Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, δίνω αυτο το κλιματιστικό διαμάντι Toyotomi Izuru 24.000btu ενός χρόνου ελάχιστη περιστασιακή χρήση. Λόγω περιστάσεων σε τιμή χώμα. Περισσοτερες πληροφοριες μεσα στην αγγελία και οι ενδιαφερόμενοι μετά dm.

**Αν ενοχλεί το σχολιο να διαγραφεί και ζητώ συγγνώμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα, μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος γνώστης σε 2 ερωτήματα που έχουν προκύψει κατά τη διαδικασία επίλυσης του προβλήματος. 

1. Το πρεσάρισμα με άζωτο στην προεγκατάσταση πριν την τοποθέτηση του μηχανήματος τι απαντήσεις μπορεί να μας δώσει? (πχ μας απαντάει 100% αν υπάρχουν διαρροές? πχ μας δίνει εκτίμηση ή βεβαιότητα για τσακίσματα?)

2. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ή όχι? το συνιστά ο κατασκευαστής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Kαλημέρα, μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος γνώστης σε 2 ερωτήματα που έχουν προκύψει κατά τη διαδικασία επίλυσης του προβλήματος. 

1. Το πρεσάρισμα με άζωτο στην προεγκατάσταση πριν την τοποθέτηση του μηχανήματος τι απαντήσεις μπορεί να μας δώσει? (πχ μας απαντάει 100% αν υπάρχουν διαρροές? πχ μας δίνει εκτίμηση ή βεβαιότητα για τσακίσματα?)

2. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ή όχι? το συνιστά ο κατασκευαστής? 

Μόνο διαρροή θα δείξει αν έχει τρυπα  αν έχει χοντρό τσάκισμα δεν θα περναει στην άλλοι πλευρά το άζωτο αν είναι ψιλό τσάκισμα δεν το καταλαβαίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Kαλημέρα, μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος γνώστης σε 2 ερωτήματα που έχουν προκύψει κατά τη διαδικασία επίλυσης του προβλήματος. 

1. Το πρεσάρισμα με άζωτο στην προεγκατάσταση πριν την τοποθέτηση του μηχανήματος τι απαντήσεις μπορεί να μας δώσει? (πχ μας απαντάει 100% αν υπάρχουν διαρροές? πχ μας δίνει εκτίμηση ή βεβαιότητα για τσακίσματα?)

2. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ή όχι? το συνιστά ο κατασκευαστής? 

Δεν υπάρχουν εδώ μέσα πολλά άτομα με τεχνική κατάρτιση επί του θέματος.

Από αυτά που έχω καταλάβει προσωπικά, το άζωτο στις προεγκαστασεις γίνεται για πλύσιμο των σωληνώσεων εσωτερικά από υπολείμματα του παλιού ψυκτικού υγρού. Όχι για διαρροές ( αυτές φαίνονται στο κενό). Δεν ξέρω πως φαίνονται τα τσακίσματα ( να υποθέσω με μέτρηση των πιέσεων κατά τη λειτουργία όπου θα φανεί ο στραγγαλισμός; ) .

Προσωπικά επαναλαμβάνω ότι δεν θα ξαναεφερνα τον εγκαταστάτη αλλά θα φώναζα τον αντιπρόσωπο ( inventor) με απλή αναφορά βλάβης. Ούτε για προεγκαστασεις θα έλεγα, ούτε μάτιασμα,  ουτε τίποτα, απλά θα έλεγα ότι το βάζω 30 και αυτό δεν βγάζει ζεστό αέρα και άσε να βγάλει άκρη ο αντιπρόσωπος στο πλαίσιο εγγύησης. Αν ερωτηθείς, πες ότι ήρθε, το έβαλε και όταν έφυγε δούλευε μια χαρά που είναι και η αλήθεια. Και τέλος. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2023 στις 12:06 ΜΜ, liakjim είπε

Θα πρέπει να βάλεις ξεχωριστά τον κάθε χώρο που θέλεις να καλύψεις, όχι όλο το σπίτι.

Τέλος πάντων, κρατάμε τα ~100w/m2.

