Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλοδούλευτο!

Κάποιες απορίες / παρατηρήσεις:

1. Γιατί βίδωσαν την αριστερή βάση πάνω στο γείσο της μπαλκονόπορτας και όχι στον τοίχο πηγαίνοντας λίγο πιο αριστερά; Είναι λίγο αηδία η πάνω βίδα

image.png.e12758a4e5df328b8d3c0dbd9f0b8d6d.png

2. Η πλάτης της εξωτερικής μονάδας είναι νομίζω πολύ κοντά στον τοίχο (θα έπρεπε να βγει πιο έξω) . Η daikin βέβαια λέει 5εκ και άνω αλλά έχεις και τη σωλήνα από πίσω. Θα πρέπει να είσαι οκ, αλλά θα μπορούσαν λίγο πιο έξω . Η βάση δεν έχει περιθώριο να βιδωθούν πάνω της οι βίδες από τα ποδαράκια της εξωτερικής λίγο πιο έξω;

3. Η  εξωτερική μονάδα είναι πολύ κοντά στο μπαλκόνι από πάνω. Αν χρειαστεί να αφαιρεθεί το πάνω καπάκι, θα πρέπει να κατέβει όλη η μονάδα στο πάτωμα. 

4. Η πρίζα της εσωτερικής μονάδας διψάει για μια tapo p110!!! 😎

Στο 1) υπαρχει μπαλκονόπορτα και γείσο και από τξν αριστερή πλευρά ρου a/c . Σεν υπήρχε χώρος  μα μπει διαφορετικά. 

2) έχει 9 εκ χωρο, το μέτρησα. 

3)+4) έχεις δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Στο 1) υπαρχει μπαλκονόπορτα και γείσο και από τξν αριστερή πλευρά ρου a/c . Σεν υπήρχε χώρος  μα μπει διαφορετικά.

Υπάρχουν βάσεις οροφής

IMG1058562c759a55855716b9417abf0e9eV-110

IMG2e54f82b58a74268cb4a167d7c25c45dV-110

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε αυτή την περίπτωση καλά θα ήταν να μπει βάση οροφής, φυσικά να την πληρώσει ο πελάτης, αλλά αμφιβάλλω αν είχαν καν στο αμάξι ή ενημέρωσαν τον πελάτη πως υπάρχει δυνατότητα να μπει με οροφής.. 

Λες και σπίτι τους θα το έβαζαν έτσι.. 

Τέτοια βλέπουμε, μην σχολιάσω μέρες που είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όντως σε αυτή την περίπτωση καλά θα ήταν να μπει βάση οροφής, φυσικά να την πληρώσει ο πελάτης, αλλά αμφιβάλλω αν είχαν καν στο αμάξι ή ενημέρωσαν τον πελάτη πως υπάρχει δυνατότητα να μπει με οροφής.. 

Λες και σπίτι τους θα το έβαζαν έτσι.. 

Τέτοια βλέπουμε, μην σχολιάσω μέρες που είναι...

Κατά τα άλλα προσεκτικοί και σχολαστικοί... Μπορεί να ήταν αλλά το συγκεκριμένο αμαυρώνει την εικόνα της εγκατάστασης ενώ δεν ξέρω αν έχει στερεωθεί σωστά ( νομίζω πως όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατά τα άλλα προσεκτικοί και σχολαστικοί... Μπορεί να ήταν αλλά το συγκεκριμένο αμαυρώνει την εικόνα της εγκατάστασης ενώ δεν ξέρω αν έχει στερεωθεί σωστά ( νομίζω πως όχι).

Μπορεί να ήταν στα υπόλοιπα οι καλύτεροι, αλλά δεν τοποθετείς έτσι εξωτερική μονάδα, πρωτίστως για λόγους ασφαλείας, ειδικά αν έχουν βάλει μόνο 4 στριφώνια (που συνηθίζεται) και δεύτερον για αισθητικούς λόγους.., ενημέρωσε τον πελάτη πως καλά είναι να μην μπει έτσι, αλλά με βάση οροφής, αν παρ' όλα αυτά επιμένει.. άλλη κουβέντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Κατά τα άλλα προσεκτικοί και σχολαστικοί... Μπορεί να ήταν αλλά το συγκεκριμένο αμαυρώνει την εικόνα της εγκατάστασης ενώ δεν ξέρω αν έχει στερεωθεί σωστά ( νομίζω πως όχι).

Πέρα του αισθητικού οι βάσεις έχουν άλλες 3 βίδες η κάθε μια από κάτω όποτε δεν υπάρχει θέμα στερέωσης . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 4:07 ΜΜ, liakjim είπε

Πέρασα από Σείριο

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-2023-04-03-16-03-16-47-99c048


Screenshot-2023-04-03-16-03-20-43-99c048


Screenshot-2023-04-03-16-03-24-99-99c048

 

 

 

Γνωρίζεις αν μπορείς να αγοράσεις από τα προϊόντα του Σείριου χρησιμοποιώντας και voucher του αλλαζω - συσκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Γνωρίζεις αν μπορείς να αγοράσεις από τα προϊόντα του Σείριου χρησιμοποιώντας και voucher του αλλαζω - συσκευη;

Δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλή βδομάδα σε όλους. Ήρθε το συνεργείο Σάββατο, 2 μέρες μετά την παραγγελία να τοποθετησει το Daikin ATXc25c.  Αγοράστηκε απο Blue Dealer. Ήρθαν 3 άτομα, εβγαλαν το παλιό, προσεκτικοί -οσο γίνεται - να μη λερώσουν. Έβαλαν 3 μέτρα σωλήνα, κουλούρα πίσω απ'την εξ. μονάδα και αντλία κενού κάνα 10λεπτο. Τελείωσαν σε 2 ώρες και ψιλοκαθαρισαν και το χώρο. Ευγενικοί και τυπικοί ,δεν εχω παράπονο απι τα παιδιά. Έβαλαν να δουλέψει στη θέρμανση οσο μάζευαν να το παρακολουθήσουν και το άφησα και εγω κανα μισάωρο στο auto. Πολυ χαμηλός θόρυβος και στο sleep φαντάζομαι δεν θα ακούγεται σχεδόν καθόλου. Για ψύξη νεότερα σε λίγο καιρό. Σμρ θα μου στείλει email ο έμπορος γαι να το δηλώσω στο Daikin stand by me και να γίνει η επέκταση σε 5 χρόνια εγγύησης. 

PXL_20230408_143045886.jpg

PXL_20230408_143012515.jpg

Η αγορά έγινε με voucher ανακύκλωσης συσκευής ή με μετρητά? Απ' ότι είδα μόνο οι μεγάλες αλυσίδες δέχονται voucher αν δεν κάνω λάθος. Σκέφτομαι κι εγώ για Daikin 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, link67 είπε

Η αγορά έγινε με voucher ανακύκλωσης συσκευής ή με μετρητά? Απ' ότι είδα μόνο οι μεγάλες αλυσίδες δέχονται voucher αν δεν κάνω λάθος. Σκέφτομαι κι εγώ για Daikin 12αρι.

Με voucher ανακύκλωσης από Blue Dealer. Έκπτωση 35% . Το υπόλοιπο πληρώθηκε μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nasos23_ είπε

Γνωρίζεις αν μπορείς να αγοράσεις από τα προϊόντα του Σείριου χρησιμοποιώντας και voucher του αλλαζω - συσκευη;

το καταστημα του Κοτσωβολου στο Σειριο ΔΕΝ συμμετεχει στο ανακυκλωνω .......(και σε κανενα προγραμμα νομιζω)......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2023 στις 1:06 ΜΜ, dopermann είπε

Τελικα αποφασισα να παρω αυτο το Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ HR35VF 12ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr για το σαλονι που εχω το izuru το 9αρι και το izuru να παει στην μια κρεββατοκαμαρα διοτι δεν με καλυπτε στο σαλονι με τα πολλα τα κρυα περυσι...Και να παρω και αυτο το9ρι  Daikin / Sensira FTXC25C / RXC25C  9ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr για την αλλη κρεββατοκαμαρα..Εναλλακτικα σκεφτομαι να παρω 2 12αρια Tesla / TT34EX81-1232IAW WiFi   2 12αρια tesla- Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr που μου ειπε ο τεχνικος μου πως δεν τον εχουν παρει καθολου τον τελευταιο καιρο για βλαβη σε Tesla....

Δεν ξερω αν πρεπει να εχω στο σπιτι 3 διαφορετικα κλιματιστικα η αν πρεπει να παρω τα ιδια αν παρω αυτα τα 2 θα εχω ενα 

Mitsubishi MSZ/MUZ-HR35VF ενα  Daikin / Sensira FTXC25C / RXC25C και ενα Toyotomi / TRN/TRG-828ZR Σειρά Izuru eco 

Ενναλακτικα σκεφτομαι να παρω 2 12ρια Tesla...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dopermann είπε

Δεν ξερω αν πρεπει να εχω στο σπιτι 3 διαφορετικα κλιματιστικα η αν πρεπει να παρω τα ιδια αν παρω αυτα τα 2 θα εχω ενα 

Mitsubishi MSZ/MUZ-HR35VF ενα  Daikin / Sensira FTXC25C / RXC25C και ενα Toyotomi / TRN/TRG-828ZR Σειρά Izuru eco 

Ενναλακτικα σκεφτομαι να παρω 2 12ρια Tesla...

Καταρχήν το σαλόνι που λες καλυπτε5αι με το 12 αρι ? Επισης με τα δυο 12 άρια που λες καλυπ5εις τις ανάγκες των χωρών και πως ?

γενικα ξέρεις τις απωλειες του σπιτιού η πας βάσει τετραγωνικών και λες ότι θα σε καλύψουν ? Γιατί αν υποθέτεις κάτι τέτοιο 99% θα πέσεις έξω και δε θα κανεις δουλειά 

Το να έχεις τρεις διαφορετικές μάρκες ίσως θα πρέπει να είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταρχήν το σαλόνι που λες καλυπτε5αι με το 12 αρι ? Επισης με τα δυο 12 άρια που λες καλυπ5εις τις ανάγκες των χωρών και πως ?

γενικα ξέρεις τις απωλειες του σπιτιού η πας βάσει τετραγωνικών και λες ότι θα σε καλύψουν ? Γιατί αν υποθέτεις κάτι τέτοιο 99% θα πέσεις έξω και δε θα κανεις δουλειά 

Το να έχεις τρεις διαφορετικές μάρκες ίσως θα πρέπει να είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί 

Ναι με καλυπτει στο σαλονι 12ρι γιατι τωρα εχω το 9ρι το izuru και με καλυπτε αλλα οριακα οποτε το 12ρι θα ειναι μια χαρα...Και στις κρεββατοκαμαρες 2 9ρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...