Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ότι σηκώνει η τσέπη σου , εγω προσωπικά θα έπαιρνα το yukai 

Επειδή ειναι μικρή η διαφορά τιμής γι αυτο το λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις πλάκα αμονωτη από πάνω σου ;

Καλημέρα liakjim για  τα tcl έχουμε κάποια άποψη ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το τελειότερο μηχάνημα να βάλεις εαν δε είναι σωστά ως προς την επάρκεια του θα κάψει τα άντερα του 

οποτε με το σκεπτικό ότι τα 12 που ζητάς είναι σωστά για τις απωλειες του χώρου ποτ θα καλύψουν τότε μια ασφαλή επιλογή θα είναι εκ των στα βάζω με σειρά δίκης μου προτεραιότητας Toshiba yukai/arata  , daikin sensira  , Mitsubishi , Fujitsu 

Ειχα ξανα ρωτησει γιατι ελεγα για ενα να το εχω για δυο χωρους δηλαδη να καταργησω την διπλη συρομενη ενδιαμεση πορτα και μου ειχαν πει οτι και με 18-22.000 κανω δουλεια αλλα τελικα δεν θα καταργησω τις πορτες και θα βαλω δυο ξεχωριστα.

Ειναι σαλονι κουζινα σχεδον ιδια 18 ΤΜ το σαλονι αντε να ειναι 20 ΤΜ η κουζινα.

Απλα ειδα οτι τα Tesla ειναι αρκετα φθηνα με πολλες αξιολογησεις αλλα θα μου πεις οι αξιολογησεις μπορει να ειναι απο ασχετους που κανουν αξιολογηση day one

Εχω καταλαβει μακρια απο Made Turkey που ειναι καποια Mitsubishi δεν ξερω αν τα Toshiba ειναι και αυτα απο κει.

 

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Για fujitsu, κοιταξα λιγο σειρες KGTA , KGTF, KGTE για ΅μικρα΅ , ειδα και τα φυλλαδια της εταιρειας αν και για το KGTF δεν μπορεσα να βρω κατι. Το KGTE φαινεται να ειναι απο τα πιο αποδοτικα της αγορας(ετσι καταλαβα) . Βεβαια βγαινει μεχρι 14αρι, αν θελησει κανεις 18αρι fujitsu παει σε ΚΜΤΕ, (και KCLA αν δεν τον ενοχλει ο θορυβος).

Αρνητικο για fujitsu τι θα ελεγε κανειs οτι ειναι (παραβλεπουμε το κοστος), ισως η εγγυηση μονο τρια χρονια (πλιν του συμπιεστη που ειναι 10).?

 

Είχα asyg24klca και τώρα asyg24kmta. Το klca το αγάπησα πολύ για την απόδοσή του, το μίσησα για τον θόρυβο και τα defrost τον χειμώνα. Το KMTA ως τώρα μου έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις. Είναι όντως ακριβά και με μέτρια εγγύηση. Για τα μικρά fujitsu δεν έχουμε αξιόλογο feedback (αν και κάτι θα βρεις στα part1 και part2) αλλά θα πρέπει να είναι αξιόλογα σε απόδοση.

56 λεπτά πριν, mpempas είπε

Ανάμεσα στα toshiba arata/yukai η edge ?

Χαρακτηριστικά και λίγο καλύτερη απόδοση σε ψύξη (μικρά) και θέρμανση (μεγάλα μοντέλα)  -> edge

Πιο φθηνό  και λίγο καλύτερη απόδοση σε ψύξη (στα μεγάλα μοντέλα) -> yukai

Προσωπικά θα χτύπαγα το νέο edge white/black.

55 λεπτά πριν, dimostr είπε

@mpempas @userAnon δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας , σε σύγκριση Toshiba toyotomi πας Toshiba , απλώς μερικές φορές μου κάνει εντύπωση η εμπάθεια κάποιων για τα toyotomi τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από φασον των Gree Midea , οποτε θα περίμενα όταν προτείνονται/απορρίπτονται καποια κλιματιστικα να είναι με το ίδιο σκεπτικό 

Μικρή εγγύηση 2 ετών και μέτρια απόδοση  = χαμηλά σε πρόταση.

53 λεπτά πριν, fonsde είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90 ψυξη / 10 θερμανση (παιζει καυστηρας πετρ)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. καυστηρας πετρ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: σαλονοκουζίνοτραπεζαρία 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Νεα Μακρη
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αξιοπιστία, wifi
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). ημιυπογειο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω 
    10949.37 Watt
    9416.46 KCal/h
    136.87 Watt/m2
    117.71 KCal/h/m2

Θα καλύψεις 80τμ με ένα μηχάνημα ή θα πρέπει να βάλεις παραπάνω από ένα μηχάνημα ή θα πρέπει να το ξανατρέξεις για άλλα τμ και ανοίγματα;

49 λεπτά πριν, fonsde είπε

Γενικη ερωτηση. Στα (inventer) κλιματιστικα η θερμοκρασια βαζεις παιζει ρολο για το ποσο κρυος ειναι ο αερας που βγαζουν? Και απλα σταματανε οταν πιασουν την εν λογο θερμοκρασια?

Τα inverter έχουν βασικούς κανόνες όπου μετρώντας το ΔΤ (όπου ΔΤ η διαφορά της θερμοκρασίας που διαβάζουν εκεί ψηλά στην εσωτερική μονάδα - ζήτηση από το τηλεκοντρόλ + κάποιο offset που έχουν), θα αυξήσουν στροφές συμπιεστή, θα μειώσουν ή θα σταματήσουν.

