Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία τζάμπα χάρηκα δεν μπορώ να βάλω στην κουζίνα δεν υπάρχει χώρος για να βγει η εξωτερική μονάδα.

Ήρθε φίλος που είναι η δουλειά του και με απογοήτευσε.

Και εσωτερικό χώρο δεν έχω θα πρέπει να υπάρχει μεγάλο και άσχημο μήκος σωλήνα στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, wolfskinn είπε

Kαλησπερα και παλι στην παρεα.. Εχουμε αποψη για το παρακατω?
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252515-a-c-in18-carrier-42qhg018d8su-crystal-uc
Για το σαλονι του σπιτιου το χρειαζομαι και κυριως για ψυξη...

Αν είναι για ψύξη και σε φτάνει όντως 18άρι, είναι σε καλή τιμή.

37 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Ενταξει ειναι κοπριτες οι μαστορες. Το ειχε χυμα μεσα και ετρεχαν τα νερα κατω

Για πες τι διακλαδωτη χρειάζομαι;; γτ δεν βρισκω κατι

20230726_141829.jpg

Είτε βάζεις την εσωτερική μέσα στον πάτο της εξωτερικής αν φτάνει και ενώνεις την αποχέτευση με το σωληνάκι της εξωτερικής (εκεί που το έχεις βγάλει), είτε κόβεις και βάζεις ταφ ή ύψιλον αν σε παίρνει σε μήκος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Είτε βάζεις την εσωτερική μέσα στον πάτο της εξωτερικής αν φτάνει και ενώνεις την αποχέτευση με το σωληνάκι της εξωτερικής (εκεί που το έχεις βγάλει), είτε κόβεις και βάζεις ταφ ή ύψιλον αν σε παίρνει σε μήκος.

Σε ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έξω τωρα 41,3 

ζήτηση 27 - παίζουν μεταξύ 26,8 με 27,1 στα θερμομετρα.. και η ατμόσφαιρα στα δωμάτια μια χαρά (11τμ το καθένα)

την έχω καταβρεί φέτος με τα AUX (9αρια)

* δουλεύουν μέσω συστήματος αυτοματισμού (home assistant) αλλιώς είναι προβληματικά

 

 

image.png.ad01ac02d02d7306ca4cd6dbe00f1c29.png

 

και αυτή είναι η εικονα από τα μεσάνυχτα χθες μέχρι και τώρα

image.png.fdcbec3966637d370bf443f10a9045bc.png

σε αντίστοιχες συνθήκες το Shorai 24 σε 48 τμ

image.png.e4562092abfdcd57b94797023af7afe3.png

 

αντίστοιχα η εικόνα από το βράδυ μέχρι και τώρα

το 27,9 είναι το θερμόμετρο στο χειρότερο σημείο. (δίπλα σε τοίχο με παράθυρο που το χτυπάει από τις 12:30 το μεσημέρι ο ήλιος μέχρι την δύση. 

Τα άλλα 2 θερμόμετρα στο καθιστικό είναι στο 27,1

 

image.png.066d78472d9a27f2e25e2ccaba3a2178.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ωραία τζάμπα χάρηκα δεν μπορώ να βάλω στην κουζίνα δεν υπάρχει χώρος για να βγει η εξωτερική μονάδα.

Ήρθε φίλος που είναι η δουλειά του και με απογοήτευσε.

Και εσωτερικό χώρο δεν έχω θα πρέπει να υπάρχει μεγάλο και άσχημο μήκος σωλήνα στον τοίχο.

Θυμάμαι τον προηγούμενο χειμώνα είχαμε μια συζήτηση για να βάλεις κλιματιστικά στο σπίτι για θέρμανση και να γλιτώσεις την σομπα. 

Το μήκος σωλήνα δεν είναι τόσο θέμα, εγώ φαντάσου το ένα fujitsu το έχω στο χωλλ εσωτερικά και για να φτάσει έξω η σωλήνα περνάει από έναν τοίχο ενός δωματιου 4μ σωλήνα μέχρι τον εξωτερικό τοίχο. 

Υπάρχει και η λύση των φορητών κλιματιστικών αν θέλετε ντε και καλά να κλιματιζεται ο χώρος, αλλά αποτελούν ημίμετρο με αρκετά μειονεκτηματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, userAnon said:

έξω τωρα 41,3 

ζήτηση 27 - παίζουν μεταξύ 26,8 με 27,1 στα θερμομετρα.. και η ατμόσφαιρα στα δωμάτια μια χαρά (11τμ το καθένα)

την έχω καταβρεί φέτος με τα AUX (9αρια)

 

 

image.png.ad01ac02d02d7306ca4cd6dbe00f1c29.png

 

και αυτή είναι η εικονα από τα μεσάνυχτα χθες μέχρι και τώρα

image.png.fdcbec3966637d370bf443f10a9045bc.png

Αποδιδουν καλα? Θελω να βαλω ενα στο χωριο στο χωρο της κουζινας περισσοτερο για κατι τετοιες καψες για να ανασαινει. Μικρος χωρος γυρω στα 10 τμ

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Θυμάμαι τον προηγούμενο χειμώνα είχαμε μια συζήτηση για να βάλεις κλιματιστικά στο σπίτι για θέρμανση και να γλιτώσεις την σομπα. 

Το μήκος σωλήνα δεν είναι τόσο θέμα, εγώ φαντάσου το ένα fujitsu το έχω στο χωλλ εσωτερικά και για να φτάσει έξω η σωλήνα περνάει από έναν τοίχο ενός δωματιου 4μ σωλήνα μέχρι τον εξωτερικό τοίχο. 

