Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mindreader είπε

το εχουν ηδη σχεδον πει, αφου σταματουν οι οριζοντιες επιδοτησεις στο ρευμα. Αρα ερχονται αυξησεις (και αλλες) στο ηδη πανακριβο ρευμα

Με υποθέσεις και ίσως και αν και τις οποίες θεωρίες συνομωσίας δε κάνεις προγραμματισμό για την θέρμανση ψύξη της οικογένειας σου 

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

γίνεται διεγραψε την επίμαχη πρόταση

Τα γεγονότα δεν αλλαζουν ότι  και να σβήσω εγώ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε το ATXC25D στο δωμάτιο.

Το συνεργείο της δωρεάν εγκατάστασης ήταν τιμιότατο και επαγγελματικότατο. Τα τρία μέτρα που μέτρησαν, ήταν όντως 3 μέτρα (έχω πλακάκια 30 εκατοστών στη βεράντα και οι σωλήνες έπιασαν ακριβώς 10 από αυτά). Έβαλαν αντλία κενού για 11-12 λεπτά, δεν είμαι σίγουρος.

Η εξωτερική μονάδα κρεμάστηκε απέξω, σε νότιο προσανατολισμό, και στη βάση της μπήκαν αντικραδασμικές βάσεις που έχουν προταθεί εδώ και αγοράστηκαν από εμένα χθες. Άμα το σπρώξεις, κάνουν πέρα δώθε σαν αμορτισέρ, πολύ αστείο. Η σωλήνωση κουλούρα από πίσω, με τηρημένες γενικά τις αποστάσεις των μιν 15-20 εκατοστών σε κάθε πλευρά.

Η λειτουργία σε 12τμ δωματίου είναι υποδειγματική μέχρι ώρας, ζήτηση 27 σε εξωτερική 31, με προηγούμενη τιμή δωματίου 29. Μετά από μισή ώρα λειτουργίας, είμαστε στο 27,1 μετρημένη θερμοκρασία, ΧΩΡΙΣ όμως αφύγρανση, ουσιαστικά δεν κρύωσε ποτέ το στοιχείο αρκετά για να αφυγράνει (και άρα πέσαμε 2 βαθμούς με ελάχιστα βαττ, ίσως κάτω από 200). 35% σταθερά.

Επέλεξα να αγοράσω αυτό το μηχάνημα, γιατί παρότι δεν το λες τελείως αθόρυβο, ως εσωτερική μονάδα, παράγει βαρύ, φυσικό ήχο αερισμού, κι όχι έναν ήπιο συριγμό που έχω ακούσει σε άλλα κλιματιστικά. Είναι πανεύκολο να ξεχάσεις ότι λειτουργεί, ακόμα και μισή ώρα μετά το πρώτο του έβερ άναμμα σε ήσυχο δωμάτιο.

Αύριο- μεθαύριο θα μπει tapo 110, να δούμε τι καπνό φουμάρουμε ενεργειακά.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, MikhailBakurin said:

Η λειτουργία σε 12τμ δωματίου

το οποιο εχει απωλειες ποσες ? και περιμενουμε εντυπωσεις απο ποιοτητα ατμοσφαιρας στον υπνο, αν σε ξυπναει το οτι θα κοβει η εξωτερικη μοναδα κλπ κλπ (ενταξει, δεν ζητησαμε να κανεις και μελετη υπνικης απνοιας καλωδιωμενος)

41 minutes ago, MikhailBakurin said:

Άμα το σπρώξεις, κάνουν πέρα δώθε σαν αμορτισέρ, πολύ αστείο.

photo ? video ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Specs said:

το οποιο εχει απωλειες ποσες ? και περιμενουμε εντυπωσεις απο ποιοτητα ατμοσφαιρας στον υπνο, αν σε ξυπναει το οτι θα κοβει η εξωτερικη μοναδα κλπ κλπ (ενταξει, δεν ζητησαμε να κανεις και μελετη υπνικης απνοιας καλωδιωμενος)

photo ? video ?

image.png.584cf3906ac6c4a564eac0bdaef6b9d2.png

Αυτές τις απώλειες έχω, μπορεί να είναι και λίγο χαμηλότερες, γιατί με "αναγκάζει" να βάλω παράθυρο, ενώ έχω μόνο μπαλκονόπορτα.

 

 

Αυτή είναι η λειτουργία του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην φωτογραφία που παραθέτω φαίνεται στη γωνία η αναμονή του ρεύματος. Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί εσωτερικά στη πλευρά δεξιά. Θα τοποθετηθεί το 18άρι yukai.

Οι τοίχοι έχουν κέλυφος 10 εκ. Πίσω από τον τοίχο στον οποίο βρίσκεται το λεβητάκι είναι μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο που ανεβαίνει στην ταράτσα.

Το ερώτημα είναι που να το τοποθετήσω;

1. Δεξιά στον τοίχο; 

2. Πάνω από το λεβητάκι;

3. Στην ταράτσα;

Για πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω, μιας και η κάθε περίπτωση έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 

Σημείωση: στο δάπεδο δεξιά δεν μπορεί να μπει διότι είναι το καπάκι του κολεκτέρ, επίσης κάτω από το λεβητάκι δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται ή βολεύει.

https://photos.app.goo.gl/N7pnFJtitnYuyyeU9

 

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

image.png.584cf3906ac6c4a564eac0bdaef6b9d2.png

Αυτές τις απώλειες έχω, μπορεί να είναι και λίγο χαμηλότερες, γιατί με "αναγκάζει" να βάλω παράθυρο, ενώ έχω μόνο μπαλκονόπορτα.

