Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Specs είπε

ισως επειδη ειναι 13ρι το ενα και 9ρι το αλλο...αρα πως να τα συγκρινεις και με τετοια μεγαλη διαφορα στην παροχη αερα οπως εγραψα, ειναι αδοκιμο.

Εκτος αν εχει να κανει ΚΑΙ με τις συχνοτητες περα απο τα υπολοιπα...οπου ομως παραδοξως το Yukai ειναι πιο θορυβωδες στα μπασα και στα αλλα ιδιο...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

277202363919.jpg.b6059d5ea543a76410d22baa0a9e90cb.jpg277202363930.jpg.62cc0a150a19496b3834c77c439a735e.jpg

 

Στο θόρυβο δε παίζει ρόλο και ο όγκος και σχεδιασμός του ανεμιστήρα , είναι ίδιας διάστασης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Στο θόρυβο δε παίζει ρόλο και ο όγκος και σχεδιασμός του ανεμιστήρα , είναι ίδιας διάστασης ?

Φυσικα καιπαιζουν , αλλα ψαχνοντας το με κουρασε γιατι το Haori εχει εκεινο το υφασματινο πομπε εξωτερικο και ειναι δυσκολο να το υπολογισεις απο τα σχεδια το πραγματικο μεγεθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jimmysss! είπε

Αν και διαβαζω καθε μερα εδω μεσα μπας και μαθω, αυτο ειχε ξεφυγει τελειως..

Η αφυγρανση καιει περισσοτερο απο το να το εβαζα πιο χαμηλα;

Εξαρταται το κλιματιστικο..Συνηθως στην αφυγρανση δουλευουν με χαμηλη ζητηση πχ 24 οπως το δικο μου, οποτε ρουφανε ρευμα..Αλλα εχεις γρηγορο αποτελεσμα😉

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ!  - Προσανατολισμο, focus!

Λοιπον, με τοση συσωρευμενη γνωση εδω μεσα, λογικα δεν θα χρειαζεται να μου δοθει και πολυ βοηθεια... εχω συμμαζεψει πανω κατι τι χρειαζομαι.

Αυτο το καλοκαιρι το θεωρω 'χαμενο', αυγουστιατικα δεν προκειται να κυνηγαω συνεργεια για εγκαταστασεις, Ελληνας της τελευταιας στιγμης δεν υπηρξα ποτε, δεν θα γινω ουτε και τωρα... Σεπτεμβρη ομως, που θα ειναι και θα ειμαστε ολοι πισω στις θεσεις μας, θα βαλω μπροστα την αγορα κλιματιστικου.

Με οσα εχω διαβασει, σκεφτομαι για daikin. Φυσικα inventer. Η αγορα θα γινει για αντικατασταση των υπαρχοντων κλιματιστικων του 2007, που δεν ειναι η inverter, και η πριζα tapo μετρα κοντα στα 1200w οταν δουλευουν...

Θελω για δωματιο 10 τμ. Μην μου πειτε να κανω παλι εκεινο το ερωτηματολογιο....καλο ειναι, για ανθρωπους που εχτισαν προσφατα σπιτια και ξερουν επακριβως το ενα και το αλλο... το σπιτι ειναι αυτο που ειναι, ουτε πολυ παλιο, ουτε πολυ νεο, 30 ετων...

Λοιπον.

Σημαντικο: Θελω για ψυξη (θερμανση θα ελεγα δεν με ενδιαφερει, μικρη προτεραιοτητα), την μικροτερη δυνατη καταναλωση. Ειλικρινα, σχεδον θα ελεγα δεν με νοιαζει ποσο κοστιζει η μοναδα, αν ξερουμε οτι το ταδε μοντελο, θα καψει το λιγοτερο δυνατο. Σαν να λεω, δεν με νοιαζει ποσο θα κοστισει ο εκτυπωτης, αρκει να μου πεις/αποδειξεις οτι θα τυπωνει με το μικροτερο δυνατο κοστος ανα σελιδα. Οκ, ξερω οτι αυτο το ζητημα παιρνει αρκετο 'νερο', λογω των επιμερους συνθηκων (εξωτ.θερμοκρασια, μονωση, εσωτ. θερμοκρασια κλπ), αλλα ας πουμε μια γενικοτερη overall κατασταση, απο εκει και περα, ποτε κανεις ακριβως δεν μπορει και να υπολογισει, σεβαστο. Ομως πχ ξερω οτι το aygo, ειναι απο τα ελαχιστα αμαξια που καινε γενικως τοσο λιγη βενζινη! Ε, καπως ετσι!

