Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια λόγω καποιων (ευχαριστων) θεματων δεν καταφερα να σας ανεβασω φωτογραφιες απο την τοποθετηση του Toshiba Yukai που αγορασα με τοποθετηση απο το πρακτικερ αλλα φανταζομαι οτι πλεον ολοι θα εχετε κανει την τοποθετηση.

Το κλιματιστικο μου φαινεται παρα πλ καλο και αθορυβο. Εχω καπου παραπεταμενο ενα tapo οποτε ελπιζω να βρω τον χρονο και να δω και την καταναλωση του σε καποια φαση. Αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι οτι ακομα και στο hipower ακουγεται λιγοτερο απ οτι το haori στην 2η σκαλα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

55τμ χώρο θα καλύψεις;

Αν ναι, https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

θα έβαζα και επέκταση εγγύησης.

Αν όχι, τρέξε πάλι το εργαλείο σύμφωνα με τις οδηγίες του ερωτηματολογίου και προσπάθησε σε παρακαλώ να τα βάλεις όλα μαζεμένα γιατί έχουν μαζευτεί πολλά και χάνουμε χρόνο με σκόρπια ποστς.

Με 44 έξω, ίσως να το κόβει κάποια προστασία. Ξαναδοκίμασε όταν θα πέσει.

Πάμε να δούμε κάτι επιπρόσθετα αν θέλεις:

image.png.b052d98410b45d74ea4f536446f4ddda.png

Αύριο, διάλεξε μια στήλη εξωτερικής θερμοκρασίας και μια γραμμή εσωτερικής.

Ας πούμε 32 έξω και 27 μέσα. Άρα θα πρέπει να βγάζει 6,17KW . Το είδες;

Πάρε ένα ή δυο καλά ψηφιακά θερμόμετρα. Βάλε το κλιματιστικό ανεμιστήρα high και το τηλεκοντρόλ όσο πιο χαμηλά σε αφήνει.

Εκεί θα πρέπει να βλέπεις ΔΤ (όπου ΔΤ είναι η διαφορά θερμοκρασίας του αέρα ψηλά στα φίλτρα μείον τον αέρα στις περσίδες ), σύμφωνα με την εξίσωση του excel στους 18C. Δλδ αν μετράς είσοδο 28, θα πρέπει να βλέπεις στις περσίδες 10C.  Εννοείται ότι μπορείς να τρέξεις το τεστ σε οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό του πίνακα. Τα κυβικά είναι το AFR που βλέπεις ψηλά (17,1 ) και η daikin το δίνει σε m3/min (οπότε το κάνουμε σε m3/s).

Αν τα πιάσει, το μηχάνημα δουλεύει όπως πρέπει.

Ισχύς εξόδου.xlsx 11.96 kB · 2 downloads

 

 

 

Ψάξε εδώ https://www.tournikiotisgroup.gr/

Μια τελευταία ερώτηση αν το κλιματιστικό το έχω κλειστό και εγώ το βγάλω από την πρίζα θα του κάνω ζημιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να καταθέσω και εγώ τις μετρήσεις μου και τα συμπεράσματα μου  από τα δυο κλιματιστικά που τοποθέτησα.

  1. mitsubishi heavy srk/src71zr-w

image.jpeg.8dd3929da2b0b0c34f907726a90404e5.jpeg

  1. Toshiba Yukai RAS-13E2AVG-E/RAS-B13E2KVG-E

image.jpeg.ca489a341aaa283b3cbdc3fb25e34f35.jpeg

Και τα δύο κλιματιστικά είναι αθόρυβα αλλά το Yukai είναι σε άλλο επίπεδο, νομίζεις ότι είναι χαλασμένο και δεν δουλεύει .

Και τα δύο είναι πολύ δυνατά στην ψύξη κατεβάζουν την θερμοκρασία στο μισάωρο.