Αν θες πάμε και στις υπόλοιπες ερωτήσεις:

  • Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
  • Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  • Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
  • Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Τελικα αποφασισα να παρω αυτο το Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ HR35VF 12ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr για το σαλονι που εχω το izuru το 9αρι και το izuru να παει στην μια κρεββατοκαμαρα διοτι δεν με καλυπτε στο σαλονι με τα πολλα τα κρυα περυσι...Και να παρω και αυτο το9ρι  Daikin / Sensira FTXC25C / RXC25C  9ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr για την αλλη κρεββατοκαμαρα..Εναλλακτικα σκεφτομαι να παρω 2 12αρια Tesla / TT34EX81-1232IAW WiFi   2 12αρια tesla- Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr που μου ειπε ο τεχνικος μου πως δεν τον εχουν παρει καθολου τον τελευταιο καιρο για βλαβη σε Tesla....

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν εδώ μέσα πολλά άτομα με τεχνική κατάρτιση επί του θέματος.

Από αυτά που έχω καταλάβει προσωπικά, το άζωτο στις προεγκαστασεις γίνεται για πλύσιμο των σωληνώσεων εσωτερικά από υπολείμματα του παλιού ψυκτικού υγρού. Όχι για διαρροές ( αυτές φαίνονται στο κενό). Δεν ξέρω πως φαίνονται τα τσακίσματα ( να υποθέσω με μέτρηση των πιέσεων κατά τη λειτουργία όπου θα φανεί ο στραγγαλισμός; ) .

Προσωπικά επαναλαμβάνω ότι δεν θα ξαναεφερνα τον εγκαταστάτη αλλά θα φώναζα τον αντιπρόσωπο ( inventor) με απλή αναφορά βλάβης. Ούτε για προεγκαστασεις θα έλεγα, ούτε μάτιασμα,  ουτε τίποτα, απλά θα έλεγα ότι το βάζω 30 και αυτό δεν βγάζει ζεστό αέρα και άσε να βγάλει άκρη ο αντιπρόσωπος στο πλαίσιο εγγύησης. Αν ερωτηθείς, πες ότι ήρθε, το έβαλε και όταν έφυγε δούλευε μια χαρά που είναι και η αλήθεια. Και τέλος. 

To τσάκισμα αν ταπώσουν τα 2 άκρα δεν θα φανεί στο κλειστό κύκλωμα της προεγκατάστασης που δεν υπάρχει ροή.

Σύμφωνα με τον Κ. Μπερνούλι τον μέγα υδραυλικό 😁

If a liquid is passing through a pipe and the diameter of the pipe decreases, then the velocity of the fluid rises, the pressure reduces, and the mass flow remains consistent for a period of time till air density is consistent.

Οπότε μόνο αν βάλει 2 μανόμετρα  (ένα σε κάθε άκρο του σωλήνα της προεγκατάστασης), 2 flow meters και κάποιο κυκλοφορητή και φτιάξει ένα loop εξωτερικό ώστε να μετρήσει κάποιο pressure delta/flow delta μεταξύ εισαγωγής (στο ένα άκρο της προεγκατάστασης) και εξόδου (στο άλλο άκρο). Στην ουσία να εξομοιώσει το κλειστό loop του κλειματιστικού. 

Εύκολα πράγματα δηλαδή που κάθε απλό συνεργείο ψυκτικών εφαρμόζει προληπτικά......😂😂😂

Λοιπόν ας βάλει έστω μια ατσαλίνα μέσα να δει αν περνάει εύκολα από την άλλη για αρχή..........Greek Patenta....
 

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, cricket είπε

Καλησπερα εχει δουλεψει κανεις καποια απο τις μαρκες με wifi με την Alexa ?

Bλεπω toyotomi σαν πιο πιθανη αγορα.

δεν ξέρω πόσο καλό είναι το wifi support στα aircondition και το connectivity με την alexa.
Προσωπικά έχω 2 παλιότερα toyotomi που δεν έχουν connectivity με την alexa. Τα ελέγχω όμως με αυτό
https://www.amazon.de/-/en/dp/B07ZSG9Y67/?coliid=IR3C2IDWAPLYY&colid=1OO2EN0DVDA93&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1
το οποίο πρακτικά είναι IR blaster με alexa connectivity. Με αυτό ελέγχω αρκετές legacy συσκευές που δεν έχουν network/alexa connectivity παρά μόνο τα κλασικά IR remotes. Μπορώ να πω πως δουλεύει πολύ καλά και δεν έχω βρει κάποιο περιορισμό στο τι θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spooker είπε

δεν ξέρω πόσο καλό είναι το wifi support στα aircondition και το connectivity με την alexa.
Προσωπικά έχω 2 παλιότερα toyotomi που δεν έχουν connectivity με την alexa. Τα ελέγχω όμως με αυτό
https://www.amazon.de/-/en/dp/B07ZSG9Y67/?coliid=IR3C2IDWAPLYY&colid=1OO2EN0DVDA93&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1
το οποίο πρακτικά είναι IR blaster με alexa connectivity. Με αυτό ελέγχω αρκετές legacy συσκευές που δεν έχουν network/alexa connectivity παρά μόνο τα κλασικά IR remotes. Μπορώ να πω πως δουλεύει πολύ καλά και δεν έχω βρει κάποιο περιορισμό στο τι θέλω να κάνω.

