Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Έχω το δωμάτιο 10 με 11τμ που είναι ύπνου,υπολογιστή,και home theatre.....δηλαδή περνώ αρκετές ώρες.

Εκεί έβαλα ένα 9αρι toyotomi umi eco A++ A+.

Τώρα ξεκινάει στους 25c,και μόλις κρυώσει το δωμάτιο στους 27c όπου κυριολεκτικά νομίζεις ότι σβήνει και έχω δει και 140w στον μετρητή κατανάλωσης....

 

Εφόσον έχεις πριζα κατανάλωσης βαλε κάνα σχεδιάγραμμα κατανάλωσης και δώσε μας περισσότερες πληροφορίες , αυτό είναι από αυτά που λέει η toyotomi με την AI 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια, όταν κλείνω το Toshiba Yukai, μένει λιγο το φτερό ανοιχτό και το timer λαμπάκι ανάβει για λίγη ώρα, τι σημαινει αυτό; Δεν αναφέρει κάτι στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, JohnTsolakidis είπε

Παιδάκια, όταν κλείνω το Toshiba Yukai, μένει λιγο το φτερό ανοιχτό και το timer λαμπάκι ανάβει για λίγη ώρα, τι σημαινει αυτό; Δεν αναφέρει κάτι στο manual.

Δουλευει ο ανεμιστήρας για να διώξει την υγρασία άστο όπως είναι θα σβήσει μόνο 

το εγχειρίδιο το λέει παντως ως auto clean λειτουργία μισή ώρα κρατάει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GREGOR78 είπε

Σορυ για αυτο εβγαινε μεγαλο νουμερο 😁 εβαζα το υψος κτηριου..

Λοιπον εχουμε κ λεμε

5497.65 watt

4727.98 kcal/h

98.17 watt/ m2

84.43 kcal/h/m2

Ανώτερες θερμοκρασίες στην περιοχή σου το καλοκαίρι; Τέλος ξανατρεξε το με θερμοκρασία 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βλάβες δυνητικά βγάζουν όλα γιαυτο προτείνουμε κλιματιστικά με μεγάλες εγγυήσεις ,το καλύτερες επιλογές τι εννοείς ακριβώς γιατί πχ για μένα καλύτερη επιλογή είναι να πάω σε Toshiba που έχει και μεγαλύτερη εγγύηση και ξέρω ότι έχει και καλο προγραμματισμό , για κάποιον άλλον το καλύτερο μπορεί να είναι μόνο η φίρμα , παίζουν πολλά ρόλο 

Αυτο εννοω οπως ειπες πχ η toshiba εχει απο οτι καταλαβα μεγαλυτερη εγγυηση.

Να μπορω να βγαλω ακρη σε περιπτωση βλαβης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGOR78 είπε

Αυτο εννοω οπως ειπες πχ η toshiba εχει απο οτι καταλαβα μεγαλυτερη εγγυηση.

Να μπορω να βγαλω ακρη σε περιπτωση βλαβης 

Η haier δίνει 5 χρόνια η Toshiba 7 η daikin επι πληρωμή δίνει 10 το θέμα είναι ποσο βαθειά μπορείς να βάλεις το,χέρι στη τσέπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανώτερες θερμοκρασίες στην περιοχή σου το καλοκαίρι; Τέλος ξανατρεξε το με θερμοκρασία 19.

Κατα μεσο ορο 35-37 τους καλοκαιρινους μηνες

 Αλλα λογικο να πιάσει και 40αρια προς τον ιουλιο

Screenshot_20230726-204140_Chrome.jpg

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η haier δίνει 5 χρόνια η Toshiba 7 η daikin επι πληρωμή δίνει 10 το θέμα είναι ποσο βαθειά μπορείς να βάλεις το,χέρι στη τσέπη 

Καταλαβα..

Η tcl δινει 10 χρονια ; 

Γιατι ενας πωλητης μου ειπε για τοσο ή δεν ισχυει; 

Μου προτεινε tcl και inventor αλλα για τη 2η στην εργασια μου εχει καει 2 φορες η πλακετα σε 4 χρονια και φετος παει για αλλο ac ο ιδιοκτητης οποτε εκει αποκλεισα την inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGOR78 είπε

Η tcl δινει 10 χρονια ; 

Γιατι ενας πωλητης μου ειπε για τοσο ή δεν ισχυει; 

Μου προτεινε tcl και inventor αλλα για τη 2η στην εργασια μου εχει καει 2 φορες η πλακετα σε 4 χρονια και φετος παει για αλλο ac ο ιδιοκτητης οποτε εκει αποκλεισα την inventor

Παλιά έδινε , νομίζω ότι αυτό έχει αλλάξει αλλα ίσως κάποιος άλλος μας το επιβεβαιώσει 

λάθος μου ισχύει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greg4 είπε

Μέτρησα τελικά με της sonoff (το ειχα στο λέβητα και το έβγαλα).

Μέχρι 8,5 έπεσε στην έξοδο αφού το είχα εκεί κανά 10 λέπτο. Απο πάνω κοντά στους 28.5? Ίσως και λιγο παραπάνω.

