Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, greg4 είπε

https://www.skroutz.gr/s/38740109/Sonoff-Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-σε-Μαύρο-Χρώμα-DS18B20-RJ9.html

https://www.skroutz.gr/s/38264930/Sonoff-THR316D-Πολυόργανο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-SON-REL-TH16D-R3.html

Με αυτα είναι οκ για το τεστ?

Να το αφήσω όλο το βράδυ; Σε τι θερμοκρασία; Με το eco ενεργοποιημένο;

Θα με κυνηγάει η γυναίκα, χαχα :P

Σκεφτόμουν κάτι πιο απλό https://www.skroutz.gr/s/22975785/Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Ψυγείου-50-C-100-C-TPM-10.html

Δεν μας ενδιαφέρει να δείχνουν σωστά, αρκεί να δείχνουν πάνω κάτω μεταξύ τους το ίδιο μιας και εμείς θέλουμε το ΔΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν ισχύουν αυτά τότε δεν έχει θέμα ο αισθητήρας ούτε η πλακέτα ούτε κάτι άλλο , οποτε κοιτα λίγο μήπως μπάζει από πουθενά 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά 2 πράγματα μου κάνουν εντύπωση και θα με τρελάνουν.. 

Το ένα είναι ότι αν το γυρίσω στο ζεστό μου λέει εσωτερική θερμοκρασία 27 βαθμούς.. (τόση ώρα έλεγε 30! Ξαφνικά πήγε 27;; Και το γυρίζω πάλι στο παγωμένο και δείχνει πάλι 30;;;;;) κάθε φορά που το έχω δοκιμάσει το ίδιο κάνει.

Και το άλλο είναι ότι όλος ο κόσμος σε ένα ζεστό δωμάτιο ξεκινάει το ερκοντισιον στην ρύθμιση 24-26 και μετά από κάποια ώρα το ανεβάζει στους 27 πχ.. εγώ το ξεκινάω από τους 27 και μετά από κάποια ώρα επειδή έχω παγώσει το πάω στους 30! Αυτό δεν το έχω ξανά δει πουθενά ... Αφήστε που μου δουλεύει μόνιμα στο φουλ εκτός αν το βάλω στους 30 που πέφτουν λίγο οι στροφές ... Όσες ώρες όμως και να δουλεύει κάτω από τους 30 εσωτερική δεν μου έχει δείξει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AUX με συμπιεστή gmcc (midea). Τουρλουμπούκι...

image.png.3e1ba8f3f41fd529c92e23195feef854.png

 

4 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά 2 πράγματα μου κάνουν εντύπωση και θα με τρελάνουν.. 

Το ένα είναι ότι αν το γυρίσω στο ζεστό μου λέει εσωτερική θερμοκρασία 27 βαθμούς.. (τόση ώρα έλεγε 30! Ξαφνικά πήγε 27;; Και το γυρίζω πάλι στο παγωμένο και δείχνει πάλι 30;;;;;) κάθε φορά που το έχω δοκιμάσει το ίδιο κάνει.

Και το άλλο είναι ότι όλος ο κόσμος σε ένα ζεστό δωμάτιο ξεκινάει το ερκοντισιον στην ρύθμιση 24-26 και μετά από κάποια ώρα το ανεβάζει στους 27 πχ.. εγώ το ξεκινάω από τους 27 και μετά από κάποια ώρα επειδή έχω παγώσει το πάω στους 30! Αυτό δεν το έχω ξανά δει πουθενά ... Αφήστε που μου δουλεύει μόνιμα στο φουλ εκτός αν το βάλω στους 30 που πέφτουν λίγο οι στροφές ... Όσες ώρες όμως και να δουλεύει κάτω από τους 30 εσωτερική δεν μου έχει δείξει !

