Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, mindreader said:

Εχει κανεις το ιδιο ή παρομοιο μοντελο; Γνωμες;

https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

----

Αν ξερει κανεις, τι διαφορα, ουσιαστικη, εχει η σειρα confora απο την sensira, της daikin;

Έχει συζητηθεί παραπάνω πολλές φορές το εν λόγω μοντέλο. Είναι το ίδιο με το ATXC που αναφέρω ότι έβαλα σήμερα, ενώ έχω στην κατοχή μου και ένα 12άρι FTXC. Αυτό που αλλάζει μεταξύ των δύο, είναι ότι το μεν πηγαίνει σε μεγάλες αλυσίδες, ενώ το δε κρατιέται για διανομή εντός δικτύου Δάηκιν.

Συνοπτικά, θα σου έλεγα ότι είναι ένα όμορφο, ποιοτικών πλαστικών μηχάνημα (για τα δεδομένα της εποχής, μην περιμένεις κάνα μιτσουμπίσι ή φουτζίτσου Ιαπωνίας των 00ς). Λείπουν από πάνω του όλες οι κιτς Κινεζιές, με γκλόσσυ κάτασπρα πλαστικά, οθόνες, μουσικούλες κλπ.

Αποδίδει πολύ καλά, inverterάρει εξαιρετικά σε πάρα πολλές σκάλες (προσωπικά στην ψύξη το έχω δει να κάνει 110, 170, 220, 270, 310, 350 κλπ βαττ, οπότε είναι "έξυπνο" το λογισμικό ώστε να προσαρμόζεται στο χώρο). Το αρνητικό αυτού, που λέει ανωτέρω και ο @liakjim με τον @Specs, είναι ότι δεν κρυώνει αρκετά το στοιχείο για να αφυγράνει, οπότε πού και πού τη θέλει την αφύγρανσή του ο χώρος (είτε φυσικά με αερισμό, είτε, αν έχεις 20 μέρες καύσωνα όπως φέτος, τεχνητά).

Στη θέρμανση δεν έχω δοκιμάσει "κανονικά" κανένα από τα 2, αλλά στο 12άρι είδα ελάχιστα βαττς 330 σε δοκιμαστική χρήση, κάτι που σε συνθήκες χειμώνα θεωρητικά μπορεί να σημάνει ότι θα ζεσταίνεις 25-30τμ με 7 κιλοβατώρες, δηλαδή με κάτω από 2 ευρώ τη μέρα, δηλαδή τσάμπα (μπρος σε κάθε άλλη μορφή θέρμανσης). Αν βέβαια έχεις απώλειες και παίζεις ψηλότερα, τα κόστη θα ανεβαίνουν, αλλά δε φταίει το μηχάνημα γι' αυτό.

Σε φασαρία, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ είμαι ψείρας και δε με ενοχλεί παρόλα αυτά ιδιαίτερα, ειδικά στην πιο ήσυχή του λειτουργία (που ανεβάζει κατανάλωση). Αλλά αυτό το έχει άνθρωπος. Κάποιοι το βρίσκουν θορυβώδες, κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν υπάρχουν άνθρωποι πιο ψείρες από μένα, και πού είναι όλοι αυτοί. Η εξωτερική μονάδα ψιλοδίνει πόνο, αλλά στο 12άρι δε με νοιάζει, γιατί είναι σε "ξένη"... ταράτσα, ενώ το 9άρι που μπήκε κρεμαστό με αντικραδασμικά, δεν περνάει τπτ και το αυτί σου να κολλήσεις στον τοίχο. Προφανώς, κάποια στιγμή που θα χαλάσουν τα αντικραδασμικά, θα περνάει φασαρία, και θα πρέπει να φέρω άνθρωπο να με βοηθήσει να τα αλλάξουμε, ή να το επιχειρήσω 1-1 μόνος μου. 10 ευρώ δουλειά, σε αυτή την περίπτωση.

