες κινέζικες εταιρείες. Νομίζω η midea την έχει ξεπεράσει σε διείσδυση στην αγορά αν και δεν έχω ψάξει. Δεν έχει και σημασία.

Τα νέα μοντέλα της gree και κατ' επέκταση της Toyotomi δεν τα γνωρίζουμε, δεν έχουμε feedback.

Έχουμε όμως από τα πιο παλιά μοντέλα. Κάτι Hiro κτλ είναι από το κάτω ράφι. Τα Kuro είναι η ανώτερη σειρά. Στα πιο μικρά μοντέλα έχουμε απόψεις για καλουτσικη συμπεριφορά έως και πολύ καλή ειδικά ψύξη. Στα μεγαλύτερα μοντέλα έχουμε κατόχους που τους προβλημάτιζαν τα υψηλότατα ελάχιστα watts και η περίεργη ( αναίσθητη) inverter συμπεριφορά.

Βάλε μέσα και τη μικρή εγγύηση των 2 ετών, κάποιες βλάβες που έχουν ακουστεί οπότε φιγουράρουν από χαμηλά σε προτάσεις, έως και ανύπαρκτες.

Προσωπικά θα ήθελα να έρχοταν κάποιος εδώ να μας έλεγε για τα νέα μοντέλα τι είδε ειδικά κάποιες τεχνολογίες του τύπου ρύθμισης υγρασίας ( υποθέτω με ρύθμιση ανεμιστηρα, συμπιεστή που θα έλυνε ίσως τον πονοκέφαλο σε κάποιους από εμάς) αλλά δεν ξέρουμε αν είναι gimmick , μουφα ή αν όντως δουλεύει και ούτε ξέρουμε αν έχουν βελτιωθεί στο κομμάτι της απόδοσης/οικονομίας. Για αυτό προτείνουμε τα γνωστά καλά παρά τα άγνωστα και όποιον πάρει ο χάρος.

Οπότε αν μας διαβάζει κάποιος που έχει κάποιο από τα νέα μοντέλα, ας μας πει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dopermann είπε

Λοιπον μολις μου εβαλαν τα κλιματιστικα απο το πρακτικερ απο της 8 Ιουνιου που τα ειχα αγορασει

Πότε τα παρέλαβες?

(Για να δώ πότε έρχεται και η δική μου σειρά :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...