Daikin. Inverter. Σειρα-μοντελο, με την (ονομαστικη τουλαχιστον) μικροτερη-οικονομικοτερη καταναλωση ρευματος.

Αφου θα αγοραστει τωρα, με ενδιαφερει να ειναι και νεο μοντελο, οτι νεοτερο-καλυτερο.

Ποια σειρα; Ποια μοντελα θα προτεινατε;

Δωστε αν μπορειτε λινκ, πληροφοριες, και φυσικα ταξη μεγεθους/κοστους, και το σημαντικοτερο,

ενα ευρος καταναλωσης σε watt κατα την λειτουργια του. Επειδη δεν θα τα παω και πολυ καλα με την αριθμητικη, αν καποιος μπορει να μου πει και σε κοστη κιλοβατωρας (εστω με σημερινες τιμες), σιγουρα θα βοηθουσε.

Επισης θα ηθελα και να δω, δεν βρηκα στο επισημο site της daikin, επισημους εγκαταστατες/αντιπροσωπους ανα περιοχη.

Αυτα προς το παρον, ελπιζω στην...καθοδηγηση σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ειλικρινα, σχεδον θα ελεγα δεν με νοιαζει ποσο κοστιζει η μοναδα, αν ξερουμε οτι το ταδε μοντελο, θα καψει το λιγοτερο δυνατο.

Αφού το θέτεις έτσι 

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=16729528%2C32064988%2C29149793

το daikin το 25 όχι το 20 που έχω βάλει στη σύγκριση https://www.skroutz.gr/s/27963558/Daikin-FTXM25R-RXM25R-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Επειδή έχω πάρει αλλά δεν έχω τοποθετήσει, το Haori κάνει αρκετά παραπάνω θόρυβο;θεωρητικά  καλύτερο μοντέλο

 

3 yukai 10άρια για τα δωμάτια και ένα 16αρι  Haori για σαλόνι 

Θόρυβο στην εσωτερική φαντάζομαι εννοείς από τη ροή του αέρα 

Καλησπερα, ναι παντα στην εσωτερικη μοναδα αναφερομαι. Στο haori με προβληματισε ο θορυβος του απο την αρχη της λειτουργιας του χωρις να εχω μπει σε καποια συγκριση με καποιο αλλο μηχανημα. Γενικοτερα αν το λεω σωστα η φτερωτη του μου φαινεται σα να ειναι "εκκεντρη".

Και το θεμα ειναι οτι μετα απο την αντικατασταση που μ εκαναν θεωρησα αυτοματα κ αυτονοητα οτι απλα ετσι λειτουργει το συγκεκριμενο μοντελο.

Φυσικα οπως ειπες και εσυ μιλαμε για ενα μοντελο της toshiba απο το πανω ραφι. Τι να πω μπορει να ειμαι κ γω περιεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimostr said:

Δεν εισαι σωστός, ζητησε daikin inverter :D

Αφου δεν τον ενδιαφερουν τα λεφτα ας παρει ενα Ururu Sarara :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δεν εισαι σωστός, ζητησε daikin inverter :D

Αφου δεν τον ενδιαφερουν τα λεφτα ας παρει ενα Ururu Sarara :)

Κάνει θόρυβο μωρέ εκείνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimostr said:

Κάνει θόρυβο μωρέ εκείνο 

Αφου λέει θέλει ότι νεότερο και καλυτερο. Ενταξει το νεοτερο παιζεται!!!

Αλλά 3000 ευρώ και κάνει θορυβο????? 🤕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Αφου λέει θέλει ότι νεότερο και καλυτερο. Ενταξει το νεοτερο παιζεται!!!

Αλλά 3000 ευρώ και κάνει θορυβο????? 🤕

Το ururu δεν είναι νεότερο απλα έχει την εισαγωγή του εξωτερικού αέρα πο6 αυτή είναι που κανε8 το πολύ θόρυβο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

Το ururu δεν είναι νεότερο απλα έχει την εισαγωγή του αέρα πο6 αυτή είναι που κανε8 το πολύ θόρυβο 

Το ξερω γι αυτό έγραψα οτι το νεοτερο παιζεται!!! Αλλά ειλικρινά περιμενα οτι με τοσα λεφτα θα εχει δοθει τοπ προτεραιοτητα τόσα χρόνια να διορθωνονται τυχον προβληματα θορυβοι κλπ. Προφανως δε θα μπορουσε να ρουφιξει απ εξω αερα και να το φερνει μεσα χωρις θορυβο αν εχεις βαλει να ανανεωσει αμεσα τον εσωτερικο αερα αλλα αν δουλευει και εισαγει ενα σημαντικό ποσοστό αερα απο κει δε θα επρεπε να κανει τόσο. Και ξαναλεω ειναι 3000, θα περιμενα να ειναι ησυχο αποδοτικό και να αφηνει και μια κουπα καφε καθε πρωι πανω στο κομοδινο μολις αντιλαμβανεται οτι ξυπναω με τόσα λεφτά κόστος. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dimostr said:

Διαβαζω ενα σχολιο για το daikin,

"Με βάση το άλλο σχόλιο με 100W το περίμενα πιο οικονομικό . Καταναλώνει 1kwh για θερμοκρασία εσωτερική 4 βαθμούς πιο κάτω από την εξωτερική".