Πήρες το σέρβις; Πρέπει να έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Αφήστε που μου δουλεύει μόνιμα στο φουλ

Αφού εκεί πάνω δείχνει 30 τι θες να δουλέψει και λίγα καίει 

αμα δε διορθώσεις αυτό που φ5αιει και δείχνει εκεί πάνω 30 το κλιματιστικό δε πρόκειται να αλλάξει συμπεριφορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

AUX με συμπιεστή gmcc (midea). Τουρλουμπούκι...

image.png.3e1ba8f3f41fd529c92e23195feef854.png

 

Πήρες το σέρβις; Πρέπει να έρθουν.

Προσπαθώ να βρω την αρχή του κακου.. γιατί αν φταίει η εγκατάσταση και όχι το μηχάνημα θα με βάλουν να πληρώσω την επίσκεψη.

Αλλά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ ... 

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αφού εκεί πάνω δείχνει 30 τι θες να δουλέψει και λίγα καίει 

αμα δε διορθώσεις αυτό που φ5αιει και δείχνει εκεί πάνω 30 το κλιματιστικό δε πρόκειται να αλλάξει συμπεριφορά 

Γι'αυτό σήμερα δεν έκανα κίνηση για να πάρω το σέρβις.. αλλά δεν μου κάθεται καλά το ότι όσες ώρες και να δουλεύει λέει μόνιμα 30 .. ακόμα και από όλη μέρα που πες ότι μπαζει δεν θα έπρεπε να δείχνει 34 πχ;;; 

Επίσης όπως είπα και πιο πάνω μου λέει εσωτερική 30.. αν το γυρίσω στο ζεστό μου λέει 27! Και με το που το γυρίζω επιτόπου στο παγωμένο ξανά λέει 30!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Επίσης όπως είπα και πιο πάνω μου λέει εσωτερική 30.. αν το γυρίσω στο ζεστό μου λέει 27! Και με το που το γυρίζω επιτόπου στο παγωμένο ξανά λέει 30!

Αυτό είναι άλλη κουβέντα 

ειπε πριν ο @Specs να βάλεις ένα θερμόμετρο εκεί που θεωρητικά έχεις τρύπα να δεις τι λες εκεί 

10 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Γι'αυτό σήμερα δεν έκανα κίνηση για να πάρω το σέρβις.. αλλά δεν μου κάθεται καλά το ότι όσες ώρες και να δουλεύει λέει μόνιμα 30 .. ακόμα και από όλη μέρα που πες ότι μπαζει δεν θα έπρεπε να δείχνει 34 πχ;;; 

Αν το ειχες σβηστό τότε θα πήγαινε 34 αφο6 το έχεις και δουλε6ει και παλεύει το καψερό τι να σου κάνει και αυτό 

επισης η όλη διαδικασία είναι λίγο σε σύγχυση , μου θυμίζεις κάποιον που έβαζε το κοντρόλ του κλιματιστικού για να αλλάξει η ένδειξη στη κατάψυξη (είχε ifeel ) και μετά μας έλεγε ότι το κλιματιστικό δε δουλευει καλά , το περίεργο θα ήταν να δουλευει 

κανε τα πράγματα με τη σειρά , κανε έλεγχο π4ωτα εαν έχεις τρύπα και όλα τα αλλα έπονται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι άλλη κουβέντα 

ειπε πριν ο @Specs να βάλεις ένα θερμόμετρο εκεί που θεωρητικά έχεις τρύπα να δεις τι λες εκεί 

Αν το ειχες σβηστό τότε θα πήγαινε 34 αφο6 το έχεις και δουλε6ει και παλεύει το καψερό τι να σου κάνει και αυτό 

Ναι το πρώτο θα το κάνω .

Όσο για το δεύτερο που λες οσο είμαι στην δουλειά το έχω κλειστό οπότε θεωρητικά με το που το ανοίξω (κατά τις 5 το απόγευμα) μετά από τοοοοσες ώρες και ντάλα μεσημέρι δεν θα έπρεπε να μου λέει 34-35 άμα εμπαζε; Κλασικά 32 λέει .. δεν μπορώ να καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Ναι το πρώτο θα το κάνω .

