Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, liakjim said:

Αυτοματισμός που να λέει ότι η κατανάλωση πέσει κάτω από Χ watts (και άρα ο συμπιεστής έκλεισε), δώσε turn off το κλιματιστικό (όχι από ρεύμα, κανονικό shut down). Μετά μετράμε θερμοκρασία χώρου και όταν ανέβει πάνω από κάποιο όριο, άλλος αυτοματισμός που λέει άνοιξε το κλιματιστικό σε ψύξη κ.ο.κ.

ναι, αν είναι οκ να κάνεις τόσα on-off με αυτό τον τρόπο θεωρητικά γίνεται.. βλέπεις ότι ο δουλεύει ο ανεμιστήρας πχ στα 16watt και το κάνεις off. 

5 minutes ago, energy52 said:

Πολυ εξυπνο, μπραβο!! Υπαρχουν τα βηματα αναλυτικα καπου να το καταλαβει αυτο ενας αρχαριος;

έχεις home assistant και ρωτάς πως γίνεται ο αυτοματισμός ή ρωτάς πως χρησιμοποιούμε τον home assistant?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Στην ουσία τον κλιματισμό στην κουζίνα τον θέλω για την ώρα του φαγητού. Δηλαδή τον χειμώνα το πρωί και το μεσημέρι για να μην ανάβω την σόμπα από το πρωί επειδή θα κάτσουν μία ώρα το πρωί για πρωινό και μια ώρα το μεσημέρι για φαγητό. Το ίδιο και το καλοκαίρι απλά εκεί θα προσθέσω και το βραδινό.

Ο κουνιάδος μου που έμενε εδώ και είναι ψυκτικός είχε ένα Mitsubishi 18αρι στο σαλόνι να κοιτάει την κουζίνα δηλαδή την διπλή συρόμενη πόρτα.

Εγώ φυσικά δεν θα βάλω κάτω από 22αρι.

Αν βάλω 22αρι και όταν δεν το θέλω για την κουζίνα και κλείνω τις συρόμενες και από 38 ΤΜ ο χώρος γίνεται 18 ΤΜ θα έχω κάποια μείωση στην κατανάλωση η επειδή θα είναι 22αρι θα δουλεύω για την ΔΕΗ;

Κατάλαβα. Η ώρα του φαγητού το καλοκαίρι αν δεν έχεις κλιματισμό είναι ελεινη, στάζουν ποτάμι οι ιδρωτες. Εμείς τρώμε στο σαλόνι με το κλιματιστικό και έχουμε λύσει αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Κατάλαβα. Η ώρα του φαγητού το καλοκαίρι αν δεν έχεις κλιματισμό είναι ελεινη, στάζουν ποτάμι οι ιδρωτες. Εμείς τρώμε στο σαλόνι με το κλιματιστικό και έχουμε λύσει αυτό το θέμα. 

Ποιο πολυ τον Χειμωνα που ειναι ζεστα ζεστα απο το παπλωμα και το κλιματιστικο στο δωματιο και τα ξυπνας να πανε σχολειο.

Και η γυναικα μου αυτο ειπε να τρωμε στο σαλονι που ειναι και τραπεζαρια και να μην χρειαζεται να ψυξει η να θερμανει και την κουζινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

ναι, αν είναι οκ να κάνεις τόσα on-off με αυτό τον τρόπο θεωρητικά γίνεται.. βλέπεις ότι ο δουλεύει ο ανεμιστήρας πχ στα 16watt και το κάνεις off. 

έχεις home assistant και ρωτάς πως γίνεται ο αυτοματισμός ή ρωτάς πως χρησιμοποιούμε τον home assistant?

Οχι δεν εχω ασχοληθει καθολου γιατι μου φαινεται δυσκολο..Βασικα εχω windows 7 που θα αναβαθμισω σε 10 αν εχει σημασια..τσπ ας μη σπαμαρω το θεμα..

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι στα daikin οταν τα κλεινω να το γυρνα σε ανεμιστηρα για καποια λεπτα..Δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η απλη λειτουργια στα sensira..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Specs said:

Ναι και γιa Toshiba Mirai Plus, Daikin Sensira...για ολα τα "χαμηλου" κοστους φιρματα κλιματιστικα, με η χωρις wifi .

Προφανώς και οτι θέλεις το συζητάμε αλλά να επισημανω ότι οι όποιες εντολές στο ΗΑ πηγαίνουν μια - μια. δηλαδή βάλε cool βαλε θερμοκρασία 26 βάλε ανεμιστήρα low κλπ. Στα AUX (και γενικά στα περισσότερα) υπάρχει αυτή η ηχητική ένδειξη (μπιπ) για να καταλάβεις ότι πήρε την εντολή. Ιδανικά αυτό πρέπει να απενεργοποιείται. Γιατί αλλιώς προφανώς δεν θα μπορείς το θόρυβο, Εγώ αφαίρεσα το buzzer από την πλακέτα αλλιώς δεν θα μπορούσε να παίζει. Να το έχεις και αυτό υποψιν σου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι στα daikin οταν τα κλεινω να το γυρνα σε ανεμιστηρα για καποια λεπτα..Δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η απλη λειτουργια στα sensira..

Θα πάρεις ένα https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html
Ουσιαστικά θα το χειρίζεσαι μέσω της εφαρμογής αυτού και θα έχεις σενάριο μόλις το πατάς από κει για όση ώρα θες να μπαίνει σε ανεμιστήρα και μετά να σβήνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οχι δεν εχω ασχοληθει καθολου γιατι μου φαινεται δυσκολο..Βασικα εχω windows 7 που θα αναβαθμισω σε 10 αν εχει σημασια..τσπ ας μη σπαμαρω το θεμα..

