Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, c-max said:

Κάποιος ρώτησε, ποιο κλιματιστικό σταματάει τον εσωτερικό ανεμιστήρα στην αφυγρανση. Το Mitsubishi heavy srk 25 zsw σταματάει.

 

Και το Fujitsu KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC που έχει ο μπατζανάκης μου σταματάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα βαλω τρια τουλαχιστον γιατι ο φιλος που θα το βαλει μου συστησε να βαλουμε την εξωτερικη μοναδα στο πατωμα στην βεραντα λογω βαρους.

Αν έχεις χώρο στην βεράντα, καλύτερα να μπει στο πάτωμα πάνω σε γαλβανιζέ βάσεις ή κάτι αντίστοιχο (δαπέδου)

Αν μπορέσει/φτάσει να βάλεις 3 μέτρα σωλήνες, τότε θα είναι ιδανικά.. 

ΚΑΛΟ ΚΕΝΟ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ και θα παίξει μια χαρά το μηχάνημα..

Σου είπε πότε περίπου θα το τοποθετήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mindreader said:

Δεν καταλαβα ομως, αν αντι για daikin του 600ρικου πας στο daikin του 1000αρικου, οτι θα εχει το δευτερο ακομη χαμηλοτερη καταναλωση. Καταλαβα λαθος; Με ενδιαφερει τι θα μου πεις καθως εκανες κι εσυ το ψαξιμο σου.

----

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (για οποιον ξερει και θελει να απαντησει!)

- Αυτα τα αντικραδασμικα στις βιδες, μπορω να τα ζητησω απο το συνεργειο να τα βαλει, στη βαση τοποθετησης; Τα εχουν, ή θα με κοιτανε ως εξωγηινο, και πρεπει εγω να τα εχω προμηθευτει ξεχωριστα;

- Αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα, εχει πλεονεκτημα να αγορασεις και να στο βαλει το daikin ο εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος, απο το να το αγορασεις απο εναν τριτο. Περισσοτερη εγγυηση; Αλλα και μεγαλυτερη τιμη ισως;

- Επεκταση εγγυησης, στα 10 ετη, το ζητω κατα την αγορα; Θελω απο την αρχη να γινουν ολα και να ξεμπερδευω.

Για να μην το πολυκουράζουμε, όλα εξαρτώνται από τη χρήση σου και την περιοχή σου, όπως και από τις ανάγκες σου (θέρμανση; ψύξη;, και τα δύο;). Για μένα, υπάρχει μία "χρυσή τομή" μεταξύ κόστους μονάδας και οφέλους από κατανάλωση, την οποία την τραβάω στα sensira/yukai. Αν είσαι πιο άνετος οικονομικά, προφανώς πας στις παραπάνω σειρές. Όσο παραπάνω έχεις να "επενδύσεις", τόσο το καλύτερο για σένα.

Απαντήσεις σε ερωτήσεις: 

1) Γενικά έχει μπει νερό στο αυλάκι, τα συνεργεία ψυκτικών δεν αποτελούνται από μαστόρια "λολ τι μου λες". Η νέα γενιά (40 και κάτω) περνάει κλιματιστικά με το 80-90% των προδιαγραφών καλυμένες. Αν το ζητήσεις από την προ-συνεννόηση, πριν την εγκατάσταση, θα το έχουν.

2) Αυτά είναι θέματα επιλογών. Ο δαηκιν έμπορας θα σου το βάλει με 5 έτη εγγύηση, αλλά δε νομίζω ότι αυτό θα έρθει με καλή τιμή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι εγκατάσταση δωρεάν από μεγάλη αλυσίδα, και επέκταση της εγγύησης από τα 3 στα 10 χρόνια με 99-129 ευρώ. Αν και, εγώ θεωρώ, τα 2-3 χρονια είναι καλά.  Τα κλιματιστικά δε χαλούν εύκολα, κι αν χαλάσουν , αστοχούν στις αρχές της λειτουργίας τους από εργοστασιακό default. Ούτως ή άλλως, αγοράζεις σοβαρή μάρκα, που οι πιθανότητες είναι υπέρ σου. Πάντα, εφόσον δεν παίρνεις 9άρι για 40τ.μ. ή 12άρι για 70τμ. Εκεί τα ζορίζεις και δεν ξέρεις τι γίνεται.