Από Ελλάδα είναι φθηνότερο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?product_id=91478739&sponsored=true

Στις 8/4/2023 στις 10:13 ΜΜ, cricket είπε

Καλησπερα εχει δουλεψει κανεις καποια απο τις μαρκες με wifi με την Alexa ?

Bλεπω toyotomi σαν πιο πιθανη αγορα.

Τα καινούργια toshiba βλέπω πως το έχουν (haori, arata/yukai, edge white/black).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη 2 ATXC25C και είμαι ευχαριστημένος. Μετά από 10 μήνες, μου ήρθε μήνυμα ότι δικαιούμαι την επιδότηση (είχα κάνει αίτηση τον Ιούνιο :) ). Επομένως σκέφτομαι να αλλάξω 2 παλιά Sammy με τα νέα ATXC25D.

Απορίες:

- Εφόσον έχω την επιδότηση, θα κάνω την αγορά από μεγάλη αλυσίδα, με προβληματίζει ωστόσο η δωρεάν τοποθέτηση. Γνωρίζουμε αν κάποια αλυσίδα χρησιμοποιεί συνεργείο που κάνει σωστή τοποθέτηση (αντλία κενού και 3μ);

- Στα Public δεν αναφέρει WiFi ready (όπως αναφέρεται στις περισσότερες αλυσίδες) αλλά σύνδεση WiFi. Υπάρχει περίπτωση να περιλαμβάνει το module (στην ίδια τιμή...);

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-atxc25darxc25d-sensira-9000-btu-aa-me-wi-fi/1769383

Το αναφέρει και στον τίτλο αλλά και στη συνδεσιμότητα πιο κάτω.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lionkd75 είπε

Έχω ήδη 2 ATXC25C και είμαι ευχαριστημένος. Μετά από 10 μήνες, μου ήρθε μήνυμα ότι δικαιούμαι την επιδότηση (είχα κάνει αίτηση τον Ιούνιο :) ). Επομένως σκέφτομαι να αλλάξω 2 παλιά Sammy με τα νέα ATXC25D.

Απορίες:

- Εφόσον έχω την επιδότηση, θα κάνω την αγορά από μεγάλη αλυσίδα, με προβληματίζει ωστόσο η δωρεάν τοποθέτηση. Γνωρίζουμε αν κάποια αλυσίδα χρησιμοποιεί συνεργείο που κάνει σωστή τοποθέτηση (αντλία κενού και 3μ);

- Στα Public δεν αναφέρει WiFi ready (όπως αναφέρεται στις περισσότερες αλυσίδες) αλλά σύνδεση WiFi. Υπάρχει περίπτωση να περιλαμβάνει το module (στην ίδια τιμή...);

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-atxc25darxc25d-sensira-9000-btu-aa-me-wi-fi/1769383

Το αναφέρει και στον τίτλο αλλά και στη συνδεσιμότητα πιο κάτω.

Ευχαριστώ!

 

Screenshot_2023-04-10-08-11-39-59_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.65a53746b45c181eddb4303372c7448a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Screenshot_2023-04-10-08-11-39-59_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.65a53746b45c181eddb4303372c7448a.jpg

Ναι το έχω δει αυτό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που το γράφει η συγκεκριμένη αλυσίδα.

Επομένως δεν περιλαμβάνεται και κακώς το γράφουν έτσι;

Σχετικά με το άλλο ερώτημα της εγκατάστασης, γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lionkd75 είπε

Ναι το έχω δει αυτό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που το γράφει η συγκεκριμένη αλυσίδα.