Η εγγύηση είναι χαμηλή, θέλει επέκταση, ειδικά αν ο χώρος σου είναι οριακός και άρα θα το "ζορίζει" παραπάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, EchiDNA είπε

@MikhailBakurin πόσο έχουν τα αντικραδασμικά; Είδα στο Leroy 6 και κάτι €. Αλλά δεν κατάλαβα αν είναι το ένα ή είναι σετ.

Το σετ, αλλά προτίμησε κάτι καλύτερο.

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Anti-Vibration-Mounts/AVM-2014.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Specs said:

Με καταχωρηση για δυο παραθυρα εισαι σαν μια μπαλκονοπορτα, αλλα δεν αλλαζει κατι στην ουσια του οτι το μικροτερο διαθεσιμο μηχανημα θα ειναι παλι το 9ρακι.

Οσο για τον ΧΟΡΟ του Daikin ...μαλλον στην σχολη ηταν  στο ιδιο μπαλετο με το δικο μου!

Κι εχω ξεχασει να το ποσταρω αυτο ...

Στις χαμηλές στροφές το κάνει αυτό μόνο, στις ψηλές όχι. Μόνο όταν πέφτει στα ελάχιστά του. Κανονικά, δε θα βλέπαμε τίποτα αν είχαν μπει 2 ξερές βίδες. Θα λέγαμε "α ωραία εγκατάσταση" και θα μισο-έτρεμε ο τοίχος. Τώρα απορροφούν τη δόνηση αυτά. Πόσο θα αντέξουν δεν ξέρω, αλλά αν δεν τα βαράει ήλιος και ακραία φαινόμενα ( η βεράντα μου είναι στεγασμένη και έχει τέντα ), λάστιχα είναι, αυτή είναι η δουλειά τους για τουλ. 3-4-5 χρόνια.

 

1 minute ago, achilles_g_ said:

Το σετ, αλλά προτίμησε κάτι καλύτερο.

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Anti-Vibration-Mounts/AVM-2014.aspx

Αυτά ακριβώς έβαλα! 10 ευρώ το σετ, τους είχαν μείνει κάτι λίγα. Είναι ποιοτικότατη κατασκευή και φαίνεται ανθεκτικό λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Το σετ, αλλά προτίμησε κάτι καλύτερο.

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Anti-Vibration-Mounts/AVM-2014.aspx

 

4 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Στις χαμηλές στροφές το κάνει αυτό μόνο, στις ψηλές όχι. Μόνο όταν πέφτει στα ελάχιστά του. Κανονικά, δε θα βλέπαμε τίποτα αν είχαν μπει 2 ξερές βίδες. Θα λέγαμε "α ωραία εγκατάσταση" και θα μισο-έτρεμε ο τοίχος. Τώρα απορροφούν τη δόνηση αυτά. Πόσο θα αντέξουν δεν ξέρω, αλλά αν δεν τα βαράει ήλιος και ακραία φαινόμενα ( η βεράντα μου είναι στεγασμένη και έχει τέντα ), λάστιχα είναι, αυτή είναι η δουλειά τους για τουλ. 3-4-5 χρόνια.

 

Αυτά ακριβώς έβαλα! 10 ευρώ το σετ, τους είχαν μείνει κάτι λίγα. Είναι ποιοτικότατη κατασκευή και φαίνεται ανθεκτικό λάστιχο.

Δεν είμαι Αθήνα παιδιά και δεν αξίζει πιστεύω την αναμονή για παραγγελία. 

Εκτός κι αν γνωρίζει κανείς σε τι είδους καταστήματα τα πουλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σωλήνα μέσα στην συσκευασία κανένα δεν έχει.., σίγουρα βάλε 2 μέτρα, αν μπορείς και 3 ακόμα καλύτερα..