Όσο για το δεύτερο που λες οσο είμαι στην δουλειά το έχω κλειστό οπότε θεωρητικά με το που το ανοίξω (κατά τις 5 το απόγευμα) μετά από τοοοοσες ώρες και ντάλα μεσημέρι δεν θα έπρεπε να μου λέει 34-35 άμα εμπαζε; Κλασικά 32 λέει .. δεν μπορώ να καταλάβω...

Θα δούμε , ένα ένα τα πράγματα και στη τελική είσαι στην εγγύηση θα έρθουν κάποια στιγμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Προσπαθώ να βρω την αρχή του κακου.. γιατί αν φταίει η εγκατάσταση και όχι το μηχάνημα θα με βάλουν να πληρώσω την επίσκεψη.

Αλλά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ ... 

Γι'αυτό σήμερα δεν έκανα κίνηση για να πάρω το σέρβις.. αλλά δεν μου κάθεται καλά το ότι όσες ώρες και να δουλεύει λέει μόνιμα 30 .. ακόμα και από όλη μέρα που πες ότι μπαζει δεν θα έπρεπε να δείχνει 34 πχ;;; 

Επίσης όπως είπα και πιο πάνω μου λέει εσωτερική 30.. αν το γυρίσω στο ζεστό μου λέει 27! Και με το που το γυρίζω επιτόπου στο παγωμένο ξανά λέει 30!

Έχει τεχνητή νοημοσύνη μήπως;;; 🤣 Φασόν AUX λογικά. Κάνε χάρη στον εαυτό σου αφού ασχολήθηκες και έφτασες μέχρι εδώ στις Συμβουλες κι απορίες για κλιματιστικά απεγκατάσταση το χειμώνα και αγγελία να πάρεις ένα πραγματικό μηχάνημα.


@liakjim Πριν 3.5 χρόνια που έβαλα τα Midea σπίτι μου ήταν πολύ vfm και αποδοτικά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει αξίζει Fujitsu (όχι φτηνές σειρές). Μετράς amps/καταναλώσεις στο KMTE και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο οι ψυκτικοί έτσι και τους πεις νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μετράς amps/καταναλώσεις στο KMTE και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο οι ψυκτικοί έτσι και τους πεις νούμερα.

Ξαναπές το αυτό ->

 

11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Φασόν AUX λογικά.

Μοιάζει με το gree pular https://zisisenergy.gr/?product=gree-pular-grc-grco-101qi-kpl-n4-r32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι άλλη κουβέντα 

ειπε πριν ο @Specs να βάλεις ένα θερμόμετρο εκεί που θεωρητικά έχεις τρύπα να δεις τι λες εκεί 

Αν το ειχες σβηστό τότε θα πήγαινε 34 αφο6 το έχεις και δουλε6ει και παλεύει το καψερό τι να σου κάνει και αυτό 

επισης η όλη διαδικασία είναι λίγο σε σύγχυση , μου θυμίζεις κάποιον που έβαζε το κοντρόλ του κλιματιστικού για να αλλάξει η ένδειξη στη κατάψυξη (είχε ifeel ) και μετά μας έλεγε ότι το κλιματιστικό δε δουλευει καλά , το περίεργο θα ήταν να δουλευει 

κανε τα πράγματα με τη σειρά , κανε έλεγχο π4ωτα εαν έχεις τρύπα και όλα τα αλλα έπονται 

Το θερμόμετρο στο ταβάνι δεξιά στην τρουπα λέει 31 πάντως .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Opel007 είπε

Το θερμόμετρο στο ταβάνι δεξιά στην τρουπα λέει 31 πάντως .. 

Ποια τρύπα; Των χαλκοσωλήνων; Από που έρχεται; Ρε συ άνοιξε το καπάκι σαν να θέλεις να καθαρίσεις τα φίλτρα. Κάπου εκεί δεξιά θα δεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας. Κάνε μια μέτρηση εκεί.