3)  Γίνεται, από την μέρα αγοράς. Θα χρειαστείς 1-2 τηλέφωνα, αλλά γίνεται.

 

Φιλική συμβουλή για δεύτερη φορά: Όσο δεν το πολυκουράζεις, κερδισμένος βγαίνεις. Είπαμε, δεν πας σε "γιώτα" μάρκες με "γιώτα" εγκατάσταση. Από εκεί και μετά, όλα πάνω - κάτω ίδια είναι και παίζεις με τον παράγοντα τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν έχεις χώρο στην βεράντα, καλύτερα να μπει στο πάτωμα πάνω σε γαλβανιζέ βάσεις ή κάτι αντίστοιχο (δαπέδου)

Αν μπορέσει/φτάσει να βάλεις 3 μέτρα σωλήνες, τότε θα είναι ιδανικά.. 

ΚΑΛΟ ΚΕΝΟ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ και θα παίξει μια χαρά το μηχάνημα..

Σου είπε πότε περίπου θα το τοποθετήσει;

Δεν το ειχε ετοιμοπαροδοτο το μαγαζι θα το παρω στο τελος της αλλης βδομαδας αρα λογικα απο την επομενη Δευτερα θα το βαλει.

Θελει γραμμη απο τον πινακα το 22αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν το ειχε ετοιμοπαροδοτο το μαγαζι θα το παρω στο τελος της αλλης βδομαδας αρα λογικα απο την επομενη Δευτερα θα το βαλει.

Θελει γραμμη απο τον πινακα το 22αρι;

Η παροχή ρεύματος του SRK63ZR-W, είναι 3Χ2.5, στην εξωτερική μονάδα..

Το σωστό είναι να πάρει από ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα, όπου ο ηλεκτρολόγος σου θα ασφαλίσει τη γραμμή με μικροαυτόματη ασφάλεια B16 ή C16 τύπου L+N (που διακόπτει και ουδέτερο), όπου προσωπικά επειδή κανένας δεν βάζει ακροχιτώνια σε εύκαμπτα καλώδια, θα σου πρότεινα να είναι μονοκλωνη τουλάχιστον η παροχή του ρεύματος.., για τις εντολές (ανάμεσα μεσα έξω μονάδα)αν θυμάμαι καλά είναι 4Χ1.5, όπου και εκεί ιδανικά μονόκλωνα..

Η 2.5αρα γραμμή ασφαλίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ με 16αρα ασφάλεια (ή μικρότερη)

ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΠΟΤΕ!

Έτσι λένε ΟΛΑ τα εγχειρίδια εγκατάστασης κλιματικών..

Απέφυγε πρίζες, φις κλπ χαζά.., απευθείας από πίνακα στην εξωτερική..

Είναι κοντά ο πίνακας σου με το σημείο της εξωτερικής μονάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, c-max said:

Κάποιος ρώτησε, ποιο κλιματιστικό σταματάει τον εσωτερικό ανεμιστήρα στην αφυγρανση. Το Mitsubishi heavy srk 25 zsw σταματάει.

 

Στην ψυξη οταν φτασει την ζητουμενη κ κοψει ο κομπρεσορας , σταματαει ?

10 hours ago, vali said:

Και το Fujitsu KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC που έχει ο μπατζανάκης μου σταματάει.

Στην ψυξη οταν φτασει την ζητουμενη κ κοψει ο κομπρεσορας , σταματαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, MikhailBakurin said:

Προφανώς, κάποια στιγμή που θα χαλάσουν τα αντικραδασμικά, θα περνάει φασαρία,

εισαι μαντης κακων...ενος χρονου ακριβως το Sensira 12 εγιναν ετσι λες απο το τσιφτετελι του?

Θα περιμενω να δω ποσο θα προχωρησει η φθορα, να τεσταρω αν πεσει απο την βαση οταν διαλυθουν τα αντικραδασμικα , να ξερουν οι υπολοιποι να προσεχουν μετα ...

Spoiler

IMG_8752.jpg.197390050d23fc625c59dc509c713083.jpgIMG_8753.jpg.628f101ad1050a0c1a1773d1c0992d8a.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Πάντα, εφόσον δεν παίρνεις 9άρι για 40τ.μ. ή 12άρι για 70τμ. Εκεί τα ζορίζεις και δεν ξέρεις τι γίνεται.