Θα βαλω τρια τουλαχιστον γιατι ο φιλος που θα το βαλει μου συστησε να βαλουμε την εξωτερικη μοναδα στο πατωμα στην βεραντα λογω βαρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, MikhailBakurin said:

Έχει συζητηθεί παραπάνω πολλές φορές το εν λόγω μοντέλο. Είναι το ίδιο με το ATXC που αναφέρω ότι έβαλα σήμερα, ενώ έχω στην κατοχή μου και ένα 12άρι FTXC. Αυτό που αλλάζει μεταξύ των δύο, είναι ότι το μεν πηγαίνει σε μεγάλες αλυσίδες, ενώ το δε κρατιέται για διανομή εντός δικτύου Δάηκιν.

Συνοπτικά, θα σου έλεγα ότι είναι ένα όμορφο, ποιοτικών πλαστικών μηχάνημα (για τα δεδομένα της εποχής, μην περιμένεις κάνα μιτσουμπίσι ή φουτζίτσου Ιαπωνίας των 00ς). Λείπουν από πάνω του όλες οι κιτς Κινεζιές, με γκλόσσυ κάτασπρα πλαστικά, οθόνες, μουσικούλες κλπ.

Αποδίδει πολύ καλά, inverterάρει εξαιρετικά σε πάρα πολλές σκάλες (προσωπικά στην ψύξη το έχω δει να κάνει 110, 170, 220, 270, 310, 350 κλπ βαττ, οπότε είναι "έξυπνο" το λογισμικό ώστε να προσαρμόζεται στο χώρο). Το αρνητικό αυτού, που λέει ανωτέρω και ο @liakjim με τον @Specs, είναι ότι δεν κρυώνει αρκετά το στοιχείο για να αφυγράνει, οπότε πού και πού τη θέλει την αφύγρανσή του ο χώρος (είτε φυσικά με αερισμό, είτε, αν έχεις 20 μέρες καύσωνα όπως φέτος, τεχνητά).

Στη θέρμανση δεν έχω δοκιμάσει "κανονικά" κανένα από τα 2, αλλά στο 12άρι είδα ελάχιστα βαττς 330 σε δοκιμαστική χρήση, κάτι που σε συνθήκες χειμώνα θεωρητικά μπορεί να σημάνει ότι θα ζεσταίνεις 25-30τμ με 7 κιλοβατώρες, δηλαδή με κάτω από 2 ευρώ τη μέρα, δηλαδή τσάμπα (μπρος σε κάθε άλλη μορφή θέρμανσης). Αν βέβαια έχεις απώλειες και παίζεις ψηλότερα, τα κόστη θα ανεβαίνουν, αλλά δε φταίει το μηχάνημα γι' αυτό.

Σε φασαρία, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ είμαι ψείρας και δε με ενοχλεί παρόλα αυτά ιδιαίτερα, ειδικά στην πιο ήσυχή του λειτουργία (που ανεβάζει κατανάλωση). Αλλά αυτό το έχει άνθρωπος. Κάποιοι το βρίσκουν θορυβώδες, κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν υπάρχουν άνθρωποι πιο ψείρες από μένα, και πού είναι όλοι αυτοί. Η εξωτερική μονάδα ψιλοδίνει πόνο, αλλά στο 12άρι δε με νοιάζει, γιατί είναι σε "ξένη"... ταράτσα, ενώ το 9άρι που μπήκε κρεμαστό με αντικραδασμικά, δεν περνάει τπτ και το αυτί σου να κολλήσεις στον τοίχο. Προφανώς, κάποια στιγμή που θα χαλάσουν τα αντικραδασμικά, θα περνάει φασαρία, και θα πρέπει να φέρω άνθρωπο να με βοηθήσει να τα αλλάξουμε, ή να το επιχειρήσω 1-1 μόνος μου. 10 ευρώ δουλειά, σε αυτή την περίπτωση.

Η εγγύηση είναι χαμηλή, θέλει επέκταση, ειδικά αν ο χώρος σου είναι οριακός και άρα θα το "ζορίζει" παραπάνω.

 

Ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες πληροφοριες!

