Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Παιδιά δεν ξέρω. Στη σελίδα της toshiba το δείχνει κανονικά:

image.png.7a1ea85ca782fdcee88ff72bc0efc7e4.png

 

Μήπως επειδή λέει ότι η περσίδα ανοίγει λίγο, σας ξεγελάει;

Αν όντως κλείνει τελείως , θα πρέπει να μιλήσετε με την αντιπροσωπία. Λέτε να είναι μούφα η αναφορά ότι υπάρχει ενώ δεν το έχουν σαν χαρακτηριστικό; Δεν έχουμε βάλει ακόμη το 24άρι yukai στα πεθερικά για να δω τι παίζει.

Έκανα τελικά της καλύτερες επιλογές και αυτό χάρη σε εσένα ....στην κουζίνα θα μπει το yukai ....και στο δωμάτιο της μάνας μου θα μπει αυτό εδώ 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VGK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

 Αυτό που έχω κάνει είναι σχετικά απλό. Τα ανοιγοκλείνω (αυτοματα κατα βούληση) οπότε ζητάω να ανοίξουν για 2 λεπτά και να κλείσουν 4-5.. Με αυτόν τον τρόπο η θερμοκρασία είναι σταθερή και δεν μυρίζει τίποτα. 

 

Σορυ, θες να πεις πως τα ανοιγοκλεινεις με on/off στο ρευμα ενω δουλευουν; Αν το κανεις ετσι, πιστευω ρισκαρεις βλαβη...

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε βάλει ακόμη το 24άρι yukai στα πεθερικά για να δω τι παίζει.

Σουτ το αριστον;; Σε βλεπω να κοιμασαι στα πεθερικα τον πρωτο καιρο😁😄

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, energy52 said:

Σορυ, θες να πεις πως τα ανοιγοκλεινεις με on/off στο ρευμα ενω δουλευουν; Αν το κανεις ετσι, πιστευω ρισκαρεις βλαβη...

όχι, του αλλάζω την θερμοκρασία.. ξεκινάει στους 27 πχ για λίγο μετα γυρίζει στους 30 (άρα σταματάει) και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, liakjim said:

Με 35C εξωτερική και 27 εσωτερική, βάλε το κλιματιστικό όσο πιο χαμηλά σου επιτρέπει το τηλεκοντρόλ (πχ 18) , ανεμιστήρα fix στο high και μέτρα με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού ψηφίου (ιδανικά δύο),  τη θερμοκρασία του αέρα ψηλά στα φίλτρα και τη θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τα φίλτρα.

Στις συνθήκες αυτές θα πρέπει να βλέπει 21C ως ΔΤ. Δλδ αν για παράδειγμα στην είσοδο έχεις 29, στην έξοδο θα πρέπει να βλέπεις 8C.

Αν αυτό συμβεί, το μηχάνημα αποδίδει μάλλον όπως πρέπει και απλά πρέπει να ισορροπήσει ο χώρος.

Αν όχι, ίσως πρέπει να έρθει τεχνικός από την αντιπροσωπία για έλεγχο.

Τέλος ανέβασέ μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω, από το πλάι να δούμε σωλήνες , μέτρα μας πόσο μήκος έχουν οι σωληνώσεις και πες μας πως έγινε η δουλειά (με αντλία κενού κτλ ).

Μέτρησα τελικά με της sonoff (το ειχα στο λέβητα και το έβγαλα).

Μέχρι 8,5 έπεσε στην έξοδο αφού το είχα εκεί κανά 10 λέπτο. Απο πάνω κοντά στους 28.5? Ίσως και λιγο παραπάνω.

Το πρωί το ξεκινήσαμε με 29,5 στο χώρο.

image.png.6324e54de64e09eaa619dd9984e8a76f.png

 

Κι εδώ η εγκατάσταση:

Spoiler

1o:

image.jpeg.909c13e342d0a523a00995c74b3149d6.jpeg

2:

image.jpeg.68ccfcd2fca914c5c67f01444040ae5b.jpeg

3

image.jpeg.f0000d7ec41258cb6d967ef7df60bd1e.jpeg

4image.jpeg.dc4e422620e98025fb3c8ec3d3786b52.jpeg

Νομίζω το μήκος καλωδίου είναι καλό...?