Υπάρχει και η λύση των φορητών κλιματιστικών αν θέλετε ντε και καλά να κλιματιζεται ο χώρος, αλλά αποτελούν ημίμετρο με αρκετά μειονεκτηματα. 

Στην ουσία τον κλιματισμό στην κουζίνα τον θέλω για την ώρα του φαγητού. Δηλαδή τον χειμώνα το πρωί και το μεσημέρι για να μην ανάβω την σόμπα από το πρωί επειδή θα κάτσουν μία ώρα το πρωί για πρωινό και μια ώρα το μεσημέρι για φαγητό. Το ίδιο και το καλοκαίρι απλά εκεί θα προσθέσω και το βραδινό.

Ο κουνιάδος μου που έμενε εδώ και είναι ψυκτικός είχε ένα Mitsubishi 18αρι στο σαλόνι να κοιτάει την κουζίνα δηλαδή την διπλή συρόμενη πόρτα.

Εγώ φυσικά δεν θα βάλω κάτω από 22αρι.

Αν βάλω 22αρι και όταν δεν το θέλω για την κουζίνα και κλείνω τις συρόμενες και από 38 ΤΜ ο χώρος γίνεται 18 ΤΜ θα έχω κάποια μείωση στην κατανάλωση η επειδή θα είναι 22αρι θα δουλεύω για την ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Gatilaras said:

Αποδιδουν καλα? Θελω να βαλω ενα στο χωριο στο χωρο της κουζινας περισσοτερο για κατι τετοιες καψες για να ανασαινει. 

έχεις δίκιο. Διόρθωσα το ποστ μου. Έπρεπε να αναφέρω ότι δουλεύουν μέσω ενός συστήματος αυτοματισμού για να έχουν αυτή την συμπεριφορά. Αλλιώς όχι, δεν τα προτείνω σε καμία περίπτωση. Έχουν μεγάλο οφσετ +-2 και με ζήτηση 27 πάνε στο 25 κλείνουν (σε κάθε περίπτωση) και ξανα ανοίγουν στους 27. Άρα υπάρχει μεγάλη διακύμανση θερμοκρασίας στο όποιο δωμάτιο. Θα πρέπει να μένει κάτι ανοιχτό πχ ένα παράθυρο ώστε να δουλεύουν συνεχόμενα. Το μίνιμουμ που πέφτουν είναι τα 350-370 Watt.. Ειδικά στο κρύο επειδή μπορεί να μείνει μόνο με αέρα για πάνω 8-9 λεπτά χαλάνε και την ατμόσφαιρα.. Αυτό που έχω κάνει είναι σχετικά απλό. Τα ανοιγοκλείνω (αυτοματα κατα βούληση) οπότε ζητάω να ανοίξουν για 2 λεπτά και να κλείσουν 4-5.. Με αυτόν τον τρόπο η θερμοκρασία είναι σταθερή και δεν μυρίζει τίποτα. 

Σορυ για την παρεξήγηση, αλλα όχι.. μακρυά από AUX.. Επίσης τα είχα πάρει το 2019 με 200€ το καθένα και τώρα βλέπω ότι είναι στα 330€  αντίστοιχα. Σίγουρα αν γνώριζα τότε τα μισά από όσα γνωρίζω τώρα, θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

έχεις δίκιο. Διόρθωσα το ποστ μου. Έπρεπε να αναφέρω ότι δουλεύουν μέσω ενός συστήματος αυτοματισμού για να έχουν αυτή την συμπεριφορά. Αλλιώς όχι, δεν τα προτείνω σε καμία περίπτωση. Έχουν μεγάλο οφσετ +-2 και με ζήτηση 27 πάνε στο 25 κλείνουν (σε κάθε περίπτωση) και ξανα ανοίγουν στους 27. Άρα υπάρχει μεγάλη διακύμανση θερμοκρασίας στο όποιο δωμάτιο. Θα πρέπει να μένει κάτι ανοιχτό πχ ένα παράθυρο ώστε να δουλεύουν συνεχόμενα. Το μίνιμουμ που πέφτουν είναι τα 350-370 Watt.. Ειδικά στο κρύο επειδή μπορεί να μείνει μόνο με αέρα για πάνω 8-9 λεπτά χαλάνε και την ατμόσφαιρα.. Αυτό που έχω κάνει είναι σχετικά απλό. Τα ανοιγοκλείνω (αυτοματα κατα βούληση) οπότε ζητάω να ανοίξουν για 2 λεπτά και να κλείσουν 4-5.. Με αυτόν τον τρόπο η θερμοκρασία είναι σταθερή και δεν μυρίζει τίποτα. 

Σορυ για την παρεξήγηση, αλλα όχι.. μακρυά από AUX.. Επίσης τα είχα πάρει το 2019 με 200€ το καθένα και τώρα βλέπω ότι είναι στα 330€  αντίστοιχα. Σίγουρα αν γνώριζα τότε τα μισά από όσα γνωρίζω τώρα, θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο.

 

Δεν θα πω εταιρια.. Σε επωνυμο 9αρι με cop 4 και κοστος 400-450ευρω δουλευει ετσι!  Οποτε ειναι περαν του δεοντος ''Μακρια απο aux''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmysss! είπε

Εισαι απιστευτος! Ευχαριστουμε!

(καλα ολοκληρη επιστημη το εχουν κανει οι καραγκιοζηδες... αντι να βαλουν ενα κουμπακι το κοντρολ...)

Τελικά δούλεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18977716%2C8968112

Ποιο απο τα δυο η κανενα;

SRK63ZR-W πάρε, το SRK63ZR-S νομίζω είναι το παλιό μοντέλο με R410 ψυκτικό..

Εξαιρετικό μηχάνημα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...