Τώρα σε θέμα λειτουργείας το Mitsubishi για να κατεβάσει την θερμοκρασία γρήγορα  θα πρέπει ο θερμοστάτης να είναι στο 24, καθώς πάνω από αυτής την θερμοκρασία ρίχνει ισχύ από την αρχή με αποτέλεσμα να αργεί να ψύξει τον χώρο.

Το δε Toshiba εντελώς διαφορετική λειτουργεία και ποιο εκσυγχρονισμένη και πολιτισμένη βάζοντας ζητούμενη 27 θα σκυλιάσει να την πιάσει  και μετά χαλαράααααααααααα στα 170-250w.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ma3stros είπε

Toshiba Yukai που αγορασα με τοποθετηση απο το πρακτικερ αλλα φανταζομαι οτι πλεον ολοι θα εχετε κανει την τοποθετηση.

Μην το λες, ακόμη περιμένουμε από 4 Ιουλίου.

Καλοδούλευτο να είναι!

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpampou13 είπε

Ήρθε η ώρα να καταθέσω και εγώ τις μετρήσεις μου και τα συμπεράσματα μου  από τα δυο κλιματιστικά που τοποθέτησα.

  1. mitsubishi heavy srk/src71zr-w

image.jpeg.8dd3929da2b0b0c34f907726a90404e5.jpeg

  1. Toshiba Yukai RAS-13E2AVG-E/RAS-B13E2KVG-E

image.jpeg.ca489a341aaa283b3cbdc3fb25e34f35.jpeg

Και τα δύο κλιματιστικά είναι αθόρυβα αλλά το Yukai είναι σε άλλο επίπεδο, νομίζεις ότι είναι χαλασμένο και δεν δουλεύει .

Και τα δύο είναι πολύ δυνατά στην ψύξη κατεβάζουν την θερμοκρασία στο μισάωρο.

Τώρα σε θέμα λειτουργείας το Mitsubishi για να κατεβάσει την θερμοκρασία γρήγορα  θα πρέπει ο θερμοστάτης να είναι στο 24, καθώς πάνω από αυτής την θερμοκρασία ρίχνει ισχύ από την αρχή με αποτέλεσμα να αργεί να ψύξει τον χώρο.

Το δε Toshiba εντελώς διαφορετική λειτουργεία και ποιο εκσυγχρονισμένη και πολιτισμένη βάζοντας ζητούμενη 27 θα σκυλιάσει να την πιάσει  και μετά χαλαράααααααααααα στα 170-250w.

Ελάχιστα watt ψύξης που είδες το SRK71 πόσα είναι; έπεσε καθόλου τα 400W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ελάχιστα watt ψύξης που είδες το SRK71 πόσα είναι; έπεσε καθόλου τα 400W?

Εδώ έπιασε η γουρούνα το 80αρι του Αποστόλη (apostolisep3), δεν θα πιάσει το 71;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ελάχιστα watt ψύξης που είδες το SRK71 πόσα είναι; έπεσε καθόλου τα 400W?

Τα 400 είναι το όριο λίγο πάνω από αυτά πέφτει, αλλά σε γενικές γραμμές τα πλησιάζει δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Ειδα ενα μεταχειρισμενο TCL PRO II-09CHSA (https://www.skroutz.gr/s/38805547/TCL-PRO-II-09CHSA-XA51AIN-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html) στα 250 απο γνωστο. Το εχει απο το καλοκαιρι του 21. Εγω το θελω για υπνοδωματιο 15 τετραγωνικων για τις ζεστες στα βραδια. Αξιζει να το τσιμπησω για το υπολοιπο καλοκαιρι? Πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο αφου ειναι μεταχειρισμενο?