Δηλαδή εάν έχω ένα χώρο 20 τμ σκέτο τούβλο με ξύλινα κουφώματα και μόνα τζάμια από πάνω ταράτσα χωρίς καμία μόνωση και είναι ας πούμε στη Κοζάνη και έχω επίσης σε παρακείμενο χώρο 50 τμ κέλυφος τριπλά ενεργειακά τζάμια θα διαλέξεις κλιματιστικό με βάσει τα τετραγωνικά 

Έλεος τι είναι αυτά που λέτε και σας διαβάζει και κόσμος 

ΜΕΤΡΑΜΕ  ΑΠΩΛΕΙΕΣ και τοποθετούμε κλιματιστικό και όχι τετραγωνικά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, dimostr said:

Δηλαδή εάν έχω ένα χώρο 20 τμ σκέτο τούβλο με ξύλινα κουφώματα και μόνα τζάμια από πάνω ταράτσα χωρίς καμία μόνωση και είναι ας πούμε στη Κοζάνη και έχω επίσης σε παρακείμενο χώρο 50 τμ κέλυφος τριπλά ενεργειακά τζάμια θα διαλέξεις κλιματιστικό με βάσει τα τετραγωνικά 

Έλεος τι είναι αυτά που λέτε και σας διαβάζει και κόσμος 

ΜΕΤΡΑΜΕ  ΑΠΩΛΕΙΕΣ και τοποθετούμε κλιματιστικό και όχι τετραγωνικά 

Έδωσα επίτηδες τρελά τετραγωνικά, ακριβώς γιατί γνωρίζω αυτό που λες. Πόσοι στην Ελλάδα έχουν τόσο τέλεια μονωμένα σπίτια, ώστε να θερμάνουν 40τμ με 9άρι πχ; Ειδικά στην Κοζάνη, που θέτεις παράδειγμα;

Γενικά, ψυχραιμία και πρόσεχε πώς μιλάς σε αγνώστους.

42 minutes ago, Specs said:

εισαι μαντης κακων...ενος χρονου ακριβως το Sensira 12 εγιναν ετσι λες απο το τσιφτετελι του?

Θα περιμενω να δω ποσο θα προχωρησει η φθορα, να τεσταρω αν πεσει απο την βαση οταν διαλυθουν τα αντικραδασμικα , να ξερουν οι υπολοιποι να προσεχουν μετα ...

  Reveal hidden contents

IMG_8752.jpg.197390050d23fc625c59dc509c713083.jpgIMG_8753.jpg.628f101ad1050a0c1a1773d1c0992d8a.jpg

 

Ποια αντικραδασμικά έχεις βάλει εδώ; Αν είναι έτσι και τα δικά μου σε 1 χρόνο, μλκ αγορά αντικραδασμικών έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, turbat0s said:

Είναι ενός χρόνου αυτά τα αντικραδασμικά?

Πρέπει να είναι άθλιας ποιότητας.

Ναι ενος ακριβως και τωρα βλεπω πως στο Perfera που ειναι 6 μηνων και πολυ λιγοτερης χρησης, εχω βαλει διαφορετικα γιατι δεν βολευαν τα αλλα στο περασμα και ειναι ετσι η μια απο τις 4 (δεν εχω δει το Perfera να λικνιζεται σαν το αλλο, θα το παρατηρησω κ σε αλλες θερμικρασιες/στροφες )...τι να πω!

Προσθετω και τις φωτο απο τις "αθλιες" οπως λες βασεις , στο γεροντοτερο ολων Haier , αλλα δεν θυμαμαι ποτε τις εβαλα, αν 5 χρονια πριν η 2 xρονια αλλα ειναι αθικτες.

Spoiler

image9.jpg.3668a9b52c05fe47f2ee6fe8e3a5e4ee.jpgimage5.jpg.da733eba7a66a1e80d4921daed7d8df6.jpgimage0.jpg.ee5526f1da33212d8965f75a7079b5ae.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε inventor 12αρι έβγαλε κωδικό Ε3 και σταμάτησε να λειτουργεί. Έψαξα να βρω τι σημαίνει το Ε3 αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...