Επίσης δεν έχουμε σίγουρα τα 15εκ απο το ταβάνι που λέει ο κατασκευαστής. Λέτε να παίζει τόσο ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπέρα, παιδιά από αυτά ποιο θα επιλέγατε σε αυτή την κατηγορία τιμών?
Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις!

Χρήση;

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18977716%2C8968112

Ποιο απο τα δυο η κανενα;

Το W.

1 ώρα πριν, life is music είπε

στην κουζίνα θα μπει το yukai ....και στο δωμάτιο της μάνας μου θα μπει αυτό εδώ 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VGK

Μακάρι να βγουν καλά

 

43 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σουτ το αριστον;; Σε βλεπω να κοιμασαι στα πεθερικα τον πρωτο καιρο😁😄

Το ά(χ)ριστον εννοείται θα πάρει πόδι. Οπότε αν όλα πάνε καλά, θα έχουμε feedback από yukai 24000 και με διαγράμματα.

 

12 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μέτρησα τελικά με της sonoff (το ειχα στο λέβητα και το έβγαλα).

Μέχρι 8,5 έπεσε στην έξοδο αφού το είχα εκεί κανά 10 λέπτο. Απο πάνω κοντά στους 28.5? Ίσως και λιγο παραπάνω.

Το πρωί το ξεκινήσαμε με 29,5 στο χώρο.

image.png.6324e54de64e09eaa619dd9984e8a76f.png

 

Κι εδώ η εγκατάσταση:

  Απόκρυψη περιεχομένων

1o:

image.jpeg.909c13e342d0a523a00995c74b3149d6.jpeg

2:

image.jpeg.68ccfcd2fca914c5c67f01444040ae5b.jpeg

3

image.jpeg.f0000d7ec41258cb6d967ef7df60bd1e.jpeg

4image.jpeg.dc4e422620e98025fb3c8ec3d3786b52.jpeg

Νομίζω το μήκος καλωδίου είναι καλό...?

Επίσης δεν έχουμε σίγουρα τα 15εκ απο το ταβάνι που λέει ο κατασκευαστής. Λέτε να παίζει τόσο ρόλο;

Άρα έπιασες το ΔΤ που θέλαμε. Οπότε αν μέτρησες καλά, το μηχάνημα παίζει σωστά.

Πάνω από 10εκ λέει το εγχειρίδιο, θα μπορούσατε να το πάτε πιο κάτω πχ να πάει πιο δεξιά να φύγει από την πρίζα και να πάει πιο κάτω. Πόσα εκ έχεις ακριβώς από ταβάνι; @Klausx πως τα βλέπεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εφικτο με τους αυτοματισμους τυπου Home Assistant να προγραμματιστει ο εσωτερικος ανεμιστηρας να κλεινει οταν κοβει το κομπρεσερ? και να επανερχεται φυσικα με την επανεναρξη του κομπρεσερ.

Λυση ψαχνω οπως αντιλαμβανεστε στην μυρωδια και αυξηση υγρασιας για τα κλιματιστικα που δεν ειναι σαν το Perfera η αλλα αντιστοιχα που σταματανε τον ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι εφικτο με τους αυτοματισμους τυπου Home Assistant να προγραμματιστει ο εσωτερικος ανεμιστηρας να κλεινει οταν κοβει το κομπρεσερ? και να επανερχεται φυσικα με την επανεναρξη του κομπρεσερ.

Λυση ψαχνω οπως αντιλαμβανεστε στην μυρωδια και αυξηση υγρασιας για τα κλιματιστικα που δεν ειναι σαν το Perfera η αλλα αντιστοιχα που σταματανε τον ανεμιστηρα.