Επεξ/σία από tamtakos01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα σε δυο φιλους που ζητησα να μου δωσουν το αφμ τους για απαλλαγη φπα δεν μπορουν να παρουν κλιματιστικο οποτε θα πρεπει να αγορασω καποιο κουπονι αλλαζω συσκευη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 24/7/2023 στις 1:35 ΜΜ, liakjim είπε

Οκ, άρα μάλλον ο πρώτος δεν άνοιξε τις βάνες για να κυκλοφορήσει το φρεον ώστε μετά να δουλέψει. Σωστά; Αν ναι είσαι κομπλέ ( αν και ο χρόνος μου φαίνεται λίγος ).

Εμενα η σωληνωση ειναι 10-12 μετρα για να βγει ταράτσα,  σε ARATA 13ρι κλιματιστικό για 19τμ δωμάτιο αθόρυβο πολύ καλα πλαστικά δε τρίζουν, αρκετες λειτουργίες... πολύ ευχαριστημένος γενικά απλά με προβληματίζει λίγο στο θέμα θερμοκρασίας , πως καταλαβαινουμε για το toshiba οτι όλα δουλέυουν όπως πρέπει ... ο τεχνικό που έκανε την εγκατάσταση δεν ειμαι σιγουρος τι έκανε,  αν και ήμουν μπροστά , για τα κενά και όλα αυτα που λέτε. Στο wifi φαίνεται στην εφαρμογή οτι οταν έχω 24 βαθμους το κλιματιστικό δε κατεβαίνει κάτω απο 26 του δωματιου αν το βάλω 22 παει 24 βαθμούς ... 20 βαθμούς πχ δεν έχω δει ποτέ δεν έχω πχ αισθανθεί να κρυώνω στο χώρο..το έχω κατεβάσει και 17 βαθμούς για λίγο ουτε ειμαι σιγουρος πόσο χρόνο χρειάζεται

η ρυθμιση μου ειναι 23-24 βαθμούς και πανω

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ma3stros said:

Καλησπέρα παιδια λόγω καποιων (ευχαριστων) θεματων δεν καταφερα να σας ανεβασω φωτογραφιες απο την τοποθετηση του Toshiba Yukai που αγορασα με τοποθετηση απο το πρακτικερ αλλα φανταζομαι οτι πλεον ολοι θα εχετε κανει την τοποθετηση.

Το κλιματιστικο μου φαινεται παρα πλ καλο και αθορυβο. Εχω καπου παραπεταμενο ενα tapo οποτε ελπιζω να βρω τον χρονο και να δω και την καταναλωση του σε καποια φαση. Αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι οτι ακομα και στο hipower ακουγεται λιγοτερο απ οτι το haori στην 2η σκαλα.

Μαεστρο 18ρι είναι το yukai? Το Haori? Ειδα σε μερικα έγγραφα ότι από 16ρι και πάνω κάποια ειναι twin rotary ενω απο και και κατω ειναι σκετο rotary δεν ξερω αν αυτό παιζει κανενα ρολο στο θορυβο του συμπιεστη. Αλλιως πραγματικά είναι λαχείο δε μπορώ να καταλάβω πως καποια είναι εντελως αθορυβα και άλλα μουγκριζουν/σφυριζουν...

20 minutes ago, nosstrom said:

 

Εμενα η σωληνωση ειναι 10-12 μετρα για να βγει ταράτσα,  σε ARATA 13ρι κλιματιστικό για 19τμ δωμάτιο αθόρυβο πολύ καλα πλαστικά δε τρίζουν, αρκετες λειτουργίες... πολύ ευχαριστημένος γενικά απλά με προβληματίζει λίγο στο θέμα θερμοκρασίας , πως καταλαβαινουμε για το toshiba οτι όλα δουλέυουν όπως πρέπει ... ο τεχνικό που έκανε την εγκατάσταση δεν ειμαι σιγουρος τι έκανε,  αν και ήμουν μπροστά , για τα κενά και όλα αυτα που λέτε. Στο wifi φαίνεται στην εφαρμογή οτι οταν έχω 24 βαθμους το κλιματιστικό δε κατεβαίνει κάτω απο 26 του δωματιου αν το βάλω 22 παει 24 βαθμούς ... 20 βαθμούς πχ δεν έχω δει ποτέ δεν έχω πχ αισθανθεί να κρυώνω στο χώρο..το έχω κατεβάσει και 17 βαθμούς για λίγο ουτε ειμαι σιγουρος πόσο χρόνο χρειάζεται