Ετσι οπως μου τα λες, φαινεται πολυ 'προσεκτικο' στην καταναλωση, λογικα θα ειναι αρκετα εως πολυ μειωμενη!

Μακαρι να εχεις περισσοτερο feedback να μας δωσεις, οπως το δουλευεις!

----

Δεν μπορω να εντοπισω το ενημερωτικο φυλλαδιο/μπροσουρα, για το συγκεκριμενο μοντελο, ή εστω την σειρα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, userAnon said:

Να ξέρεις περιμένω να πεις ότι έδωσες παραγγελία..

Πιστευω οτι θα γινει! Απο Σεπτεμβρη βεβαια.

Συνεχιζω να μαζευω πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εγκατάσταση σε edge 22. Ακούω παρατηρήσεις για βάσεις (είναι καλές γιατί νομίζω οι σταθερές είναι πολύ καλύτερες), αντί κραδασμικά, σωληνώσεις κλπ

Ο μάστορας πήρε 160 για την όλη εγκατάσταση. Τα υλικά πόσο τα εκτιμάται;

IMG_1187.jpeg

IMG_1188.jpeg

Επεξ/σία από doll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, mindreader said:

Ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες πληροφοριες!

Ετσι οπως μου τα λες, φαινεται πολυ 'προσεκτικο' στην καταναλωση, λογικα θα ειναι αρκετα εως πολυ μειωμενη!

Μακαρι να εχεις περισσοτερο feedback να μας δωσεις, οπως το δουλευεις!

----

Δεν μπορω να εντοπισω το ενημερωτικο φυλλαδιο/μπροσουρα, για το συγκεκριμενο μοντελο, ή εστω την σειρα.

Για μένα, πρέπει να ακούσεις αυτό να δουλεύει από κοντά, καθώς και το yukai που προτείνεται στο τόπικ. Θεωρώ ότι στο μεσαίο μπάτζετ, είναι οι 2 καλύτερες επιλογές αυτή τη στιγμή σε overall χαρ/κά. Προτίμησα το βαρύ, πιο φυσικό ήχο του δαηκιν έναντι του πιο συριχτού του γιουκαη, καθώς και τη μάλλον λιιιγο καλύτερη απόδοση του μεν σε θέρμανση. Η ψύξη στα Β.Π. είναι αντικειμενικά λιγότερο σημαντική και διαρκής.

Πάντως, σου είπα, το έχω δουλέψει ήδη 2 μήνες το 12άρι, εξ ου και αποφάσισα να πάω στο 9άρι μόλις το βρήκα τιμή - χώμα σε πανηγυρική προσφορά - opening γνωστού πορτοκαλί καταστήματος. Γενικά μιλάμε για ποσά που δεν κλείνουν σπίτια. Αν μπορείς να δώσεις τα διπλά για να πας σε edge, daisekai, perfera, δώστα και θα ανταμειφθείς σε λογαριασμό ρεύματος. Έχεις και χρόνο να μαζέψεις, αφού πας Σεπτέμβρη.

Κι εγώ το ψείρισα πολύ, αλλά πιο διακριτικά από σένα ( 😛 ), μόλις έλαβα τις 4-5-6 απαντήσεις μου και π.μς μου, άρχισα να βαράω τις τουφεκιές. Όσο το ψειρίζεις, τόσο πιο αβέβαιος θα γίνεσαι για την επιλογή σου, και δε χρειάζεται. Αν αποφύγεις τις κακοτοπιές (τογιοτόμι, γιαμάτο, σάντσο πάντσα κλπ) σε μάρκες και σε τοποθέτηση (1 μέτρο σωλήνωση, εκδίωξη και άγιος ο Θεός, κλίση 15 μοίρες σε εσωτερική), τότε παίρνεις κάτι καλό. Αν θα σε βγάλει τώρα 5, ή 7, ή 11 χρόνια, δεν το ξέρεις. Πιθανόν σε 5 να αρχίσουν τα SCOP & SEER να είναι διψήφια, οπότε η αλλαγή θα είναι επιβεβλημένη λόγω κόστους, ούτως ή άλλως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MikhailBakurin said:

