Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Όχι δε παρεξηγώ εννοείται! Πώς μπορώ να την κάνω πιο χρήσιμη να δώσω κ άλλες πληροφορίες. Ήθελα να δω και τις δικές σας συνολικές καταναλώσεις να συγκρίνω. 

Να δώσεις σχεδιαγράμματα κατανάλωσης και να βάλεις τις απωλειες του χωρου που καλείται το κλιματιστικό να καλυψει και τις θερμοκρασίες που επιτυγχάνονται στο,σαλόνι που είναι τοποθετημένο αλλα και σε δεύτερους χώρους μακριά από αυτό σε συνδυασμό με τη ζητούμενη και την εξωτερική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σας, 

Είμαι πολυ προβληματισμένος , ειμαι ανάμεσα σε 2 μάρκες- μοντέλα που έχω καταλλήξει εν τέλει μετα απο πολυ ψαξιμο. 
Θέλω 2 18άρια για 2 μεγάλους χώρους για ψυξη και θέρμανση . 
 
Τα 2 προτεινόμενα για μένα ειναι Toyotomi CTN CTG 256W ErAI και Toshiba Arata/Υukai . 

Πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να πάρω 1 και 1 αλλα μετά μπαινω σε αλλο δίλλημα σε ποιό χώρο να βάλω το καθένα. 

Αν μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε σας ευχαριστώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisaudi είπε

Αυτος ο μαστος αποστραγγισης υπαρχει μαζι με τον σωληνα. Ο εσωτερικος σωληνας αποστραγγισης που σταζει μεσα στην μοναδα πως θα βγει εξωτερικα;

Μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφίες από την εξωτερική; Ίσως να μη σε συμφέρει να βγει. Ή να βγει και να μπει ένα ταυ. Δείξε μας λίγο και θα σου πούμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpempas είπε

Καλημέρα σας, 

Είμαι πολυ προβληματισμένος , ειμαι ανάμεσα σε 2 μάρκες- μοντέλα που έχω καταλλήξει εν τέλει μετα απο πολυ ψαξιμο. 
Θέλω 2 18άρια για 2 μεγάλους χώρους για ψυξη και θέρμανση . 
 
Τα 2 προτεινόμενα για μένα ειναι Toyotomi CTN CTG 256W ErAI και Toshiba Arata/Υukai . 

Πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να πάρω 1 και 1 αλλα μετά μπαινω σε αλλο δίλλημα σε ποιό χώρο να βάλω το καθένα. 

Αν μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε σας ευχαριστώ . 

Δεν υπάρχει δίλλημα θα πάρεις τα Toshiba 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφίες από την εξωτερική; Ίσως να μη σε συμφέρει να βγει. Ή να βγει και να μπει ένα ταυ. Δείξε μας λίγο και θα σου πούμε.

Ωραια το μεσημερι θα ανεβασω φωτογραφιες

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mpempas είπε

Καλημέρα σας, 

Είμαι πολυ προβληματισμένος , ειμαι ανάμεσα σε 2 μάρκες- μοντέλα που έχω καταλλήξει εν τέλει μετα απο πολυ ψαξιμο. 
Θέλω 2 18άρια για 2 μεγάλους χώρους για ψυξη και θέρμανση . 
 
Τα 2 προτεινόμενα για μένα ειναι Toyotomi CTN CTG 256W ErAI και Toshiba Arata/Υukai . 

Πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να πάρω 1 και 1 αλλα μετά μπαινω σε αλλο δίλλημα σε ποιό χώρο να βάλω το καθένα. 

Αν μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε σας ευχαριστώ . 

Δεν υπάρχει δίλημμα. Ξεχνάς το Toyotomi.

13 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Όχι δε παρεξηγώ εννοείται! Πώς μπορώ να την κάνω πιο χρήσιμη να δώσω κ άλλες πληροφορίες. Ήθελα να δω και τις δικές σας συνολικές καταναλώσεις να συγκρίνω. 

Προσωπική μου άποψη : είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με κάποιον άλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimostr said:

Δεν υπάρχει δίλλημα θα πάρεις τα Toshiba 

4 minutes ago, liakjim said:

Δεν υπάρχει δίλημμα. Ξεχνάς το Toyotomi.

 

Απίστευτο.. Καταγράφω την ημέρα και ώρα.. Συμφωνήσατε κάπου!

Τα Toyotomi σας φέρνουν πιο κοντά! 

(με καλή διάθεση το λεω, και χαίρομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για fujitsu, κοιταξα λιγο σειρες KGTA , KGTF, KGTE για ΅μικρα΅ , ειδα και τα φυλλαδια της εταιρειας αν και για το KGTF δεν μπορεσα να βρω κατι. Το KGTE φαινεται να ειναι απο τα πιο αποδοτικα της αγορας(ετσι καταλαβα) . Βεβαια βγαινει μεχρι 14αρι, αν θελησει κανεις 18αρι fujitsu παει σε ΚΜΤΕ, (και KCLA αν δεν τον ενοχλει ο θορυβος).

Αρνητικο για fujitsu τι θα ελεγε κανειs οτι ειναι (παραβλεπουμε το κοστος), ισως η εγγυηση μονο τρια χρονια (πλιν του συμπιεστη που ειναι 10).?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mpempas @userAnon δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας , σε σύγκριση Toshiba toyotomi πας Toshiba , απλώς μερικές φορές μου κάνει εντύπωση η εμπάθεια κάποιων για τα toyotomi τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από φασον των Gree Midea , οποτε θα περίμενα όταν προτείνονται/απορρίπτονται καποια κλιματιστικα να είναι με το ίδιο σκεπτικό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90 ψυξη / 10 θερμανση (παιζει καυστηρας πετρ)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. καυστηρας πετρ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: σαλονοκουζίνοτραπεζαρία 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Νεα Μακρη
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αξιοπιστία, wifi
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). ημιυπογειο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω 
    10949.37 Watt
    9416.46 KCal/h
    136.87 Watt/m2
    117.71 KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

@mpempas @userAnon δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας , σε σύγκριση Toshiba toyotomi πας Toshiba , απλώς μερικές φορές μου κάνει εντύπωση η εμπάθεια κάποιων για τα toyotomi τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από φασον των Gree Midea , οποτε θα περίμενα όταν προτείνονται/απορρίπτονται καποια κλιματιστικα να είναι με το ίδιο σκεπτικό 

Θα μιλήσω ειλικρινά αλλα με "κέρδισε" το AI και καλα που πουλαει το toyotomi γι αυτό και μπήκε στις επιλογές μου . 

Επεξ/σία από mpempas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mpempas said:

Θα μιλήσω ειλικρινά αλλα με "κέρδισε" το AI και καλα που πουλαει το toyotomi γι αυτό και μπήκε στις επιλογές μου

marketing + διαφήμιση. καταστροφικός συνδιασμός δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικη ερωτηση. Στα (inventer) κλιματιστικα η θερμοκρασια βαζεις παιζει ρολο για το ποσο κρυος ειναι ο αερας που βγαζουν? Και απλα σταματανε οταν πιασουν την εν λογο θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...