Όχι.

@Specs , εκτός αν δίνει εντολή για off. Έτσι ναι, γίνεται.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Specs said:

Ειναι εφικτο με τους αυτοματισμους τυπου Home Assistant να προγραμματιστει ο εσωτερικος ανεμιστηρας να κλεινει οταν κοβει το κομπρεσερ? και να επανερχεται φυσικα με την επανεναρξη του κομπρεσερ.

Λυση ψαχνω οπως αντιλαμβανεστε στην μυρωδια και αυξηση υγρασιας για τα κλιματιστικα που δεν ειναι σαν το Perfera η αλλα αντιστοιχα που σταματανε τον ανεμιστηρα.

Όχι, δεν γίνεται. Αυτό που έχω δει είναι ότι στην εφαρμογή (και κατ επέκαση στον Home Assistant) υπάρχει μια ρύθμιση για τον ανεμιστηρα mute η οποία δεν υπάρχει στο κοντρόλ, όσο απίστευτο και αν ακούγεται. Αυτή με έσωσε γιατί πράγματι σε αυτή την ρύθμιση βγαίνει ελάχιστος αέρας. Στο low τα πράγματα ήταν τραγικά.. Δεν γνωρίζω αν έχει wifi + εφαρμογή που ίσως είχε κάτι αντίστοιχο.. για tlc δεν λες?

image.png.0b5978414d499d65cc5e31e07f644f0e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Όχι, δεν γίνεται.

Αυτοματισμός που να λέει ότι η κατανάλωση πέσει κάτω από Χ watts (και άρα ο συμπιεστής έκλεισε), δώσε turn off το κλιματιστικό (όχι από ρεύμα, κανονικό shut down). Μετά μετράμε θερμοκρασία χώρου και όταν ανέβει πάνω από κάποιο όριο, άλλος αυτοματισμός που λέει άνοιξε το κλιματιστικό σε ψύξη κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MikhailBakurin said:

Δείτε και το γράφημα! Οι διαρκείς καταναλώσεις είναι όταν είμαι το χώρο και το βάζω ωτο. Τα τσαχπίνικα ονοφφ είναι όταν κοιμάμαι - λείπω - βγαίνω.

Στριψε το κινητο σε οριζοντια θεση και ανοιξε με τα δυο δαχτυλα στην οθονη να απλωνει το γραφημα πολυ αναλυτικα. Για μελλοντικη χρηση το λεω.

26 minutes ago, userAnon said:

για tlc δεν λες?

Ναι και γιa Toshiba Mirai Plus, Daikin Sensira...για ολα τα "χαμηλου" κοστους φιρματα κλιματιστικα, με η χωρις wifi ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βρηκα κουπονι με επιδοτηση 45% μεχρι 650 ευρω που το δινει 150 ευρω αλλα τελικα δεν με συμφερει.

Γιατι εχει στα μεγαλα καταστηματα αυτο που θελω να παρω 1389-45%=764+150 που θελει αυτος = 913 ευρω περιπου.

Σε καταστημα που δεν παιρνει κουπονια το βρηκα 1241 και μου δινει φιλος το αφμ του να το παρω χωρις φπα και μου βγαινει 943 περιπου αρα για 30 ευρω δεν αξιζει να μπλεκω με κουπονια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmysss! είπε

το βραδακι θα το δοκιμασω. Εσυ το καταφερες;

Δεν τα έχω εγκαταστήσει καν

2 ώρες πριν, jimmysss! είπε

το βραδακι θα το δοκιμασω. Εσυ το καταφερες;

Δεν τα έχω εγκαταστήσει καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

όχι, του αλλάζω την θερμοκρασία.. ξεκινάει στους 27 πχ για λίγο μετα γυρίζει στους 30 (άρα σταματάει) και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.. :) 

Πολυ εξυπνο, μπραβο!! Υπαρχουν τα βηματα αναλυτικα καπου να το καταλαβει αυτο ενας αρχαριος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...