Το πρωί το ξεκινήσαμε με 29,5 στο χώρο.

image.png.6324e54de64e09eaa619dd9984e8a76f.png

 

Κι εδώ η εγκατάσταση:

  Απόκρυψη περιεχομένων

1o:

image.jpeg.909c13e342d0a523a00995c74b3149d6.jpeg

2:

image.jpeg.68ccfcd2fca914c5c67f01444040ae5b.jpeg

3

image.jpeg.f0000d7ec41258cb6d967ef7df60bd1e.jpeg

4image.jpeg.dc4e422620e98025fb3c8ec3d3786b52.jpeg

Νομίζω το μήκος καλωδίου είναι καλό...?

Επίσης δεν έχουμε σίγουρα τα 15εκ απο το ταβάνι που λέει ο κατασκευαστής. Λέτε να παίζει τόσο ρόλο;

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάνω από 10εκ λέει το εγχειρίδιο, θα μπορούσατε να το πάτε πιο κάτω πχ να πάει πιο δεξιά να φύγει από την πρίζα και να πάει πιο κάτω. Πόσα εκ έχεις ακριβώς από ταβάνι; @Klausx πως τα βλέπεις;


Με μπερδεύει λίγο ο εγκαταστάτης, βλέπω μία καλή βάση δαπέδου, έριξε σωλήνα μπόλικη αλλά πήγε και κόλλησε το μηχάνημα στο ταβάνι ενώ από πάνω είναι ταράτσα.. δεν νομίζω να δεις ποτέ οικονομία. 20-30++ πόντους από το ταβάνι ( συνήθως στο 2.30-50μ το κάτω μέρος του κλιματιστικού) είναι το ιδανικό για μέγιστη απόδοση και οικονομία ψύξη/θέρμανση.

Βάλε ένα θερμόμετρο πάνω από το μηχάνημα το μεσημέρι ή απλά πιάσε το ταβάνι με το χέρι σου και θα καταλάβεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Klausx είπε

 


Με μπερδεύει λίγο ο εγκαταστάτης, βλέπω μία καλή βάση δαπέδου, έριξε σωλήνα μπόλικη αλλά πήγε και κόλλησε το μηχάνημα στο ταβάνι ενώ από πάνω είναι ταράτσα.. δεν νομίζω να δεις ποτέ οικονομία. 20-30++ πόντους από το ταβάνι ( συνήθως στο 2.30-50μ το κάτω μέρος του κλιματιστικού) είναι το ιδανικό για μέγιστη απόδοση και οικονομία ψύξη/θέρμανση.

Βάλε ένα θερμόμετρο πάνω από το μηχάνημα το μεσημέρι ή απλά πιάσε το ταβάνι με το χέρι σου και θα καταλάβεις.

Ναι είναι κρίμα που το κόλλησε τόσο ψηλά και είναι 24αρι. Τόσα κυβικά διακινούνται, δεν το καταλαβαίνω γιατί το κάνουν συνέχεια έτσι. Το δικό μου asyg24kmta το έχουμε στα 25εκ από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greg4 είπε

Κι εδώ η εγκατάσταση:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1o:

image.jpeg.909c13e342d0a523a00995c74b3149d6.jpeg

2:

image.jpeg.68ccfcd2fca914c5c67f01444040ae5b.jpeg

3

image.jpeg.f0000d7ec41258cb6d967ef7df60bd1e.jpeg

4image.jpeg.dc4e422620e98025fb3c8ec3d3786b52.jpeg

 

μάλλον λόγω στραβωμάρας δε βλέπω σωλήνα για τα νερά απο την εσωτερική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά το perfera το 18αρι έχει αποδειχθεί άψογο. Αθόρυβο, χωρις τριξιματα, ακομα βεβαια μαθαίνω με τα econo και τον έλεγχο ζήτησης.  Σε λειτουργία 1 μήνα τώρα η απόδοση του τελευταία έχει πέσει και φοβάμαι για διαρροή υγρού και τι εννοώ.  Ενώ στην αρχή γινόταν ο χώρος πάγος, τις τελευταίες μέρες αργεί αρκετά να ψύξει. Σήμερα που έφθασε εξωτερική 44 όταν το άναψα στο πρώτο μισάωρο έβγαζε χλιαρό αέρα. Η προηγούμενη εμπειρία μου ήταν με on off οπότε δεν ξέρω αν είναι στη φιλοσοφία του inverter να βγάζει θερμοκρασια αέρα ανάλογα την περίπτωση. Διάβασα ότι σε ψύξη ο αέρας που βγαίνει πρέπει να είναι κάτω από 10 βαθμούς, ισχυει αυτο?Έβαλα ένα ψηφιακό θερμόμετρο στις περσιδες και μετά από 5 λεπτά ήταν στους 18 βαθμούς με ζητούμενη 25, εξωτερική 44 και εσωτερική χωρου 29. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν χάνει υγρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, userAnon είπε

τι εξωτερικη ειχε οταν το αναψες και ποσο ειχε ο χωρος μεσα?

Εξωτερική 44, εσωτερική 33, ζητούμενη 25, μετά από 40 λεπτά έφθασε 29 και ο αέρας στις περσιδες με ψηφιακό θερμόμετρο στους 18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...