 

 

Αυτή είναι η λειτουργία του!

Όντως δείχνει προσεγμένη η εγκατάσταση. Καλοδούλευτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Klausx said:

Αντί για "ψυγείο/στοιχείο" στο πλάι του εξωτερικού μηχανήματος έχει μία λαμαρίνα.

Φυσικά δεν υπάρχει καμία λήψη φωτογραφίας από το πλάι στο google...

Screenshot_1692.png.68b1f8b24987de767cedb7268377581d.pngΦ

πολλα κλιματιστικά μικρα 7-10 kbtu έρχονται έτσι αφου δεν απαιτείται να έχουν μεγάλη επιφάνεια εναλλάκτη στην έξω μονάδα. Αν αρκεί πχ η επιφανεια που παρέχεται από την πίσω πλευρά γιατί να σου βάλει και στο πλαινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Στην φωτογραφία που παραθέτω φαίνεται στη γωνία η αναμονή του ρεύματος. Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί εσωτερικά στη πλευρά δεξιά. Θα τοποθετηθεί το 18άρι yukai.

Οι τοίχοι έχουν κέλυφος 10 εκ. Πίσω από τον τοίχο στον οποίο βρίσκεται το λεβητάκι είναι μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο που ανεβαίνει στην ταράτσα.

Το ερώτημα είναι που να το τοποθετήσω;

1. Δεξιά στον τοίχο; 

2. Πάνω από το λεβητάκι;

3. Στην ταράτσα;

Για πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω, μιας και η κάθε περίπτωση έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 

Σημείωση: στο δάπεδο δεξιά δεν μπορεί να μπει διότι είναι το καπάκι του κολεκτέρ, επίσης κάτω από το λεβητάκι δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται ή βολεύει.

https://photos.app.goo.gl/N7pnFJtitnYuyyeU9

 

Διορθώθηκε η φωτογραφία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα αυτο Mitsubishi Heavy DIAMOND SERIES SRK63ZR-W/SRC63ZR-W 22.000 BTU A++/A+++ γνωριζουμε αν εχει μεσα στην συσκευασια σωληνα και αν δεν εχει ποσα μετρα ειναι το ελαχιστο υποχρεωτικο που πρεπει να βαλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, EchiDNA said:

επίσης κάτω από το λεβητάκι δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται ή βολεύει.

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, με τη διαφορά ότι υπάρχει το κλιματιστικό και θέλω από πάνω του να βάλω τον λέβητα αερίου, εννοείται με 40-50 πόντους απόσταση. Αν γνωρίζει κάποιο μέλος αν αυτό επιτρέπεται ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις το ιδιο ή παρομοιο μοντελο; Γνωμες;

https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

----

Αν ξερει κανεις, τι διαφορα, ουσιαστικη, εχει η σειρα confora απο την sensira, της daikin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Παραγγειλα αυτο Mitsubishi Heavy DIAMOND SERIES SRK63ZR-W/SRC63ZR-W 22.000 BTU A++/A+++ γνωριζουμε αν εχει μεσα στην συσκευασια σωληνα και αν δεν εχει ποσα μετρα ειναι το ελαχιστο υποχρεωτικο που πρεπει να βαλουμε;

Σωλήνα μέσα στην συσκευασία κανένα δεν έχει.., σίγουρα βάλε 2 μέτρα, αν μπορείς και 3 ακόμα καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikhailBakurin said:

Αυτές τις απώλειες έχω, μπορεί να είναι και λίγο χαμηλότερες, γιατί με "αναγκάζει" να βάλω παράθυρο, ενώ έχω μόνο μπαλκονόπορτα.

Με καταχωρηση για δυο παραθυρα εισαι σαν μια μπαλκονοπορτα, αλλα δεν αλλαζει κατι στην ουσια του οτι το μικροτερο διαθεσιμο μηχανημα θα ειναι παλι το 9ρακι.

Οσο για τον ΧΟΡΟ του Daikin ...μαλλον στην σχολη ηταν  στο ιδιο μπαλετο με το δικο μου!

Κι εχω ξεχασει να το ποσταρω αυτο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Με καταχωρηση για δυο παραθυρα εισαι σαν μια μπαλκονοπορτα, αλλα δεν αλλαζει κατι στην ουσια του οτι το μικροτερο διαθεσιμο μηχανημα θα ειναι παλι το 9ρακι.

Οσο για τον ΧΟΡΟ του Daikin ...μαλλον στην σχολη ηταν  στο ιδιο μπαλετο με το δικο μου!

Κι εχω ξεχασει να το ποσταρω αυτο ...

Αυτές οι βάσεις βρε παιδιά δεν είναι επίφοβες σε βάθος χρόνου; Έτσι όπως το είδα να χορεύει το φοβήθηκα. Έτσι και αστοχήσει το ελαστικό από κάτω θα το κυνηγάς στο μπαλκόνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, EchiDNA said:

Έτσι και αστοχήσει το ελαστικό από κάτω θα το κυνηγάς στο μπαλκόνι. 

οχι δεν εχουν θεμα...αλλωστε στον ετησιο ελεγχο-σερβις θα το βρει ο μαστορας εγκαιρως!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...