Δηλαδη κι ο πανω λεει οτι δεν το λες και πολυ οικονομικο στο ρευμα, και αν ισχυει αυτο που λεει, για να στο παει πχ απο 37 βαθμους στους 27, θα θελει γυρω στις 3kwh!

Βεβαια μετα θα μου πεις, ως 'συντηρηση', θα καιει λιγοτερο.

Αλλα εγω δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κλιματιστικο να καιει ολη μερα. Μα ετσι κι αλλιως δεν ειμαι και ολη μερα σπιτι. Δηλαδη τι, να ψυχω ενα αδειο δωματιο; Γιατι μερικοι προτεινουν το 24x7, λες και ειμαστε καπου εκει μεσα στο σπιτι διαρκως....

Αρα εγω πχ λογικα θα θελω να το βαζω καθε μερα, απογευμα που γυριζω σπιτι. Και πες για ωρες, απο τις 5 ως τις 10. Αν καθε μερα, θελω 3kwh ετσι για την πλακα, δεν νομιζω οτι αυτο ειναι οικονομια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, mindreader said:

Διαβαζω ενα σχολιο για το daikin,

"Με βάση το άλλο σχόλιο με 100W το περίμενα πιο οικονομικό . Καταναλώνει 1kwh για θερμοκρασία εσωτερική 4 βαθμούς πιο κάτω από την εξωτερική".

Δηλαδη κι ο πανω λεει οτι δεν το λες και πολυ οικονομικο στο ρευμα, και αν ισχυει αυτο που λεει, για να στο παει πχ απο 37 βαθμους στους 27, θα θελει γυρω στις 3kwh!

Βεβαια μετα θα μου πεις, ως 'συντηρηση', θα καιει λιγοτερο.

Αλλα εγω δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κλιματιστικο να καιει ολη μερα. Μα ετσι κι αλλιως δεν ειμαι και ολη μερα σπιτι. Δηλαδη τι, να ψυχω ενα αδειο δωματιο; Γιατι μερικοι προτεινουν το 24x7, λες και ειμαστε καπου εκει μεσα στο σπιτι διαρκως....

Αρα εγω πχ λογικα θα θελω να το βαζω καθε μερα, απογευμα που γυριζω σπιτι. Και πες για ωρες, απο τις 5 ως τις 10. Αν καθε μερα, θελω 3kwh ετσι για την πλακα, δεν νομιζω οτι αυτο ειναι οικονομια.

Παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις..  Πάρε ένα οικονομικό daikin αφού έχεις καταλήξει σε αυτό, δες το πως δουλεύει τι καίει κλπ. Ότι και να σου πουμε για τις καταναλώσεις θα είναι λάθος. Οι 2 βασικές επιλογές σου είναι daikin + toshiba. Αυτά έχουν πολιτισμένη συμπεριφορά και αν δεν σου κάνουν αυτά, δεν θα σου κάνει τίποτα. 

Τώρα αυτά που ζητάς, ότι καλύτερο, να καιει τα λιγότερα, να μην παθαίνει τίποτα κλπ δεν μπορεί να στα πει κανένας, και τσάμπα παιδεύεσαι, και τσάμπα μας παιδεύεις. Από ότι λες μαλιστα είναι σαν να θέλεις να πάρεις φεραρι και να την οδηγάς σαν να έχεις ζασταβα. 

Αν θες την μέγιστη οικονομία, μην πάρεις τίποτα. Ουτε θα ξοδέψεις τίποτα για την αγορά, ούτε θα καις ρεύμα. 

 

Σε παραπέμπω και εδώ (και υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα ποστ) που φαίνεται ότι τα ζητούμενα σου είναι αλλού για αλλού και σου έχουν απαντηθει πολλές απορίες σου. 

 

image.png.0420d636f2eff205c98d71909bb192dc.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

userAnon, δεν παρεξηγω, ευχαριστω για την ευγενικη τοποθετηση σου.