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι στα daikin οταν τα κλεινω να το γυρνα σε ανεμιστηρα για καποια λεπτα..Δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η απλη λειτουργια στα sensira..

Εύκολο.

Αγοράζεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

Και μετά φτιάχνεις ένα scene όπου πατώντας το θα τρέξει τη ρουτίνα που θέλεις πχ αλλαγή σε ταχύτητα ανεμιστήρα medium,. αλλαγή σε λειτουργία ανεμιστήρα, χρόνο καθυστέρηση μισή ώρα και μετά off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, energy52 said:

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι στα daikin οταν τα κλεινω να το γυρνα σε ανεμιστηρα για καποια λεπτα..Δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η απλη λειτουργια στα sensira..

Ναι, αυτό γίνεται.. Εντάξει δεν είναι πολύ δύσκολο να στηθεί ο ΗΑ αλλά ιδανικά θέλει δικό του hardware (πχ rsp4 Raspberry Pi - Home Assistant (home-assistant.io)) Μπαίνει και σε windows και σχεδόν παντού Installation - Home Assistant (home-assistant.io) αλλά θα πρέπει να είναι μόνιμα ανοιχτό όποιο μηχάνημα ή τις ώρες που το χρειάζεσαι ανάλογα με την χρήση..

Αλλα αυτά είναι συζήτηση για άλλο θρεντ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εύκολο.

Αγοράζεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

Και μετά φτιάχνεις ένα scene όπου πατώντας το θα τρέξει τη ρουτίνα που θέλεις πχ αλλαγή σε ταχύτητα ανεμιστήρα medium,. αλλαγή σε λειτουργία ανεμιστήρα, χρόνο καθυστέρηση μισή ώρα και μετά off.

Μια τελευταία ερώτηση εγώ πως θα μπορώ μετά μέσω κινητού να βλέπω ποσο ρεύμα έχω καταναλώσει ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, life is music είπε

Μια τελευταία ερώτηση εγώ πως θα μπορώ μετά μέσω κινητού να βλέπω ποσο ρεύμα έχω καταναλώσει ?

Με κάποιο πριζακι βλέπε tapo p110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Παιδια θα ηθελα λιγο τα φωτα σας και την βοηθεια σας σχετικα με την αγορα 2 κλιματιστικων.

Για να τα πω λιγο περιληπτικα εκανα 2 μερες μια ερευνα αγορας σε μερικα μαγαζια και ο καθενας μου ελεγε τα δικα του - κατηγορωντας ο ενας την αλλη εταιρεια και προωθωντας τη δικιά του.

Αποτέλεσμα να εχω μπερδευτει τελειως.

Θα ηθελα να ακουσω και δικες σας προτασεις γιατι δεν γνωριζω ποια εταιρεια αξιζει και ποια να αποφυγω, οποτε αναμενω τα φωτα σας.

Ενδιαφερομαι για ενα κλιματιστικο 9αρι για δωματιο 9τμ

Και για ενα μαλλον 24αρι ( υποθετω) για ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαριας περιπου 35 -40 τμ

Με ενδιαφέρει μονο για ψυξη καθως θερμανση υπαρχει λεβητας οποτε δεν με ενδιαφερει

Οποτε η χρηση θα γινετε 4-5 μηνες το χρονο καθοτι νησι ( κρητη-χανια)

Υπολογιζω μεχρι 1200€ - 1300€ και για τα 2 μαζι μαξιμουμ ( κ λιγοτερο να βγουν ακόμα καλύτερα)

 Το σπιτι ειναι σε 3ο οροφο διχως μονωση σε ταρατσα , μονο dow 3 εκ.μεσα στο μπετον.

Υπαρχουν κουφωματα με διπλα τζαμια οποτε εσωτερικα ειμαστε οκ

Αν εχουν wifi θα με ενδιεφερε αλλα και να μην εχει κανενα προβλημα

Θα ηθελα να ειναι inverter για οικονομια στο ρευμα οσο γινετε

  Εκανα και το προγραμμα για θερμικες  απωλειες για τον ενιαιο χωρο ( ελπιζω να το εκανα σωστα)

Και δειχνει τα εξης

12280.15 watt

10560.93 kcal/h

409.34 watt/ m2

352.03 kcal/h/m2

Παιδια όλες οι γνωμες-προτασεις δεκτες γιατι εχουμε καει και μονο ο ανεμιστηρας δουλεια δεν κανει ( 33 βαθμοι μεσα στο σπιτι αυτες τις μερες)

Αν ξεχασα κατι ευχαριστως να απαντησω

 Ευχαριστω ολους για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGOR78 είπε

Και για ενα μαλλον 24αρι ( υποθετω) για ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαριας περιπου 35 -40 τμ

Το εργαλείο θερμικών απωλειών θα το τρεξεις γιαυτ9 το χώρο μόνο και το ύψος θα βάλεις το εσωτερικό πχ 2,8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Και αν είναι συνδεμένο σε μπουατ απευθείας? 

Μετρητής ράγας βλέπε sonoff elite.

https://www.skroutz.gr/s/37953450/Sonoff-POW-Elite-R3-Κιλοβατοωρόμετρο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-POWR320D.html

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωωω δεν ήξερα οτι υπάρχει και τέτοιο .

Επίσης στο arata εάν βάλουμε το wifi module μπορείς να μετρήσεις από εκεί κατανάλωση? 

Κάτι τέτοιο διάβασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...