Επομένως δεν περιλαμβάνεται και κακώς το γράφουν έτσι;

Σχετικά με το άλλο ερώτημα της εγκατάστασης, γνωρίζει κανείς;

Οι εγκαταστάτες που συνεργάζονται με τις αλυσίδες δεν είναι οι ίδιοι, αλλάζουν ανάλογα την περιοχή και λογικά την περίοδο οπότε διαβάζουμε το sticky και το εγχειρίδιο και είμαστε έτοιμοι να απαιτήσουμε τα προβλεπόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή βδομάδα σε όλους. Ήρθε το συνεργείο Σάββατο, 2 μέρες μετά την παραγγελία να τοποθετησει το Daikin ATXc25c.  Αγοράστηκε απο Blue Dealer. Ήρθαν 3 άτομα, εβγαλαν το παλιό, προσεκτικοί -οσο γίνεται - να μη λερώσουν. Έβαλαν 3 μέτρα σωλήνα, κουλούρα πίσω απ'την εξ. μονάδα και αντλία κενού κάνα 10λεπτο. Τελείωσαν σε 2 ώρες και ψιλοκαθαρισαν και το χώρο. Ευγενικοί και τυπικοί ,δεν εχω παράπονο απι τα παιδιά. Έβαλαν να δουλέψει στη θέρμανση οσο μάζευαν να το παρακολουθήσουν και το άφησα και εγω κανα μισάωρο στο auto. Πολυ χαμηλός θόρυβος και στο sleep φαντάζομαι δεν θα ακούγεται σχεδόν καθόλου. Για ψύξη νεότερα σε λίγο καιρό. Σμρ θα μου στείλει email ο έμπορος γαι να το δηλώσω στο Daikin stand by me και να γίνει η επέκταση σε 5 χρόνια εγγύησης. 

PXL_20230408_143045886.jpg

PXL_20230408_143012515.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, simos1974 είπε

Καλή βδομάδα σε όλους. Ήρθε το συνεργείο Σάββατο, 2 μέρες μετά την παραγγελία να τοποθετησει το Daikin ATXc25c.  Αγοράστηκε απο Blue Dealer. Ήρθαν 3 άτομα, εβγαλαν το παλιό, προσεκτικοί -οσο γίνεται - να μη λερώσουν. Έβαλαν 3 μέτρα σωλήνα, κουλούρα πίσω απ'την εξ. μονάδα και αντλία κενού κάνα 10λεπτο. Τελείωσαν σε 2 ώρες και ψιλοκαθαρισαν και το χώρο. Ευγενικοί και τυπικοί ,δεν εχω παράπονο απι τα παιδιά. Έβαλαν να δουλέψει στη θέρμανση οσο μάζευαν να το παρακολουθήσουν και το άφησα και εγω κανα μισάωρο στο auto. Πολυ χαμηλός θόρυβος και στο sleep φαντάζομαι δεν θα ακούγεται σχεδόν καθόλου. Για ψύξη νεότερα σε λίγο καιρό. Σμρ θα μου στείλει email ο έμπορος γαι να το δηλώσω στο Daikin stand by me και να γίνει η επέκταση σε 5 χρόνια εγγύησης. 

PXL_20230408_143045886.jpg

PXL_20230408_143012515.jpg

Καλοδούλευτο!

Κάποιες απορίες / παρατηρήσεις:

1. Γιατί βίδωσαν την αριστερή βάση πάνω στο γείσο της μπαλκονόπορτας και όχι στον τοίχο πηγαίνοντας λίγο πιο αριστερά; Είναι λίγο αηδία η πάνω βίδα

image.png.e12758a4e5df328b8d3c0dbd9f0b8d6d.png

2. Η πλάτη της εξωτερικής μονάδας είναι νομίζω πολύ κοντά στον τοίχο (θα έπρεπε να βγει πιο έξω) . Η daikin βέβαια λέει 5εκ και άνω αλλά έχεις και τη σωλήνα από πίσω. Θα πρέπει να είσαι οκ, αλλά θα μπορούσαν λίγο πιο έξω . Η βάση δεν έχει περιθώριο να βιδωθούν πάνω της οι βίδες από τα ποδαράκια της εξωτερικής λίγο πιο έξω;

3. Η  εξωτερική μονάδα είναι πολύ κοντά στο μπαλκόνι από πάνω. Αν χρειαστεί να αφαιρεθεί το πάνω καπάκι, θα πρέπει να κατέβει όλη η μονάδα στο πάτωμα. 

4. Η πρίζα της εσωτερικής μονάδας διψάει για μια tapo p110!!! 😎

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...