Τα περισσοτερα θεματα τα ψαχνω πολυ πριν αποφασισω, αλλα στο τελος παντα βγαινει κατι θετικο απο αυτο. Τουλαχιστον να μην μετανιωνω για τις επιλογες μου, ειναι και δυσκολες εποχες για πειραματισμους.

Αυτο που λες περι φεραρι και ζασταβα. Θεωρω, εχω δει οτι πολλες φορες, 'το φτηνο ειναι ακριβο'. Φτηνος εκτυπωτης, πανακριβα μελανια. Παμφτηνο κλιματιστικο, αρα μη inverter, καταναλωσεις στο Θεο.

Βεβαια, ετσι οπως τα ζυγιζω, δεν βλεπω και να κερδιζεις σε οικονομικη καταναλωση πηγαινοντας σε ακριβο κλιματιστικο.

Δηλαδη, δεν υπαρχει καπου να λεει, οτι το inverter των 500 ευρω, καιει παραπανω απο το inverter των 1000 ευρω. Αρα γιατι να παω στα 1000, οταν εμενα αυτο βασικα με νοιαζει, ειναι η χαμηλοτερη δυνατη καταναλωση;

Daikin και toshiba, συμφωνω πλεον κι εγω.

Απο τις ερωτησεις εδω, καθενας μπορει με την απαντηση του να φωτισει το θεμα διαφορετικα. Αυτο εγω το βρισκω χρησιμο.

Ισως ψαχνω καταναλωση, τοσο μικρη που δεν υπαρχει; Εχω λαθος προσδοκιες; Δηλαδη, να αναβω το κλιματιστικο στις 5 το απογευμα, πριν φυσικα σβηστο αφου λειπω απο το σπιτι, να το εχω ανοιχτο ως τις 10 το βραδυ, να περιμενω να μου κατεβασει τη θερμοκρασια 10 βαθμους, και να μου πει καποιος οτι πιθανως υπαρχει μοντελο που το κανει αυτο καιγοντας μονο 1kwh, αντι για 3kw που μαλλον βλεπω οτι καινε, συμφωνα με οσα λενε αλλοι; Υπαρχει; Ή ετσι οπως ειναι τα δεδομενα τα σημερινα και οπως το θελω κι εγω, το 3αρι το εχω σιγουρο, οποτε ειναι ασυμφορο για μενα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, mindreader said:

Ισως ψαχνω καταναλωση, τοσο μικρη που δεν υπαρχει; Εχω λαθος προσδοκιες;

Αυτό.

10 minutes ago, mindreader said:

Δηλαδη, να αναβω το κλιματιστικο στις 5 το απογευμα, πριν φυσικα σβηστο αφου λειπω απο το σπιτι, να το εχω ανοιχτο ως τις 10 το βραδυ, να περιμενω να μου κατεβασει τη θερμοκρασια 10 βαθμους, και να μου πει καποιος οτι πιθανως υπαρχει μοντελο που το κανει αυτο καιγοντας μονο 1kwh, αντι για 3kw που μαλλον βλεπω οτι καινε, συμφωνα με οσα λενε αλλοι; Υπαρχει

Δεν υπάρχει.

 

10 minutes ago, mindreader said:

Ή ετσι οπως ειναι τα δεδομενα τα σημερινα και οπως το θελω κι εγω, το 3αρι το εχω σιγουρο, οποτε ειναι ασυμφορο για μενα;

Στις 5 ώρες λογικά τα παραπάνω κλιματιστικά δεν θα είναι 3. Μπορεί να είναι 2 η και 1,5(300w/ώρα) ή και 1(= 200w/ώρα) Δεν μπορεί να στο πει κανένας αυτό. Και φυσικά άλλο να έχει εξωτερικη 40 και άλλο 35 πχ. Με βάση αυτά που έχω δει/μάθει εδώ, θα σου έλεγα καθαρά εμπειρικά αν το ανάβεις κάθε μέρα για 5 ωρες έναν μέσο μήνα θα σου καίνε 1,5kwh μέσο όρο την ημέρα. Σου κάνει αυτό? 

Επειδή όντως το έχεις ψάξει, και καταλήξει σωστά ότι ΑΝ θα βάλεις κλιματιστικό θα είναι toshiba η daikin, δεν έχουμε πολλά να πουμε ακόμα.. 

Όπως σου είπα, πάρε το πιο οικονομικό που θα βρεις από τις παραπάνω μάρκες αν τελικά το αποφασίσεις και θα είσαι ενταξει.. Δεν μιλάμε και για θέμα ζωής η θανάτου στην τελική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...