@Opel007, ίσως δεν θα φανεί εύκολα αν είναι όντως το pular. Αλλά οκ, μέτρα σε αυτό το ύψος, ψηλά στα φίλτρα προς τα δεξιά και θα είναι το ίδιο.

image.png.776205b17236c48ec7eeed65e55dbaea.png

 

https://gree-climat.com.ua/pdf/tehdokumentaciya_pular_12.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποια τρύπα; Των χαλκοσωλήνων; Από που έρχεται; Ρε συ άνοιξε το καπάκι σαν να θέλεις να καθαρίσεις τα φίλτρα. Κάπου εκεί δεξιά θα δεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας. Κάνε μια μέτρηση εκεί.

@Opel007, ίσως δεν θα φανεί εύκολα αν είναι όντως το pular. Αλλά οκ, μέτρα σε αυτό το ύψος, ψηλά στα φίλτρα προς τα δεξιά και θα είναι το ίδιο.

image.png.776205b17236c48ec7eeed65e55dbaea.png

 

https://gree-climat.com.ua/pdf/tehdokumentaciya_pular_12.pdf

Εκεί που σου έχω σημειώσει . Δεξιά είναι το ρόλο . Ίσως είναι κενό από πάνω .. τι να πω .. σκέψεις κάνω .

Έχω ανοίξει την πλακέτα να την δω αλλά δεν είναι σαν αυτή που παρεθεσες. προσπάθησα να βρω που είναι ο αισθητήρας αλλά δεν μπόρεσα να τον βρω .

Τι είναι το πουλαρ που λες;

IMG_20230725_235228.jpg

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξαναπές το αυτό ->

 

Μοιάζει με το gree pular https://zisisenergy.gr/?product=gree-pular-grc-grco-101qi-kpl-n4-r32

Εντομεταξυ το πάρτ ναμπερ του wifi modul που γκουγκλαρα από περιέργεια μου έβγαλε ότι είναι της  gree ! 

Επεξ/σία από Opel007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Opel007 είπε

Έχω ανοίξει την πλακέτα να την δω αλλά δεν είναι σαν αυτή που παρεθεσες. προσπάθησα να βρω που είναι ο αισθητήρας αλλά δεν μπόρεσα να τον βρω .

απλά βάλε απο πάνω στο ac ,δεξιά , το θερμόμετρο , δε χρειάζεται να βρεις τον αισθητήρα

τώρα είδα

3 ώρες πριν, Opel007 είπε

Παιδιά μαζί με το tapo πήρα και το θερμόμετρο της xiaomi.. το έβαλα πάνω στο κλιματιστικό και μου έδειξε 29,3 .. λογικα θα έχει μια πολύ μικρή απόκλιση αλλά δικαιολογεί το ερκοντισιον που μου λέει 30 εσωτερική ...... Θα με τρελάνει 

κομπλέ δείχνει το κλιματιστικό

πάρε σκάλα και πήγαινε 2-3 μέτρα δεξιά ή αριστερά και μέτρα ψηλά θερμοκρασία και συνεχίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2023 στις 6:21 ΜΜ, Opel007 είπε

Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στο αρχικό μου ποστ .

9ρι Inverter Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-09AP 7 μηνών αγορασμενο σε χώρο 25 περίπου τετραγωνικών.

Όπως λες έχεις ένα 9αρι για 25τ.μ. και με τέτοια ζέστη θεωρείς ότι επαρκεί το κλιματιστικό να καλύψει τον χώρο;

Λογικό να δουλεύει υπερωρίες για να κατεβάσει και απλά δεν μπορεί.

Το θερμόμετρο χώρου που έχεις πρέπει να είναι κάπου που να μην το χτυπάει το αιρ-κοντίσιον για να δείξει τη πραγματική θερμοκρασία δωματίου.

Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο προβληματικού θερμοστάτη αλλά μάλλον είναι μικρό το αιρ-κοντίσιον που έχεις βάλει για τόσο μεγάλο χώρο, όποτε τώρα με τον καύσωνα φαίνεται πιο πολύ η ανεπάρκεια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...