 

Πάντως, σου είπα, το έχω δουλέψει ήδη 2 μήνες το 12άρι, εξ ου και αποφάσισα να πάω στο 9άρι μόλις το βρήκα τιμή - χώμα σε πανηγυρική προσφορά - opening γνωστού πορτοκαλί καταστήματος. Γενικά μιλάμε για ποσά που δεν κλείνουν σπίτια. Αν μπορείς να δώσεις τα διπλά για να πας σε edge, daisekai, perfera, δώστα και θα ανταμειφθείς σε λογαριασμό ρεύματος. Έχεις και χρόνο να μαζέψεις, αφού πας Σεπτέμβρη.

 

Δεν καταλαβα ομως, αν αντι για daikin του 600ρικου πας στο daikin του 1000αρικου, οτι θα εχει το δευτερο ακομη χαμηλοτερη καταναλωση. Καταλαβα λαθος; Με ενδιαφερει τι θα μου πεις καθως εκανες κι εσυ το ψαξιμο σου.

----

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (για οποιον ξερει και θελει να απαντησει!)

- Αυτα τα αντικραδασμικα στις βιδες, μπορω να τα ζητησω απο το συνεργειο να τα βαλει, στη βαση τοποθετησης; Τα εχουν, ή θα με κοιτανε ως εξωγηινο, και πρεπει εγω να τα εχω προμηθευτει ξεχωριστα;

- Αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα, εχει πλεονεκτημα να αγορασεις και να στο βαλει το daikin ο εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος, απο το να το αγορασεις απο εναν τριτο. Περισσοτερη εγγυηση; Αλλα και μεγαλυτερη τιμη ισως;

- Επεκταση εγγυησης, στα 10 ετη, το ζητω κατα την αγορα; Θελω απο την αρχη να γινουν ολα και να ξεμπερδευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doll είπε

Καλησπέρα. Εγκατάσταση σε edge 22. Ακούω παρατηρήσεις για βάσεις (είναι καλές γιατί νομίζω οι σταθερές είναι πολύ καλύτερες), αντί κραδασμικά, σωληνώσεις κλπ

Ο μάστορας πήρε 160 για την όλη εγκατάσταση. Τα υλικά πόσο τα εκτιμάται;

IMG_1187.jpeg

IMG_1188.jpeg

Βάλε και μία από το εσωτερικό, τα υλικά δεν παίζουν ρόλο πόσο κάνουν αλλά η αμεσότητα και το ότι λογικά δεν περίμενες 20+ μέρες.

Από το εξωτερικό το μόνο που βλέπω είναι η αποχέτευση, έχει ρίξει του εσωτερικού στο εξωτερικό και ίσως έχεις βούλωμα στο μέλλον ή να σου στάζει το εξωτερικό μηχάνημα από διάφορα σημεία. Καλό είναι να τον φωνάξεις να βάλει ένα ταφ. (Πες του ότι το εξωτερικό μηχάνημα τρέχει νερά από παντού και θα καταλάβει)

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Δεν καταλαβα ομως, αν αντι για daikin του 600ρικου πας στο daikin του 1000αρικου, οτι θα εχει το δευτερο ακομη χαμηλοτερη καταναλωση.

Η διαφορά του 1000ρικου από το 600αρι δεν είναι μόνο λόγω της κατανάλωσης, αλλά γιατί έχει και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά το μηχάνιμα, είτε σε θέμα υλικού(λ.χ ποιό premium εξαρτήματά, wifi,ιονιστή), είτε προγράμματός λειτουργείας. Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία, απότην στιγμή που δεν θα το δουλεύεις 24/7 και δεν θα είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσής, τα 400 ευρώ της διαφοράς αμφιβάλω αν θα τα κάνεις ποτέ απόσβεσή, εκτός και αν η κιλοβατώρα πάει πάνω από ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...