Να ένα παράδειγμα. Φυσικά αλλάζει ανά μοντέλο αλλά πάνω κάτω έτσι κάνουν όλα.

image.png.16ca61c82622165f087a7846942720df.png

39 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πειτε μου δυο καλα 12αρια να βαλω οχι πολυ ακριβα και να μην καταναλωνουν τα εντερα τους.

Πολλα ζηταω ε;

Τα Tesla λενε τιποτα η ειναι χορηγια της ΔΕΗ; 😂

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

24 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επαληθεύεται τελικά ότι στην θέρμανση δεν τα πάει τόσο καλά? Γιατί στο κρύο είναι σουπερ..

Τυπικό midea.

5 λεπτά πριν, life is music είπε

Καλημέρα liakjim για  τα tcl έχουμε κάποια άποψη ?

Τα θεωρώ λύση χαμηλής ποιότητας / απόδοσης. Οι ακριβές σειρές βλ miracle III φαίνεται να είναι ανταγωνιστικά σε ψύξη, αλλά σε θέρμανση οι κινέζοι είναι πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχω καταλαβει μακρια απο Made Turkey που ειναι καποια Mitsubishi δεν ξερω αν τα Toshiba ειναι και αυτα απο κει.

Το made turkey δεν αφορα την ποιότητα αλλα το ότι εγω πχ θέλω να αποφύγω να αγοράσω κάτι φτιαγμένο εκεί , τα Toshiba τουλάχιστον αυτό που έχω εγω είναι μαλαισια τα Mitsubishi ένα που έχω δει ήταν Ταϋλάνδης η το ανάποδο δε θυμάμαι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το made turkey δεν αφορα την ποιότητα αλλα το ότι εγω πχ θέλω να αποφύγω να αγοράσω κάτι φτιαγμένο εκεί , τα Toshiba τουλάχιστον αυτό που έχω εγω είναι μαλαισια τα Mitsubishi ένα που έχω δει ήταν Ταϋλάνδης 

Toshiba μονο αυτα τα δυο που μου ειπες σωστα; γιατι βλεπω και αλλα μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Toshiba μονο αυτα τα δυο που μου ειπες σωστα; γιατι βλεπω και αλλα μοντελα.

Από την προσωπική μου εμπειρία αλλα και όλων αυτών εδώ μέσα που έχουν πάρει Toshiba οποίο μοντέλο και να πάρεις καλό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmysss! είπε

ρε παιδαι το Toshiba Yukai 1000btu, θεωρητικα εχει λειτουργια αυτοκαθαρισμου που οταν το κλεισεις συνεχιζει ο ανεμιστηρας..

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Και οι περσιδες κλεινουν

Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος;

Ούτε σε μένα συνεχίζει ο ανεμιστήρας όταν το κλείνω,yukai 13000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, perelevas είπε

Ούτε σε μένα συνεχίζει ο ανεμιστήρας όταν το κλείνω,yukai 13000.

Μήπως θέλει κάποιον χρόνο λειτουργίας και πάνω; @dimostr τι έχεις παρατηρήσει στο shorai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μήπως θέλει κάποιον χρόνο λειτουργίας και πάνω; @dimostr τι έχεις παρατηρήσει στο shorai;

Ναι θέλει να δουλέψει αρκετά ίσως ωρα και παραπάνω , δε θυμάμαι μήπως πρεπει να ενεργοποιη7ει η λειτουργία και δεν εινα8 by default 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Από την προσωπική μου εμπειρία αλλα και όλων αυτών εδώ μέσα που έχουν πάρει Toshiba οποίο μοντέλο και να πάρεις καλό είναι 

Και εγώ τα θεωρώ καλά τα toshiba .....άλλη εταιρεία υπάρχει που ν θεωρείς καλή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ναι θέλει να δουλέψει αρκετά ίσως ωρα και παραπάνω , δε θυμάμαι μήπως πρεπει να ενεργοποιη7ει η λειτουργία και δεν εινα8 by default 

Βρήκα τον παρακάτω κανόνα από το service manual του shorai, όπου απαιτούνται πάνω από 10 λεπτά λειτουργίας. Δεν έχω πρόσβαση στα yukai/arata για να δω τι ισχύει σε αυτά.

image.png.22cfd9622c949f061947c515e05e12b9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Βρήκα τον παρακάτω κανόνα από το service manual του shorai, όπου απαιτούνται πάνω από 10 λεπτά λειτουργίας. Δεν έχω πρόσβαση στα yukai/arata για να δω τι ισχύει σε αυτά.

image.png.22cfd9622c949f061947c515e05e12b9.png

Εμένα σίγουρα δουλεύει πολλές ώρες και δεν το κάνει το self cleaning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, life is music είπε

Και εγώ τα θεωρώ καλά τα toshiba .....άλλη εταιρεία υπάρχει που ν θεωρείς καλή ?

Έχουν ειπωθεί αυτά , κανε μια αναζητηση στο θέμα υπάρχουν όλα , δε χρειάζεται να λέμε τα ίδια συνέχεια , δεν κυνηγάμε τα κλικ ούτε να αυξήσουμε τον αριθμό των ποστ 

1 λεπτό πριν, perelevas είπε

Εμένα σίγουρα δουλεύει πολλές ώρες και δεν το κάνει το self cleaning.

Μήπως κρατάς το κουμπί off παρατεταμένα όταν το κλείνεις ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...