η ρυθμιση μου ειναι 23-24 βαθμούς και πανω

Χονδρικά εγώ θα έλεγα να μετρήσεις θερμοκρασία πανω στα φίλτρα που εισάγει αερα και μετα τη θερμοκρασία στις περσίδες οπως βγαινει ο αέρας αν είναι από 15 βαθμους διαφορα και πανω χονδρικά πρέπει να είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2023 at 14:09, liakjim said:

Παιδιά βρήκα το service manual των yukai -> https://www.toshiba-airconditioning.eu/@@download-proxy?uid=a80b9b0a7a4f4417aa2a480b741a5668

Λέει επίσης για 10΄ και άνω.

Δείτε στη σελ 51, μπορείτε να το ενεργοποιήσετε. Δοκιμάστε το :

image.png.8cb6c7aa55a566d2efd888efda740392.png

@jimmysss!

@perelevas

Τελικα δε χρειαζεται τπτ.. 

Ψιλομουφα η συγκεκριμενη υλοποιηση καθως οι περσιδες κλεινουν σχεδον τελειως ( μικρο ανοιγμα μενει) και φυσαει ελαχιστα..

Συνεπως δεν ειμαι σιγουρος οτι κατω απο αυτες τις συνθηκες μπορει να φυγει η υγρασια που μενει μεσα..

Btw οταν το βαζω 29-30 σαν να μυριζει λιγο. Που μπορει να οφειλεται; Ουτε εβδομαδα δεν εχει κλεισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Μαεστρο 18ρι είναι το yukai? Το Haori? Ειδα σε μερικα έγγραφα ότι από 16ρι και πάνω κάποια ειναι twin rotary ενω απο και και κατω ειναι σκετο rotary δεν ξερω αν αυτό παιζει κανενα ρολο στο θορυβο του συμπιεστη. Αλλιως πραγματικά είναι λαχείο δε μπορώ να καταλάβω πως καποια είναι εντελως αθορυβα και άλλα μουγκριζουν/σφυριζουν...

Χονδρικά εγώ θα έλεγα να μετρήσεις θερμοκρασία πανω στα φίλτρα που εισάγει αερα και μετα τη θερμοκρασία στις περσίδες οπως βγαινει ο αέρας αν είναι από 15 βαθμους διαφορα και πανω χονδρικά πρέπει να είσαι οκ.

Σε ευχαριστώ,  οποτε να ανοιξω καπακι εσωτερικής μοναδας και να παρω θερμοκρασια απο εκει που μπαινει ο αερας στα φίλτρα και μια απο εκει που βγαίνει θα οτ κανω.. απλα 15 βαθμούς διαφορά δεν ειναι πολύ, σε τοσο μικρη αποσταση πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

Btw οταν το βαζω 29-30 σαν να μυριζει λιγο. Που μπορει να οφειλεται; Ουτε εβδομαδα δεν εχει κλεισει

Όταν βάζεις τέτοια ζητούμενη μπορεί και να δουλευει με 150 watt οποτε αφυγρανση γιόκ  και το ότι σου μυρίζει υγρασία και εκολαπτομενη μούχλα  λίγο είναι θαύμα , βαλε καμία αφυγρανση να κανεις δουλειά γιατί δε θα μπορείς να σταθείς στο σπίτι 

16 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

Ψιλομουφα η συγκεκριμενη υλοποιηση καθως οι περσιδες κλεινουν σχεδον τελειως ( μικρο ανοιγμα μενει) και φυσαει ελαχιστα..

Εγω το έχω 4 χρόνια μια χαρά στεγνωνε8 και δε μυρίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...